Оплитане на повода - как да го предотвратя

Които си пада по риболова на леко с плувка, да погледне тук и да свери часовника си с другите колеги.
dinko.kolev
Мнения: 50
Регистриран на: Сря Мар 04, 2009 21:51
дал Браво: 1 път
получил Браво: 1 път

Re: Оплитане на повода - как да го предотвратя

Мнение от dinko.kolev »

Благодаря vidinskoribarche за клипчето. Този начин никога несъм го пробвал. Смятам да премахна влакното и кукувъзача и да вържа няколко куки по начина който си ми показал.
Аватар
Коце
Мнения: 6447
Регистриран на: Пон Юни 22, 2009 20:04
Риболов: и бира чадо!
Местоположение: София
получил Браво: 9 пъти

Re: Оплитане на повода - как да го предотвратя

Мнение от Коце »

Е как от толкова милиони риболовци един не обясни в прав текст? :lol:

Ето така се връзва правилно кука /точка 3/: http://www.fishing-mania.com/school/" onclick="window.open(this.href);return false;

Всеки останал метод е вариация!

Моето уважение vidinskoribarche, но по твоят метод може да се вържат само куки с дебело влакно. Тънко влакно ще се накъдри или деформира при затягането.

Основното влакно трябва да е по-дебело от повода. Всичко това се изпълнява от монофил.
Плетеното влакно НЕ СЕ ИЗПОЛЗВА в риболов на плувка. Намира приложение в спининга и риболова на дъно. Други въпроси?
Д-р Флекс написа:Jeddi Master Sofianetzo soFidero
Аватар
naso
Мнения: 3365
Регистриран на: Съб Окт 27, 2007 16:53
Местоположение: София
дал Браво: 95 пъти
получил Браво: 244 пъти

Re: Оплитане на повода - как да го предотвратя

Мнение от naso »

Сетих се, че понякога използвам тънко плетено влакно в риболова на леко :D С него си правя верижките и в двата края вирбел. Предимствата са няколко :idea:
Аватар
Коце
Мнения: 6447
Регистриран на: Пон Юни 22, 2009 20:04
Риболов: и бира чадо!
Местоположение: София
получил Браво: 9 пъти

Re: Оплитане на повода - как да го предотвратя

Мнение от Коце »

Насе, говорим с начинаещ колега! :wink:
Д-р Флекс написа:Jeddi Master Sofianetzo soFidero
Аватар
naso
Мнения: 3365
Регистриран на: Съб Окт 27, 2007 16:53
Местоположение: София
дал Браво: 95 пъти
получил Браво: 244 пъти

Re: Оплитане на повода - как да го предотвратя

Мнение от naso »

Коце написа:Насе, говорим с начинаещ колега! :wink:
Абе начинаещ. Кой знае какви ги дърпа, ма си трае :wink: :D
dinko.kolev
Мнения: 50
Регистриран на: Сря Мар 04, 2009 21:51
дал Браво: 1 път
получил Браво: 1 път

Re: Оплитане на повода - как да го предотвратя

Мнение от dinko.kolev »

:lol:
Абе начинаещ. Кой знае какви ги дърпа, ма си трае
Новобранец съм.
Аватар
Бай Иван
Мнения: 3555
Регистриран на: Нед Сеп 18, 2005 17:47
Риболов: All rounder
Местоположение: НДК
дал Браво: 123 пъти
получил Браво: 24 пъти

Re: Оплитане на повода - как да го предотвратя

Мнение от Бай Иван »

Абе чета, гледам и се чудя защо до сега никой не те попита, ти вирбел/и ползваш ли?
dinko.kolev
Мнения: 50
Регистриран на: Сря Мар 04, 2009 21:51
дал Браво: 1 път
получил Браво: 1 път

Re: Оплитане на повода - как да го предотвратя

Мнение от dinko.kolev »

Не чесно казано сега прочитам че може да се слага вирбел. Ако може някакъв линк да прочета за видове монтажи с вирбел.
Аватар
Бай Иван
Мнения: 3555
Регистриран на: Нед Сеп 18, 2005 17:47
Риболов: All rounder
Местоположение: НДК
дал Браво: 123 пъти
получил Браво: 24 пъти

Re: Оплитане на повода - как да го предотвратя

Мнение от Бай Иван »

Нямаш нужда от линкове, просто между двата клупа -повод/основно поставяш един микро вирбел номер примерно 20. А как да връзваш вирбела, можеш да откриеш в секцията "училище" във сайта на фишингмания:

http://www.fishing-mania.com/school/" onclick="window.open(this.href);return false;

Позиция 4, като можеш да не затягаш преди ухото, а върху него на възела.

