--Silurus Glanis-експерименти,доказателства и факти.

Няма значение дали го ловите от брега, от лодка на влачене или на кльонк, удари ли ... адреналинът е на макс ;)
Публикувай отговор
quietriot
Мнения: 9345
Регистриран на: Пет Фев 23, 2007 13:39
Местоположение: СОФИЯ/ЯМБОЛ
дал Браво: 107 пъти
получил Браво: 155 пъти

Re: Silurus Glanis-експерименти,доказателства и факти.

Мнение от quietriot »

Ти май забрави откъде тръгна всичко :mrgreen: за колчо ( сомчо) слепеца.

ето началото :

http://forum.fishing-mania.com/viewtopi ... 45&t=29075" onclick="window.open(this.href);return false;
Последно промяна от quietriot на Пет Фев 24, 2012 12:50, променено общо 1 път.
Иво Ломски
Мнения: 1047
Регистриран на: Сря Яну 28, 2009 20:59
Местоположение: София
дал Браво: 5 пъти
получил Браво: 23 пъти

Re: Silurus Glanis-експерименти,доказателства и факти.

Мнение от Иво Ломски »

Това което тръгна от тролинга и мина през изследванията, които Лово постна и това което написах вчера е едно и също! Въпреки че го написах повече от 10 пъти, че сома не вижда в много мътна вода или у пълна тъмница ти продължаваш да твърдиш че сома вижда у бистра вода. На всички им стана ясно че и двамата сме прави и не могат да проумеят за какво всъщност спорим...
Живот без страст не е живот а само съществуване...
boababa
ПОСТОЯНЕН БАН
ПОСТОЯНЕН БАН
Мнения: 3604
Регистриран на: Вто Фев 20, 2007 16:57
получил Браво: 10 пъти

Re: Silurus Glanis-експерименти,доказателства и факти.

Мнение от boababa »

Васе,нещата тръгнаха от друго место преди теб,та не се праи на тарикат! :wink:
http://forum.nariba.com/viewtopic.php?f=149&t=7352
quietriot
Мнения: 9345
Регистриран на: Пет Фев 23, 2007 13:39
Местоположение: СОФИЯ/ЯМБОЛ
дал Браво: 107 пъти
получил Браво: 155 пъти

Re: Silurus Glanis-експерименти,доказателства и факти.

Мнение от quietriot »

boababa написа:Васе,нещата тръгнаха от друго место преди теб,та не се праи на тарикат! :wink:
http://forum.nariba.com/viewtopic.php?f=149&t=7352
Аз там не чета и не пиша само продавам много, ми е агро оня форум, аз и за тука не се напъвам, че съм първенеца, просто се сетих за темата и се позачетох интересни мнения изкават разни хора преди и сега само Тапетов стиска като паризанин на разпит че сомчо е орел :wink: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

А иначе съм баро тарикат баце :wink:ма ти си го знаеш :mrgreen:
Аватар
Pike1
Мнения: 1692
Регистриран на: Пет Май 29, 2009 23:28
Местоположение: Ямбол
получил Браво: 11 пъти

Re: Silurus Glanis-експерименти,доказателства и факти.

Мнение от Pike1 »

Ето я темата на Васето.:
http://forum.fishing-mania.com/viewtopi ... 45&t=29075
Интересно е да се види какво се е писало тогава.
MEMENTO MORI
LVitchev
Мнения: 8517
Регистриран на: Нед Авг 01, 2010 16:08
Местоположение: Пловдив
получил Браво: 14 пъти

Re: Silurus Glanis-експерименти,доказателства и факти.

Мнение от LVitchev »

Имам чувството че не сме засегнали нещо друго,относно зрението на сома.Това животно,оцеляло през всичките тези милиони години,дали пък не вижда както ние виждаме с уред за нощно виждане :roll: :roll: :roll: Знаем че се храни и през деня,но е основно нощен ловец,не ви ли се струва че еволюцията може да си е свършил работата.Ето това ме кара да си мисля така !!!


