Шимано Тиагра,Авет,Пенн Интер или друго

Няма значение дали го ловите от брега, от лодка на влачене или на кльонк, удари ли ... адреналинът е на макс ;)
Публикувай отговор
Иво Ломски
Мнения: 1047
Регистриран на: Сря Яну 28, 2009 20:59
Местоположение: София
дал Браво: 5 пъти
получил Браво: 23 пъти

Мнение от Иво Ломски »

Емо, ако се върнеш малко назад, ще видиш че с първия си пост ви питам как ви се струва 4,6:1 - много, малко или върши работа. На мен ми се струва че е малко множко, но върши работа! Но какво означава върши работа? Това върши работа може да е пълна мъка.......
Сега казваш че вие работите на тарикатската скорост, която аз няма да я имам ......, но иначе мултитата на колегата са супер....., но не и за кльонк! Както и да е. Първоначално се ядосах, защото имам чувството че вместо да ми помогнете вие видяхте в мен възможност - лошо няма, знам че и това е част от играта :D :D :D
Не искам да ви губя времето, така че считайте въпроса за уреден!
Живот без страст не е живот а само съществуване...
Аватар
Левака
Мнения: 5158
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 12:13
Местоположение: София
дал Браво: 11 пъти
получил Браво: 5 пъти

Мнение от Левака »

Иво Ломски написа: Пускаш 10 метра и това е, а 10 метра се прибират за 10 секунди без значение от скоростта. Важното е как макарата прибира влакното, но и там има противоречия, защото сома както казват някои се вади на колец, а не с макарата...
.
Да кажа и аз две думи.Иво много правилно си отбелязял че се пуска малка дължина влакно и тя се прибира бързо!!!За мен най важното за едно мулти е то да е то да е здраво и с надежден аванс,всичко останоло са екстри които мен не ме вълнуват(лично мнение) :wink:
Убий глупака с мълчание.

http://sladkarnica-jasi.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
pavel mangelov
Мнения: 575
Регистриран на: Пон Дек 08, 2008 21:42
Местоположение: Yambol...ama ot Sevlievo

Мнение от pavel mangelov »

Иво,Левака, е прав...довери му се.

Нека майсторите кажат колко изтървани сома имат по вина на мултито...
I'll be back.....for the next season
Аватар
dane_silurus
Мнения: 180
Регистриран на: Сря Юни 17, 2009 15:13
Местоположение: Пловдив
получил Браво: 1 път

Мнение от dane_silurus »

От толкова много четене до сега с различните коментари се обърках много - живи и здрави ако събера пари за някоя читава макара - ще се чудя доста каква да е - по точно марката.....защото така като гледам коментарите ви.....ще е труден избора ми..... :roll: :roll: :roll:

Гледам някой ловят със спинингови макари - други с мултаци....

Дайте по конкретно кой какви макари има и от коя е доволен.....макар че не вярвам да се издадете :wink: 8)
Аватар
Левака
Мнения: 5158
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 12:13
Местоположение: София
дал Браво: 11 пъти
получил Браво: 5 пъти

Мнение от Левака »

tuz написа:Дайте по конкретно кой какви макари има и от коя е доволен.....макар че не вярвам да се издадете :wink: 8)
:lol: Какво има за издаване не знам :lol: :lol: Аз съм с такива мултита и съм доволен,ако трябва да бъда честен са една идея по големи от нужното!!!

Изображение
Убий глупака с мълчание.

http://sladkarnica-jasi.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Diman
Мнения: 892
Регистриран на: Пон Юли 21, 2008 1:15
Местоположение: Tg
дал Браво: 4 пъти
получил Браво: 9 пъти

Мнение от Diman »

Иво, глей сега, не се приемай като на жертва. Не е така. Чети си, пиши си и преценявай. Аз заставам зад думите на Левака, не защото съм му фен. Емо вчера беше син, днес минава на червено защото е цесекар и го влече тролинга. Всеки се променя. Всичко се мени. Няма пълна идилия, но което и да е мулти ще ти върши по-добра работа от безинерционна макара, освен ако предавките му не са от пластмаса. Вторите бързо се сдухват и могат да ти извъртят номер точно когато не трябва. Скорости не ти трябват, защото нямаш време да ги ползуваш, а и едва ли ще се сетиш за тях когато настъпи момента. Не ти трябва и кой знае колко здрав max-drag. Трябват ти здрави предавки. Това е.
Николай Стефанов
Мнения: 1524
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 13:29
Местоположение: гр. Търговище
получил Браво: 4 пъти
Обратна връзка:

Мнение от Николай Стефанов »

