Няколко въпроса на тотално начинаещ в морския риболов...

Ееех морето ... Всеки обича на слънчице да се препича, а на ухо му аванс нежно да скрибуца ...
brum
Мнения: 72
Регистриран на: Нед Окт 11, 2009 16:02

Няколко въпроса на тотално начинаещ в морския риболов...

Мнение от brum »

Порових се из разни форуми, попрочетох, но не намерих по-детайлна информация относно въпросите ми.

Та положението е следното - скоро ще ходя на море на едно плажче (между къмпинг Градина и Златна Рибка). Точно там плажа е пълен с рапани, та предполагам ще има и разна риба.

Местата които съм съм си харесал за риболов са 2 - плажа на това място и кея на стария град на Созопол.

Въпросите са ми три :) :
Какво може да се хване там в началото на юни?
Какви монтажи се използват и как се лови (разбрах само за чепарето което става за попчета и скумрия май, но ме интересуват другите варианти със стръв и от плажа или кея)?
Мога ли да използвам месото на рапаните за стръв?

Пръчката ми е стандартен фидер, 3.60м, акция e между 30г и 80г. Ще комбинирам с малко WD40 на подходящите места (водачите и онова на макарата в което се търка повода) за да я предпазя колкото мога. След употреба ще я измивам с чиста вода.
darakchiev_77
Мнения: 20
Регистриран на: Съб Май 29, 2010 20:05
Местоположение: Варна
дал Браво: 14 пъти

Мнение от darakchiev_77 »

Ами колега може да опиташ да потърсиш иларии на дъно. Монтажите можеш да си ги купиш готови от всеки магазин, за стръв морски червей пак от магазина. Иначе ако има камъни можеш да се пробваш за кая, за стръв всичко каквото се сетиш: червеи, миди,скариди, месото от рапани също, парчета цаца.
Аватар
КИРО
Мнения: 1422
Регистриран на: Пет Авг 24, 2007 18:42
Местоположение: ВАРНА
дал Браво: 5 пъти
получил Браво: 25 пъти

Мнение от КИРО »

brum , Чепарето е за сафрид,чернокоп,сардина,меджит,гюмюш,
карагьоз,дракон,хамсия,змарид, и беш ли му мамата какво още има в морето.
Вярно,и попчето понякога го харесва,ама повече на късмет,отколкото да е нещо постоянно.А скумрията в Черно море - това вече ще е много голям късмет ако я ковнеш.
За кефаловите има такъми по магазините,отиват на червей основно,
но по него край навремето, го ловяха и на белена скарида.
За попа подходяща стръв за лятото е основно скаридата,мидата,рапана,калмар,астахоса,другите стръви вече няма да ги поглежда.
На блесна може да ти удари лефера,ама и на такъм 2 куки 1/0 с парче от сафрид надвечер и по-късно,пак може да имаш резултат.
Пък на същия такъм може и с калкан или котка да имаш късмета да се запознаеш.
Толкова за сега май ти стига :D
brum
Мнения: 72
Регистриран на: Нед Окт 11, 2009 16:02

Мнение от brum »

Мда :) .

Само едно въпросче - попчетата се ловят на нормален дънен монтаж, нали? И с една кука или като монтажите за илария - с 2-3?

Всъщност мога ли да ползвам и за 2те един и същи монтаж и да му променям действието с махане/слагане на повдигачи?
Аватар
КИРО
Мнения: 1422
Регистриран на: Пет Авг 24, 2007 18:42
Местоположение: ВАРНА
дал Браво: 5 пъти
получил Браво: 25 пъти

Мнение от КИРО »

Попчето обикновенно се лови с 2 куки.
Абе то по закон и за иларията трябва да са две,ама слагат по 3-4.
Е,тогава се води пък чепаре,а там колко са куките - не е указано,та

Такъма за попчето зависи къде ще се лови,пясъчно дъно,или каменисто.При пясъчното,долната кука се поставя на 3-4см под оловото,а за каменисто,1-2см над оловото,втората на 20см по-нагоре.
Куките за иларията са от порядъка на N 9-8-7,а за попчето се използват от N 4-3-2-1.
Аз често работя и с 2/0,затова ще ти е трудно с един такъм,да ловиш двата вида.
petaryanev
Мнения: 86
Регистриран на: Нед Юни 07, 2009 7:29
Местоположение: VARNA
получил Браво: 1 път

Мнение от petaryanev »

brum написа:Мда :) .