Наши пресноводные рыбы — лещ, судак, сом, налим — чаще охотятся ночью. Им нужно хорошо видеть в темноте. И природа позаботилась об этом. У сома и налима имеются даже специальные пучки нервов, воспринимающие самые слабые световые лучи.

Тапета го е копнал от някъде преди време,има го в темата която Ачо е пуснал :idea: :idea: :idea:
"Аз нямам проблем със света,той има проблем с мен " - Янкосан

" Глупаците,мръсниците и завистниците са като хлебарките,нямат изтребване,смачкаш две,изпълзяват още двадесет............хлебарки " - Л.Вичев
Иво Ломски
Мнения: 1047
Регистриран на: Сря Яну 28, 2009 20:59
Местоположение: София
дал Браво: 5 пъти
получил Браво: 23 пъти

Re: Silurus Glanis-експерименти,доказателства и факти.

Мнение от Иво Ломски »

LVitchev написа:дали пък не вижда както ние виждаме с уред за нощно виждане :roll: :roll: :roll: Знаем че се храни и през деня,но е основно нощен ловец,не ви ли се струва че еволюцията може да си е свършил работата.Ето това ме кара да си мисля така !!!
Любо, камерите за нощтно виждане работят като излъчват светлина, а после хващат същата светлина, но вече отразена от обектите. Ние не виждаме тази светлина, защото е извън нашия и спектър. Говоря за инфрачервената светлина. Има и други камери, например звездните, които работят с отразената от звездите светлина.
Направи си опит и вземи една добра камера и снимай с нея при пълна тъмнина без светкавица. Ще се убедиш сам, че дори да имаш най-чувствителната матрица, бленда или незнам още какво, за добра снимка си требва източник на светлина.
Живот без страст не е живот а само съществуване...
LVitchev
Мнения: 8517
Регистриран на: Нед Авг 01, 2010 16:08
Местоположение: Пловдив
получил Браво: 14 пъти

Re: Silurus Glanis-експерименти,доказателства и факти.

Мнение от LVitchev »

Иво Ломски написа:
LVitchev написа:дали пък не вижда както ние виждаме с уред за нощно виждане :roll: :roll: :roll: Знаем че се храни и през деня,но е основно нощен ловец,не ви ли се струва че еволюцията може да си е свършил работата.Ето това ме кара да си мисля така !!!
Любо, камерите за нощтно виждане работят като излъчват светлина, а после хващат същата светлина, но вече отразена от обектите. Ние не виждаме тази светлина, защото е извън нашия и спектър. Говоря за инфрачервената светлина. Има и други камери, например звездните, които работят с отразената от звездите светлина.
Направи си опит и вземи една добра камера и снимай с нея при пълна тъмнина без светкавица. Ще се убедиш сам, че дори да имаш най-чувствителната матрица, бленда или незнам още какво, за добра снимка си требва източник на светлина.
Иво,ти не четеш ли какво е написал руснака бе,че сома имал някакви нервни клетки на не знам си какво,които възприемали и най-слабата светлина :idea: :idea: :idea:
"Аз нямам проблем със света,той има проблем с мен " - Янкосан

" Глупаците,мръсниците и завистниците са като хлебарките,нямат изтребване,смачкаш две,изпълзяват още двадесет............хлебарки " - Л.Вичев
Иво Ломски
Мнения: 1047
Регистриран на: Сря Яну 28, 2009 20:59
Местоположение: София
дал Браво: 5 пъти
получил Браво: 23 пъти

Re: Silurus Glanis-експерименти,доказателства и факти.

Мнение от Иво Ломски »

LVitchev написа:които възприемали и най-слабата светлина :idea: :idea: :idea:
Точно това казах и аз! Трябва да има светлина, за да може да я възприемеш :idea:
Живот без страст не е живот а само съществуване...
LVitchev
Мнения: 8517
Регистриран на: Нед Авг 01, 2010 16:08
Местоположение: Пловдив
получил Браво: 14 пъти

Re: Silurus Glanis-експерименти,доказателства и факти.

