Реставрации,род билдинг, плувки

Какво се иска за направата на една въдица - бланки, водачи, конец, макародържач, корк, лак и лепило ... а и майсторлък. Тук е мястото, който се е пробвал и има опит в родбилдинга, да запали и други колеги.
Публикувай отговор
FortyFore
Мнения: 109
Регистриран на: Пет Яну 21, 2011 10:58
Местоположение: Варна
получил Браво: 2 пъти

Реставрации,род билдинг, плувки

Мнение от FortyFore »

След доста колебания реших и аз да споделя опитите си в поправки и направа на пръчки и плувки. Дано е интересно на колегите, някои от които са много напред...

Първия опит бе една стара английска мач пръчка с много "цъфнал" лак и разпадащи се конци на водачите:
Изображение

Мача е на Davenport&Fordham - Farstrike:
Изображение

Конците са от запасите на любимата половинка, лака - яхтен:
Изображение

Липсата на фиксатор преди лака е доста видна, лакирането бе с пръсти, не със четка. Пускаш душа във ваната да направи достатъчно пара и да свали на пода дребните прашинки и почваш на лакираш. След като всички са си легнали, че доста мирише!
Изображение

Независимо от неособено добрия резултат бях доста въодушевен и си направих два ваглера от пауново перо:
Изображение

С една стара макара Mitchell 350:
Изображение

Следва продължение...
Аватар
Георги Кръстев
Мнения: 1148
Регистриран на: Пон Май 04, 2009 17:39
Местоположение: Айтос-Бургас
получил Браво: 1 път

Мнение от Георги Кръстев »

Браво колега, сигурно е голямо удоволствие да ловиш с такъв мач-класика . :)
Цвета на ваглерите е много хубав, точно както старите майстори са правили ваглери. Но гледам те навиват конец на перото, да не се лющи боята. Вие с каква боя ги боядисвате?
Изображение
outsider написа:Вярно , че на спинингиста макарата му си остава чиста - не ползва подхранка , не пипа риба..
Аватар
Георги Кръстев
Мнения: 1148
Регистриран на: Пон Май 04, 2009 17:39
Местоположение: Айтос-Бургас
получил Браво: 1 път

Мнение от Георги Кръстев »

Надявам се нямаш нищо напротив да кача 2 снимки.
Това е един от няколкото, изцяло направени от мен слайдери.
Изображение
Изображение
outsider написа:Вярно , че на спинингиста макарата му си остава чиста - не ползва подхранка , не пипа риба..
FortyFore
Мнения: 109
Регистриран на: Пет Яну 21, 2011 10:58
Местоположение: Варна
получил Браво: 2 пъти

Мнение от FortyFore »

Боичките са Acryl Decorlack на Marabu, от магазин за художници.

Колкото до пръчката, прекалено мека е според съвременните ни разбирания за мачова пръчка, но за бабушки и каракуди на фиксиран ваглер и фин такъм става. Ще покажа и по-добри стари мачови пръчки - само да се справям по-лесно с фотоапарата...
FortyFore
Мнения: 109
Регистриран на: Пет Яну 21, 2011 10:58
Местоположение: Варна
получил Браво: 2 пъти

Мнение от FortyFore »

Един опит от стар директен телескоп (4 метрово ДАМ-че) да си направя телескопичен мач (боло-мач): Изображение

Макародържача е най-обикновен - за 2/3 лева от магазина за риболовни принадлежности:Изображение

Втулките за подвижните водачи са голяма "врътка" докато се напаснат на нужните места:Изображение

Малко по-близък план, лака отново е яхтен. Гумените пръстени не бяха добра идея (за сърфова пръчка става, тук дразнят): Изображение

Два ваглера от сламки за пиене, носят 4 гр (с копринен конец - да си ги познавам): Изображение

На риболов с тази макаричка: Изображение

Ще има още пръчки, макари и плувки ...
Аватар
Георги Кръстев
Мнения: 1148
Регистриран на: Пон Май 04, 2009 17:39
Местоположение: Айтос-Бургас
получил Браво: 1 път

Мнение от Георги Кръстев »

Браво , много добре е станало. Първия ми телескоп беше същия дам 4 м.
Чакам продължението с нетърпение. :)
outsider написа:Вярно , че на спинингиста макарата му си остава чиста - не ползва подхранка , не пипа риба..
Аватар
Венелин Радушев
Мнения: 647
Регистриран на: Пет Яну 02, 2009 18:08
Местоположение: Силистра
дал Браво: 17 пъти
получил Браво: 19 пъти

Re: Реставрации,род билдинг, плувки

Мнение от Венелин Радушев »

FortyFore написа: Мача е на Davenport&Fordham - Farstrike:
Добре дошъл в форума, колега! Уникално красив прът, явно си ценител.
Също чакам продълженията с нетърпение!
FortyFore
Мнения: 109
Регистриран на: Пет Яну 21, 2011 10:58
Местоположение: Варна
получил Браво: 2 пъти

Мнение от FortyFore »

