За риба във Франция

Кътче с риболовен имунитет за колегите в странство.
Публикувай отговор
Аватар
outsider
Мнения: 2664
Регистриран на: Сря Юли 06, 2005 16:03
Риболов: състезателен фидер
Местоположение: Loire , France
дал Браво: 178 пъти
получил Браво: 4565 пъти

Re: За риба във Франция

Мнение от outsider »

Тази седмица за разнообразие - съботен риболов. Сутринта се заредих с двайсетина килца захранка 8) , и реших да проверя едно местенце , на което отдавна бях хвърлил око. Че ако още малко се зазяпам , може и да не сколасам - все пак.....

...it's the final countdown ...... 4 8)

И така , покрай обсъждането на сърфkастинг макари , бейтрънъри , лебедки , и други фидерни въпроси :lol: с продавача , докато се дотъркалям до реката , стана пладне. (Френски рибарски магазин? - ми в девет сутринта отваря , естетвено :lol: )
Всъщност , в единайсет вече бях захранил и ловях , ама нищо не хващах. Рибата просто не еб.ваше да пипне , и след един час яко маане с болонезата , започнах да се чудя дали и днес няма да съсипя един прекрасен ден :oops: - слънчев , ама без да е жега , е, вятър по
течението , ама то друг май не съществува..
Изображение

Местенцето изглеждаше многообещаващо , като изключим едно дърво вдясно , което изглеждаше невинно ,докато при една малко нескопосна маневра от моя страна си показа рогата...невинно , как не! :evil: - горе-долу като доктор Гьобелс :
Изображение

Явно беше време да се мисли - за щастие , човечеството е изобретило ефективно стимулиращи мозъчната дейност продукти 8) :
Изображение

И така , сръбвам си аз бирата , и решавам да опитам с директния точно зад водораслите. Оказва се че имам над два метра дъно , вадя една линия от два грама , и почвам да вадя дребосък - ситни платички , един уклей...а бе глупости. :? Имам нужда от един метър по-дълга тояга , с която да се ковна с една лека близалка....И в този момент ме тресва Вдъхновението. Ама точно така , с главно "В". :lol: Можех да съчиня монолога на Хамлет , или да композирам "Eздата на Валкириите" 8) - обаче тях вече ги има , така че моята тиква ражда те това:
Изображение

:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Изображение

:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

И като ги почнах! Една след друга , с близалката кълвеше като по учебник...само с размера на улова нещо не се получиха нещата: :roll:

Изображение


:lol: :lol: :lol:

Въздъхнах дълбоко - още един неразбран творец , непризнат гений направо :lol: :lol: , па си събрах болото с все близалката , и пак гепих директния. С него гепих още няколко рибета , включително и две такива платички....

Изображение

....обаче изобщо не ми се ловеше с директен , когато ей-там , на средата , трябваше да ври от риба! Пак вадя болонезата (като старателно избягвах Д-р Гьобелс :wink: ) , монтирам Кралусо от три грама , и пак почвам да пускам надолу . Не ще бе - не ще и туйто! :evil:
Стигаме до ранния следобед , лирическия герой има десетина рибета в живарника :oops: :x , с общо тегла 500 грама , от които ако извадим двете платички , остават осем рибета с тегло грам и половина. Общо. :evil:
Време е , решавам аз , да си пробвам новите хранили дето ги купих сутринта. :wink:

Мятам фидера с хранилката на Динсморс за червеи , и нещата са все така странни - три хранилки с чист бял червей и няма пипване?!? Сменям с нормална кошничка , и след една минута вадя първата платика , после втора , трета...Баси - шибаните платики се бяха строили в две редици , и бяха умрели от глад! :roll: :roll: Това на двайсет метра , щото по-далеч имах закачки (още една загубена кошничка). Тоест , ловя на дистанцията на болото, точно там , където ми минаваше плувката преди пет минути без да видя кълване , и сега вадя платиките eдна след друга? :?
Bерен на максимата "рибата не вижда каква пръчка държиш" , решавам да "видя аз тая работа" , и в рaзгара на чаканото цял ден кълване оставям фидера на страна , и тръгвам да правя експерименти с болото. :o Без майтап 8)

