Поляризирани очила за риболов

Да видим какво има тук: влакна, куки, блесни, силиконче, тежести ... ,а и от пиле мляко :)
Публикувай отговор
Аватар
Kaloyan87
Мнения: 464
Регистриран на: Пет Авг 20, 2010 17:14
Риболов: Спининг
Местоположение: Русе
дал Браво: 122 пъти
получил Браво: 43 пъти

Поляризирани очила за риболов

Мнение от Kaloyan87 »

Здравейте
Нужни са ми малко мнения относно поляризираните очила като например марки, модели, от кои сте доволни и ги ползвате, за да се ориентирам и аз към някой модел.Видях предишната тема, която обаче е доста старичка и времената доста са се променили от тогава, така че всяко мнение ( ако има възможност и линк ) би ми било от полза !

Поздрави !
sharo1
Мнения: 1271
Регистриран на: Съб Юли 18, 2009 16:41
дал Браво: 84 пъти
получил Браво: 27 пъти

Re: Поляризирани очила за риболов

Мнение от sharo1 »

Очила с поляризация има от 7-10 -15 лв и нагоре.
Тази поляризация спомага за пречупването на слънчевите лъчи във водата и слънчевото отражение от водата ,да не блещи в очите,плюс това се виждат доста по ясно във водата,тъмни петна,камъни скали ,водорасли,други обекти под водата и риба ,когато водата е бистра.
Ползвам такива около 30-40 лв,но има светли и по тъмни.
В момента съм с такива,ама са за зимата само

http://www.vidrax-fishing.com/catalog/p ... ts_id=2032

При по силно слънце ,отражението на водата блести доста яко.
При по тъмните стъкла,можеш да гледаш и срещу слънцето.
Аватар
Kaloyan87
Мнения: 464
Регистриран на: Пет Авг 20, 2010 17:14
Риболов: Спининг
Местоположение: Русе
дал Браво: 122 пъти
получил Браво: 43 пъти

Re: Поляризирани очила за риболов

Мнение от Kaloyan87 »

Добър избор колега, аз също се загледах по тази марка, като намерих не лоши мнения и към този етап се колебая между http://www.totalfishinggear.co.uk/buy.c ... o%20/56137" onclick="window.open(this.href);return false; и http://www.vidrax-fishing.com/catalog/p ... ts_id=2035" onclick="window.open(this.href);return false; .Наистина не са скъпи тези моделчета и не вярвам да вършат чудеса, но като за начало не мисля да се хвърлям за качество и суми над 80-100лв.Разбира се приемам всякакви мнения и предложения преди да избързам с покупката :wink:
sharo1
Мнения: 1271
Регистриран на: Съб Юли 18, 2009 16:41
дал Браво: 84 пъти
получил Браво: 27 пъти

Re: Поляризирани очила за риболов

Мнение от sharo1 »

Не ,колега,изборът не е добър,сама по себе си поляризацията не варди от УВ лъчите,за това има и по 7-8 лв такива очила.
Ако има защитни фактори цената става дебела.
И ако търсиш специално за риболов,гледай да са с тъмно стъкла,инъче водата отразява яко и нищо не се вижда...
Питай някой колега -мухар,та го ползват да виждат рибата и знаят най добре,какво е да ти блесне отражението на слънцето
Полароид е марка очила,не значи ,че са с поляризация

Изображение

http://bulpete.wordpress.com/2008/07/31/sunglasses/
atufektchi
Мнения: 103
Регистриран на: Чет Авг 12, 2010 14:33
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Поляризирани очила за риболов

Мнение от atufektchi »

Здравей колега,
Аз в момента ползвам някакви маркови, на които дори не съм сигурен в марката, нещо като ФлайерФишерман (не са при мен за да ти кажа точно какви).

Препоръчвам ти обаче да си купиш от марката Полароид! Това са наистина поляризирани очила. Имат и специални модели за риболов. Различното е, че имат антиабразивно покритие, което относително защитата от надраскване. На това трябва да обръщаш внимание.

Идеалният вариант е да имаш поне два чифта очила, със светли стъкла и тъмни, в зависимост от сезона, времето и мястото.

Поздрави
Риболовен клуб
"БАЛКАНКА"
http://www.balkanka.bg
Аватар
stancom
Мнения: 3738
Регистриран на: Сря Яну 02, 2008 16:59
Местоположение: Чомаковци
дал Браво: 93 пъти
получил Браво: 154 пъти

Re: Поляризирани очила за риболов

Мнение от stancom »

Kaloyan87 написа:...... но като за начало не мисля да се хвърлям за качество и суми над 80-100лв.
Това е последното нещо от което си струва да правиш икономия. Един по-продължителен излет при силно слънце и неподходящи очила е в състояние да ти повреди очите за цял живот !