Това е представител на "пра-бабите" на мачовите пръчки - според дизайна някъде от края на 40-те/началото на 50-те години. За съжаление пръчката беше в крайно окаяно състояние - ръждясали и счупени водачи, върху обмотките на места боядисано с "блажна" боя и т.н. Нямаше и следа от името на производителя или на пръчката. Направена е от тръстика (Spanish reed), бамбук (whole Tonkin cane) и лепен бамбук за върха (split cane). Дължина - 13 фута и 2 инча или около 402 см, което е изключително дълга пръчка за времето си. Затова е използвана тръстика, която е по-лека от бамбука, но много по-крехка и става само за фин риболов на сравнително малки риби: Изображение

Малко прекалих с различните цветове и метализирания конец, но се увлякох: Изображение

Водачите са high-bells:Изображение

Изображение

Няколко плувки - от гъше перо (goose quill), бодливо свинче (porcupine quill) и Sarkanda reed: Изображение

Макаричката е на Allcock - Centrepin Aerialite:Изображение


Сина ми се намеси с фотоапарата и компютъра и ще се справям вече по-лесно...
Popeye
Мнения: 725
Регистриран на: Пет Юни 04, 2010 16:02
Риболов: ПлаФФка и морски
Местоположение: Варна
дал Браво: 21 пъти
получил Браво: 6 пъти

Мнение от Popeye »

Браво колега наистина страхотни пръчки няма такава красота
Аватар
Георги Кръстев
Мнения: 1148
Регистриран на: Пон Май 04, 2009 17:39
Местоположение: Айтос-Бургас
получил Браво: 1 път

Мнение от Георги Кръстев »

Благодарим че споделяш това с нас :) :) :)
outsider написа:Вярно , че на спинингиста макарата му си остава чиста - не ползва подхранка , не пипа риба..
Аватар
Георги Кръстев
Мнения: 1148
Регистриран на: Пон Май 04, 2009 17:39
Местоположение: Айтос-Бургас
получил Браво: 1 път

Мнение от Георги Кръстев »

Пак с яхтен лак ли лакираш плувките, питам защото аз използвам безцветен поксипол, но много бързо се втвърдява и не ми дава възможност да работя внимателно а бързам да навия конеца.
Това от днес
:)
Изображение
outsider написа:Вярно , че на спинингиста макарата му си остава чиста - не ползва подхранка , не пипа риба..
milo69
Мнения: 625
Регистриран на: Вто Сеп 27, 2005 16:48
Местоположение: Пловдив
дал Браво: 13 пъти

Мнение от milo69 »

ах, как ме амбицирахте... :D от доста време ми се въргалят едни дълги бодли от свинче и все не намирам време да ги "тунинговам"...
FortyFore
Мнения: 109
Регистриран на: Пет Яну 21, 2011 10:58
Местоположение: Варна
получил Браво: 2 пъти

Мнение от FortyFore »

В отговор на колегата г-н Кръстев (който е пост-вал много добър ваглер) - яхтен лак ползвам за плувки когато правя много или когато имам пръчка за лакиране и съм "размирисал" къщата така или иначе. По-често ползвам Pro-rod varnish на Seymo (може и на кухненската маса след вечеря - никакви миризми, на водна основа) или Permagloss на U-40 (мирише на ацетон, но поне в моето семейство е по-приемлив като миризма от яхтения лак). Епоксидна смола ползвам основно като лепило, не като покритие на конците и на плувката като цяло.
Не разбирам въпроса с бързото втвърдяване на епоксидката и навиването на коприната - стъпките са навиване на конеца, фиксиране с thread sealer/colour preserver (може и без него при определени конци) и лак или епоксидна смола. За мен епоксидката е прекрасна за "заливане" на водачи на пръчка (който го може), но тежка за плувки. С едно важно изключение - "тежките" слайдери.
Аватар
Георги Кръстев
Мнения: 1148
Регистриран на: Пон Май 04, 2009 17:39
Местоположение: Айтос-Бургас
получил Браво: 1 път

Мнение от Георги Кръстев »

Благодаря за отговорите. Колега имаш Лично съобщение. :)
outsider написа:Вярно , че на спинингиста макарата му си остава чиста - не ползва подхранка , не пипа риба..
FortyFore
Мнения: 109
Регистриран на: Пет Яну 21, 2011 10:58
Местоположение: Варна
получил Браво: 2 пъти

Мнение от FortyFore »

Една от най-старите ми стъклопластикови пръчки - The Billy Lane Match rod на Allcock's. 13 фута, бронзови втулки, върхов водач с резба за quiver tip. Изображение
Billy Lane е първият англичанин, световен шампион по риболов на плувка - през далечната 1963 год. Автор на Енциклопедията на плувковия риболов, участвал е в над 1000 състезания по улов на риба.Изображение

Бронзовите втулки са потъмнени (blued) с Brass Black на Birchwood Casey: Изображение

Оригинално конците са двуцветни (Jasper), но не намерих такъв и са използвани зелен за водачите и червен за междинните (intermediates|:Изображение

Няколко авона - балса и перо от гарван:Изображение

Centrepin - Sundridge Trophy reel, лимитирана серия:Изображение
Публикувай отговор

Обратно към “РодБилдинг”