Моето мнение е, че от мултита въобще няма смисъл, а за скорости въобще не ми се и пише.И както винаги, има изключения, има едно легендарно мулти, последното за знаещите :wink: :lol: :lol: .От друга страна има доказали се неловящи мултита от определени марки и модели ... :wink: :cry: :lol: :lol:

Та в този ред на мисли ще сненям концепцията по отношение на макарите и се колебая между следните два варианта:

1/ Легендарните руски катушки -леки, солидна изработка на предавките :wink: , добър аванс - вадили са шарани 20+кг. 8)

2/ Два броя DAM Quick 820 - леки, изключително прецизен аванс, достатъна вместимост на шпулата - доказани в двубои с шарани до 5кг. Като се има в пред вид и мотото на фирмата.... :roll:

И двата варианта имат предимства и недостатъци и за мен лично са на кантар.Все пак втория вариант има леко предимство за мен с универсалността си и най-вече с перспективността си :wink: :lol: :lol: :lol:
Последно промяна от Николай Стефанов на Сря Фев 24, 2010 19:05, променено общо 1 път.
Опитите не се броят-важен е само крайният резултат !
quietriot
Мнения: 9345
Регистриран на: Пет Фев 23, 2007 13:39
Местоположение: СОФИЯ/ЯМБОЛ
дал Браво: 107 пъти
получил Браво: 155 пъти

Мнение от quietriot »

Ako искаш сила и мощ само Дайва БГ, другото е тъшак и измама :wink:
Diman
Мнения: 892
Регистриран на: Пон Юли 21, 2008 1:15
Местоположение: Tg
дал Браво: 4 пъти
получил Браво: 9 пъти

Мнение от Diman »

- Какъв да бъде швепса?
- Няма смисъл!
Важното е кайвето да е каймаклия, като на оджата. :D
А, за перспективата съм абсолютно съгласен.
milen
Мнения: 955
Регистриран на: Пон Юли 04, 2005 11:01
Местоположение: Варна
получил Браво: 5 пъти

Мнение от milen »

Иво Ломски нещо ми се сърдиш ли не мога да разбера
ИИИ защо кви са тия неща за гъбаркане

Като човек ти обесних кво повече искаш
дадох си мнението ,ако искаш го вземай на сериозно твоя работа
Кво да тиобеснявам подробно
Имал съм Шимано TLD 20
Имал съм PEN GLD 20
сега съм с АВЕТ LX
Пробал съм ги ловил съм с тях знам какво е
сега ще сменя и Аветите а за продаването насила не искам нищо
Аз съм казал само на приятели защото искам тези хубави неща даотидат в добри ръце
Случайно да си видял д асъм ги обявил някъде ,Не нали ;)

Всеки да си взема квото иска
Иво Ломски
Мнения: 1047
Регистриран на: Сря Яну 28, 2009 20:59
Местоположение: София
дал Браво: 5 пъти
получил Браво: 23 пъти

Мнение от Иво Ломски »

Не се сърдя на никои и за нищо :!: В крайна сметка излезнаха и полезни работи, предполагам не само за мен :D
И аз споделям мнението на Стефан, на Ники и на повечето от вас. Ясно е че сома може да се лови с мулти, безинерционна, дори и на въже. Ловил съм го с на въже, ловил съм го и с безинерционна, но не и с мулти. Ако питате някои дунавски рибар ще ви каже че по сигурно от въжето няма. Дори и когато изпуснах един големец, пак ми казаха че ако съм бил с въже да съм го хванал! Да ама на мен това не ми е професията, там си почивам и си чешам крастата. Безинерционните макари вършат перфектна работа. Ако не вярвате на мен, може да попитате Мага :D :D :D със златното делфинче :roll:
Сега обаче искам да видя как е и с мулти, защото ми писна да гледам доволната физиономия на Емо с неговите авети :D Дори и илитерат като мен може да ги оцени по достойнство. Говаря за аветите. Същото мога да кажа и за Alutecnos Albacore, Accurate, Дайва са уникални. Видях хубави мултита на Пен и Шимано. От последните много ми хареса това - Shimano Talica Lever Drag 2 Speed Reels

Изображение
Живот без страст не е живот а само съществуване...
Аватар
vovata
Мнения: 85
Регистриран на: Пет Ное 13, 2009 17:27
Риболов: тролинг
Местоположение: София
получил Браво: 1 път

http://forum.fishing-mania.com/viewtopic.php?t=20310&sta

Мнение от vovata »

