Кормораните вече са разрешени за отстрел в Чехия!

Дискусии на тема контролни органи, закони и тяхното прилагане, бракониерите, и мястото на любителя риболовец в омагьосан кръг.
Аватар
xaznata
Мнения: 566
Регистриран на: Пет Юли 22, 2011 21:42
Риболов: спининг и кльонк
Местоположение: София
получил Браво: 1 път

Re: Кормораните вече са разрешени за отстрел в Чехия!

Мнение от xaznata »

Абе само тепане на тая гад. Полза така и така нема. Кво с пиратки ли да ги гоним ? :D :lol:
ribata402
Мнения: 2469
Регистриран на: Съб Сеп 17, 2011 17:04
Местоположение: plovdiv
получил Браво: 4 пъти

Re: Кормораните вече са разрешени за отстрел в Чехия!

Мнение от ribata402 »

Кормурана няма естествен враг.Единсвения враг ,може да е човека и то с пушка в ръка.
Мунчо
Мнения: 16627
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 21:17
Риболов: пуристки
Местоположение: гАбРоВо
дал Браво: 415 пъти
получил Браво: 923 пъти
Обратна връзка:

Re: Кормораните вече са разрешени за отстрел в Чехия!

Мнение от Мунчо »

Markony_RS написа:
vestel написа:Според мен трябва да се наблегне на гнездата им и това ще намали популацията и даже ще ги прогони.
Природозащитниците ще кажат как кое.Те са в час.
Чакайте вие - така ще изпищят, че... В Чехия пък явно не пищят.
БОКА НА УЛЪТО.

"Огин да я попари тая пастръва, що светли умове обърка и бастиса" Bate Raiko

СТАРИ ВИДРИ
Аватар
Markony_RS
Мнения: 859
Регистриран на: Вто Ное 25, 2008 19:57
Риболов: мухарски риболов
Местоположение: Русе

Re: Кормораните вече са разрешени за отстрел в Чехия!

Мнение от Markony_RS »

Убеден съм в думите ти,но това е начина...трябва да си помагаме.
Мухарски Kлуб "СТРИМЕРИТЕ"
Самоирония:какво ли мятам с този сезал това пиле, вързано накрая му!
Аватар
vestel
Мнения: 1023
Регистриран на: Съб Юни 25, 2011 22:15
Риболов: Риболов от лодка само Хишни риби :D
предимно Тролинг
Местоположение: Павликени
дал Браво: 81 пъти
получил Браво: 112 пъти
Обратна връзка:

Re: Кормораните вече са разрешени за отстрел в Чехия!

Мнение от vestel »

На Ал. Стамболийски съм се заглеждал във водата ... има корморани, не са малко ... но вчера бях на Жребеца - там е нещо страшно цели ята и правят доста успешен риболов ... 5-6 пляскат с крила а другите мачкат здраво притискат рибата в някои залив и касапницата започва. Все си мислех, че браконерите са №1 но това което видях вече съм убеден, че кормораните са класа пред тях - тази твар яде всеки ден и то количества, докато ония прескачат някой ден, а улова им едва ли надвишава този на кормораните за 10 минути. И по рано е имало браконери и риба имаше, а сега тази твар е решила да обезриби даден водоем и после миграция към друг. От днес ... война и на кормораните освен тази с браконерите :twisted:
harry_lom
Мнения: 111
Регистриран на: Чет Май 05, 2011 14:37
Местоположение: Лом-8-17-работа 17-06-Дунава
дал Браво: 242 пъти
получил Браво: 163 пъти

Re: Кормораните вече са разрешени за отстрел в Чехия!

Мнение от harry_lom »

Изображение
По-добре с велосипед на риба, отколкото с мерцедес на работа.
Аватар
Ristich
Мнения: 627
Регистриран на: Вто Яну 11, 2005 15:57
Местоположение: гр. София

Re: Кормораните вече са разрешени за отстрел в Чехия!

Мнение от Ristich »

Гледам по темите бая еколози, орнитолози и природозащитници, а сега в тази тема мълчат. Айде аз тогава да попиша малко. Първо, кормораните се явяват сериозен проблем основно през зимата, тъй като България е основно място за зимуване на голяма част от птиците в Европа. Такива твърдения, че са повече от 100 000 и т.н. имат ли някаква научна основа или са само форумски изпълнения? Нека колегата от Лом да каже лятото по неговия край "зачерняло" ли се е от тях, както се смята или не (има две колонии на запад и на изток от Лом, на по 20-40 км. по реката). Правите ли сметка, ако се разреши отстрела в България каква сеч ще настане и как под ножа ще пада всичко хвъркато. А у нас контрол няма и ще стане точно това. Това ли искате - касапница? Е, няма кой да ни го позволи. И преди да ме разчекнете искам да ви кажа, че съм запален рибар от доста години вече, имам по 40 -50 излета на година и не по-малко милея за флората и фауната ни от който и да е във форума. Хубаво, корморана няма естествен враг! А трябва ли да има?
На нас, хората, кой ни е враг? Сякаш ........хората........
Пазете природата!
ribata402
Мнения: 2469
Регистриран на: Съб Сеп 17, 2011 17:04
Местоположение: plovdiv
получил Браво: 4 пъти

Re: Кормораните вече са разрешени за отстрел в Чехия!

