ХВАЛБА С ПИТАНКА

Ако става дума за едно такова дълго, без което никой рибар не може, значи сте на правилното място.
TRAP
Мнения: 4663
Регистриран на: Пон Мар 14, 2005 23:45
Местоположение: София/Видин/
получил Браво: 1 път

Мнение от TRAP »

Според мен макара с такава вместимост ще ти върши добра работа
Аз ходя по брега и викам рибката да идва тя при мен сега.
Аватар
Павел Иванов
Мнения: 10853
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 1:29
Риболов: на маса
Местоположение: София
получил Браво: 189 пъти

Мнение от Павел Иванов »

А и зависи на какъв брейд на 150м си хвърлил очо :wink:
Аватар
Николай Ангелов
Мнения: 533
Регистриран на: Съб Май 07, 2005 11:57
Местоположение: Пловдив/София
дал Браво: 1 път

Мнение от Николай Ангелов »

Pol,ако за не си ловил с фидер до сега недей да започваш с плетено влакно.Полови първо с монофил,свикни с начина на ловене с фидера,научи се да отчиташ кълването и тн.След известно време смени монофила с плетено влакно,щом искаш.Аз ловя вече година с фидер и все още съм с мачово влакно,и поне за сега няма да го сменям с плетено.Върши ми чудесна работа.Колкото до макарата - използвам два модела 30 и 40.Разликата в дистанцията на замятане може сам да я разбереш.30-ката ми е за супер леки хранилки и до около 20-25 метра от брега.В 90% от излетите ловя с 40-ката.По-големия диаметър на шпулата е несравнимо предимство при хвърляне(не целя само далечното разстояние, а и лекотата при хвърляне и точността,без която риболова ти е провален).Имай впредвид,че ловя с монофил(както ти казах и по-горе).Преводното число да е около 5:1,все пак ловиш с хранилки,не е като при риболова на плувка,трябва ти по-мощна макара.Мачовите модели не са подходящи.Ако си взема нова макара може би ще е 35(като че ли това е най-подходящия размер при риболов на нормални по размер риби).Просто моите си ги имах и преди и затова ловя с тях.Дано ти бъда полезен.
bobsana
Мнения: 602
Регистриран на: Сря Дек 22, 2004 10:25
Местоположение: Sofia

Мнение от bobsana »

Виж сега колега какъв е моят съвет. Не гледай вместимостта на шпулите а вземи си срежи плетеното влакно на 2, подложи си некво влакно или конец ако искаш. За какво ти е намотано 150 м плетено, къде ще мяташ толкова далече. Така 150м плетено става за 2 макари
АБЕ КЪДЕ Е ГЕЛЕТО С КЕПА...
ОТБОР: HOPELESS
bobsana
Мнения: 602
Регистриран на: Сря Дек 22, 2004 10:25
Местоположение: Sofia

Мнение от bobsana »

ОК, обаче можеш ли да метнеш на повече от 75м или пък ще вкарваш с лодка?
АБЕ КЪДЕ Е ГЕЛЕТО С КЕПА...
ОТБОР: HOPELESS
Мунчо
Мнения: 16627
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 21:17
Риболов: пуристки
Местоположение: гАбРоВо
дал Браво: 415 пъти
получил Браво: 923 пъти
Обратна връзка:

Мнение от Мунчо »

Аз съм бахти профана, но бе бях чувал, че Maver имат и макари. Това, разбира се нищо не значи, ама не бях чувал :?
БОКА НА УЛЪТО.

"Огин да я попари тая пастръва, що светли умове обърка и бастиса" Bate Raiko

СТАРИ ВИДРИ
Аватар
Николай Ангелов
Мнения: 533
Регистриран на: Съб Май 07, 2005 11:57
Местоположение: Пловдив/София
дал Браво: 1 път

Мнение от Николай Ангелов »

Pol,трудно ще ловиш на повече от 40 метра(не че не може да заметнеш по-далече,но нито ще е точно в захраненото петно,нито ще правиш нормален мах,трябва яко да се изсилваш).За монофила - 0,20 като за начало ще ти е екстра.Едвали ще ловиш с най-здравия ти връх и с хранилки,по-тежки от 30 гр.(даже и те са ти много).Аз най-често(квоти най-често - винаги,поне до сега) ползвам връхче,което уж понася до към 60 гр. при замятане,хранилки 0,15;0,20;0,25 гр.,влакно 0,20(потъващо).Така ловя всичко - от дребосък,колкото кутре,до шарани по 2 кила.Напролет ще пробвам вместо с плетено да ловя с 0,14 или 0,16 и хранилки по 10 гр(може и по малко,щотот си ги доизкусурявам купешките).И още нещо - гледай да си вземеш макарата с най-голям диаметър на шпулата,от който и размер да си избереш(е,разбира се че качеството е на първо място).От опит:по-голяма шпула - по-лесно замятане(без излишно напрежение),от там по-точно попадение в перимртъра на захраненото петно,а от там повече риба.Сам ще разбереш,колко е важно всеки път хранилката ти да пада на едно и също петно(около 2 на 2 метра).Избери си така дистанцията,че да можеш да я прехвърлиш без проблем.Дано ти бъда полезен.Споделям всичко от опит(както и писах по-горе),изводите са си само мой.Дано и други любители на фидера ти помогнат при избора на макара,а и не само за това.
Аватар
wertus
Мнения: 2788
Регистриран на: Съб Окт 08, 2005 22:04
Риболов: риболов с изкуствени примамки
Местоположение: Oldenburg, Deutschland
дал Браво: 53 пъти
получил Браво: 76 пъти

Мнение от wertus »

Pol написа:Колете ме - бесете ме, немам никакво намерение да целя каквото и да било петно.
Щом си има хранилка значи половината работа е свършена, т.е. маам колко можем.