ПП И не винаги цената е определяща за качество. Сега съм с някакъв Рей Бан, уж оригинален, но не съм доволен от качеството :?
Последно промяна от stancom на Чет Фев 07, 2013 19:29, променено общо 1 път.
Аз не мога да ловя риба !!!
Аватар
Kaloyan87
Мнения: 464
Регистриран на: Пет Авг 20, 2010 17:14
Риболов: Спининг
Местоположение: Русе
дал Браво: 122 пъти
получил Браво: 43 пъти

Re: Поляризирани очила за риболов

Мнение от Kaloyan87 »

Разбирам какво имате в предвид, явно ще поизчакам малко за да намеря това, което би ми свършило добра работа и да остана доволен от качеството.Благодаря за мненията и ако все пак някой колега се сети за още нещо или желае да сподели за неговите би ми било доста полезно.

Поздрави !
sharo1
Мнения: 1271
Регистриран на: Съб Юли 18, 2009 16:41
дал Браво: 84 пъти
получил Браво: 27 пъти

Re: Поляризирани очила за риболов

Мнение от sharo1 »

atufektchi написа:Здравей колега,
Аз в момента ползвам някакви маркови, на които дори не съм сигурен в марката, нещо като ФлайерФишерман (не са при мен за да ти кажа точно какви).

Препоръчвам ти обаче да си купиш от марката Полароид! Това са наистина поляризирани очила. Имат и специални модели за риболов. Различното е, че имат антиабразивно покритие, което относително защитата от надраскване. На това трябва да обръщаш внимание.

Идеалният вариант е да имаш поне два чифта очила, със светли стъкла и тъмни, в зависимост от сезона, времето и мястото.

Поздрави
Kакто писах по горе
Полароид е марка очила,не значи ,че са с поляризация
Има едни на които пише -поларизет-ефтинжос,нямат юв защита ,само поляризири лещи
Инъче наистина трябва поне 2 вида тъмни и светли
Аватар
jagger1
Мнения: 3174
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 749 пъти
получил Браво: 1163 пъти

Re: Поляризирани очила за риболов

Мнение от jagger1 »

Привет.
Темата ми е интересна, защото и аз съм пред такава дилема: Какви очила да си купя, че старите - едните вече са ми надраскани, другите - без едното рамо, третите, най-ценните ми (амбъра, златисто-жълтите) - загубих ги, четвъртите - с едно стъкло :lol: .
Та малко инфо от мен:
До този момент съм ползвал очила от ценовия клас 15-30 лева. За една година експлоатация (а понякога и за по-малко) или по различни други причини съм се разделял с очилата си, които съм имал. Пак казвам - от най-ниския ценови клас.

Малко за очилата:
Първо: Как да познаем, дали очилата са поларизирани? Много лесно.
Слагаш си очилата на очите и поглеждаш екрана на GSM-а си, или екрана на електронния си часовник. Ако екрана стане черен (като си завъртиш главата, а екрана остава неподвижен, значи са поларизирани. Ако екраните си остават без промяна и виждаш нормално всичко на тях - значи не са поларизирани. Просто и еднозначно.

Второ: Почти всички очила ( и най-евтините) имат вече UV защита. Друг е въпросът - Колко?

Трето: Стъклата - като материал. Има най-различни. От старите стъклени, поликарбонатни и трети, от по-нови материали (не се сещам как се казваше този материал), които по същество имат приблизително еднакви параметри по отношение на прозрачността, но са различни като тегло, здравина на удар и надраскване. Като че ли най-широко разпространение получиха тези, които са от поликарбонат, тъй като той съчетава много от необходимите качества за едни очила. Лошото е, че колкото и добре да е обработен поликарбоната, каквито и защитни покрития да има, рано или късно се надрасква. Но пък може би, очилата, направени от такъв материал като стъкла са най-оптимизирани по отношение на цена-качество. А и не на последно място, имат едно много голямо предимство пред очилата със стъкло: Много са по-леки.

