риболов на сом на буй

Няма значение дали го ловите от брега, от лодка на влачене или на кльонк, удари ли ... адреналинът е на макс ;)
bekata76
Мнения: 45
Регистриран на: Сря Окт 13, 2010 14:39
Местоположение: стара загора
дал Браво: 10 пъти
получил Браво: 1 път

риболов на сом на буй

Мнение от bekata76 »

колеги пускам тази тема с цел да се изкажат мнения техники и тактики !!! защото този метод е разпространен из европа но в българия почити не се практикува незнам поради какви причини моля ако някой може да сподели нещо по темата ще съм му благодарен да сподели тук!!!!
Аватар
yankosan
Мнения: 2964
Регистриран на: Чет Окт 28, 2010 20:13
Местоположение: Ямбол
дал Браво: 21 пъти
получил Браво: 12 пъти

Мнение от yankosan »

Аватар
yankosan
Мнения: 2964
Регистриран на: Чет Окт 28, 2010 20:13
Местоположение: Ямбол
дал Браво: 21 пъти
получил Браво: 12 пъти

Мнение от yankosan »

нещо такова ама за по-скромни риби :lol: :lol: :lol:
Emo-83
Търговец
Мнения: 16982
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 17:23
Местоположение: Sofia
дал Браво: 264 пъти
получил Браво: 272 пъти

Мнение от Emo-83 »

По принцип на запад доста сомове се ловят по този начин.Бих казал повечето.Според мен това идва от от наличието на рибни запаси.В тази тема по вещ от мен е Краси.От него съм научил доста неща за този тип риболов.Имам книга,която е на Якуб Вагнер(пИздействана от Краси).Във Нея има снимков материал на тактиките и пособията,които се използват при този уловПовечето неща са доста интересни и не съм ги виждал в масовите статии.Основното,което трябва да се знае е.......Къде горе-долу живеят,почиват и се хранят сомовете.След това се правят монтажите за облавяне на различни слоеве от дъното и водата.
Едно време улавяхме сомовете на комбайни,герими или препъни....без да имаме точно обяснение за това.Сега мисля,че бих имал доста по-голям успех.....,защото зная по кое време от годината,къде да търся сома.Мисля,че всеки язовир има своите релефни особености и трябва да се подхожда индивидуално.
Не смятам,че информацията която давам е особенно полезна,но според мен всичко е въпрос на мислене.Това е нещото което ми липсва при риболов на тролинг и за това се дразня.Не намирам зависимост от това,което зная за тези риби..Живеят някъде си.Хранят се на други места,а кълват в нищото.Естественно не го предавам съвсем точно и улавям зависимостите,но все още имам мн. необясними неща за мен.Точно това е интересното.....,когато трябва да се мисли.
http://fishem.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ех,рибо рибо-какво да правя,като съм се родил рибар,а ти риба!
axel
Мнения: 522
Регистриран на: Чет Сеп 17, 2009 17:46
Местоположение: Пловдив
дал Браво: 36 пъти
получил Браво: 85 пъти

Мнение от axel »

посоченият монтаж не е точно буй.Мисля,че в България отдавна се използват тези методи на риболов,даже и техните бракониерски разновидности.Посоченият по-горе монтаж не е особенно удачен за нашите реки,примерно, ако на Марица се постави така стръвта, то максимум след час цялата линия ще бъде затлачена от водорасли клони,найлонови торбички и всякакви други буклуци.има много по-опростени и удачни монтажи.
риболовът е само хоби!
Ivak11
Мнения: 149
Регистриран на: Сря Юни 17, 2009 22:12
Местоположение: София
получил Браво: 2 пъти

Мнение от Ivak11 »

като например привръзване с нещо тънко на основното влакно за клонче на отсрещния бряг :wink:
Аватар
yankosan
Мнения: 2964
Регистриран на: Чет Окт 28, 2010 20:13
Местоположение: Ямбол
дал Браво: 21 пъти
получил Браво: 12 пъти

Мнение от yankosan »

за нашите реки на буй трудно или не става за дунава не знам
на малък язовир съм правил следният монтаж:.
шамандура от 2л.пвц с камък. за шамандурата връзвам тънко влакно 0.18-0.20 около 2м. с карабинка накрая.
въдицата е като тип плувка с влакно 0.50
"плуката" 1л.пвц вързано за гърловината с конец и троен вирбел
на долния край на вирбела е повода 1-1.5м.с тежест 200гр.
под него голям вирбел на който са вързни 3-4 единични куки 5-6-7 0-ли с 0.80-1.00мм монофил, за да не се оплитат куките с рибите.
връзва се основното влакно за горният край на вирбела.
вкарва се с лодка до шамандурата и се закача за тънкото влакно. от брега се натяга линията
при удър следва здрава засечка,къса се тънкото и рибата вън :D
надявам се да съм помогнал и на слука :wink:
Аватар
kalinux
Мнения: 3588
Регистриран на: Нед Фев 20, 2005 1:17
Местоположение: Кюстендил
дал Браво: 208 пъти
получил Браво: 261 пъти
Обратна връзка:

Мнение от kalinux »