А иначе 40 метра с мача ги късам отмах.
За кво ми е тогава тая тояга (420 сантима - БРЕЕЕЕЕЕЕЕЕ).
Бащата има една бела жермина дето ше свърши същата работа за тоя метраж.
Ма земи послушай Ник.Ангелов щот явно знае повече за фидера от теб :D . Виж тва http://forum.nariba.com/viewtopic2266.html
или направо прерови това http://forum.nariba.com/viewforum24.html
щото явно си си купил нещо от намалението/ да ти е честито :P /, ама без да знаеш как се ползва.
"Мне, просто живота е кратък, и всеки миг удоволствие трее се консумира в цялятя му пълнота. Седиш си на чардака уморен от деня, а пред теб тече чиста, спокойна река... :D"- Чичо Док
Аватар
wertus
Мнения: 2788
Регистриран на: Съб Окт 08, 2005 22:04
Риболов: риболов с изкуствени примамки
Местоположение: Oldenburg, Deutschland
дал Браво: 53 пъти
получил Браво: 76 пъти

Мнение от wertus »

Pol написа:Колете ме - бесете ме, немам никакво намерение да целя каквото и да било петно.
Щом си има хранилка значи половината работа е свършена, т.е. маам колко можем.

А иначе 40 метра с мача ги късам отмах.
За кво ми е тогава тая тояга (420 сантима - БРЕЕЕЕЕЕЕЕЕ).
Бащата има една бела жермина дето ше свърши същата работа за тоя метраж.
Ма земи послушай Ник.Ангелов щот явно знае повече за фидера от теб :D . Виж тва http://forum.nariba.com/viewtopic2266.html
или направо прерови това http://forum.nariba.com/viewforum24.html
щото явно си си купил нещо от намалението/ да ти е честито :P /, ама без да знаеш как се ползва.
"Мне, просто живота е кратък, и всеки миг удоволствие трее се консумира в цялятя му пълнота. Седиш си на чардака уморен от деня, а пред теб тече чиста, спокойна река... :D"- Чичо Док
Аватар
wertus
Мнения: 2788
Регистриран на: Съб Окт 08, 2005 22:04
Риболов: риболов с изкуствени примамки
Местоположение: Oldenburg, Deutschland
дал Браво: 53 пъти
получил Браво: 76 пъти

Мнение от wertus »

Извинявам се за повторението- неволно е :oops:
"Мне, просто живота е кратък, и всеки миг удоволствие трее се консумира в цялятя му пълнота. Седиш си на чардака уморен от деня, а пред теб тече чиста, спокойна река... :D"- Чичо Док
Аватар
Николай Ангелов
Мнения: 533
Регистриран на: Съб Май 07, 2005 11:57
Местоположение: Пловдив/София
дал Браво: 1 път

Мнение от Николай Ангелов »

Pol,без да претендирам за изчерпателност,риболова с фидер се състои в следното:първоначално захранване на определената дистанция с поне 5 презамятания,като хранилката да пада колкото е възможно на едно и също място.Беше споменал,че с мача ловиш на 40 метра,така че може да захраниш с прашка.За точността няма да споменавам повече.След това "първоначално" захранване започва самия риболов.След всяка извадена риба презамяташ и пак вкарваш малко захранка,но обърни внимание - вече върху захраненото петно.Принципно няма разлика дали ловиш с щека,с мач или с фидер - рибата се привлича с помощта на захранка върху определеното място за риболов.Когато ловиш с фидер предимство е дистанцията и това че линията лежи неподвижно на дъното,атмосферните услови почти не пречат.Разбира се,че може да заметнеш и незначителното количество храна в хранилката да предизвика риба.Следващото замятане на друго място също може да те зарадва...да ама не.Да си видял накой да захранва на посоки когато лови с мач или щека,или изобщо никой да не захранва.Всеки сам избира как да лови,но ако не обърнеш внимание на точността при подаване на хранилката риболова ти е меко казано провален(погледнато в количеството улов,иначе пак може да ти е кеф :D ).
Аватар
wertus
Мнения: 2788
Регистриран на: Съб Окт 08, 2005 22:04
Риболов: риболов с изкуствени примамки
Местоположение: Oldenburg, Deutschland
дал Браво: 53 пъти
получил Браво: 76 пъти

Мнение от wertus »

АМИН! :!:
"Мне, просто живота е кратък, и всеки миг удоволствие трее се консумира в цялятя му пълнота. Седиш си на чардака уморен от деня, а пред теб тече чиста, спокойна река... :D"- Чичо Док
SHARK
Мнения: 233
Регистриран на: Пон Яну 10, 2005 15:03

Мнение от SHARK »

Пол, Ангелов е прав.Не мисли ,че като имаш хранилка рибата ще се привлече единствено от захранката в нея.Това дето си го мислиш да "маааш и де падне" е стил, нямащ нищо общо с английския риболов, какъвто е и риболова с фидер. Това ,в което съм се убедил от многото излети и риболов с него е: максимално концентрирано хранително петно и максимално точно замятане в него. Е, има и други тънкости ама за тях друг път - като понатруупаш малко опит.Успех !
Публикувай отговор

Обратно към “Въдици”