Тема на начинаещия

ОФФСом
boababa
ПОСТОЯНЕН БАН
ПОСТОЯНЕН БАН
Мнения: 3604
Регистриран на: Вто Фев 20, 2007 16:57
получил Браво: 10 пъти

Re: Тема на начинаещия

Мнение от boababa »

Имам един Шекспир-Ъглистик-Тайгър от две години ми седи без да го ползувам,та ако ти требва се обади! :wink:
Emo-83
Търговец
Мнения: 16982
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 17:23
Местоположение: Sofia
дал Браво: 264 пъти
получил Браво: 272 пъти

Re: Тема на начинаещия

Мнение от Emo-83 »

boababa написа:Имам един Шекспир-Ъглистик-Тайгър от две години ми седи без да го ползувам,та ако ти требва се обади! :wink:
Ако е 20-50 либри е хубава въдица.
http://fishem.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ех,рибо рибо-какво да правя,като съм се родил рибар,а ти риба!
Иво Ломски
Мнения: 1047
Регистриран на: Сря Яну 28, 2009 20:59
Местоположение: София
дал Браво: 5 пъти
получил Браво: 23 пъти

Re: Тема на начинаещия

Мнение от Иво Ломски »

martineti написа:И аз съм се запалил от скоро по риболова на льонк и имам конкретно питане за каква сума пари трябва да приглася за да имам долу-горе добро оборудване за клюнкане по Дунава. Гледах някакви пръчки на GLOBE за 70-80 лв и се чудя стават ли за нещо или не. Какъв мултипликатор трябва, плетено влакно което наистина да е добро. За монофилите ползвам AWA SHIMA и съм много доволен ,но за кльонк доколкото знам монофила не е за препоръчване. Евентуално втора употреба може ли да се намери нещо читаво. Като цяло колко пари трябва да се изръси един новак за да си спретне едно оборудване.
Колега, от много време насам, Дунав не е това, което беше! Все още има големи риби, но те са толкова наредко, колкото не можеш и да си представиш. Тъжно е, но това е истината! Ако си решил да пребориш и най-големия сом в реката, не требва да правиш компромиси с качеството на оборудването. Става въпрос за всичко - прът, макара, влакно, вирбели, куки и т.н. Ако пък си решил да се радваш на реката и да си кльонкаш за трапезни (от 4 до 30) не ти требва кой знае колко да го мислиш и инвестираш, защото всичко става! При втория вариант обаче не е добра идея да купуваш супер мощна тояга, защото нема да усещаш нищо. Нито удара, нито и рибата в последствие :wink: За него ти трябва сравнително лека пръчка, макара, която да събира над 130 метра влакно (монофил 0.60). За тази цел има хубави и евтини пръчки на ТИКА. Аз дори бих заложил и на пръчките на Savage Gear MP серията с дължина до 2 и 40 м. Важното е да усещаш рибата и да си правиш кефа :wink:
Живот без страст не е живот а само съществуване...
Аватар
martineti
Мнения: 149
Регистриран на: Сря Сеп 22, 2010 23:57
дал Браво: 7 пъти
получил Браво: 1 път

Re: Тема на начинаещия

Мнение от martineti »

Знам и за това не исках да взимам тази пръчка с 80либри акция. Що се однася до трапезните сомчета.......знае ли човек какво ще налапа стръвта! Претпочитам да съм подготвен отколкото после да разказвам легенди за митичният който съм изпуснал.Преди 2 години едно соме 5 кила ми направи зъбчатките на една макара на сол. Не искам скъпи такъми ,защото кльонк за първи път хванах вчера и започнах да се уча. На кльонк ще ловя когато платя на някой дунавски рибар да ме повози с лодката или хвана някой познат когато отива на кльонк.Склонен съм и на такъми втора употреба стига да са качествени.
Бързо захладня на вънкано за нас туй не е спънка.Студ и мраз не ни възпира тичаме към язовира...
alex_es24
Мнения: 280
Регистриран на: Съб Дек 02, 2006 9:56
Местоположение: lom
дал Браво: 93 пъти
получил Браво: 19 пъти

