Кормораните вече са разрешени за отстрел в Чехия!

Дискусии на тема контролни органи, закони и тяхното прилагане, бракониерите, и мястото на любителя риболовец в омагьосан кръг.
Аватар
Д-р Флекс
Мнения: 8722
Регистриран на: Чет Дек 03, 2009 17:56
Местоположение: София
дал Браво: 1378 пъти
получил Браво: 423 пъти

Re: Кормораните вече са разрешени за отстрел в Чехия!

Мнение от Д-р Флекс »

Ristich написа:Д-р Флекс, и?
Те ли обезрибиха язовира?
Ако не е проблем, ще споделиш ли разположение на колонията и някакви бройки в последно време, динамика в числеността през годините? Не се заяждам, просто дискутираме проблема, защото както казах в първия си пост проблем има.

Да, те го обезрибиха, поне на 80% е тяхна заслугата. Гнездят около язовира устойчиво вече близо 10 години. Колониите им са на острова с къщата, както и в гората около местносттта Кървав Дол, и местността Голям Сечмек. На острова гнездят минимум 300 двойки, във всяка от другите колонии гнездят минимум по толкова, но никой не може да ги изброи с точност в гората. Съдя по изсъхналите от изпражненията им дървета, чийто периметър нараства ежегодно почти експоненциално. Миналото лято за първи път открих корморани по микроводоеми дълбоко в гората, встрани от язовира. Съобщиха ми, че са забелязали двойки на Васил Коларов, а на Широка поляна съм ги виждал с очите си. Скоро ще кажем сбогом на рибата и в тези два язовира, те са локви в сравнение с Доспат.

Апропо, на Доспат кормораните потискат не само рибите, но и немалко от видовете птици, традиционно гнездяли около язовира. Вече няма разни пойни птици, рибарчета, чайки, дори скалните орли, гнездяли от години в скалите над Сечмека, си биха нанякъде камшика. Само гларусите си запазват ареала - засега.

Ако имаш още въпроси, задръж ги за утре, за мен денят приключи.
ribata402
Мнения: 2469
Регистриран на: Съб Сеп 17, 2011 17:04
Местоположение: plovdiv
получил Браво: 4 пъти

Re: Кормораните вече са разрешени за отстрел в Чехия!

Мнение от ribata402 »

29 и 30 Преди нова година, бях последно на доспат.Незнам колко бяха,няколкостотин отдалече ги гледах.И се едно имаше плаващ остров в водата.
Аватар
Ristich
Мнения: 627
Регистриран на: Вто Яну 11, 2005 15:57
Местоположение: гр. София

Re: Кормораните вече са разрешени за отстрел в Чехия!

Мнение от Ristich »

Вижте, знам че е така, имам наблюдения по проблема и затова и си позволявам в рибарски форум да пиша в защита на рибоядни птици. Принципа "Да убиваме нещо за да се развива друго" някак си не ми се връзва в 21 век. Просто поставям проблема и от другата гледна точка, защото, както знаем, в спора се ражда истината. Но истината е, че на този етап, местата, където има струпвания на птици, било то за гнездене, летуване, зимуване или само почивка, обикновено са обявени за защитени територии. България не прави изключение, даже се гордеем с това и ни ценят по Европа и света.
А що се отнася за Доспат, да си призная не знаех, че има гнездова колония и то с такива габарити. Ако действително е така, а вече почти не се съмнявам, съдейки по рейтинга и личното ми мнение за Д-р Флекс, то тази колония ще е една от най-големите на територията на страната. Благодаря!
Пазете природата!
Аватар
koragroup
Мнения: 1435
Регистриран на: Сря Дек 28, 2005 21:52
Местоположение: Русе
дал Браво: 4 пъти
Обратна връзка:

Re: Кормораните вече са разрешени за отстрел в Чехия!

Мнение от koragroup »

Вчера бях на лов на един остров почти в Русе. Остовът е съвсем малък и почти целия беше бял - от акитата на кормораните. Без да ги броя до бройка, мога да кажа че там нощуваха поне 200 големи и 3-400 по-малки корморана.
Ако имах право и достатъчно патрони можех да "отупам" поне 100 парчета. Не го направих, защото не бях сигурен по какво имам право да стрелям, а и целта на излета ми беше друга.
Според мен корморана е на едно ниво със свраката, враната и гаргата - вреден дивеч. Никй не го яде, но трябва да се регулира числеността му, с оглед на ограничаване на вредата от него.
Красота и спокойствие.
http://www.pepelina.com

http://www.starividri.org

"Разликата в потенциалите поражда напрежение" ... или как физиката обяснява факта, че не се разбирам с прости хора
Аватар
Петър Милков
Мнения: 596
Регистриран на: Пет Апр 14, 2006 18:46
Местоположение: София
дал Браво: 6 пъти

Re: Кормораните вече са разрешени за отстрел в Чехия!

