питане за лаcтик....

Които си пада по риболова на леко с плувка, да погледне тук и да свери часовника си с другите колеги.
cezaar
Мнения: 34
Регистриран на: Пон Дек 14, 2009 6:53
Местоположение: пловдив

питане за лаcтик....

Мнение от cezaar »

Колеги,дайте съвет какъв лаcтик да използвам за директен 7м. Ще се ловят риби максимум до 600-700gr. Въобще необходимо ли е да се монтира лаcтик? Благодаря.
Аватар
zdrav
Мнения: 42
Регистриран на: Вто Юни 17, 2008 22:04
Местоположение: plovdiv

Re: питане за лаcтик....

Мнение от zdrav »

За тези риби 700-800 гр. всеки ще ти каже,че не ти трябва ластик :wink:
cezaar
Мнения: 34
Регистриран на: Пон Дек 14, 2009 6:53
Местоположение: пловдив

Re: питане за лаcтик....

Мнение от cezaar »

Градски,благодаря! И аз така си мислех но попитах защото не бях сигурен.
Аватар
outsider
Мнения: 2665
Регистриран на: Сря Юли 06, 2005 16:03
Риболов: състезателен фидер
Местоположение: Loire , France
дал Браво: 178 пъти
получил Браво: 4569 пъти

Re: питане за лаcтик....

Мнение от outsider »

zdrav написа:За тези риби 700-800 гр. всеки ще ти каже,че не ти трябва ластик :wink:
Почти всеки. :wink: Щото аз бих попитал - какви риби? 8)
500 street fights, and you could consider yourself a legitimate tough guy. You need them for experience , to develop leather skin - so I got started....
2018: 4
2019: 12
------------------------------
2021: 6
2022: 11
2023: IIIII IIIII III
Аватар
Коце
Мнения: 6447
Регистриран на: Пон Юни 22, 2009 20:04
Риболов: и бира чадо!
Местоположение: София
получил Браво: 9 пъти

Re: питане за лаcтик....

Мнение от Коце »

outsider написа:
zdrav написа:За тези риби 700-800 гр. всеки ще ти каже,че не ти трябва ластик :wink:
Почти всеки. :wink: Щото аз бих попитал - какви риби? 8)
И през кой сезон! :lol:
Д-р Флекс написа:Jeddi Master Sofianetzo soFidero
cezaar
Мнения: 34
Регистриран на: Пон Дек 14, 2009 6:53
Местоположение: пловдив

Re: питане за лаcтик....

Мнение от cezaar »

Момчета,това е максимум грамаж които казвам става въпрос за каракуди през лятото които всяка година излизат но основно червеноперки,кефал и костур.Пръчката не е евтина не е скъпа-120лв. Добре се лови с нея,има хубава стегната линия, малко e тежичка но поносимо.....
Аватар
maver13
Мнения: 2310
Регистриран на: Сря Апр 18, 2007 17:01
Риболов: Щека, мач, директен. Болонезето не го разбирам.
получил Браво: 2 пъти

Re: питане за лаcтик....

Мнение от maver13 »

Колега, не слагай ластици за риби под кило. Като каза цената предполагам, че въдицата не е много крехка, така че действай смело. Много е важно да имаш кеп с дълга дръжка и да не се опитваш да ги вдигаш от водата направо.
Coarseman написа:Тва е батко сметка направена по системата "сто коча,двеста мъди"... :lol: :lol:
cezaar
Мнения: 34
Регистриран на: Пон Дек 14, 2009 6:53
Местоположение: пловдив

Re: питане за лаcтик....

Мнение от cezaar »

Колега maver13,благодаря! Това за кепа щеше да ми е следващото питане но ти ме изпревари с отговора.Все пак каква е най-удачната дължина? И мога ли същия кеп да го ползвам и при тролене? Ще се радвам на вашите съвети колеги......
Аватар
hypperion
Мнения: 845
Регистриран на: Пон Окт 15, 2007 22:38
Риболов: 95% на щека
Местоположение: София/НЗ
дал Браво: 111 пъти
получил Браво: 4 пъти

Re: питане за лаcтик....

Мнение от hypperion »

Кепа е добре да е поне 2 метра за директния...и естествено за троленето ще ти дойде въздълъг.
Може да с енамери някаква оптимална дължина, но ако кепа ти е удобен при тролене - при закачена по-голяма риба на директния ще береш големи ядове
Понякога тарикатите носят на баламите вода в кошница
Коста Марков
Мнения: 151
Регистриран на: Пон Дек 20, 2010 21:39
Риболов: allrounder, но дупки у вода не копаМ, с пластмаси не тропам.
Местоположение: Монтана
дал Браво: 2 пъти
получил Браво: 1 път

Re: питане за лаcтик....