Re: Тема на начинаещия

Мнение от alex_es24 »

Здрасти колега ,
аз ползвам ето това FREZEN http://www.colmic.bg/?page=rods&cat=6" onclick="window.open(this.href);return false; и за парите си е добро -40 лева какво му плащаш?
Аватар
martineti
Мнения: 149
Регистриран на: Сря Сеп 22, 2010 23:57
дал Браво: 7 пъти
получил Браво: 1 път

Re: Тема на начинаещия

Мнение от martineti »

На Колмик точно тази гледах ,но е стъклопластова и не е с метален макародържач. А едно от нещата които научих от този форум е ,че стъклопластовата въдица няма тази чувствителност като карбоновата.
Бързо захладня на вънкано за нас туй не е спънка.Студ и мраз не ни възпира тичаме към язовира...
Аватар
franko
Мнения: 3455
Регистриран на: Сря Авг 13, 2008 21:37
Риболов: сооооооом
Местоположение: пловдив
дал Браво: 32 пъти
получил Браво: 6 пъти

Re: Тема на начинаещия

Мнение от franko »

Виж за макародържача съм съгласен,но за чувствителността ...все пак, не сме за алай(скобар) :wink: .Акцията определя чувствата на пръта,а не материала :D .
boababa
ПОСТОЯНЕН БАН
ПОСТОЯНЕН БАН
Мнения: 3604
Регистриран на: Вто Фев 20, 2007 16:57
получил Браво: 10 пъти

Re: Тема на начинаещия

Мнение от boababa »

Мартинети доста е научил!Аз моя Тайгър си го купих след,като го рекламираха яко Левака и Емо!И не съжалявам,Шекспирите при прътовете са много квалитетни и лекотата=чувствителността на карбона пред стъклопластиката са ясни!С пръчка от 20-30левчета удоволствието при ваденето на сом е в пъти по-малко,иначе здравината е еднаква при карбона и стъклопакета! :roll:Не съм грам съгласен с Франко и даже много ме разочарова с тия мисли,явно не е подготвен психически за Голем! :cry: :roll: Едно е макародържача да е Фуджи и съвсем друго от евтин МАТЕРИАЛ!Едно е карбона,като КВАЗИ-МАТЕРИАЛ и друго обикновенния стъклопласт или руските алуминиеви пръти! :mrgreen:
Аватар
franko
Мнения: 3455
Регистриран на: Сря Авг 13, 2008 21:37
Риболов: сооооооом
Местоположение: пловдив
дал Браво: 32 пъти
получил Браво: 6 пъти

Re: Тема на начинаещия

Мнение от franko »

Металния макародържач си е в пъти по добре от колкото пластмасовия.Без значение фуджи,муджи и т.н.
boababa написа:иначе здравината е еднаква при карбона и стъклопакета! :roll:
...а,тук може и да поспорим.Най добре на живо да вдигаме тежести и ще разберем :wink: .Залагам на плътното.Повтарям,чувствата на пръта идват от акцията му.Вземи карбон 30-50лб и очаквай смях или сълзи,та той е желязо.Докато сома ,не опре дъното :D :wink: ,няма да помръдне.
Аватар
Левака
Мнения: 5158
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 12:13
Местоположение: София
дал Браво: 11 пъти
получил Браво: 5 пъти

Re: Тема на начинаещия

Мнение от Левака »

franko написа:.Вземи карбон 30-50лб и очаквай смях или сълзи,та той е желязо.Докато сома ,не опре дъното :D :wink: ,няма да помръдне.
Франко не така категорично!!! :wink: Аз ловя точно с такива пръчки 30-50лб,трябва да ти кажа че риба 15-20 кг я огъва по борда.Друг е въпроса че в много от карбоновите пръти умишлено се вкарват различни видове смоли за да бъдат по еластични!!!
Убий глупака с мълчание.

http://sladkarnica-jasi.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
nikaro
Мнения: 418
Регистриран на: Чет Юни 11, 2009 22:02
Местоположение: Балчик
получил Браво: 1 път

