Риболов на сом в езеро

Няма значение дали го ловите от брега, от лодка на влачене или на кльонк, удари ли ... адреналинът е на макс ;)
COMOB
Мнения: 7
Регистриран на: Пет Окт 22, 2010 15:07
Местоположение: София

Риболов на сом в езеро

Мнение от COMOB »

Добър ден,

преди всичко искам да кажа, че не съм професионален риболовец, но имам мераци да хвана сом. Разбира се ще ми е нужна помощ от ваша страна, а пък аз обещавам да ви кажа резултатите. И така .. първо ще ви разкажа малко за водоема, фактите, моя 'арсенал' а после ще помоля да ми кажете как.
ВОДОЕМ: Езеро, което е изоставена мина и според други рибари най-дълбоката му част е 40 метра. Непосредствено до самото езеро преминава река, поради което водата е изключително бистра и на места се вижда всичко с невъоръжено око до 2 метра дълбочина. Самото езеро е голямо да кажем 1 кв километър. Страшно много е обрасло с папур и има много ама наистина много водорасли на дъното. Също така има раци, миди, жаби, слънчевки(много), щуки(малки до 50см), каракуди, костур(дребен) и най-вече СОМ. За други видове риба не зная. Брега на езерото на места е много, изключително стръмен.
ФАКТИ: Рибари са ми разправяли че са вадили сомове, като най-големия е изваден 35кг. Лично аз съм виждал 'сомско' пляскане и то не еднократно. По принцип казват, че най-много сом са хващали през ноща. Според тях сома през деня там имал навика да побива глава в дъното до тръстиката и да стои вертикално(което е много странно). Сом там хващат нещастниците на чепаре с голяма туба за тапа, въже и поводи с големи куки и рибета. Много съм против това нещо и ако видя някой такъв, вярвайте ми, ще му строша ръцете.
АРСЕНАЛ: Имам двуколенна пръчка плътна 3.00м с шведски винт, макара голяма и яка на която имам намотано 250м 0.50 MAXIMA Chameleon .. много здраво .. пробвах веднъж на дъно и извадих 15 кг водорасли Мисля, че поне едно 4-5 кг риба ще устиска без проблем.
Та стигнах до КАК?
Пробвам на голяма тапа 120гр с тежест 60гр и повод 80см който купих направен сомски .. той има на 50 см една голяма кука 4/0 и след 30 см една тройка с каракудета и на двете куки .. тоя монтаж е с някакво плетено 0.80 май дето издържа 100 кг ... не се ли плаши сома от него? Удачен ли е монтажа? Какъв друг може да се ползва? Как може изобщо да се хване нещо там?
Моля Ви .. помогнете ми.
krisokn
Мнения: 9
Регистриран на: Нед Мар 14, 2010 9:54
Местоположение: кюстендил

Мнение от krisokn »

Тоя водоем да не се намира случаино в с.Николичевци Кюстендилско,така наречения "открит рудник"?
Каквото и да правиш е грешно! Ал Бънди
Аватар
franko
Мнения: 3455
Регистриран на: Сря Авг 13, 2008 21:37
Риболов: сооооооом
Местоположение: пловдив
дал Браво: 32 пъти
получил Браво: 6 пъти

Мнение от franko »

Доста е сложно от такъв водоем да извадиш сом от брега.Щом има раци е логично ,това да му е и основното меню.Много вероятно ,постоянно да е нахранен.Шанс имаш на изкуствени примамки(мнооого ,много замятане ) или на кльонк.Имаш и своя шанс от брега,но сигурно ще е след много висене.Аз мисля,че споменатите два варианта по горе са по подходящи.
Такъма,който си купил е за кльонк и не удачен да замяташ с него на дъното.Желая ти успех.
jylt
Мнения: 1388
Регистриран на: Пет Мар 14, 2008 19:21
получил Браво: 1 път

Мнение от jylt »

Франко,и на кърджали има раци бол :!: Аз даже си мисля че са основната причина да се ослушва,макар че пробвах и на раци преди месец и резултата беше същият.
COMOB
Мнения: 7
Регистриран на: Пет Окт 22, 2010 15:07
Местоположение: София

Мнение от COMOB »

franko написа:Доста е сложно от такъв водоем да извадиш сом от брега.Щом има раци е логично ,това да му е и основното меню.Много вероятно ,постоянно да е нахранен.Шанс имаш на изкуствени примамки(мнооого ,много замятане ) или на кльонк.Имаш и своя шанс от брега,но сигурно ще е след много висене.Аз мисля,че споменатите два варианта по горе са по подходящи.
Такъма,който си купил е за кльонк и не удачен да замяташ с него на дъното.Желая ти успех.
Да...там се намира гьола-на момчето по-горе.На теб ти благодаря за мнението...наистина не бях се замислял че раците са основната му храна.Те казват че и на слънчевка се ловил главно та не знам. Като изкувствена примамка какво предлагаш?А за монтажа...какво праиме с него?Не може ли да полшвам щукарски с горно олово и тройка кука с рибе или само на спининг имам шанс?
Аватар
franko
Мнения: 3455
Регистриран на: Сря Авг 13, 2008 21:37
Риболов: сооооооом
Местоположение: пловдив
дал Браво: 32 пъти
получил Браво: 6 пъти