Мнение от Коста Марков »

За кепа: що не си вземеш един с щекерна сглобка, моя например на първото коленце е 1м (перфектно за от лодката) и така през метър до 4-тото имаш 4 кепа с каква щеш дължина...
За телескопа: какво толкова ш ти пречи на риболова една ластичка 1 или1.2... Пак ще си ловиш спокойно червеноперките и таранките до 700 гр. Ще можеш обаче да ползваш по-финна линия, а и не на последно място, никога не знаеш, дали няма да се появи някое бонусче, я кленче, я каракуда кило. Тогава ластикът, който изобщо не ти е пречил преди това, сега ще те извади евентуално и ш си прибереш бонусчето, вместо да разбереш за секунди какво неподозирано разнообразие от псувни притежаваш.
Един час свободно време да ми изпадне, веднага отивам за два часа на риба!!!
Аватар
maver13
Мнения: 2310
Регистриран на: Сря Апр 18, 2007 17:01
Риболов: Щека, мач, директен. Болонезето не го разбирам.
получил Браво: 2 пъти

Re: питане за лаcтик....

Мнение от maver13 »

Коста Марков написа:За телескопа: какво толкова ш ти пречи на риболова една ластичка 1 или1.2... Пак ще си ловиш спокойно червеноперките и таранките до 700 гр. Ще можеш обаче да ползваш по-финна линия, а и не на последно място, никога не знаеш, дали няма да се появи някое бонусче, я кленче, я каракуда кило. Тогава ластикът, който изобщо не ти е пречил преди това, сега ще те извади евентуално и ш си прибереш бонусчето, вместо да разбереш за секунди какво неподозирано разнообразие от псувни притежаваш.
За кепа това е решението, но ако ластика го сложиш на 2-ро коляно, риба 800гр. ще ти вземе поне 3м. ластик. После като се огъне пръчката рибата отива на поне още 2-3 метра навътре. Респективно става много тегаво, а пнякога и невъзможно да я гребнеш. Това го казвам от опит - дълго съм ловил с ластик на директен и смея да твърда, че по скоро ми пречеше отколкото да ми помага. Има вариант да се монтира ластик само във върха - около 50см., но това се отнася за много груби пръчки и дебели ластици. Там едеята е ластика да излиза много малко и просто да обере най-яките рънове на рибата. Истинското приложение на ластика си е на щека. там нещата са ко-о-о-о-оренно различни :wink:
Coarseman написа:Тва е батко сметка направена по системата "сто коча,двеста мъди"... :lol: :lol:
Аватар
hypperion
Мнения: 845
Регистриран на: Пон Окт 15, 2007 22:38
Риболов: 95% на щека
Местоположение: София/НЗ
дал Браво: 111 пъти
получил Браво: 4 пъти

Re: питане за лаcтик....

Мнение от hypperion »

maver13 написа:За кепа това е решението, но ако ластика го сложиш на 2-ро коляно, риба 800гр. ще ти вземе поне 3м. ластик. После като се огъне пръчката рибата отива на поне още 2-3 метра навътре. Респективно става много тегаво, а пнякога и невъзможно да я гребнеш. Това го казвам от опит - дълго съм ловил с ластик на директен и смея да твърда, че по скоро ми пречеше отколкото да ми помага. Има вариант да се монтира ластик само във върха - около 50см., но това се отнася за много груби пръчки и дебели ластици. Там едеята е ластика да излиза много малко и просто да обере най-яките рънове на рибата. Истинското приложение на ластика си е на щека. там нещата са ко-о-о-о-оренно различни :wink:
Туй то..кратко, точно и ясно!
На директната седмица на Струма закачих един скобар и ако не беше колегата Коце абсурд беше да го извадя. Имаше само един вариант - тръгнах назад по брега и Коцето го кепна. Ако имах монтиран ластик гаранция, че кепчосването щеше да е на другия бряг :?
Понякога тарикатите носят на баламите вода в кошница
Аватар
outsider
Мнения: 2665
Регистриран на: Сря Юли 06, 2005 16:03
Риболов: състезателен фидер
Местоположение: Loire , France
дал Браво: 178 пъти
получил Браво: 4569 пъти

Re: питане за лаcтик....

