Въпрос за блесни Mepps

Форум за спининговия риболов, чиито любезни домакини са майсторите от “Старите видри”.
Аватар
ivo Vratsa
Мнения: 3784
Регистриран на: Сря Фев 23, 2005 14:53
Местоположение: Враца
дал Браво: 3 пъти
получил Браво: 11 пъти

Въпрос за блесни Mepps

Мнение от ivo Vratsa »

Някой може ли да ми каже нещо за Mepps aglia 0(бяла) и 1(бяла с червено и 6 черни точки).
Благодаря Ви за помоща предварително :) !!!
Спининг клуб "Абичи"
Аватар
SASHO
Мнения: 4749
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 8:57
Риболов: Спининг
Местоположение: София
дал Браво: 119 пъти
получил Браво: 1 път
Обратна връзка:

Мнение от SASHO »

Здрасти, Иво!
Блесните, за които питаш ловят всичко, ако това е въпроса ти... Идеални за спокойна вода и бавно течение.

Иначе ето тук има резюме за мепсове-те.

Ето ги малко по-голями:

Aglia TW

Изображение

Aglia

Изображение

Поздрави и Наслука
"Това, което знам за спининга е толкова малко, че дори си мисля, че нищо не знам."

http://www.starividri.com
http://www.starividri.eu
Аватар
iogo
Мнения: 981
Регистриран на: Съб Окт 29, 2005 11:31
Местоположение: Троян
дал Браво: 1 път
Обратна връзка:

Мнение от iogo »

Mи какво искаш да знаеш?
Кефалчета, пъстървички, костурчета...........
Аватар
Димитър Тодоров
Мнения: 5656
Регистриран на: Вто Юни 07, 2005 19:48
Местоположение: Силистра, на Дунав
дал Браво: 564 пъти
получил Браво: 1051 пъти

Мнение от Димитър Тодоров »

Братята руснаци ги препоръчват тези малки номерца за
кефал и мъздруга.Аз кефал няма да видя скоро,но за мъздругата
съм се наточил.. :)
Ходиш ли по Дунава,опитай около устията на реки и канали..
И не забравяй-ние не ловим риби.Ние,всъщност,ловим себе си..

Stay focused !
Kentavar
Мнения: 4885
Регистриран на: Сря Яну 11, 2006 12:58
Риболов: Спининг предимно, муха, морски...плувка и фидер ама Pro...
Местоположение: Тялом – Destination unknown....Духом - Somewhere I Belong.
дал Браво: 5 пъти
получил Браво: 10 пъти

Мнение от Kentavar »

Здрасти градски.Къде ще ги ползваш.Река,язовир.Бъди малко по конкретен и ще получиш още инфо. :wink:
Аватар
ivo Vratsa
Мнения: 3784
Регистриран на: Сря Фев 23, 2005 14:53
Местоположение: Враца
дал Браво: 3 пъти
получил Браво: 11 пъти

Мнение от ivo Vratsa »

Kentavar написа:Здрасти градски.Къде ще ги ползваш.Река,язовир.Бъди малко по конкретен и ще получиш още инфо. :wink:
Мисля да ги пробвам след 2 седмици на река Скът(около Б.Слатина)Малко е съмнително да хвана нещо, но поне ще си направя една разходка. :)
Спининг клуб "Абичи"
Kentavar
Мнения: 4885
Регистриран на: Сря Яну 11, 2006 12:58
Риболов: Спининг предимно, муха, морски...плувка и фидер ама Pro...
Местоположение: Тялом – Destination unknown....Духом - Somewhere I Belong.
дал Браво: 5 пъти
получил Браво: 10 пъти

Мнение от Kentavar »

Здрасти адаш,градски и колега спинингист. :lol: Така първо:каквото и да прочетеш някъде за нещо, в твоя случай за блесните,няма сигурност,че написаното ще е 100 % вярно за нашите реки.Различни реки,различни географски ширини,различни условия и т.н.Значи информацията за тези блесни е много и ще ти дойде в повече.Най-важното което трябва да знаеш е:
1.Аглия - за спокойна вода.
2.Аглия комет - за средно бърза вода.
3.Аглия лонг - за бърза вода.
Другото което трябва да знаеш е,че по принцип за по бистра вода се използва по тъмна блесна а за по мътна вода- по светла окраска.За малки реки като Скът използвай малки блесни "0" и "1".За по малки реки минаваш на по малки блесни "000","00".За по голями реки като Огоста,Искър и други освен "0","1" можеш да ползваш и по голями като "2" и "3".Последната е малко тежка особенно лятото когато реките са обрасли със "зеленина".За Дунава и за язовири отиваш на "4" и "5".Но там вече и кордата е по дебела и пръчката с по голяма акция и макарата по надеждна.
Един съвет от мен:
1.Купувай и пробвай,пробата му е майката(имай в предвид,че ако на една река една блесна лови то на друга няма да успее и обратното).
2.Познавай добре водоема на който отиваш за да имаш повече успех и по малко късания на скъпи блесни.
3.Пази рибата,кефи се на излетите и пази природата.