Свалих тежестите ниско долу , с цел да се закотвя на дъното , и като ми стана ясно , че Кралусото не става за тая работа , смених плувката с подходяща за влачене по дъното...тц. Имах едно-две леки потапяния , даже гепих една бабушка , но като цяло - все едно нямаше грам риба в реката. Упорствах повече от половин час , и накрая се върнах към фидера: "три-четири!" Пак платики една след друга....Просто нямаше начин да се закове стръвта абсолютно неподвижно (шибания вятър надолу по течението изобщо не ми помагаше) , а рибата , изглежда , искаше точно такава презентация .Ето я и нея ( рибата , не презентацията):
Изображение

Изображение

Не ми се мисли ако бях почнал директно с фидера от самото начало кво щеше да стане. :twisted:
"You better go home , Speedy Gonzales..." :D

Изображение
500 street fights, and you could consider yourself a legitimate tough guy. You need them for experience , to develop leather skin - so I got started....
2018: 4
2019: 12
------------------------------
2021: 6
2022: 11
2023: IIIII IIIII III
slavinski
Мнения: 58
Регистриран на: Нед Ное 13, 2011 17:56
Риболов: на Плувка

Re: За риба във Франция

Мнение от slavinski »

Супер!Е за това е интересен риболова.Важното е че, си ги напипал какво искат.Евала!!! :wink:
Аватар
krasimir
Мнения: 3428
Регистриран на: Сря Сеп 14, 2005 13:08
Местоположение: Стара Загора / София
дал Браво: 1 път
получил Браво: 4 пъти

Re: За риба във Франция

Мнение от krasimir »

Хубаво е да си носиш всичките въдици... че не знаеш кога, какво ще ти потрябва. :wink:
Plat1ka
Мнения: 5120
Регистриран на: Съб Май 13, 2006 0:39
Местоположение: София
дал Браво: 6 пъти
получил Браво: 91 пъти

Re: За риба във Франция

Мнение от Plat1ka »

Една идея от мен. В такива условия на яз.Искър когато водата е ниска а реката висока съм ловил платики в течение на дълбочина от 4-ри метра. Плувката направо си изтичаше като на река.

Рибите са там строени на храната но нейскат да барнат движещата се стръв... та затова сменям повода моментално със 40-50-60 сантиметра зависи колко точно са капризни. Плувката буренце за задържане а утежнението верижка. Замятам по течението надолу и почвам много леко да задържам плувката. Клъванетата следваха едно след друго като или леко вдигаха или повеждаха посока течението. Страхотен риболов се получи именно с болонезе.
Аватар
outsider
Мнения: 2664
Регистриран на: Сря Юли 06, 2005 16:03
Риболов: състезателен фидер
Местоположение: Loire , France
дал Браво: 178 пъти
получил Браво: 4565 пъти

Re: За риба във Франция

Мнение от outsider »

Не знам. На сегашния етап от изучаването на болото , считам че да се презентира с лека линия неподвижна стръв , при умерен вятър НАДОЛУ по течението е физически невъзможно. След време може да стигна до друго мнение :wink: , обаче засега , ако не беше фидера , си ставах за резил :lol:
500 street fights, and you could consider yourself a legitimate tough guy. You need them for experience , to develop leather skin - so I got started....
2018: 4
2019: 12
------------------------------
2021: 6
2022: 11
2023: IIIII IIIII III
Станимир
Мнения: 1760
Регистриран на: Пон Юли 10, 2006 16:28
Местоположение: София
дал Браво: 30 пъти
получил Браво: 7 пъти
Обратна връзка:

Re: За риба във Франция

Мнение от Станимир »

Аз малко неподготвен се умешвам у батковците, ама да питам -- Пепи, от брега ли лови с болото платикорите или от лодката? Мисля, че има значение, по-лесно ми се види да задържиш от лодката... (не съм спец де...)
По-здрави!
outsider написа:ПъСъ - "улов" е термин от жаргона на корсфишинга , също като "дропер" или "изтичане". Не ни обръщай внимание.
Аватар
Yuri Varbanov
Мнения: 3737
Регистриран на: Сря Дек 13, 2006 3:38
Местоположение: София
дал Браво: 239 пъти
получил Браво: 13 пъти
Обратна връзка:

