--Silurus Glanis-експерименти,доказателства и факти.

Няма значение дали го ловите от брега, от лодка на влачене или на кльонк, удари ли ... адреналинът е на макс ;)
Публикувай отговор
boababa
ПОСТОЯНЕН БАН
ПОСТОЯНЕН БАН
Мнения: 3604
Регистриран на: Вто Фев 20, 2007 16:57
получил Браво: 10 пъти

Re: Silurus Glanis-експерименти,доказателства и факти.

Мнение от boababa »

Защо сомът на кльонк се качва до стръвта,а не взима веднага,даже доста често се отказва? :cry: Защо като резнеш тройката и почват кражбите на рибки без да се закачи? :cry: Защото ВИЖДА измамата=ТРОЙКАТА и за това се отказва,а не щото има чувства и сетива за откриване на метали! :wink: И другите риби имат сетива,като на сома и знаят как да му бегат през деня,обаче през нощта губят някои от сетивата си и сомът се възползува от предимството си да ВИЖДА жертвата при слаба осветеност! :wink:
Аватар
spookymiro
Мнения: 681
Регистриран на: Съб Мар 06, 2010 15:01
Местоположение: София
дал Браво: 6 пъти
получил Браво: 26 пъти

Re: Silurus Glanis-експерименти,доказателства и факти.

Мнение от spookymiro »

Emo-83 написа:И на мен ми омръзна тази тема Любак,ама не мога да разбера защо Боабаба,Гео,Славе и Спокомиро ми постват едни и същи биячки и ни учат,че това е върха на сладоледа. :roll:
:D :D :D
Брей до какви корифеи ме наредиха. Аз Емо, не се имам за добър сомаджия. Един голям сом може да се лепне на всеки... Просто споделям а не уча никого.

Помня обаче някаква снимка дето миеше съдове на един лагер. Мисля че коментара беше че си загубил на табла и затова. Та ако искаш учене от мене - мога да ти ти бъда полезен при таблата :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Поздрави!
Държа се с другите така, както искам те да се държат с мен.
axel
Мнения: 522
Регистриран на: Чет Сеп 17, 2009 17:46
Местоположение: Пловдив
дал Браво: 36 пъти
получил Браво: 85 пъти

Re: Silurus Glanis-експерименти,доказателства и факти.

Мнение от axel »

Не,Боби,някъде/преди доста време/ бях писал,защо сома се хваща на спининг и трлолинг,а на дъно и кльонк доста по-слабо.
1.При първите два вида риболов,сома атакува движеща се цел,без да има време да провери с другите си осезателни органи/примерно мустаците/ жертвата,това е една от причините да се хващат сомове,нали никой не е хващал сом на воблер пуснат неподвижно във водата независимо от цвета му :idea: Тоест сомове се хващат ПОРАДИ сравнително несъвършеното зрение на сома.
2.При дъно или кльонк,където примамката е статична, сома има време да провери стръвта не само със зрението си,а използва и останалите си сетива и затова доста по-трудно се лъже.Това според мен,както и,че сома атакува само когато е гладен са основните причини да имаме по-слаби резултати,изключая сомските дни,когато сома се храни активно.Примерно,когато на Марица,чакам нощно време/не съм бракониер/,на дъно на мека стръв задължително преди да заметна нагласям примамката така,че със стискане в ръка,куката да не се усеща.Едва ли при пълен мрак сома вижда острието на сравнително малката кука.
риболовът е само хоби!
boababa
ПОСТОЯНЕН БАН
ПОСТОЯНЕН БАН
Мнения: 3604
Регистриран на: Вто Фев 20, 2007 16:57
получил Браво: 10 пъти

Re: Silurus Glanis-експерименти,доказателства и факти.

Мнение от boababa »

Не ми отговорихте,колко сома сте фанали преди да ни сипвате с черпака великите знания на докторантчета и лаборантчета? :roll: :shock: Та едно друго въпросче,защо щуката и костурът са активни само през деня,а през ноща са като агънца?Нали виждат по-добре от сома,а? :shock: Ние/Троли и Боабаба/работим с всички видове хищници и правим пространен анализ по тази проблематика! :wink: Отговорете,ако се чувствате силни или информирани достатъчно за спора! :wink:
Аватар
VARHARA
Търговец
Мнения: 2886
Регистриран на: Съб Дек 18, 2004 10:10
Местоположение: N.ZAGORA
получил Браво: 1 път
Обратна връзка:

Re: Silurus Glanis-експерименти,доказателства и факти.