Значи да обобщиме казаното (което е мое мнение,не ангажирам никой и може да не го приема никой) всичко е въпрос на проба,много обикаляй и пробвай различни блесни в различни ситуаций като време на годината,на денонощието както и метеорологичното време а също и състоянието на водата,дали е малка и бистра или голяма и бистра или е мътна леко или повече.Пробване му е майката и ще си имаш блесни фаворити.Също така да разбереш в реални условия кой вид блесна как се държи и ще прецениш за конкретното място какъв вид блесна е подходящ.Хубава въдица и макара корда,огромно желание за риболов и джентълменско отношение към рибата и си на прав път,който множе да те доведе и до майсторска степен по спининг. :wink:
Дано да съм бил полезен а не досаден. :roll: Хайде да се постопли и отивай пък ще споделяш после.Късмет и наслука колега. :lol:


_________________________________
Риболова е хоби не война.Радвайте се.
Аватар
Майстор Саки
Мнения: 4277
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:27
Риболов: heavy spinning
Местоположение: на р. Дунав около Свищов
дал Браво: 26 пъти
получил Браво: 10 пъти

Мнение от Майстор Саки »

Само да вметна за релацията между формата на листенцето и типа водоем, на който ще се ползва. Наистина по-тесните и издължени листенца са подходящи за реки, канали и пр. места със средно и силно течение, обаче за мен широките и обли листа от типа на Aglia-та си остават незаменими за Дунава. Мощните вибрации малко затормозяват воденето им, но пък могат да подлудят и най-задрямалата щука или распер. :)

Make Love & Ribolov!

I Fish, Because The Voices In My Head Tell Me To...
Аватар
Ivan VP
Търговец
Мнения: 5297
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 18:32
Местоположение: БГ
получил Браво: 4 пъти
Обратна връзка:

Мнение от Ivan VP »

Здрасти Саки!
Понеже темата отива към формата на листата и вибрациите. Миналата година пробно взех 10-на листа 6-ти номер тип Колорадо.
Блесните които се получиха бяха на 16 грама тяло.
Тази форма на листото, неговта дебелина и тази на ламарината от която е напрвена го правят много бавно въртящо се.
Изображение
Колкото по-бавно, толкоз по добре за щуката. Казват руските експерти. За Дунава не знам, но на затворен водем върти наисина много бавно.
http://www.ivpfishing.com" onclick="window.open(this.href);return false;
Kentavar
Мнения: 4885
Регистриран на: Сря Яну 11, 2006 12:58
Риболов: Спининг предимно, муха, морски...плувка и фидер ама Pro...
Местоположение: Тялом – Destination unknown....Духом - Somewhere I Belong.
дал Браво: 5 пъти
получил Браво: 10 пъти

Мнение от Kentavar »

обаче за мен широките и обли листа от типа на Aglia-та си остават незаменими за Дунава. Мощните вибрации малко затормозяват воденето им, но пък могат да подлудят и най-задрямалата щука или распер.
Съгласен съм.Бавното и мазно движение на една "4" или "5" на Дунава просто няма как да не изкуши някоя зъбата "баба" или распер,но ако течението е силно,Аглия Лонг е незаменима,особенно ако в някой водовъртеж нечия расперска опашка ти мие очите постоянно,или трябва да обираш бързо около паднали дървета в мощно течение. :lol: Мисля,че колегата ще научи доста,стига да е праволинеен и да не се предава лесно след неуспешен излет.Успех и на слука.Чакаме първи впечетления от спинингуването. :wink:
Аватар
Майстор Саки
Мнения: 4277
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:27
Риболов: heavy spinning
Местоположение: на р. Дунав около Свищов
дал Браво: 26 пъти
получил Браво: 10 пъти

Мнение от Майстор Саки »

Ivan VP написа:Колкото по-бавно, толкоз по добре за щуката. Казват руските експерти. За Дунава не знам, но на затворен водем върти наисина много бавно.
Здрасти Ванка, :)
Това за бавното въртене ми е познато. Всъщност, при равни други условия, по-тясното листо се върти по-бързо, ако не греша. :roll: Блесна с листенце като на картинката досега не съм пробвал. Вероятно на Дунава би се въртяла малко по-учестено, особено ако я "улови" течението, т.е. слезе под нивото на спинингиста и трябва да се води срещу посоката на течението... Определено трябва да се опита.
:)

Make Love & Ribolov!

I Fish, Because The Voices In My Head Tell Me To...
Аватар
ivo Vratsa
Мнения: 3784
Регистриран на: Сря Фев 23, 2005 14:53
Местоположение: Враца
дал Браво: 3 пъти
получил Браво: 11 пъти

Мнение от ivo Vratsa »

Интересно ми е дали с Aglia Long ще мога да ловя в спокойна вода :?:
Спининг клуб "Абичи"
Аватар
ivo Vratsa
Мнения: 3784
Регистриран на: Сря Фев 23, 2005 14:53
Местоположение: Враца
дал Браво: 3 пъти
получил Браво: 11 пъти

Мнение от ivo Vratsa »

Става въпрос за река и от брега :?:
Спининг клуб "Абичи"
Мунчо
Мнения: 16627
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 21:17
Риболов: пуристки
Местоположение: гАбРоВо
дал Браво: 417 пъти
получил Браво: 923 пъти
Обратна връзка:

Мнение от Мунчо »

ivo Vratsa написа:Интересно ми е дали с Aglia Long ще мога да ловя в спокойна вода :?:
Е защо да не може? :roll:
БОКА НА УЛЪТО.

"Огин да я попари тая пастръва, що светли умове обърка и бастиса" Bate Raiko

СТАРИ ВИДРИ
Аватар
ivo Vratsa
Мнения: 3784
Регистриран на: Сря Фев 23, 2005 14:53
Местоположение: Враца
дал Браво: 3 пъти
получил Браво: 11 пъти

Мнение от ivo Vratsa »

Е тия не са ли за бързо течение, та за това се чудя :?:
Спининг клуб "Абичи"
Публикувай отговор

Обратно към “Спининг риболов”