Мнение от LVitchev »

Иво Ломски написа:
LVitchev написа:които възприемали и най-слабата светлина :idea: :idea: :idea:
Точно това казах и аз! Трябва да има светлина, за да може да я възприемеш :idea:
Прочети си поста какво си написал,почна с камерите за нощно виждане кака пращали светлина !!!Хлъзгав си като змиорка.Аз говоря за еволюция,мисълта ми беше че щом е основно нощен ловец,нищо чудно сома да има и други възприятия,за които нищо не знаем :idea: :idea: :idea: :fish6:
"Аз нямам проблем със света,той има проблем с мен " - Янкосан

" Глупаците,мръсниците и завистниците са като хлебарките,нямат изтребване,смачкаш две,изпълзяват още двадесет............хлебарки " - Л.Вичев
Аватар
Pike1
Мнения: 1692
Регистриран на: Пет Май 29, 2009 23:28
Местоположение: Ямбол
получил Браво: 11 пъти

Re: Silurus Glanis-експерименти,доказателства и факти.

Мнение от Pike1 »

Един интересен факт, за който Гео е писал в старата тема:
Geo написа:Чета с голям интерес Краси и Тролката.Макар и доста противоречиви мненията им се подчиняват на добра логика!За това ви предлагам следния казус:
Малко градинско езерце/около 20 м2/.В него соме 2-3кг,живее от няколко години.Атракцията е когато се сложи храна/обикновенно пилешки черва/на брега,съвсем близко до водата.Сомето приплясква и главата му буквално излиза на брега,на няколко пъти и деликатеса изчезва.Това,колкото комично и невероятно,съм го виждал с очите си преди десетина години.Рибата моментално излизаше да се храни при условие,че стояхме отдалечени от шадравана.Явно усещаше присъствието ни и се страхуваше.Слагали сме тесто,но барабаниста отиваше до мястото,но не го атакуваше..Това как ще коментирате?
MEMENTO MORI
Аватар
max
Вносител
Мнения: 3210
Регистриран на: Чет Мар 05, 2009 15:24
получил Браво: 11 пъти
Обратна връзка:

Re: Silurus Glanis-експерименти,доказателства и факти.

Мнение от max »

Иво Ломски написа:
Любо, камерите за нощтно виждане работят като излъчват светлина, а после хващат същата светлина, но вече отразена от обектите. Ние не виждаме тази светлина, защото е извън нашия и спектър. Говоря за инфрачервената светлина. Има и други камери, например звездните, които работят с отразената от звездите светлина.
.................
Иво, ясно ми е че нямаш понятие за някой от нещата за които говориш. Инфрачервените камери засичат излъчената от обектите топлина (изразявам се с прости думи).

Изображение

Изображение

на други модели има и светкавици или прожектор който наричат Infrared LED с който изображението изглежда така

Изображение

но това на практика е друг спектър и камера с много по малко покритие.

Както някой по горе беше написал много видове хищници (вкл. и риби) имат специален слой клетки който усилва светлината многократно и по този начин помага на окото да вижда при многократно по малка светлина (за това очите им ,вкл. и тези на Сома светят през нощта ако ги осветиш с фенерче) - тогава когато за нас е на практика невъзможно да видим нищо.
За "звездни" камери не съм чувал и не знам нищо, но всички камери и фотоапарати работят с външен светоисточник - в голяма част от случайте ЗВЕЗДИ като нашето слънце.
Ако говорим за фотография и в най тъмната за теб нощ може да се направи ясна снимка, всичко зависи от настройките на камерата (основно времето за експонация). Ако говорим за цифрова камера има и специализирани модели които снимат идеално когато ти не виждаш нищо. Пример с две снимки една след друга.

Изображение

Изображение

Сори за спама но мисля че инфото е полезно
Emo-83
Търговец
Мнения: 16982
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 17:23
Местоположение: Sofia
дал Браво: 264 пъти
получил Браво: 272 пъти

Re: Silurus Glanis-експерименти,доказателства и факти.