Мнение от VARHARA »

boababa написа:Не ми отговорихте,колко сома сте фанали преди да ни сипвате с черпака великите знания на докторантчета и лаборантчета? :roll: :shock: Та едно друго въпросче,защо щуката и костурът са активни само през деня,а през ноща са като агънца?Нали виждат по-добре от сома,а? :shock: Ние/Троли и Боабаба/работим с всички видове хищници и правим пространен анализ по тази проблематика! :wink: Отговорете,ако се чувствате силни или информирани достатъчно за спора! :wink:
И защо бялата продължава да е активна и вечер, освен смяната на хранителния режим :wink: :mrgreen:
Ще си хвана 5-6 големи сома на По ,ще си ги вържа ,и ще ги изследвам. На кой силикон ще ми взимат най добре :wink: :mrgreen:
Последно промяна от VARHARA на Вто Фев 28, 2012 12:53, променено общо 1 път.
LVitchev
Мнения: 8517
Регистриран на: Нед Авг 01, 2010 16:08
Местоположение: Пловдив
получил Браво: 14 пъти

Re: Silurus Glanis-експерименти,доказателства и факти.

Мнение от LVitchev »

Иво,радвам се че не се сърдиш,защото аз това за дървото го казвам в кръга на майтапа :idea: :idea: :idea: Всеки които се съобразява с определени неща при тролинга хваща :!: едни обаче хващат повече от другите.Така че,аз казах,каквото исках да кажа по този въпрос,вие си пишете и ми дреме какво бил казал генерала,това за кльонкането няма какво да го коментираме,генерало не е писал за влаченето :idea: :idea: :idea: Ако не ти се верва,питай генерала колко големи сома има на тролинг :idea: :idea: :idea: При кльонка,сома използва всичките си сетива,включително и зрението си,колкото и слабо да е според Вас :wink: :wink: :wink:
"Аз нямам проблем със света,той има проблем с мен " - Янкосан

" Глупаците,мръсниците и завистниците са като хлебарките,нямат изтребване,смачкаш две,изпълзяват още двадесет............хлебарки " - Л.Вичев
boababa
ПОСТОЯНЕН БАН
ПОСТОЯНЕН БАН
Мнения: 3604
Регистриран на: Вто Фев 20, 2007 16:57
получил Браво: 10 пъти

Re: Silurus Glanis-експерименти,доказателства и факти.

Мнение от boababa »

1-Аксел на кльонк и дъно,стръвта не е статична а шава яко га дойде сомчо,вервай ми!
:wink: Статично е положението само на риболовеца! :wink:
2-На спининг и тролинг риболовецът не е статичен,а стръвта може да стане когато спреш да връткаш или правиш бавен завой с лодката!Веднага ти давам три примера за уловени сомове на тролинг:На Спокимиро и Божо,който спира лодката присяга се за пръчката и тогава следва удара,На Гео който пуска воблера и разпъва с лодката,но когато затваря свободния ход на кастинг-мултито му удря големия!Същия случай е и "прочутия" сом от Искъра,който го вадиха 8часа! :wink: Та така е положението със статиката и динамиката в риболова на сом! :wink:
Аватар
karakolev
Мнения: 344
Регистриран на: Вто Юли 05, 2005 13:03
Риболов: сом и бяла
Местоположение: Plovdiv
дал Браво: 3 пъти
получил Браво: 1 път

Re: Silurus Glanis-експерименти,доказателства и факти.

Мнение от karakolev »

Тогава, не е ли разумно да се влачи с паузи ?
http://www.interargument.com" onclick="window.open(this.href);return false;


Troli: Защото ЛОВЪТ НА РИБА става с подходящия арсенал за всяка ситуация!
Аватар
grouper
Мнения: 98
Регистриран на: Пон Яну 16, 2012 15:10
Риболов: трапезен
получил Браво: 2 пъти

Re: Silurus Glanis-експерименти,доказателства и факти.

Мнение от grouper »

Иво Ломски написа:Снимките са си снимки, а всички вие сте изиграни :wink:. Сега ако ги разгледате отново ще видите как хитрия Групер е направил нескопосан монтаж от снимки. Първата, втората и третата снимки са от различни места, а предполагав са правени и по различно време....
Колега снимките говорят и то прекалено много само човк да не е сляп.А на детските драсканици какво се вижда....Със сигурност повече.....Обърни малко внимание че има два гълаба и два сома.Но само единия има успех...Покажи и ти реална атака на сом а не някви драсканици,та тогава упреквай...