Само едно въпросче - попчетата се ловят на нормален дънен монтаж, нали? И с една кука или като монтажите за илария - с 2-3?

Всъщност мога ли да ползвам и за 2те един и същи монтаж и да му променям действието с махане/слагане на повдигачи?
Що бе Кире не пратиш хората дето им е мястото(на дивана в хола) да си лъскат скъпоцения фидер с масло против бръчки и да се чудят 20 стотинки ли да дадат за куки или 40,щото ако може с две куки да си фанат и скумрия и кая, че как ли не и паламуд,що да се хабят за повече.Че то на морето лесно,даже и стръвта и тя без пари-на гледай как се таркалят рапаните и те с месо пълни,а то и за паниране става.Ние дето даваме с хиляди за оборудване не можем и една опашка да кусаме и два лева да изкараме ,щото разни умници като горния отровиха морето и сега по дъното се търкалят само консервени кутии,пластмаси разни и празни черупки от миди и рапани.С часове обикалям по дъното и кьорава риба не виждам да намажа стрелата на харпуна, че ръждяса и нея с WD-40 трябва да я коланисвам.
Аватар
Coarseman
Мнения: 8967
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 10:06
Местоположение: Globetrotter wannabe...
получил Браво: 8 пъти

Мнение от Coarseman »

petaryanev написа:Що бе Кире не пратиш хората дето им е мястото(на дивана в хола) да си лъскат скъпоцения фидер с масло против бръчки и да се чудят 20 стотинки ли да дадат за куки или 40,щото ако може с две куки да си фанат и скумрия и кая, че как ли не и паламуд,що да се хабят за повече.Че то на морето лесно,даже и стръвта и тя без пари-на гледай как се таркалят рапаните и те с месо пълни,а то и за паниране става.Ние дето даваме с хиляди за оборудване не можем и една опашка да кусаме и два лева да изкараме ,щото разни умници като горния отровиха морето и сега по дъното се търкалят само консервени кутии,пластмаси разни и празни черупки от миди и рапани.С часове обикалям по дъното и кьорава риба не виждам да намажа стрелата на харпуна, че ръждяса и нея с WD-40 трябва да я коланисвам.

Пич,убеден съм че ако прочетеш още един път за ко стаа дума ше разбереш че таа смешна тирада дето си я плеснал тука моеше да си я спестиш.

Човека задава елементарен въпрос:ако сложи тапи на монтажа за попчета (две куки над оловото) дали с тоя монтаж мое да фане илария или там кото ловите СУПЕР МАЙСТОРИТЕ по морето дето давате по ЕДИН МИЛИАРД за оборудване.............
Задобрявате ваща мама!!!


...dukkha nirodha...
sharo1
Мнения: 1271
Регистриран на: Съб Юли 18, 2009 16:41
дал Браво: 84 пъти
получил Браво: 27 пъти

Мнение от sharo1 »

По плажовете не знам,ама на кея на Созопол,все ще има рибари,по вечеря,на плувка,на белена скарида(опашката),може дребен сафрид(граца) :) .
Ще ти трябва и бомбарда за зарган и илария-платерина.на морски червей.

