Да спрем токаджиите и мрежарите

Форум за спининговия риболов, чиито любезни домакини са майсторите от “Старите видри”.
Публикувай отговор
Аватар
С. Гергов
Мнения: 89
Регистриран на: Съб Дек 27, 2008 1:32

Re: Да спрем токаджиите и мрежарите

Мнение от С. Гергов »

Не съм много сигурен но май стопанския риболов не е забранен в лиманите и устията като миналата година. Преди няколко дни звънях да съобщя за мрежа в лимана на козлодуйското пристанище, след около половин час служител на ИАРА се свърза с мен и ми съобщи, че лодката която е пуснала мрежата е регистрирана при тях и има право да пусне мрежата там защото тази година не е забранено..?

Ако някой може да намери информация по въпроса...
人 川
Аватар
С. Гергов
Мнения: 89
Регистриран на: Съб Дек 27, 2008 1:32

Re: Да спрем токаджиите и мрежарите

Мнение от С. Гергов »

Линама на гр. Лом е включен. Но никъде не можах да видя за нашето пристанище или въобще за обл. Враца. Аз ли нещо пропускам или ние пак го хапваме?
人 川
Д-р Дулитъл
Мнения: 2056
Регистриран на: Съб Дек 18, 2004 10:34
Риболов: мързелив
Местоположение: Мизия
дал Браво: 314 пъти
получил Браво: 174 пъти

Re: Да спрем токаджиите и мрежарите

Мнение от Д-р Дулитъл »

Хапваме го, четвъртит... :mrgreen: Като знам как работи държавната администрация и структурите на МЗХ/нека Гошо Замфиров ме поправя ако сбъркам/,по някое време в началото на годината в регионалните звена на ИАРА би трябвало да идва заповед скоято се дава срок на директора на регионалното звено да направи предложение за забранените зони.Като се знае за издънката във врачанското звено е лесно да се досети човек какво е предложено-област Враца изобщо я няма в забраните-а тук са и фериботния комплекс и пристанището в Оряхово,и зоните с ограничен достъп при АЕЦ-Козлодуй и т.н-мрежарите от региона свободно ще си пускат мрежите където сварят....
Понякога си мисля, че за всичко е виновен Васко Кръпката. Той ни пееше по митингите: „Комунизмът си отива, спете спокойно деца.” И ние спахме. А те не спаха....
Аватар
bai ves
Мнения: 5558
Регистриран на: Сря Авг 22, 2007 18:53
Местоположение: Велико Търново
дал Браво: 1 път
получил Браво: 15 пъти

Re: Да спрем токаджиите и мрежарите

Мнение от bai ves »

Тези дето си плащат за риболов с мрежи трябва да се контролират, къде ги пускат и какво прибират. Има забранени риби и риби под нормата. Лошото е , че много от мрежарите са токаджии вече. Мрежите са скъпи, прибират им ги, крадът им мрежитеи тн. Те ходят с тока- хем по бързо и ефективно, хем по евтино от гледна точка на апаратурата. А докато бият с ток, те винаги могат да покрият машинката и да кажат, че пускат мрежа или бла бла... За това ИАРА трябва да е нащрек, обаче без общество просто няма как да стане.
Zander
Мнения: 6275
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 9:21
Риболов: Спининг
Местоположение: София
дал Браво: 62 пъти
получил Браво: 213 пъти
Обратна връзка:

Re: Да спрем токаджиите и мрежарите

Мнение от Zander »

Още преди два месеца съм предложил на ИАРА забраната за бяла риба да се изтегли по рано - от 15 март и след това да се застъпи със забраната на останалите пролетно размножаващи се риби /например шарановите/. Това ще стане със Заповед на Министъра на земеделието.
Също съм предложил устията на реките вливащи се в язовирите, където се правят гнездата за хвърляне на хайвера, да се обозначат със шамандури и да не се допускат риболовци с лодки в тези зони. Остава да има и контрол на цялата работа, а не само на хартия да има забрани!