Мнение от Emo-83 »

Това което зная от четене на чужди стати и синтез на различни случки съм убеден,че сома вижда във мътната вода.Но различното и оцветяване,замърсяване или цъфтеж правят определени цветове и светлосенки по-видими или невидими.Това следствие води до нуждата на различните окраски.
Понякога подценяваме нещата,защото гледаме на тях от нашия крив макарон.Добрите риболовци,които рядко остават капо на реката....винаги измислят начин да се спасят от него.Просто повече бърза мисъл,съобразена с моментните условия.При повечето риболовци,като мен,дори знанията не помагат.Те трябва да се реализират на водата и в конкретната обстановка.А там трябва природен усет и мигновенна реакция и промяна.
Знанията помагат,но не те правят природен хищник.Няма файда,че съм се сетил за нещо пред компа и то зимата.Трябва бърза мисъл на водоема според обстановката.
За нощния тролинг си е казано.Най-видими са черния или лилавия воблер.Както за зелена вода-зелен воблер и мътна вода ред-хед.
Сома със сигурност вижда нощем,но не зная дали това му е достатъчно за да улови,бързопреминаващата примамката воблер.Ако гонеше,като бялата,щях да твърдя и това.Клипчетата на Салмо в нощно време са правени от лодка,на кастинг при много риба и някакво осветление.А всички знаем,че то събира дребната и едрата риба.
Февруари месец на Ивайловград през деня бяхме капо.Вечер палехме насочващи фенери от кея и пълнехме живарниците с риба.Тогава често чувахме хлопванията на сома. :roll: :wink:
http://fishem.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ех,рибо рибо-какво да правя,като съм се родил рибар,а ти риба!
Иво Ломски
Мнения: 1047
Регистриран на: Сря Яну 28, 2009 20:59
Местоположение: София
дал Браво: 5 пъти
получил Браво: 23 пъти

Re: Silurus Glanis-експерименти,доказателства и факти.

Мнение от Иво Ломски »

Все си мисля, че първата снимка, която Иво постна е правена с камера, която измерва външната температура на обкръжаващите тела. При такива камери, дори и лаици като мен могат да заключат че нарина на работа на камерата нема нищо общо с начина на работа на окото на сома. Само си дрънкаме...
Звездната камера (така съм чел да я наричат), е камера, която може да заснема при пълен мрак (поне за нашето око), като използва отразената от звездрите светлина.

Мнението ми остава същото като в началото на темата, и то е че сома има слабо зрение, което не играе сериозна роля при лов на жива плячка :!:

Хората по цял свят твърдят едно и също за сома!
Owing to its highly developed sense of taste and smell, its reliance on sight is reduced, enabling it to feed at night and location of prey, with no problems in orientation during complete darkness. Consequently, this species has a strong nocturnal feeding activity and feeding usually takes place 1 h after dusk until just before dawn.

Днес е прошки, така че да ме прощават хората на които им досадих с моите размисли и страсти.
Живот без страст не е живот а само съществуване...
Emo-83
Търговец
Мнения: 16982
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 17:23
Местоположение: Sofia
дал Браво: 264 пъти
получил Браво: 272 пъти

Re: Silurus Glanis-експерименти,доказателства и факти.

Мнение от Emo-83 »

Ломски и ти да ме прощаваш,ако е имало нещо.Тука си спорим с образувателна цел и за достигане на истината.
Да ме извиняваш,но най-често говорехме за виждане на изкуствените примамки при различните условия от сома.Чел съм мненията ви на Стоян и твоите.В тях за да защитите тезата си за кьоравия сом използвахте неоспоримите му останали качества,но не и зрението при тролинг.
Трябваше просто да признаете,че цветовете имат важно значение при улова му на тролинг......нещо което до сега отричате или поне не намерих една реплика в защита на това мнение.Ако ти си откриеш такава.....евала....аз съм бил слепия тогава.
Но така или иначе съм ви простил,да ме прощавате и вие.
Ивка ето един твой пост от тази тема.
За съжаление сома нема как да види кой и колко харчи, защото очичките са му малки и са покрити с наноси...
http://fishem.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ех,рибо рибо-какво да правя,като съм се родил рибар,а ти риба!
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на сом”