Мнение от ribata402 »

Незнам за ква зима говориш колега.Обаче на доспат са целогодишно.Няма лято няма зима.
Аватар
Ristich
Мнения: 627
Регистриран на: Вто Яну 11, 2005 15:57
Местоположение: гр. София

Re: Кормораните вече са разрешени за отстрел в Чехия!

Мнение от Ristich »

Зимата са многократно повече, писал съм го. Ти имаш ли данни за гнездова колония в района на Доспат или става дума за птици, гнездящи в Гърция, по долината на река Места?
Ако се разрешава нещо, което е абсурдно, трябва да е само през зимата и тогава ще изложим на опасност миграцията на редица видове през 2 от главните миграционни пътя на птиците в Европа!
Пазете природата!
Аватар
Д-р Флекс
Мнения: 8722
Регистриран на: Чет Дек 03, 2009 17:56
Местоположение: София
дал Браво: 1378 пъти
получил Браво: 423 пъти

Re: Кормораните вече са разрешени за отстрел в Чехия!

Мнение от Д-р Флекс »

Аз имам данни за гнезденето на кормораните на Доспат, за последните 10 години. И?
ribata402
Мнения: 2469
Регистриран на: Съб Сеп 17, 2011 17:04
Местоположение: plovdiv
получил Браво: 4 пъти

Re: Кормораните вече са разрешени за отстрел в Чехия!

Мнение от ribata402 »

Несам се оглеждал за гнездова колония.Но са там целогодишно.Спят събуждат се там са.Викаш ще стане касапница с отстрела им,от кам ловците.Ловците също ги мразят,щото повечето са и рибари.И защо си мислиш и в сегашно време,че като няма ,патки и гъски.И мине тая гад, няма даси начеше цевите. Аз в личен план ги млатя тях,и тогава останалите.
Аватар
Ristich
Мнения: 627
Регистриран на: Вто Яну 11, 2005 15:57
Местоположение: гр. София

Re: Кормораните вече са разрешени за отстрел в Чехия!

Мнение от Ristich »

Д-р Флекс, и?
Те ли обезрибиха язовира?
Ако не е проблем, ще споделиш ли разположение на колонията и някакви бройки в последно време, динамика в числеността през годините? Не се заяждам, просто дискутираме проблема, защото както казах в първия си пост проблем има.
Пазете природата!
Аватар
Ristich
Мнения: 627
Регистриран на: Вто Яну 11, 2005 15:57
Местоположение: гр. София

Re: Кормораните вече са разрешени за отстрел в Чехия!

Мнение от Ristich »

Ще ви помоля за нещо.
Тези, които имат отношение по въпроса, наблюдения, мнения, интереси, да споделят колко, приблизително, са гнездящите двойки на Големия корморан (Phalacrocorax carbo) в България.
Май за да ви омилостивя ще трябва да почна и аз да пускам снимки за красотите на България като Насо, Нина и някои други, а? :)
Пазете природата!
Аватар
asp-erman
Мнения: 275
Регистриран на: Пон Окт 20, 2008 21:37
Местоположение: Стара Загора
дал Браво: 3 пъти
получил Браво: 1 път

Re: Кормораните вече са разрешени за отстрел в Чехия!

Мнение от asp-erman »

Много си далеч от истината, Ристич!
Първо, човек е докарал природата до такова положение, че тя сама не може да се регулира и понякога наистина се налага човешка намеса.
Второ, много се заблуждаваш, че ще настане масова сеч. Лова не е евтино хоби и повече от половината ловци не ходят за полезен дивеч, камо ли за корморани.
И трето, популациите, които си наблюдавал през лятото, нямат нищо общо с тези през зимата. Гнездящите двойки са много малко в България. Може би ходиш само през лятото за риба. През зимата са с пъти, пъти повече и погрома е голям.
Ако ученика е готов,учители се намират!
Аватар
Ristich
Мнения: 627
Регистриран на: Вто Яну 11, 2005 15:57
Местоположение: гр. София

Re: Кормораните вече са разрешени за отстрел в Чехия!

Мнение от Ristich »

А ти четеш ли внимателно?
Пазете природата!
Публикувай отговор

Обратно към “ИАРА, законът, бракониерите ...”