п.с Незнам в случая на кой от двамани е нескопосан монтажа......Не твърдя че сома разчита само и единственно на зрениетоси....Но го използва без роблем когато муе нужно.....
"Ум царува, ум робува, ум патки пасе."
LVitchev
Мнения: 8517
Регистриран на: Нед Авг 01, 2010 16:08
Местоположение: Пловдив
получил Браво: 14 пъти

Re: Silurus Glanis-експерименти,доказателства и факти.

Мнение от LVitchev »

:fish5: :fish5: :fish5: Аре,не остана :wink: :wink: :wink:
"Аз нямам проблем със света,той има проблем с мен " - Янкосан

" Глупаците,мръсниците и завистниците са като хлебарките,нямат изтребване,смачкаш две,изпълзяват още двадесет............хлебарки " - Л.Вичев
Emo-83
Търговец
Мнения: 16982
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 17:23
Местоположение: Sofia
дал Браво: 264 пъти
получил Браво: 272 пъти

Re: Silurus Glanis-експерименти,доказателства и факти.

Мнение от Emo-83 »

kalinux написа:
Иво Ломски написа: 1. Цитираното иследване доказва точно обратното, а то е че сома не използва зрението си при лова на жива рибка в условията на пълен мрак!.
Всеки път като чета това и падам от смях. Та нали е абсолютен мрак, как ще използва зрението. Какво общо има експеримента със зрението. :lol:
Е а тва ми кажи.....нищо общо.Но понеже сома налапал рибите и значи е кьорав и не вижда воблера.Този опит е да се видят всички останали качества на сома,но не и това за неговото зрение.
http://fishem.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ех,рибо рибо-какво да правя,като съм се родил рибар,а ти риба!
axel
Мнения: 522
Регистриран на: Чет Сеп 17, 2009 17:46
Местоположение: Пловдив
дал Браво: 36 пъти
получил Браво: 85 пъти

Re: Silurus Glanis-експерименти,доказателства и факти.

Мнение от axel »

Не ми отговорихте,колко сома сте фанали преди да ни сипвате с черпака великите знания на докторантчета и лаборантчета?
Отговорът на този въпрос е недостатъчно/винаги ще бъде такъв/,но и по четирите начина-дъно,спининг,кльонк и тролинг...........искам да те питам нещо......когато лодката се е движила и когато се изключи мотора воблера статичен ли е?когато лодката завива воблера извършва ли движения? :idea:
риболовът е само хоби!
boababa
ПОСТОЯНЕН БАН
ПОСТОЯНЕН БАН
Мнения: 3604
Регистриран на: Вто Фев 20, 2007 16:57
получил Браво: 10 пъти

Re: Silurus Glanis-експерименти,доказателства и факти.

Мнение от boababa »

Аксел,въпросът ми е към Лово и Ломския! :wink: При завой,вътрешния воблер почти спира да играе и изплува или потъва,зависи от това дали е синкинг или флоатинг! :wink:
Аватар
lovo M
Мнения: 455
Регистриран на: Пет Яну 02, 2009 5:51
Местоположение: мадрид
получил Браво: 1 път

Re: Silurus Glanis-експерименти,доказателства и факти.

Мнение от lovo M »

boababa написа:Аксел,въпросът ми е към Лово и Ломския!
Боби,снимки и клипове с уловени от мене риби...споделям само с приятели.Ти не-си ми такъв,та нема кво да дириш от мене,в тази насока. :wink: А за това...,,къде се крие Мимето,,..мимикрията. :D Мога да ти кажа че,при сома не-действа,щото кльопа всичко наред,никоя риба не-може да му се скрие. :wink: Е са дали вижда скалите не-мога да кажа нищо,само знам че,албиноса е по-дребен ...от недояждане, :roll: щото не-може да се скрие.А за растенията без ,,очи,,които също използуват мимикрията....кво а кажа...неам думи. :roll:
Ако умееш да летиш, не-казвай на никого, защото няма да можеш да се отървеш от учители!
esox22
Мнения: 551
Регистриран на: Нед Дек 25, 2011 17:55
Риболов: Na pluvka
получил Браво: 2 пъти

Re: Silurus Glanis-експерименти,доказателства и факти.

Мнение от esox22 »

Ще опитам да дам и аз своя принос в загатката:
Известно е колко са чуствителни ушите на прилепите и как възприемат ултарзвуковите вълни.Отнело им е милиони години еволюция за да го постигнат.
Но те не са слепи.
При залепяне на очите им те не могат да е върнат в пещерата а се блъскат в скалите.
Явно ползват очите при определени условия.
Очите трябват на сома, иначе биха изчезнали.Въпроса е кога ги ползва.
:fish3:
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на сом”