Re: За риба във Франция

Мнение от Yuri Varbanov »

outsider написа:Не знам. На сегашния етап от изучаването на болото , считам че да се презентира с лека линия неподвижна стръв , при умерен вятър НАДОЛУ по течението е физически невъзможно. След време може да стигна до друго мнение :wink: , обаче засега , ако не беше фидера , си ставах за резил :lol:
Абсолютно няма как да стане, ако вятърът духа откъм гърба ти или срещу течението. Ако вятърът е по течението или срещу риболовеца и не е прекалено силен,може да стане номера. :wink:
Plat1ka
Мнения: 5120
Регистриран на: Съб Май 13, 2006 0:39
Местоположение: София
дал Браво: 6 пъти
получил Браво: 91 пъти

Re: За риба във Франция

Мнение от Plat1ka »

И от брега и от лодката. От брега гледах да съм на върха на носа. Но пак няма голяма разлика. Да от лодката е по-лесно ако си се презентирал правилно но пък когато си от брега единствено се налага да водиш линията малко по-прецизно. Все пак в този случай говорим за река. А поне за мен болонезето е велик боец на реката. Белите мрени на Искъра също ми се е налагало да им спирам стръвта ниско до дъното в бързейте за да идат с мъзеливите си задници да си хапнат. Става по същия начин.


Ако вятъра духа по течението е по-сложно ако е срещу течението е много по-лесно. От всяка друга посока е все тая.

За бавно до средно бързо течение ползвам потъващо мачово влакно за да не ми прави кореми вятъра над водата и да ми засилва плувката допълнително. За големи бързей плуващо влакно и контрол това му е майката.

Все пак ако съм на мястото бих бил доста по-обективен но след като рибите са там и се хранят проби му е майката :)
Аватар
Yuri Varbanov
Мнения: 3737
Регистриран на: Сря Дек 13, 2006 3:38
Местоположение: София
дал Браво: 239 пъти
получил Браво: 13 пъти
Обратна връзка:

Re: За риба във Франция

Мнение от Yuri Varbanov »

Plat1ka написа: Ако вятъра духа по течението е по-сложно ако е срещу течението е много по-лесно. От всяка друга посока е все тая.
Хич не съм съгласен,ама нейсе,всеки си има гледна точка. :wink: :wink:
Аватар
outsider
Мнения: 2664
Регистриран на: Сря Юли 06, 2005 16:03
Риболов: състезателен фидер
Местоположение: Loire , France
дал Браво: 178 пъти
получил Браво: 4565 пъти

Re: За риба във Франция

Мнение от outsider »

Plat1ka написа:И от брега и от лодката. От брега гледах да съм на върха на носа. Но пак няма голяма разлика. Да от лодката е по-лесно ако си се презентирал правилно но пък когато си от брега единствено се налага да водиш линията малко по-прецизно.
А-хаааа 8) - гледай сега , аз ловях на двайсетина метра от брега. :wink: Без всякакъв нос , естествено - и намирам , че има ГОЛЯМА разлика :lol:

Това с потъващото мачово влакно на болото не му cхванах смисъла - искаш да кажеш , че давиш влакното , както с мач , за да не ти пречи вятъра? :roll:
500 street fights, and you could consider yourself a legitimate tough guy. You need them for experience , to develop leather skin - so I got started....
2018: 4
2019: 12
------------------------------
2021: 6
2022: 11
2023: IIIII IIIII III
Аватар
Венелин Радушев
Мнения: 647
Регистриран на: Пет Яну 02, 2009 18:08
Местоположение: Силистра
дал Браво: 17 пъти
получил Браво: 19 пъти

Re: За риба във Франция

Мнение от Венелин Радушев »

outsider написа:
А-хаааа 8) - гледай сега , аз ловях на двайсетина метра от брега. :wink: Без всякакъв нос , естествено - и намирам , че има ГОЛЯМА разлика :lol:

Това с потъващото мачово влакно на болото не му cхванах смисъла - искаш да кажеш , че давиш влакното , както с мач , за да не ти пречи вятъра? :roll:
Как не ти стана ясно, лови под върха, с шест метров прът лови на шест метра от брега.... :lol:
Контрола е пълен, нещо като влашка плувка....
"Досадното на този свят е, че идиотите са уверени в себе си, а умните са изпълнени със съмнения."
Аватар
outsider
Мнения: 2664
Регистриран на: Сря Юли 06, 2005 16:03
Риболов: състезателен фидер
Местоположение: Loire , France
дал Браво: 178 пъти
получил Браво: 4565 пъти