Преди два дни говорихме със шефа на ИАРА и разбрах, че Заповедта за забрана на бялата риба от 15 март са я качили на уеб страницата на агенцията. В момента Заповедта е в Министерство на земеделието и се чака подпис на министъра. Включили са и щуката, която в момента си хвърля хайвера.
http://iara.government.bg/wp-content/up" onclick="window.open(this.href);return false; ... proekt.pdf
Отново напомних, че освен на хартия да има заповед, е важно да има реален контрол /проверки/ през периода на забраната. Тогава ще има смисъл от цялата работа.
topsoft
Мнения: 409
Регистриран на: Пон Окт 04, 2010 17:30
получил Браво: 1 път

Re: Да спрем токаджиите и мрежарите

Мнение от topsoft »

Не трябва ли да свършва забраната заендо с тази за мирните риби, за да не стане като падне на 30 април да има "ама аз съм за щука"?
Zander
Мнения: 6275
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 9:21
Риболов: Спининг
Местоположение: София
дал Браво: 62 пъти
получил Браво: 213 пъти
Обратна връзка:

Re: Да спрем токаджиите и мрежарите

Мнение от Zander »

topsoft написа:Не трябва ли да свършва забраната заендо с тази за мирните риби, за да не стане като падне на 30 април да има "ама аз съм за щука"?
Да, трябва да свършва заедно.
Аватар
Д-р Флекс
Мнения: 8722
Регистриран на: Чет Дек 03, 2009 17:56
Местоположение: София
дал Браво: 1379 пъти
получил Браво: 423 пъти

Re: Да спрем токаджиите и мрежарите

Мнение от Д-р Флекс »

topsoft написа:Не трябва ли да свършва забраната заендо с тази за мирните риби, за да не стане като падне на 30 април да има "ама аз съм за щука"?


Според мен, от пръв поглед става ясно на проверяващия орган кой е за щука, а кой не е...
Аватар
zampo
Мнения: 1117
Регистриран на: Чет Сеп 28, 2006 11:57
Риболов: спининг , тролинг
Местоположение: Враца
дал Браво: 17 пъти
получил Браво: 36 пъти

Re: Да спрем токаджиите и мрежарите

Мнение от zampo »

Според мен, от пръв поглед става ясно на проверяващия орган кой е за щука, а кой не е.
Ма иди го доказвай в съда да видиш как е :!:
Разреши ли се един вид риба , край със забраната :!: Както е в момента по Дунав , разрешава се карагьоза и забраната приключва.
Вярвай само на писмени документи,защото в един момент нечестивците се отмятат!!!!!!!!
Матей Преображенски(Миткалото)
Аватар
Д-р Флекс
Мнения: 8722
Регистриран на: Чет Дек 03, 2009 17:56
Местоположение: София
дал Браво: 1379 пъти
получил Браво: 423 пъти

Re: Да спрем токаджиите и мрежарите

Мнение от Д-р Флекс »

zampo написа:
Според мен, от пръв поглед става ясно на проверяващия орган кой е за щука, а кой не е.
Ма иди го доказвай в съда да видиш как е :!:
Разреши ли се един вид риба , край със забраната :!: Както е в момента по Дунав , разрешава се карагьоза и забраната приключва.
В момента имам наум поне пет идеи, как изобщо да не се стига до съдебен спор в подобни ситуации, ама не ми е работа... Разбира се, много по-лесно е да се налагат забрани, по възможност, тотални. Ефекта от такива забрани, разбира се, е съвършено друга история, справка: съдбата на "тотално забранената" р. Треклянска.
Аватар
bai ves
Мнения: 5558
Регистриран на: Сря Авг 22, 2007 18:53
Местоположение: Велико Търново
дал Браво: 1 път
получил Браво: 15 пъти

Re: Да спрем токаджиите и мрежарите

Мнение от bai ves »

