Правила за риболов по I.G.F.A.

Няма значение дали го ловите от брега, от лодка на влачене или на кльонк, удари ли ... адреналинът е на макс ;)
Публикувай отговор
boababa
ПОСТОЯНЕН БАН
ПОСТОЯНЕН БАН
Мнения: 3604
Регистриран на: Вто Фев 20, 2007 16:57
получил Браво: 10 пъти

Правила за риболов по I.G.F.A

Мнение от boababa »

№1!Правилата по IGFA!-Четох ги и ще ви обясня как стоят нещата,па нека ги обсъдим! :wink:
№2!Къде се намираме ние с нашите сомове и къде е разликата! :idea:
№3!Правилният път към собствено развитие в риболова на сом,спрямо общоприетите правила по света! :idea:
Утре ще пиша по тази тема от точка №1 и се надявам на стойностна дискусия към израстване в риболова на сом,щот фактът че някой е хванал добра или велика риба зависи от правилата на играта=Биг-Гейм!Много хора хванаха велики риби и сега е ред да преосмислят,кво са постигнали и как са го постигнали,според световните правила и философия в спортния риболов!Ще поговоря и за етиката в риболова на сом,щот тая година доста риби го отнесоха несправедливо и станаха на пържоли,което не е повод за хвалба и признание! :wink:
Emo-83
Търговец
Мнения: 16982
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 17:23
Местоположение: Sofia
дал Браво: 264 пъти
получил Браво: 272 пъти

Re: Правила за риболов на сом!

Мнение от Emo-83 »

За правилата на ИГФА говорим от години....още когато не беше чул за тях Саше.....справка На риба.И именно според тях сома не случайно е сложен в най-високия клас......редом с колоси,като Мерлини,Тунци,Тарпони и на майка му дивия още какви риби.
Максималния конец който слагаме при тролинг е 50 либри....много под данните на ИГФА.Това е така,защото по-голяма дебелина пречи на играта на воблерите и променя тяхното газене.
Ако имах възможност да променя всичко това можеше да троля с монофил.Но диаметър от 0.40мм. и нагоре не ме устройва,та за това използвам конец.Недостатъка му да се разтегля,компенсирам със аванс и върхова акция на пръчката.До сега нямам скъсала риба от напън при тролинг.Но имам късания от миди и дървета,както и примамка извадена от рибата закачила се в комбайн.Отпред съм с повод от флорокарбон.
Макар някой да претендират,че кълванетата се влиаели от дебелината на конеца.....при сома не намирам никаква разлика.Пробвал съм с едното и с другото.Чувствителноста на конеца е в пъти по-голяма от монофила.Казват,че свирел,но още не съм използвал такава дебелина,че да го усетя.
Монофила има неуспорими качества,но уморяването на материала след продължителна борба дава своето отражение.Ако се ловяха сомове до 35-40кг. щях да го ползвам,но съм тръгнал за голям,а там шега няма.....зная го от опит и никой от форума не ми го е разказал.Защото разказите могат да бъдат много сладки,но реалноста е друга само когато се сблъскаш с нея....обикновенно горчи.
Не налагам на никой такъмите,които съм решил да ползвам.Всеки има в правото си на преценка.Повечето бъркат за дебелината и монофила,защото искат с един такъм да ловят бяла,щука,костур,клен и каквото др. се закачи.
Това няма нищо общо с целенасочения риболов на сом.Тук вече всичко е различно....воблерите и цветовете също.За това при споровете и изложенията си говорете само за рибата сом....не,че не сме хващали и бели риби през това време.
http://fishem.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ех,рибо рибо-какво да правя,като съм се родил рибар,а ти риба!
boababa
ПОСТОЯНЕН БАН
ПОСТОЯНЕН БАН
Мнения: 3604
Регистриран на: Вто Фев 20, 2007 16:57
получил Браво: 10 пъти

Re: Правила за риболов на сом!