Изображение
kozeboy написа:
Аз морски риболов практикувам на пристанището в Созопол. Риби секакви - илария, платерина, сафрид, меджит, чернокоп, попче. Ползвам само такъми за риболов на пиро. Пирото е най-често 1 гр ако водата е неподвижна и 2 гр тумбесто ако има вълнички. Но общо взето гледам да ловя с фин такъм. Пръчка - 6 м чип. Стръв - парче цаца, блатен червей, бял червей. Захранвам понякога 2-3 шепи нарязана цаца.
Колегите ги гледам ловят и на дъно - крайна тежест, нагоре 3 повода с поплавък /цветно топче/, стръв - блатен, цаца, карида - предимно попчета, платерина и илария.
На бомбарда в Созопол ловят предимно на скалите - зарган. Монтажът е класически - бомбарда, мънисто, троен вирбел, повод 1-1,2 м.
На чепаре също ловят на скалите - сафрид. Чепаретата знам са 5-6 основни вида и няма кой знае ква мода там!

Айде кат фанеш ме викни да я пръжнем!

Не прнебрегвай този съвет от колега. Освен това питай за "тръбата" Те там има постоянно текучество на "захранка" и традиционно държи риба. Можеш да я търсиш там с ваглер на мач или бомбарда. По кафявото ще я познаеш....
_________________
petaryanev
Мнения: 86
Регистриран на: Нед Юни 07, 2009 7:29
Местоположение: VARNA
получил Браво: 1 път

Мнение от petaryanev »

Пич,убеден съм че ако прочетеш още един път за ко стаа дума ше разбереш че таа смешна тирада дето си я плеснал тука моеше да си я спестиш.

Не просто 45 години гледам как морето ни умира.Помня кристално чистите му води пълни с риба,миди ,раци и чисти хора,и като гледам как всеки иска само да вземе от него и по възможност нищо да не даде...........................
rockton
Мнения: 24
Регистриран на: Пон Дек 18, 2006 14:55
Местоположение: София Люлин-3

Мнение от rockton »

petaryanev написа:Не просто 45 години гледам как морето ни умира.Помня кристално чистите му води пълни с риба,миди ,раци и чисти хора,и като гледам как всеки иска само да вземе от него и по възможност нищо да не даде...........................
-Според тебе , какво би могло да се "даде" на морето? от един спортен риболовец с една мижава въдица и платен годишен риболовен патент/билет/?????
Очите виждат всичко, но не виждат себе си! 0896 633459
brum
Мнения: 72
Регистриран на: Нед Окт 11, 2009 16:02

Мнение от brum »

petaryanev написа:
brum написа:...
Що бе Кире не пратиш хората дето им е мястото(на дивана в хола) да си лъскат скъпоцения фидер с масло против бръчки и да се чудят 20 стотинки ли да дадат за куки или 40,щото ако може с две куки да си фанат и скумрия и кая, че как ли не и паламуд,що да се хабят за повече.Че то на морето лесно,даже и стръвта и тя без пари-на гледай как се таркалят рапаните и те с месо пълни,а то и за паниране става.Ние дето даваме с хиляди за оборудване не можем и една опашка да кусаме и два лева да изкараме ,щото разни умници като горния отровиха морето и сега по дъното се търкалят само консервени кутии,пластмаси разни и празни черупки от миди и рапани.С часове обикалям по дъното и кьорава риба не виждам да намажа стрелата на харпуна, че ръждяса и нея с WD-40 трябва да я коланисвам.

Аз на морето каквото мога съм дал. Не разбирам защо така тръгна на въпреки срещу мен, при все, че не ме познаваш. Би ли споделил с какво си по-човек от мен? И с какво съм те засегнал в питането си?
Аватар
КИРО
Мнения: 1422
Регистриран на: Пет Авг 24, 2007 18:42
Местоположение: ВАРНА
дал Браво: 5 пъти
получил Браво: 25 пъти

Мнение от КИРО »

Айде не се карайте за неща,дет дяда ви ОТГОРЕ се разпорежда.
Морето ни пак си е кристално - ама къде април - юни,и после преди зимата.
Сега че е набрало 30-те градуса,няма как да е кристално.
Даже в момента на места дъното е покрито с измряла риба,ама
и такива години има,което е излишно - мор.
Не е за първи път такова явление в морето,така че давайте спокойно.
Публикувай отговор

Обратно към “Морски риболов”