Всичко е много хубаво дето го казваш, само да успееш да намериш хубаво място, където се храни сома и да няма влачачи да ти насмитат линията. Според мен това е основната причина този риболов да не е разпространен при нас.
С внимание към детайлите
Аватар
yankosan
Мнения: 2964
Регистриран на: Чет Окт 28, 2010 20:13
Местоположение: Ямбол
дал Браво: 21 пъти
получил Браво: 12 пъти

Мнение от yankosan »

Става за малки водоеми в които има сом и няма лодки които щъкат насам-натам.От моя кратък опит (щото хванах кльнка)Той се храни горе,най-вече през ноща.
Че се ползва-ползва от онези с по 10 тапи на "въдица" за търговия:evil: :evil:
Аватар
Майстор Саки
Мнения: 4277
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:27
Риболов: heavy spinning
Местоположение: на р. Дунав около Свищов
дал Браво: 26 пъти
получил Браво: 10 пъти

Мнение от Майстор Саки »

Така изглежда монтажът. Погледнато отгоре надолу:
плувка със забита в нея карабинка, която не се вижда добре, но служи за закачане към буя /свръзката е монофилно влакно 0,40мм/;
тежест от порядъка на стотина грама;
амортисьор;
вирбел с карабина - възможно най-трудно отварящият се, който съм виждал;
система от три куки - две тройни и една единична за закачане на стръвта /мога и това да покажа, но не е за слабонервни/:

Изображение

Погледнато от брега, такова е разположението на два съседни монтажа с буй в дълбок и широк ръкав на река, без течение:

Изображение

В очакване на активизирането на сома с падането на нощта:

Изображение


:)

Make Love & Ribolov!

I Fish, Because The Voices In My Head Tell Me To...
Аватар
yankosan
Мнения: 2964
Регистриран на: Чет Окт 28, 2010 20:13
Местоположение: Ямбол
дал Браво: 21 пъти
получил Браво: 12 пъти

Мнение от yankosan »

да товае е,но при големите пвц-та се самозасича,а при скъсване по шишето ще го познаете :lol:
Аватар
Майстор Саки
Мнения: 4277
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:27
Риболов: heavy spinning
Местоположение: на р. Дунав около Свищов
дал Браво: 26 пъти
получил Браво: 10 пъти

Мнение от Майстор Саки »

Самозасичането става от тежестта на рибата и почти опънатото влакно, а тубите на снимката са петлитрови - не са по-малки от стандартен буй и вършат достатъчно добра работа като заместител, т.е. удържат стръвта в периметър от няколко метра.

Make Love & Ribolov!

I Fish, Because The Voices In My Head Tell Me To...
bekata76
Мнения: 45
Регистриран на: Сря Окт 13, 2010 14:39
Местоположение: стара загора
дал Браво: 10 пъти
получил Браво: 1 път

Мнение от bekata76 »

колеги някой занимавал ли се сериозно с този риболов ? на каква дълбочина се пускака стръвта каква да е тя и с какви размери ? имал ли есериозни успехи на този метод ? но явно както казвате за жалост в българия рибните запаси са малко и затова не распространен този риболов ? просто на запад имат хората риба аний тук ходим на баберка квото остане неуловено от браконерите ний се мъчим да хванем ей тъй поскоро заради тръпката от колкото заради рибата като месо това е истината за риболова в българия май!!!!
Аватар
yankosan
Мнения: 2964
Регистриран на: Чет Окт 28, 2010 20:13
Местоположение: Ямбол
дал Браво: 21 пъти
получил Браво: 12 пъти

Мнение от yankosan »

dekata76
Яяя кажи какво си намилслил.Видя нангледно и прочете достъчно и пак не си разбрал.Въпросите са ти хаотични и нетипични.Опитахме се да ти помогнем.Ако ще ходиш за СОМ ходи и пробвай и какво означава сериозно -на работа ли отиваш или за риба с приятели?
Аватар
Pike1
Мнения: 1692
Регистриран на: Пет Май 29, 2009 23:28
Местоположение: Ямбол
получил Браво: 11 пъти

Мнение от Pike1 »

Да оставим настрани емоциите.Becata76,гореописания от колегите монтаж си е работещ.Не се съмнявай.Просто това не е риболов за 1-2 часа колкото да убиеш времето.Иска си чакане.Понякога с дни.В България има сом и няма да им баберкуваме на мародерите.
:evil:
От мен един монтаж за река, който съм ползвал на Тунджа.Само ще го опиша.Не ми се рисува посред нощите:
Представи си един патерностер.Тапа, отдолу тежест 150-200 и между тях повод с кука./че се ползват вирбели е ясно/.На тая кука обикновенно съм слагал рак/ластик през средата на тялото/.На около 1.5м НАД ТАПАТА обаче още един повод с кука- 20-40см. Тук стръвта е рибка.Подходящо е за дълбоки тихи места със стръмни брегове.След замятане/всъщност не е замятане щото се пуска близо до брега/ линията я настройваш така, че рибката да пърха на повърхността.Така имаш подходяща стръв както близо до дъното, така и отгоре.Каквото му хареса. :wink:
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на сом”