Мнение от boababa »

Преди 80години се създава IGFA за да въведе определение за РИБОЛОВЕЦ и по какви правила имаме правото да се наречем така!Думата РИБОЛОВЕЦ означава,че при хващането или борбата с рибата използваме прът,макара,линия и кука! :idea: Всеки,който иска да бъде РИБОЛОВЕЦ,трябва да спазва общоприетите правила на етичност и спортсменско поведение спрямо уловът!За сладководните риби са приети ПРАВИЛА,които да разграничат какви такъми да използуваме спрямо всяка отделна риба!Максималната ЛИНИЯ за сладководен и морски риболов е 60кг.=130либри!Всеки който превиши ЛИНИЯТА над тази стойност,не се брои за етичен РИБОЛОВЕЦ и ТРОФЕЯТ или УЛОВЪТ му не се признава!Сомът е класиран до макса при линиите=130либри=60кг.!До преди 20години сомът не е бил световен обект на спортен риболов и за това при него са приети малко грешни правила от днешна гледна точка!Сомът е класиран в границата до 130либри,по стари данни на Сабанеев,който твърди че той достига до 3метра и 500кила!Всички знаем,че е въжможно да стигне 3метра,но не и 500кила!Сомът са го нарекли в ИГФА-Уелс,което също е грешно и подлежи на промяна!Ето ви правилата за сладководен риболов на Руски език!Който иска да се развива и разсте,като РИБОЛОВЕЦ,треа да знае основните ПРАВИЛА в РИБОЛОВА!
http://login.igfa.org/images/uploads/fi ... 041712.pdf
Последно промяна от boababa на Пон Дек 24, 2012 16:39, променено общо 1 път.
laplandetza
ПОСТОЯНЕН БАН
ПОСТОЯНЕН БАН
Мнения: 319
Регистриран на: Пет Юни 22, 2012 13:43

Re: Правила за риболов на сом!

Мнение от laplandetza »

За сома няма да говоря, аз съм го ловил предимно на стръв.Обаче тези правила ми се виждат смехотворни, спазвам само едно единствено правило, т.е две, НЕнарушавам смислените закони, изключение някои наредби, второ минимално убийство на риби.Тези правила стигат!
boababa
ПОСТОЯНЕН БАН
ПОСТОЯНЕН БАН
Мнения: 3604
Регистриран на: Вто Фев 20, 2007 16:57
получил Браво: 10 пъти

Re: Правила за риболов на сом!

Мнение от boababa »

Правилата се създават и мислят доста време преди да се приемат от РИБОЛОВЦИТЕ по цял свят! :idea: Ако ти си по-голем от цял свят,значи си на хапчета които те държат спокоен по 3месеца и спре ли им действието,преставаш да си добродушно котенце! :wink: Аз не съм по-умен от Папа Хемингуей и да не ти изброявам други имена,които не ти говорят нищо!За това спазвам тези правила и мога спокойно да си легна,като РИБОЛОВЕЦ а не като обикновен необразовано-месояден-говнопроизводител! :wink: Ако ми се яде риба,просто си купувам цаца или скумрия,тогава не съм РИБОЛОВЕЦ! :wink:
Emo-83
Търговец
Мнения: 16982
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 17:23
Местоположение: Sofia
дал Браво: 264 пъти
получил Браво: 272 пъти

Re: Правила за риболов на сом!

Мнение от Emo-83 »

Саше,само не се вживявай толкова.Не се превръщай в ИГФА и да измисляш новите правила за БГ.
Питам те,къде ти е лицензирания кантар по ИГФА.С тия китайски ментета дето ги държите с топуз за пружината в мазето, белким покажат летоска някое кило отгоре си ги заври в......... :idea:
Освен това си толкова неточен в преценката си за рибите,че застана срещу мен,а не зад истината в На риба......как да ти вярвам ми кажи :!: :?: :fish6:
Къде ти е снимковия материал и свидетелите на улова ти.Но те не трябва да са кошаревски от Н.Загора.
Ма сега,като се замислих по ИГФА ти си г-н Никой. :fish6: :fish8:
http://fishem.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ех,рибо рибо-какво да правя,като съм се родил рибар,а ти риба!
boababa
ПОСТОЯНЕН БАН
ПОСТОЯНЕН БАН
Мнения: 3604
Регистриран на: Вто Фев 20, 2007 16:57
получил Браво: 10 пъти

Re: Правила за риболов на сом!