Поздрав.
Аватар
babydoctor
Мнения: 15953
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:59
Местоположение: София
дал Браво: 46 пъти
получил Браво: 160 пъти

Re: Оплитане на повода - как да го предотвратя

Мнение от babydoctor »

Послушай Коце - това е правилният начин.При метода от клипа: 1. Губи се много влакно от долния край на куката. 2. Ако се вгледаш, поводът минава абсолютно неправилно зад, а не пред лопатката на куката. Ако искаш, вържи две куки по двата начина и, държейки повода, виж как по-лесно ще се забие куката в меката част на палеца или в нокътя. Когато влакното минава отпред, лопатката служи за лост. Що се отнася до оплитането, хората ти го казаха - разкарай плетеняка и си оправи монтажа. А ако миг преди приводняването на линията стопираш леко с пръст изнизването на влакното от ролката, линията ти няма да цопва във вид на рогозка във водата, дори и да не си с чак толкова съвършен монтаж. Успех и наслука.
Каква е тая участ бе, народе - какъвто и байрак да се развее, дръжката му все ти е отзад...
Защо винаги бъдещето е светло, а никога настоящето???
nkolev
Мнения: 499
Регистриран на: Сря Фев 10, 2010 16:36
Местоположение: Бургас
дал Браво: 45 пъти
получил Браво: 26 пъти

Re: Оплитане на повода - как да го предотвратя

Мнение от nkolev »

babydoctor написа:... 2. Ако се вгледаш, поводът минава абсолютно неправилно зад, а не пред лопатката на куката. Ако искаш, вържи две куки по двата начина и, държейки повода, виж как по-лесно ще се забие куката в меката част на палеца или в нокътя. Когато влакното минава отпред, лопатката служи за лост...
babydoctor, този спор съм го водил с доста хора, но да си кажа - връзването на добре измислените и правилно изработени куки за масова употреба (няма значение марката) е еднакво правилно и от двете страни на лопатката, поради специфичния и наклон назад. При някои по-специални модели, а си вързал от вътрешна страна, а си прерязал повода - особено при борба с упорита и тежка риба "...лопатката служи за лост...", който при няколко тръквания върху повода го прерязва.
Горните ми писания имат за цел да накарат риболовеца (който и да е той) да пробва и помисли, защото не всяка кука трябва да се връзва като клише точно от вътре или точно отвън.
Няма един единствен правилен начин за връзване на куки.
Правилния (или правилните) начин (начини) зависят от наклона на лопатката, формата на извивката, дължината на стъблото, вида риба и къде се пада товара при извивката.
Така, че мислене му е майката.
НДК
miro253
Мнения: 205
Регистриран на: Сря Яну 19, 2011 12:07
Риболов: в България
Местоположение: София
дал Браво: 25 пъти

Re: Оплитане на повода - как да го предотвратя

Мнение от miro253 »

Колега, би ли показал една такава кука за риболов на плувка на, която повода трябва да минава зад лопатката? Аз не съм виждал такава.
nkolev
Мнения: 499
Регистриран на: Сря Фев 10, 2010 16:36
Местоположение: Бургас
дал Браво: 45 пъти
получил Браво: 26 пъти

Re: Оплитане на повода - как да го предотвратя

Мнение от nkolev »

miro253 написа:Колега, би ли показал една такава кука за риболов на плувка на, която повода трябва да минава зад лопатката? Аз не съм виждал такава.
Нямам снимка, но в себе си имам такава кука.
Искам някой да ми върже "Mustad - Limerik superior" - пред (от вътрешна страна) лопатката, да закачи тежест свободно (тежестта сама да си застане на извивката, т.е. при опън заедно с повод) и да ми твърди, че абсолютно правата лопатка няма да прерязва повода.
Всички куки с правилен наклон на лопатката навън могат да бъдат вързвани от двете страни, но тази не е от тях, както всъщност и много други.
Поради това казвам, че няма един единствен и винаги правилен начин, а трябва да се пробва и най-вече да се мисли.
Не мога да си спомня модела, но имах едни куки с толкова силен наклон на лопатката навън и с такава специфична форма на извивката, че при връзване от външна страна ми режеше повода (т.е. те трябваше задължително да бъдат вързани от вътрешна страна).
НДК
Аватар
babydoctor
Мнения: 15953
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:59
Местоположение: София
дал Браво: 46 пъти
получил Браво: 160 пъти

Re: Оплитане на повода - как да го предотвратя

Мнение от babydoctor »

nkolev написа: При някои по-специални модели, а си вързал от вътрешна страна, а си прерязал повода
Това е възможно единствено, ако лопатката е наклонена напред - а таквоз още не съм виждал. Халки - да, но лопатки не.
Каква е тая участ бе, народе - какъвто и байрак да се развее, дръжката му все ти е отзад...
Защо винаги бъдещето е светло, а никога настоящето???
Аватар
virbela1
Мнения: 1211
Регистриран на: Пон Юни 06, 2005 16:09

Re: Оплитане на повода - как да го предотвратя

Мнение от virbela1 »

Моля да се има в предвид, че малък размер куки, няма дето са с халка.
Аз и адаша (бейбидофтора) макар че сме с очили па връзваме на ръка, а това с връзвачката е само за майстори.........
Аз ловя с плетеняк, на плувка, ама само щуките ......
Колегата новак, сега докато маа снег да земе да тренира с връзването и по двата метода (с машинка и ханд мейд.. :mrgreen: ) и понежа ми викат Вирбела ще го посъветвам да използва незаменимият помощник - ВИРБЕЛ и карабинка.
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на леко”