:roll: Аз подкрепям Флекс тука. Значи, не могат да ме спрат да ловя костур ей сега на пролет с 3-4 см силиконче ими каст мастер. струнката ще бъде за да ми държе примамката в края, а не за да не ме гризе- дреме ми . Въпросът е, че аз няма да ходя да се излагам, че ме познават. Ама има маса народа, който ,, не го е,,е ,, и ще ходи. Ама и като хванат ще имат 0 риби на кукана защото ще ги крият. Пак тез в министерството доказаха колко и некадърни. Най лесно се забранява в Б-я. Лоби, хоп забрана , днес за утре, от догодина в перйод и тн. На нас започват яко да ни забраняват и да ни вдигат цените главоломно. Възрастните хора по този повод не чувстват страх защото са гладни. Знам го това и вие го знаете. Те чакат пролетта за да си хванат рибка, че да пускат нещо в тигана. Тез хора пък хващат бели рибки на плувка също. Ама не ги познали. А като го хванат проверяващите? Ще го глобаят ли? Или какво? Ми пенсионера пари няма как да даде. Тез ,,брачедите,,? От такъв глоба Б- я да е видяла? Ревнат, па съдят Б-я в Страсбург, че сме ги тъпчели... С такъв тип забрана, необмислена (аз не казвам, че Стефан не знае за какво трябва и как трябва) но онези си имат юристи и специалисти, те трябва да знаят какво и как. И все си мисля, че се ебкат с нас от доста време по въпроса с бракониерството. Парите отиват в техните джобове накрая..... :evil: :evil: :evil:
topsoft
Мнения: 409
Регистриран на: Пон Окт 04, 2010 17:30
получил Браво: 1 път

Re: Да спрем токаджиите и мрежарите

Мнение от topsoft »

Д-р Флекс написа:
zampo написа:
Според мен, от пръв поглед става ясно на проверяващия орган кой е за щука, а кой не е.
Ма иди го доказвай в съда да видиш как е :!:
Разреши ли се един вид риба , край със забраната :!: Както е в момента по Дунав , разрешава се карагьоза и забраната приключва.
В момента имам наум поне пет идеи, как изобщо да не се стига до съдебен спор в подобни ситуации, ама не ми е работа... Разбира се, много по-лесно е да се налагат забрани, по възможност, тотални. Ефекта от такива забрани, разбира се, е съвършено друга история, справка: съдбата на "тотално забранената" р. Треклянска.

Е едва ли 10 човека със спининг ще опазят всички водоеми през забраната.....
Аватар
Д-р Флекс
Мнения: 8722
Регистриран на: Чет Дек 03, 2009 17:56
Местоположение: София
дал Браво: 1379 пъти
получил Браво: 423 пъти

Re: Да спрем токаджиите и мрежарите

Мнение от Д-р Флекс »

Забрани и закони трябва да има, и има, и дори не са съвсем лоши, а там, където са лоши, могат да бъдат подобрени. Стефан точно това се опитва, и успява, да направи. Прилагането на тези забрани и закони обаче е съвсем друга бира, там администрацията здраво е захапала кокала, и не дава и милиметър аванс на обществения интерес, когато той противоречи на нейния собствен. Ама да не влизам навътре в темата....

Обществен натиск, постоянен, му е майката, за да приучим администрацията, че те са слуги на народа, а не обратното - народа на тях. Стефан има нужда от помощ, че май-май е сам в полето воин...
Аватар
bai ves
Мнения: 5558
Регистриран на: Сря Авг 22, 2007 18:53
Местоположение: Велико Търново
дал Браво: 1 път
получил Браво: 15 пъти

Re: Да спрем токаджиите и мрежарите

Мнение от bai ves »

:roll: Не разбирам единствено, как ще забраняват рибата за период, който става разрешен по всеобщата забрана. Какво натискане? Не е редно да се бракониерства и това е. Хора с въдици няма как да обезрибят водоем, е да като парадираме, че бракониерството е лошо, нека да не ходят над гнездата и да ги дърпат отгоре им.Нали за обществото става въпрос или пак не разбирам :roll: :roll: :roll:
Публикувай отговор

Обратно към “Спининг риболов”