Колеги,искам да взема мнение по въпроса за лява и дясна дръжка.Едно време за стандартна макара се смяташе макара със лява дръжка,защото повечето хора са десняци,и дясната ръка е по силна.А по въпроса за мултитата,нещата седят така.В повечето от случаите на западняците при риболов с мулти въдицата се държи обратно,тоест водачите са отгоре и макарата с дясна дръжка и когато се обърне става със лява. Това го пиша защото и аз съм левичар но едно време нямаше такива макари.Сега съм свикнал така хвърлям със лявата и после я прехвърлям на днясната.Така че ляво дясно е много относително.ОТГОРЕ или ОТДОЛУ.
Едно е да искаш, друго е да можеш,а трето и четвърто е да го направиш
Аватар
Pedro
Мнения: 1270
Регистриран на: Съб Мар 24, 2007 22:06
Местоположение: Ruse
получил Браво: 1 път

Мнение от Pedro »

Това каза DOCTORA:
Закачих цяла скумриа на кука № 6/0 през горната челюст. Повода беше 150lb - към 1.2мм диаметър. Тежеста
закачена на свободно плъзгаща се по основното влакно карабинка беше от 110г.
Ловях с прът "Пен Файъртип " с акция 20-30 паунда, дълъг 2.10см.
Основното влакно бе плетено 30 паунда, с 5 метра лидер от 60 паунда (0.50) монофиламент. Макарата беше мултипликатор на Шимано - "Чартър Спешъл"
http://forum.fishing-mania.com/viewtopic.php?t=25440
Имам го това TR2000LD Charter Special.Nowo !
Мисля да се разделям с него.....

Изображение
Emo-83
Търговец
Мнения: 16982
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 17:23
Местоположение: Sofia
дал Браво: 264 пъти
получил Браво: 272 пъти

Мнение от Emo-83 »

Колеги или по скоро Иво нещо си се объркал братче.Аз ти казвам моето мнение ти ми се нервиш.Насила може да вземеш,но да дадеш на някой....никога.
От всичко,което прочетох съм съгласен с Левака и точно за това ти написах да не се меткаш на двускоростни мултита,за които ще дадеш много пари,а няма да можеш да им използваш екстрите.Ти какво четеш и как го разбираш не те зная.Но ако ги сравняваме отделно нашите мултита....нещата са несъвместими....във всеки аспект.
Мненията на Диман и Ники ги забравям.Аз поне имам отбори и вкарвам голове....Диман за сега е публика и само ръкопляска.Цял живот съм бил от Левски,а другата ми любов е Авет....не се меткам,като клатушка на ляво и на дясно.Не ми се вадят отново линкове със сомове(с какво ловят хората).Преди един ден даваха по Дискавъри за сомовете от Ебро.Подметаха им със спинингова макара,но големите ги вадиха с мултита.Освен това имам Пен и Дайва БГ,които също съм ви ги пускал нееднократно в темите.Ловил съм години с тях.Сега обаче играя само с титукярките.Не заменям нито едно мулти за спинингова макара от 2004г.Втеляването с лява и дясна дръжка са без значение за мен.Имал съм и двете....по-удобна е дясната,но въобще не ми пречи лявата.
И за да бъда отново искрен както Левака.Сом можеш да извадиш и на ръка.Абсолютно никой не съм молил да си копува Авети.Имам доста приятели,които ги харесват повече от Шимано Тиагра.Но по-важното е,че не искам да чуя за тяхното продаване....да не говорим за Пацката който и на ташак не го приема.Всеки си има свои бръмбари в главата.Ако трябва да си избирам жена или кола няма да питам никой.В случая излъгах,защото се доверих на Асен Пена.Същото направи и Стефан Левака.....и мисля,че не съжаляваме за нищо.Избери си на кой да се довериш,защото както сам виждаш много хора си предлагат мултитата с отстъпка.
Милене,моля те отново....набутах се с едни Авети,сега искам да се набутам с още едни.....ПРОДАЙ ми ги,но без пръчките.
п.п.Забравих за влакното или конеца.Аз мотам по 150м с подложка.Ако се случи да закачиш в дърво 3 пъти в годината....ще имаш за още един сезон.Ако не закачаш ще го ползваш до живот или поне 83г. :wink:
http://fishem.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ех,рибо рибо-какво да правя,като съм се родил рибар,а ти риба!
Иво Ломски
Мнения: 1047
Регистриран на: Сря Яну 28, 2009 20:59
Местоположение: София
дал Браво: 5 пъти
получил Браво: 23 пъти

Мнение от Иво Ломски »

Милене, продай му ги тия мултита че другите му откъснаха ръцете :D :D :D, а пръчките не ги мисли, аз ще ги взема, само цената да е добра!
Живот без страст не е живот а само съществуване...
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на сом”