Мнение от boababa »

Значи преминиваме на точка№2-Къде се намираме ние с нашите сомове и къде е разликата! :shock: :roll:
Явно се намираме под кривата круша и не признаваме световните правила в РИБОЛОВА,щот хорица кат Емо не са съгласни! :cry: Правилата са въведени през 1933година за да се избегне хаоса при тегленето на трофеен рибок и за да се разграничи РИБОЛОВЪТ от Рибарската професия!Ние с нашите сомове сме пълна нула и ни нема на РИБОЛОВНАТА карта!България е бяло петно,без правила и чест при улова на сом=хаос и всеки се оправя как си знае или може!Продължавайте в същия дух,аз поне съм поел по друга пътечка и никога не бих използувал по-баята от 50либри линия за сом на кльонк,а за тролинг си слагам граница-таван от 30либри!Защото е смешно и жалко Антонело да слага 40либри за Туни по 100-300кила,а тук за сомове до 100кила да се слагат 100-200либри линия!Ако не виждате разликата,значи нема сми да обяснявам повече!Тази година имам чудесен пример от Дане на 30либри,па другата година ще е някой друг достоен РИБОЛОВЕЦ! :wink: Лаврите ги обират смелите РИБОЛОВЦИ!Така ще бъде за напред,ако някой реши да се развива в РИБОЛОВА! :idea:
LVitchev
Мнения: 8517
Регистриран на: Нед Авг 01, 2010 16:08
Местоположение: Пловдив
получил Браво: 14 пъти

Re: Правила за риболов на сом!

Мнение от LVitchev »

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: Ти ли си смелия :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: Като те четаи ти гледам напъните,се напикавам дасе хиля,оправи ми настроението. Давай по точка 3 нараво :roll: :mrgreen: :lol:
"Аз нямам проблем със света,той има проблем с мен " - Янкосан

" Глупаците,мръсниците и завистниците са като хлебарките,нямат изтребване,смачкаш две,изпълзяват още двадесет............хлебарки " - Л.Вичев
boababa
ПОСТОЯНЕН БАН
ПОСТОЯНЕН БАН
Мнения: 3604
Регистриран на: Вто Фев 20, 2007 16:57
получил Браво: 10 пъти

Re: Правила за риболов на сом!

Мнение от boababa »

Eто ви две снимки да се посмеете,но първо ми обяснете как е възможно с линия 80либри да се извади риба 1238либри=561.5кила или пак на 80либри линия да се извади риба с тежина 1112либри! :shock: :shock: Дано разберете некога,кой не е в час в РИБОЛОВА! :cry: :cry:
Изображение

Изображение
laplandetza
ПОСТОЯНЕН БАН
ПОСТОЯНЕН БАН
Мнения: 319
Регистриран на: Пет Юни 22, 2012 13:43

Re: Правила за риболов на сом!

Мнение от laplandetza »

boababa написа:Правилата се създават и мислят доста време преди да се приемат от РИБОЛОВЦИТЕ по цял свят! :idea: Ако ти си по-голем от цял свят,значи си на хапчета които те държат спокоен по 3месеца и спре ли им действието,преставаш да си добродушно котенце! :wink: Аз не съм по-умен от Папа Хемингуей и да не ти изброявам други имена,които не ти говорят нищо!:
:lol: :lol: :lol: :lol:
По умен от Хемингуей, незнам, но със сигурност по трезвен дори и в момента :mrgreen:
Сашко, умните хора неходим по риболов за да се натварваме с комплексарски правила, тва е за т.н професионални спортни риболовци, сещаш се, известност, спонсори, реклама,пари ......
Нема можеш ме разбереш, живей си в твоя свят , аз те разбирам и подкрепям :wink:
boababa
ПОСТОЯНЕН БАН
ПОСТОЯНЕН БАН
Мнения: 3604
Регистриран на: Вто Фев 20, 2007 16:57
получил Браво: 10 пъти

Re: Правила за риболов на сом!