Re: За риба във Франция

Мнение от outsider »

При това положение и с плаващ двойноконичен шнур да ловиш :lol: , все трая.Hе разбрах къф е смисъла да ползваш мачово влакно на болото?
500 street fights, and you could consider yourself a legitimate tough guy. You need them for experience , to develop leather skin - so I got started....
2018: 4
2019: 12
------------------------------
2021: 6
2022: 11
2023: IIIII IIIII III
Аватар
swyfti
Мнения: 187
Регистриран на: Вто Ное 08, 2011 11:45
дал Браво: 382 пъти
получил Браво: 48 пъти

Re: За риба във Франция

Мнение от swyfti »

outsider написа:При това положение и с плаващ двойноконичен шнур да ловиш :lol: , все трая.Hе разбрах къф е смисъла да ползваш мачово влакно на болото?
е как, потапяш върха и въртиш докато не потъне линията от върха до плувката :lol: и после вдигаш болото за по-добър контрол над линията :shock:
Plat1ka
Мнения: 5120
Регистриран на: Съб Май 13, 2006 0:39
Местоположение: София
дал Браво: 6 пъти
получил Браво: 91 пъти

Re: За риба във Франция

Мнение от Plat1ka »

outsider написа:]

А-хаааа 8) - гледай сега , аз ловях на двайсетина метра от брега. :wink: Без всякакъв нос , естествено - и намирам , че има ГОЛЯМА разлика :lol:

Това с потъващото мачово влакно на болото не му cхванах смисъла - искаш да кажеш , че давиш влакното , както с мач , за да не ти пречи вятъра? :roll:

Ами сега ще се опитам да пресъздам ситуацията.

Говорим за слабо до средно течение. Тятър срещу течението на реката, който ми вдига влакното и завлачва плувката назад и нагоре което ми разваля презентацията на стръвта. Затова слагам макарата с мачовото влакно и замятам надолу по течението. Използвайки дължината на болото си 6-7м. се стремя да държа възможно най-голям градус на ъгъла от плувката до върха на въдицата. Получава се нещо от като лидер който е дългат 2-3-4м от плувката към въдицата който е под водата. Така вятъра неможе да ми вдига плувката ако е поривист. Течението само презентира стръвта като все едно си изтичат по течението червейчетата и рибите си ги хапваха.

Естествено пак казвам, че аз ловя така само в бавно до средно течение. За бързей или реки със силно течение метода не е практичен защото докато потопя влакното и замятането е приключило :)

За реката от снимките ми се чини, че ще е най-добре плувката със синдриж да се сурка по дъното на задържане с повод не по-малък от 50 санта. Едно че друскащите се тежести по дъното поме да предизвикат интерес на рибките отделно, че може да се постигне почти 90% спиране на плувката за време достатъчно да има кълване.

Но искам все пак да кажа, че това са предпоожения по снимки и разкази :) Споделям как съм имал успехи на водоем тук при нас.
Аватар
outsider
Мнения: 2664
Регистриран на: Сря Юли 06, 2005 16:03
Риболов: състезателен фидер
Местоположение: Loire , France
дал Браво: 178 пъти
получил Браво: 4565 пъти

Re: За риба във Франция

Мнение от outsider »

Plat1ka написа:
Говорим за слабо до средно течение.
Ясно. Всъщност и аз така предположих , след прочитането на предния ти пост.Реката от последния ми репортаж създава измамното впечатление за почти нулево течение , но всъщност , по щекарските стандарти , (за по- нагледно) - на 13 метра бих имал нужда от 6 грама близалка. А и дълбочината беше над два метра и половина , тоест , даже с доста силен вятър срещу течението , пълно задържане на плувката щеше да бъде много трудно. С вятър надолу , вадиш фидера от калъфа , и го целуваш преди да го разпънеш ,просълзен от благодарност :lol:
500 street fights, and you could consider yourself a legitimate tough guy. You need them for experience , to develop leather skin - so I got started....
2018: 4
2019: 12
------------------------------
2021: 6
2022: 11
2023: IIIII IIIII III
Публикувай отговор

Обратно към “Риби и рибари в странство”