За или против нощния риболов

Общ форум за риболова и хората с люспа в мозъка.
Аватар
kalinux
Мнения: 3588
Регистриран на: Нед Фев 20, 2005 1:17
Местоположение: Кюстендил
дал Браво: 208 пъти
получил Браво: 261 пъти
Обратна връзка:

За или против нощния риболов

Мнение от kalinux »

Скоро научих, че нощния риболов в някои страни от Европа също е забранен, което малко ме разочарова. Надявах се тайничко, че в близко бъдеще да либерализират още нашия закон и наред с риболова от лодка да можем вече спокойно да си ловим нощно време.

А нощния риболов освен, че за някои риби е задължителен (като михалцата) а за други силен (за сома и бялата) за трети е силно емоционален, красив и романтичен дори. Става дума за риболова на ампулка. Знам, че е против правилата на закона, но искам откровено да рекламирам този начин за риболов и да насърча повече колеги да опитат на плувка нощно време. Особено в момента би трябвало рибата да минава на нощен режим на хранене и дневния рибилов да дава по-слаби резултати от нощните. В момента, в който почне да не се лови през деня риба (задари студената вода), а вечерно време за двайсетина минути се получи силно раздвижване, това е момента да останете до по-късно и ще останете силно изненадани. Сега трябва да тръгва силен риболов на морунаж и платика по Дунав, на черна мряна по Струма (а вероятно и по другите реки).

Кажете колеги, какво мислите за нощния риболов - трябва ли да се разреши, интересен ли е за вас, защо не е активен през цялата година и навсякъде (визирам мирните риби) и всякакви други интересни неща ако се сетите.

Наслука на всички.
Аватар
Майстор Саки
Мнения: 4277
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:27
Риболов: heavy spinning
Местоположение: на р. Дунав около Свищов
дал Браво: 26 пъти
получил Браво: 10 пъти

Мнение от Майстор Саки »

Намирам повече плюсове, отколкото минуси в разрешаването на нощния риболов. Нещата се заключават в това, че можем да се възползваме от по-активното кълване през нощта на някои видове, като същевременно не нанасяме никаква пряка вреда на популациите на различните видове. Отделно, предимство е, че присъствието на риболовци нощем по водоемите е, все пак някакъв ограничаващ бракониерите фактор.

Make Love & Ribolov!

I Fish, Because The Voices In My Head Tell Me To...
ARK
Мнения: 1304
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 8:19
Местоположение: София
дал Браво: 6 пъти
получил Браво: 4 пъти

Мнение от ARK »

ЗА!!!

Според закона аз съм МНОГО ГОЛЯМ бракониер, защото ловя нощно време от както се помня. Не си спомням да съм си вадил шаранските въдици през нощта :roll:
Не ме питайте за имена на водоеми. Не ги знам!!
Аватар
babydoctor
Мнения: 15953
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:59
Местоположение: София
дал Браво: 46 пъти
получил Браво: 160 пъти

Мнение от babydoctor »

Майстор Саки написа:Отделно, предимство е, че присъствието на риболовци нощем по водоемите е, все пак някакъв ограничаващ бракониерите фактор.
Абсолютно ЗА съм, въпреки, че напоследък не го практикувам. Това е пълна безсмислица - ако аргументът е, че така ще се лови повече риба, в закона си има ограничение на 3-те килограма. Имаше доводи, че нощем не можело да се упражнява контрол - върху мен и денем не са се упражнявали от 92-ра насам, а щъкам целогодишно по водоемите /с изключение на последните 9-10 месеца :oops: /. Опитваха се да го изкарат и опасен, както риболова с/от лодка - ми животът си е наш, бе. И накрая - какво означава и кой ще дефинира фразата "светлата част от денонощието"? На мен, както съм кьорав, при пълнолуние ми е светло :D В живково време пък, който си спомня, бяха въвели часове - от 21.00 до 08.30 примерно се води за нощен риболова. Ми то лятото в девет часа вечерта аз още седя на сянка под чадъра, а и тъкмо рибата пощурява, давай да събираме :twisted: А за лова на ампулка Калин е напълно прав, голяма красота е, дори само час да издържиш на комарите :D Още по-накрая - след като така и така не се спазва, тя просто трябва да отпадне, а и що за тъпотия е да накараш шаранджията, който до обяд е хранил, изтеглял с лодката и т.н., вечерта да си прибира въдиците от майната си, че сутринта отново да тегли :twisted:
Каква е тая участ бе, народе - какъвто и байрак да се развее, дръжката му все ти е отзад...
Защо винаги бъдещето е светло, а никога настоящето???
ikg
Мнения: 123
Регистриран на: Съб Дек 18, 2004 0:48
Местоположение: София
получил Браво: 1 път