Мнение от boababa »

Тия горе на снимките са анонимни,нормални риболовци като нас,а не са професионални риболовци със спонсори зад гърба! :idea: Сещам се за един по-умен сомаджия от теб,казвал се е Милко Георгиев и гарантира,че въдица която може да повдигне 6кила на сух тест ще се справи с риби до 150кила!Склонен съм да вярвам на неговата преценка,а не на твоята!Та познай кой живее в измислен свят? :roll: Пусни некой собствен разказ със сомове,щот ако немаш,чети Дане Силурус и ще бъдеш осветлен от великия дух на познанието! :wink:
Emo-83
Търговец
Мнения: 16982
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 17:23
Местоположение: Sofia
дал Браво: 264 пъти
получил Браво: 272 пъти

Re: Правила за риболов на сом!

Мнение от Emo-83 »

Като му гледам на тоя влакното колко е дебело и,като се замисля,че поводите са им по 15м.....там където пускам 1-я воблер.....всичко това е напълно нормално.
Рибата винаги къса в 1-вите метри,а не в средата на макарата.Това няма от къде да го знаеш,защото си риболовец от скоро.Шаранджиите също слагат шок лидер,за да не им скъса при замятане,а и въобще поради ред др. причини.Назад останалото е тънка линия,която се разтяга.Колкото е по-дълга,толкова по-сигурен е улова.
На кльонка да слагаш 30 либри е все едно да си направиш виртуално сепуко или секуро....както искаш го наречи.
Коледа е и си почивам....весело е с теб Саше.За сега няма да пращам линейка,че празника е семеен. :wink: :lol:
Мани не намесвай Милко сега.....щото не си му виждал въдиците. :fish15:
http://fishem.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ех,рибо рибо-какво да правя,като съм се родил рибар,а ти риба!
boababa
ПОСТОЯНЕН БАН
ПОСТОЯНЕН БАН
Мнения: 3604
Регистриран на: Вто Фев 20, 2007 16:57
получил Браво: 10 пъти

Re: Правила за риболов на сом!

Мнение от boababa »

Този цитат на Милко го извадих от списание "Български риболовец",така го е написал,така го прилагам,явно и той е мислил по тия въпроси,а как е било в действителност не знам! :roll: Но не ми се верва да е бил лицемер! :roll: Това си е негов извод и го споделям напълно!Сега,ако си зададеш и въпроса:Защо на Х-зогата пише линия 12-20либри,па на всички макари е описано на шпулата препоръчителната линия и мое да стигнеш точно до правилата на ИГФА,а не на некоя тиква! :wink:
Emo-83
Търговец
Мнения: 16982
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 17:23
Местоположение: Sofia
дал Браво: 264 пъти
получил Браво: 272 пъти

Re: Правила за риболов на сом!

Мнение от Emo-83 »

А бе на Зогите пише на Японски бе.А там какъв брейд да използваме е обозначено от 1 до 6. :idea:
Освен това също смятам,че по голямо усилие от 5-6кг. за издръжливост на въдица не е необходимо.И за това ще те помоля да вържеш на твоето Спро една туба с вино 5кг.Вдигнеш ли го без да се строши въдицата....черпя. :wink:
С Пенна дето ти го постнах и Ъглито ги вдигам 5кг.....значи съм в нормата. :idea: :arrow:
http://fishem.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ех,рибо рибо-какво да правя,като съм се родил рибар,а ти риба!
boababa
ПОСТОЯНЕН БАН
ПОСТОЯНЕН БАН
Мнения: 3604
Регистриран на: Вто Фев 20, 2007 16:57
получил Браво: 10 пъти

Re: Правила за риболов на сом!

Мнение от boababa »

Никога не съм правил сух тест на въдица! :oops: Не виждам смисъл,но ако се наложи и има игра,бих жертвал едното СПРО и без това ги ползувам 3-4пъти в годината! :wink: Ако не се строши,кво правим? :roll: :wink:Кажи ми спининг с горна акция 30-40грама,как да разбера колко кила ще вдигне на сух тест,без да я строша? :roll: :wink: Въпросът е с повишена трудност! :idea:
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на сом”