Re: Тема на начинаещия

Мнение от nikaro »

martineti написа:Вчера пообиколих по магазините в Плевен и останах леко разочерован. Пръчката която си харесах е: http://shop.fishing-mania.com/viewrods_3.php?id=7371" onclick="window.open(this.href);return false; ,но теста и се оказа 50-80 lb което ми се струва доста. Имаше и една друга на Колмик ,но стъклопластова с акция 100-400 гр. което не знам колко е в либри. Мултита имаше само 2 едното не искам и да го споменавам ,а другият беше Okuma Classic PRO доколкото видях няма стоп лагер и това също не ми допадна. Някой ще може ли да ме ориентира с някакви линкове на свесни пръчки и мултита около стоте лева?
Аз съм с такива спро-та (30либри) и съм много доволен.Със златните тики са си лика прилика :wink:

Изображение
Изображение
Изображение
Сигурен съм,че ако поровиш из интернет ще ги намериш.Няма да те насочвам директно,за да не ме изнасилят,че е реклама.Моите ми ги взе Емо със значителна отстъпка,ПАК НЕ РЕКЛАМИРАМ,просто искам да помогна на човека.Ъглито,което ти предлага Тролката също е перфектна пръчка за кльонк,така че изборът си е твой,каквото и да вземеш няма да сбъркаш.Успех :wink:
"Никой не умира девствен-животът на всеки го слага"
Emo-83
Търговец
Мнения: 16982
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 17:23
Местоположение: Sofia
дал Браво: 264 пъти
получил Браво: 272 пъти

Re: Тема на начинаещия

Мнение от Emo-83 »

В момента съм със едно Ъгли 30-80 и една Окума седрос за кльонк.Втората въдица я преквалифицирам за тролинг заедно с още една същия модел,но по мека акция.Така ходя с 3 въдици на риба ,а всъщност имам по две за кльонк и две за тролинг.
Изображение
http://fishem.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ех,рибо рибо-какво да правя,като съм се родил рибар,а ти риба!
Toki
Мнения: 31
Регистриран на: Съб Юли 16, 2005 12:04

Re: Тема на начинаещия

Мнение от Toki »

Благодарение на Емо, и аз от изложението съм с Окума седрос за кльонк, и мога да кажа, че просто е уникална. И като гледам как беше закачил онази тупалка с по меката акция, май ще сменявам и пръчките за тролинг. :lol:
... те гънките на мозъка не се виждат, ама като ги няма си личи ...
Иво Ломски
Мнения: 1047
Регистриран на: Сря Яну 28, 2009 20:59
Местоположение: София
дал Браво: 5 пъти
получил Браво: 23 пъти

Re: Тема на начинаещия

Мнение от Иво Ломски »

alex_es24 написа:Здрасти колега ,
аз ползвам ето това FREZEN http://www.colmic.bg/?page=rods&cat=6" onclick="window.open(this.href);return false; и за парите си е добро -40 лева какво му плащаш?
Аlex, всеки ден си на реката, освен това си кадемлия и мераклия :wink:. Моля те, подари тая тояга на некой приятел и се обади веднага на Троли за тайгъра. Ако е 20-50, взимай я веднага. Сигурен съм че Троли ще ти я даде на добра цена, първо защото ще иде в добри ръце и второ, защото при него само се хаби :wink:
Живот без страст не е живот а само съществуване...
alex_es24
Мнения: 280
Регистриран на: Съб Дек 02, 2006 9:56
Местоположение: lom
дал Браво: 93 пъти
получил Браво: 19 пъти

Re: Тема на начинаещия

Мнение от alex_es24 »

Е Иво, аз имам един шекспир , но грам не ми харесва този колец за домати.А и си взех този, защото лодката ми е малка и ми пасва точно.А и тази си я пускам на конощип да си правя кефа ,а другата на рибe А бих си взел нещо от рода на уасабито - по нежно и жилаво
Публикувай отговор

Обратно към “СомОФФ”