Мнение от ikg »

Аз не съм ходил до сега нощем за риба, но не виждам нищо лошо в това - нощният риболов да е разрешен. Твърдо ЗА.
EX

Мнение от EX »

Личното ми мнение за нощният любителски риболов, упражняван със спортна въдица, е че трябва да бъде разрешен. Мисля, че доста от рибите промениха хранителният си режим вследствие на редица причини, които всеки от нас много добре знае и преминаха в последните две десетилетия към предимно нощен режим на хранене.
Всъщност ще съм любопитен някой да ми посочи поне две убедителни причини за забрана на нощния риболов, защото аз за такива не се сещам.
Съгласно действащия Закон в частта му регламентираща нощният риболов, аз съм бракониер, но странно защо аз не се смятам за такъв :wink: , пък и никой досега не ми правил проблем за това.
В болшинството от европейските страни, нощният риболов е разрешен, така че многогодишната европейска практика в това отношение, мисля че дава убедителни аргументи в тази насока.
Аватар
Милен Динков
Мнения: 1952
Регистриран на: Вто Дек 21, 2004 13:00
Местоположение: СВИЩОВ
дал Браво: 291 пъти
получил Браво: 463 пъти

Мнение от Милен Динков »

И аз съм с вас :D :D :D
Аватар
Левака
Мнения: 5158
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 12:13
Местоположение: София
дал Браво: 11 пъти
получил Браво: 5 пъти

Мнение от Левака »

Твърдо "ЗА" 8)
Убий глупака с мълчание.

http://sladkarnica-jasi.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
Бай Иван
Мнения: 3555
Регистриран на: Нед Сеп 18, 2005 17:47
Риболов: All rounder
Местоположение: НДК
дал Браво: 123 пъти
получил Браво: 24 пъти

Мнение от Бай Иван »

и аз съм ЗА !!! много е гот да си гледаш ампулката ,особено е яко ако си на няколко ракииииииики направо става забава :lol: :lol: ,самоче сега вече и 1 шишенце няма да те згрее аз за това не ходя,иначе обожавам,самоче задължително си взимам и челник(фенерче) :shock: :lol: :lol: :lol:
ricono
Мнения: 403
Регистриран на: Сря Сеп 28, 2005 10:21
Местоположение: София
дал Браво: 16 пъти
получил Браво: 6 пъти

Мнение от ricono »

Да, но мислите ли, че някой от законотворците ще влезе във форума и ще прочете мненията ви?
И дори да го направи ще се дали ще се съобрази?
Аватар
SASHO
Мнения: 4749
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 8:57
Риболов: Спининг
Местоположение: София
дал Браво: 119 пъти
получил Браво: 1 път
Обратна връзка:

Мнение от SASHO »

Аз също съм абсолютно "ЗА" нощния риболов ... Лятно време е голям кеф на луна да пердашиш кефали на спининг...

Но Риконо е прав! Кой знае как ни се хили някой правосъздател на писаниците ... :evil:

Здраве да е ...
"Това, което знам за спининга е толкова малко, че дори си мисля, че нищо не знам."

http://www.starividri.com
http://www.starividri.eu
bobsana
Мнения: 602
Регистриран на: Сря Дек 22, 2004 10:25
Местоположение: Sofia

Мнение от bobsana »

Според мен идеята на забраната е, че сме си платили билети те по Х. лв само за през деня, ако ги направят 2хХ би трябвало да ни разрешат. С нищо не нарушаваме рибната популация от нощни риболови. :D
АБЕ КЪДЕ Е ГЕЛЕТО С КЕПА...
ОТБОР: HOPELESS
Gele76

Мнение от Gele76 »

абе бобсьн, кво разбираш ти от нощен риболов като още в 17.30 те врьзвам с вьжето за брега :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Аватар
krasimir
Мнения: 3428
Регистриран на: Сря Сеп 14, 2005 13:08
Местоположение: Стара Загора / София
дал Браво: 1 път
получил Браво: 4 пъти

Здр

Мнение от krasimir »

Против !!! бракониерите :lol: :lol: :lol:
И "ЗА" нощния риболов с двете ръце, крака, рамене всичко смятаите :lol:
Аватар
Todor
Мнения: 977
Регистриран на: Чет Апр 28, 2005 15:54

Мнение от Todor »

И аз съм "За". По безмислена забрана не съм виждал. Вярно, че е по-трудно за контрол, ама точно от това се възползват браконерите.
Пък и да ви кажа честно не съм виждал някой да си вади дънарките нощем, като ги е разпънал с лодка и чака сериозна риба.
Публикувай отговор

Обратно към “Рибарска среща”