Мнение от Петър Милков »

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/c ... rrow23.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;

То, като вече няма врабчета в София, тепайте корморани ! По полето между Божурище и Банкя щъкат истински ловци с джипове и пушки , то една сива врана или гарга не остана!
А ако погледнете екологично, защо у нас има толкова много ята корморани отговорете си сами ! Популацията им ,слава Богу има все още с какво да оцелява у нас , а това не е малко ! Щом имаме риба ,задължително е присъствието и на кормораните !
Последно промяна от Петър Милков на Вто Яну 22, 2013 0:24, променено общо 1 път.
ribata402
Мнения: 2469
Регистриран на: Съб Сеп 17, 2011 17:04
Местоположение: plovdiv
получил Браво: 4 пъти

Re: Кормораните вече са разрешени за отстрел в Чехия!

Мнение от ribata402 »

Е тея с джиповете,му е маиката да се наврът под колонията.И страшен огън...
Аватар
Петър Милков
Мнения: 596
Регистриран на: Пет Апр 14, 2006 18:46
Местоположение: София
дал Браво: 6 пъти

Re: Кормораните вече са разрешени за отстрел в Чехия!

Мнение от Петър Милков »

ribata402 написа:Е тея с джиповете,му е маиката да се наврът под колонията.И страшен огън...
Да , трябва да си пробват мерника , ... хората пари са давали :wink:
Аватар
zampo
Мнения: 1117
Регистриран на: Чет Сеп 28, 2006 11:57
Риболов: спининг , тролинг
Местоположение: Враца
дал Браво: 17 пъти
получил Браво: 36 пъти

Re: Кормораните вече са разрешени за отстрел в Чехия!

Мнение от zampo »

На Монтана също има колония от корморани не по-малка от тази на Доспат ! На Дунав срещу Долни Цибър тоже има огромна колония , цял остров е бял от техните екстраменти !Твърдо съм за редуцирането им ! Понеже естеството на работата ми е такова съм се нагледал какви поразии могат да направят дори в голям водоем като р.Дунав. А па какво правят по малките реки и язовирчета не е истина , между другото те са причината за групирането на рибите в населените места през зимата ,където па ги почват тия с тройките.
Вярвай само на писмени документи,защото в един момент нечестивците се отмятат!!!!!!!!
Матей Преображенски(Миткалото)
Аватар
babydoctor
Мнения: 15953
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:59
Местоположение: София
дал Браво: 46 пъти
получил Браво: 160 пъти

Re: Кормораните вече са разрешени за отстрел в Чехия!

Мнение от babydoctor »

На Струма в Бобошевското дефиле от небето пред колата ми тупна килограмов скобар. Докато сляза да го разгледам, от насрещна кола чевръсто изскочи шофьорът и си го прибра, още мърдаше.
Каква е тая участ бе, народе - какъвто и байрак да се развее, дръжката му все ти е отзад...
Защо винаги бъдещето е светло, а никога настоящето???
Аватар
shaman
Мнения: 3336
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:49
Риболов: Спининг, муха и от скоро кльонк с каяк :)
Местоположение: Русе
дал Браво: 205 пъти
получил Браво: 462 пъти
Обратна връзка:

Re: Кормораните вече са разрешени за отстрел в Чехия!

Мнение от shaman »

Китайците са им намерили цаката отдавна :-)

--------------
http://www.starividri.org
Аватар
Д-р Флекс
Мнения: 8722
Регистриран на: Чет Дек 03, 2009 17:56
Местоположение: София
дал Браво: 1378 пъти
получил Браво: 423 пъти

Re: Кормораните вече са разрешени за отстрел в Чехия!

Мнение от Д-р Флекс »

Ристич,

в три от написаните от мен неща можеш спокойно да се усъмниш: точната бройка на кормораните (не съм им правил преброяване), годината, в която започват да се заселват (може да не е 2002, а 2001 или 2003) и процента обезрибяване, който им приписвам (може да не е 80, а 85 или 95% :D ). Аз не съм орнитолог, даже и аматьор такъв, макар и да обичам да наблюдавам птичките. Просто имам устойчиви наблюдения върху язовир Доспат и околността от над 20 години - между месец и два сумарно прекарвам там всяка година, в различните сезони, и впечатленията се трупат... Познавам по неволя и местните бракониери, както и техните практики, и затова съм убеден, че кормораните са истинското бедствие конкретно на този язовир, а бракониерите идват далеч зад тях.