Мнение от franko »

jylt написа:Франко,и на кърджали има раци бол :!: Аз даже си мисля че са основната причина да се ослушва,макар че пробвах и на раци преди месец и резултата беше същият.
Така е :!: На сома търбуха е пълен с раци.От доста време даже е натрупал мазнините и готов за изкарване на зимата,но главен фактор се явява ръчичката.На Калин маслинката е страааашна :evil: ......но, не ми е дава.Вдига се,но не и да се храни.Между другото има изтървана от незнам къде беше кофти вода,която преди десетина дни изтрови доста рак.Това ,ще се отрази ако ,не на закриването на сомския,то на откриването. :idea:
Сомов, в момента има колеги на кльонк там и нулев резултат.Възможно е и времето да е фактор.За монтажа,какво да ти кажа.Каквото е на дъното,ще бъде изядено от раците.Освен,ако не го повдигнеш поне с педя.За изкуствена примамка бих ти препоръчал-мепс циклоп 27гр.-бавно и до дъното.Най ,ще си доволен обаче,ако сам пробваш всичко което знаеш.В смисъл рецепта няма.Това което ти пиша е рецепта от подобен водоем,но всичко си е индивидуално. :wink:
Аватар
kalinux
Мнения: 3588
Регистриран на: Нед Фев 20, 2005 1:17
Местоположение: Кюстендил
дал Браво: 208 пъти
получил Браво: 261 пъти
Обратна връзка:

Re: Риболов на сом в езеро

Мнение от kalinux »

COMOB написа:Сом там хващат нещастниците на чепаре с голяма туба за тапа, въже и поводи с големи куки и рибета. Много съм против това нещо и ако видя някой такъв, вярвайте ми, ще му строша ръцете.
Не виждам какъв е проблема ако са 2 куки на линия, колега. А нещасници са онези дето се връзват на писаниците във вестниците (на един още по-голям нещастник) за големи сомове и ходят на Николичевчи да висят като гламави с надеждата да хванат сом ... веднага. По-шашав язовир от тоя едва ли има някъде в България и да хванеш хубава риба на него си е абсолютна случайност и освен перфектното познаване на водоема, трябва да си постоянно на него. За последните 10 години има 2 случайни риби над 30 кг - едната е на комбайн от преди 5-6 години и едната е от тази пролет на единична въдица от брега. krisokn да не се крие. :lol: Другото са маломерки до кило и много рядко нещо у нормата.
С внимание към детайлите
COMOB
Мнения: 7
Регистриран на: Пет Окт 22, 2010 15:07
Местоположение: София

Re: Риболов на сом в езеро

Мнение от COMOB »

kalinux написа:
COMOB написа:Сом там хващат нещастниците на чепаре с голяма туба за тапа, въже и поводи с големи куки и рибета. Много съм против това нещо и ако видя някой такъв, вярвайте ми, ще му строша ръцете.
Не виждам какъв е проблема ако са 2 куки на линия, колега. А нещасници са онези дето се връзват на писаниците във вестниците (на един още по-голям нещастник) за големи сомове и ходят на Николичевчи да висят като гламави с надеждата да хванат сом ... веднага. По-шашав язовир от тоя едва ли има някъде в България и да хванеш хубава риба на него си е абсолютна случайност и освен перфектното познаване на водоема, трябва да си постоянно на него. За последните 10 години има 2 случайни риби над 30 кг - едната е на комбайн от преди 5-6 години и едната е от тази пролет на единична въдица от брега. krisokn да не се крие. :lol: Другото са маломерки до кило и много рядко нещо у нормата.
Благодарско за информацията...аз и на един 5 килограмов ще съм доволен..просто искам да му видя физономията..а този дето се крие да каже как се лови на тоя язовир..надявам се с постоянство да хвана нещо..ще ви държа в течение..може поне да ме ориентирате за релефа и къде е възможно да го има ако го има въобще вече,че след тея приказки за комбайни не знам.
krisokn
Мнения: 9
Регистриран на: Нед Мар 14, 2010 9:54
Местоположение: кюстендил

Мнение от krisokn »

На тоя "шашав" язовир тая година имам 2-3 удара на сом-че(предполагам),но неуспешни.Засичам си аз и ......каракутката се едно некой с шкурка я е минал от двете страни.Което доказва теорията на kalinux.
Каквото и да правиш е грешно! Ал Бънди
COMOB
Мнения: 7
Регистриран на: Пет Окт 22, 2010 15:07
Местоположение: София

Мнение от COMOB »

krisokn написа:На тоя "шашав" язовир тая година имам 2-3 удара на сом-че(предполагам),но неуспешни.Засичам си аз и ......каракутката се едно некой с шкурка я е минал от двете страни.Което доказва теорията на kalinux.
А ти как ги ловиш там бе kriso?
krisokn
Мнения: 9
Регистриран на: Нед Мар 14, 2010 9:54
Местоположение: кюстендил

Мнение от krisokn »

Човече там сом не сам фаштал,просто имам празни удари.А иначе пускам каракудата на 2-3м. пред папура(главно вечерно време) със светеща антека на плувката на 1,5-2м дълбочина.
п.с.не казвам,че тоя монтаж е успешен просто аз него използвам!!
Каквото и да правиш е грешно! Ал Бънди
COMOB
Мнения: 7
Регистриран на: Пет Окт 22, 2010 15:07
Местоположение: София

Мнение от COMOB »

krisokn написа:Човече там сом не сам фаштал,просто имам празни удари.А иначе пускам каракудата на 2-3м. пред папура(главно вечерно време) със светеща антека на плувката на 1,5-2м дълбочина.
п.с.не казвам,че тоя монтаж е успешен просто аз него използвам!!
Благодаря ти kriso...точно това искам да знам и да обсъждаме...кой какво е пробвал и какви случки е имал,нали това е идеята на форума...аз лично само щуки съм хващал там,но рядко
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на сом”