Мнение от outsider »

maver13 написа: За кепа това е решението, но ако ластика го сложиш на 2-ро коляно, риба 800гр. ще ти вземе поне 3м. ластик. После като се огъне пръчката рибата отива на поне още 2-3 метра навътре. Респективно става много тегаво, а пнякога и невъзможно да я гребнеш. Това го казвам от опит - дълго съм ловил с ластик на директен и смея да твърда, че по скоро ми пречеше отколкото да ми помага. Има вариант да се монтира ластик само във върха - около 50см., но това се отнася за много груби пръчки и дебели ластици. Там едеята е ластика да излиза много малко и просто да обере най-яките рънове на рибата. Истинското приложение на ластика си е на щека. там нещата са ко-о-о-о-оренно различни :wink:
Мавере , тука малко ме заинтригува...по времето за което разказваш , ловеше ли вече със щека , или още не се беше ъпгрейдвал? :wink: Щото аз тези проблеми с трите метра ластик съм ги виждал само те тука във форума 8) - в реалния живот шарковците и мрените си вадеха трите метра ластик , аз си ги изкарвах нагоре , като с топсета на щеката , "помпиш" с пръчката , ластика се прибира , където му е мястото , и в момента на кепчосването я имаш две педи ластик извън върха , я не.С тази разлика , че аз вадех мрени от 600-800 грама c 0,14 , а колегата без ластик се разби да къса поводи 0,18 и 0,20 , като му кълвеше много по-малко. :idea:
ПъСъ - съгласен съм , че за каракуди няма нужда от ластик , ако ще да са по кило
500 street fights, and you could consider yourself a legitimate tough guy. You need them for experience , to develop leather skin - so I got started....
2018: 4
2019: 12
------------------------------
2021: 6
2022: 11
2023: IIIII IIIII III
Аватар
maver13
Мнения: 2310
Регистриран на: Сря Апр 18, 2007 17:01
Риболов: Щека, мач, директен. Болонезето не го разбирам.
получил Браво: 2 пъти

Re: питане за лаcтик....

Мнение от maver13 »

Не, още нямах щека тогава. Говориме за далечната 2000г. То тогава много малко хора имаха :lol: Аз ловех с една 7-ца на Тубертити. Такива въдици вече не се произвеждат! Около 280 гр. на 7м. - изпъната, лека и здрава. Въдицата позволяваше ластик да 1.2, но аз бех праснал 1.00, за да не си ритам здравната книжка. Е нема такива стойки и разтяжки като зашия нещо над 500-600гр. За протокола - вадил съм нея шаранчета по 1,5кг. без ластик с 0.13 влакно и продължавам да твърдя, че ластика повече пречи отколкото помага на директния. Да не говорим ако се разтегне повечко и не се прибере целия кви упражнения са да го прибереш. А за дебелината на колената на директните, опасността от разцепване от бънга при яки риби или ако недай боже закачиш по дъното.............та така. Ако искате ластици - уип или щека. С директацията - директно!! :lol: :lol: :wink:
Coarseman написа:Тва е батко сметка направена по системата "сто коча,двеста мъди"... :lol: :lol:
Аватар
outsider
Мнения: 2665
Регистриран на: Сря Юли 06, 2005 16:03
Риболов: състезателен фидер
Местоположение: Loire , France
дал Браво: 178 пъти
получил Браво: 4569 пъти

Re: питане за лаcтик....

Мнение от outsider »

maver13 написа:Не, още нямах щека тогава. Говориме за далечната 2000г. То тогава много малко хора имаха :lol: Аз ловех с една 7-ца на Тубертити. Такива въдици вече не се произвеждат! Около 280 гр. на 7м. - изпъната, лека и здрава. Въдицата позволяваше ластик да 1.2, но аз бех праснал 1.00, за да не си ритам здравната книжка.
Абсолютно бях сигурен! Kакто съм сигурен , че ако сега , след натрупания опит със щеката , трябваше да ползваш ластик на директен , нито щеше да сложиш същия ластик , нито щеше да имаш същите проблеми. :wink: В слънчевата и кризисна Испания ластика на директния не е опция , а нещо абсолютно задължително в 99% от случаите , и нямаш никакви проблеми - стига да спазваш равновесието пръчка-ластик-повод-кука , точно като при щеката.
500 street fights, and you could consider yourself a legitimate tough guy. You need them for experience , to develop leather skin - so I got started....
2018: 4
2019: 12
------------------------------
2021: 6
2022: 11
2023: IIIII IIIII III
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на леко”