А цялата история с кормораните на Доспат започна в началото на века, когато ядовирът за първи път от много години не бе изпуснат за зимата, и не замръзна. Същото се повтаря до миналата зима, когато язовирът замръзна за първи път от много години, след като бе преточен за пълнене на Цанков камък. Но вече отново е пълен до ръба. Бидейки богат на риба, въпрос на време беше да се заселят устойчиво на него корморани от поречието на Места и от близкия гръцки язовир Потами, който не замръзва никога. Добави разрастващото се рибовъдство (вече има две садкови стопанства), и картината става ясна.

В горните неща ще се убедиш сам, ако примерно след миграцията на птиците напролет влезеш с лодка в язовира откъм втичалото при гр. Сърница, и потеглиш на изток към Доспат. Веднага ще разпознаеш основните местообиталища по побелелите от фекалиите борове, а ако островът не е залят, ще се почустваш като във филм на Хичкок, преминавайки покрай него...

Накрая, аз никъде не апелирам за поголовно изтребление на кормораните, явно има защо да са в Червената книга. Но трябва да се потърси трайно решение на проблемите, които създава свръхпопулацията им на определни водоеми (Доспат, както стана ясно, не е изолиран случай). И ето тук трябва да излезете напред орнитолозите, аматьори и професионалисти! :wink:
Аватар
babydoctor
Мнения: 15953
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:59
Местоположение: София
дал Браво: 46 пъти
получил Браво: 160 пъти

Re: Кормораните вече са разрешени за отстрел в Чехия!

Мнение от babydoctor »

Д-р Флекс написа:можеш спокойно да се усъмниш: годината, в която започват да се заселват (може да не е 2002, а 2001 или 2003)
Описаната от мен случка край Струма е от началото на 90-тте.
Каква е тая участ бе, народе - какъвто и байрак да се развее, дръжката му все ти е отзад...
Защо винаги бъдещето е светло, а никога настоящето???
Аватар
naso
Мнения: 3365
Регистриран на: Съб Окт 27, 2007 16:53
Местоположение: София
дал Браво: 95 пъти
получил Браво: 244 пъти

Re: Кормораните вече са разрешени за отстрел в Чехия!

Мнение от naso »

Кормораните унищожават наистина много риба, но моето мнение е, че дори да се изтрепят всичките, плюс патиците и гъските, риба в България пак няма да има. По различни други причини
Аватар
Ristich
Мнения: 627
Регистриран на: Вто Яну 11, 2005 15:57
Местоположение: гр. София

Re: Кормораните вече са разрешени за отстрел в Чехия!

Мнение от Ristich »

Съгласен съм с вас, проблема е доста деликатен. Те по рибовъдните стопанства са му намерили цаката, не е тайна, че по тези птици се стреля отдавна и ще се стреля. И въпреки това, не са намалели, даже според повечето от пишещите тук се увеличават! На мен скобари не са ми падали в краката, ама корморани да (Овчарица, бях за риба). Механизмите за регулиране на популациите са си най-вече естествени и те не са спирали да работят - болести, паразити, хранителна база, лоши атмосферни условия, разрушаване на местообитания и т.н. А и като всеки друг жив организъм и тук нещата са динамични, има пикове в численостите, после падове и така. Колониите се местят постоянно, поради различни причини, най-малкото заради съхненето на дърветата от екскрементите и това също пречи за взимането на конкретни мерки по места, все пак това са птици, разстоянията не са проблем за тях. Преди няколко години една от колониите по Дунав се премести на румънски остров, защото нашите смляха гората наоколо.
Сега през зимата са ни трън в очите, но после всичко ще си дойде на мястото, гнездовата популация в България се оценява на около 2000 двойки, което не е толкова страшно, за територията на цялата страна.
Георги, колонията на остров Ибиша срещу Долни Цибър е една от най-интересните смесени чаплово-корморанови колонии по Дунав и в тройката на българските колонии по численост. Там гнездят също малкия корморан, лопатарката, гривестата чапла, и е доказано, че основно птиците от тази колония се хранят в Румъния, езерото Бистрец :idea:
Има две министерства, които да се поразмърдат малко по проблема, защото неправителствения сектор и без това вече е черен в очите на мнозина.
Пазете природата!
Аватар
Д-р Флекс
Мнения: 8722
Регистриран на: Чет Дек 03, 2009 17:56
Местоположение: София
дал Браво: 1378 пъти
получил Браво: 423 пъти

Re: Кормораните вече са разрешени за отстрел в Чехия!

Мнение от Д-р Флекс »

О, да, министерствата, те и тяхното размърдване са нашата последна надежда ... Ще се размърдат те, като стой та гледай, и ще си го преместят от ляво на дясно :D
Публикувай отговор

Обратно към “ИАРА, законът, бракониерите ...”