Четвърто: Стъклата - като оцветяване.
Е, те тук е разковничето за избора на очилата по отношение на това - какво ще виждаме през тях, какво очакваме да виждаме и реално какво виждаме. Приемам, че очилата са добре поляризирани, приемам, че качеството им е добро. Но какъв цвят? Има цвят кафеви (тъмно), има цвят кафеви (светло), има цвят сиво, има цвят сиво-синкаво, има цвят светло жълт, има цвят 'амбър' - жълто златист, има сини, има зелени, има розови, има червено - до оранжево. Приемете, че всички други параметри са еднакви - УВ, поларизация, защита от надраскване ..... Да, ама какъв цвят?
Ами няма универсални очила. Дълго е за описване. Накратко мога да кажа само следното:
- Кафевите стъкла (тъмните) дават предимство при силно слънце и на открити пространства от брега. Обикновено, това са очилата за през деня през слънчевите летни дни в часовете след 9:00 ч. до към 17:00 ч., когато слънцето е много силно.
- Светлите в кафяво очила с успех се използват през деня на реки, при които има висока растителност по брега и реките не са много дълбоки. Добри са и за затворени водоеми, в които се лови на плитките участъци. Много добре се очертават дъна и релеф, които са в кафявата гама.
- Сивите стъкла са перфектни за затворените водоеми при риболов през деня (зависи от плътността на сивото), но при по-слаба осветеност - когато има прошарени облаци и слънцето не е толкова силно. Добри са и в ранните сутрешни и вечерните часове при хубаво време. Добри са и за сенчестите места по реките.
- Жълтите стъкла: Те са идеални за дните, в които има облаци и слаба светлина (няма слънце). Добри са и ранните сутрешни часове, когато има мъгла над водната повърхност. Просто са перфектни за тази цел. Да, ама ако искате да ги използвате прри слънчево време - просто няма да стане. Може и да си повреди човек очите в слънчево време на силна светлина, а и ефекта е слаб.
- Амбъра (златисто-жълтите): Това за мен са едни от задължителните очила, които всеки мухар и спинингист трябва да има в джоба си! И точно за този цвят, когато се прави избор (лично мое мнение), трябва да се вземат очила, с които не трябва да се прави компромис. Защото това е цвят, който "усилва" силната светлина, същевременно способства за получаването на възможно най-добрия контраст между предметите спрямо останалите цветове, но и силно зависи (за очите) от осветеността. Ментетата не са съобразени с тези моменти, а при тях се подчертават предимно ефекта на поларизацията и златисто-жълтия филтър. Обикновено, ментетата и ниско бюджетните очила с цвят "Амбър" нямат и защитните отражателни слоеве. При очилата с кафяв, сив или зелен цвят, това може и леко да се пренебрегне (не е желателно, но може). При очилата с цвят "Амбър" (златисто-жълто), пренебрегването на отражателните слоеве е крайно нежелателно. По-добре е да не се използват очила, ако са ментета с този цвят! Или, ако все пак се използват и сте си ги закупили, иползването им трябва да става при отсъствието на силни бликове от водата и открито слънце.
Дойде ред и на:
- Зелените стъкла: Това са най-неефективните за мен като цвят очила, спрямо останалите цветове. Този цвят аз съм го зачеркнал от моя списък - специално като цвят за очила за риболов. За други цели - спорт, шофиране... може и да вършат работа, но за риболов - Не.
Всички други цветове (розово, синьо, прозрачно бяло, оранжево и нюансите им) са вариации на тема микс между горните варианти и ефекта при тях е по-слаб.

Пето: Цените.
Ами тук вече със сигурност се намесват финансовите възможности на всеки, но по мое лично мнение, има модели поларизирани очила, които са в ценовия клас между 30 и 70 лева, и вършат добра работа. Лошото е, че като рамки не са стабилни и бързо се чупят, или пък не са много удобни, плъзгат се, падат, отделят им се стъклата след време, надраскват се поради по-некачествени покрития. Та сметката всеки сам си я прави.

Шесто: Като казах за рамките:
Рамките са един от най-важните елементи при избор на очила за риболов. Очилата за риболов не трябва да падат и лесно да се приплъзват по лицето, когато си накланяме главата. Рамките е добре да обхващат и странично зоната на очите, а не само отпред. Това е много важно за мухарския риболов, защото не са редки случаите, особено при началните стъпки в мухарлъка (а и при напредналите се случва), когато при полета на мухата или стримера, последната да се удари в лицето. Това може да стане и при наличието на вятър. По тази причина, добре е очилата да обхващат и странично зрителното поле, т.е. да са с широки странични носачи. Повечето рамки, които са специализирани за риболов имат в задната част на носачите и ушички, през които допълнително може да се прекара задържаща лентичка или каишка, което е много удобно. Има рамки, които са гумирани. Има и специални рамки, които са по-дълбоки с цел, под тях да се носят и втори чифт очила, които са с диоптър. Има и рамки, на които има подвижна стойка с монтирани на нея отделни стъкла с необходимите диоптри. Това също трябва да се съобрази при покупката на очила - дали ще работят съвместно с други очила.

Накрая ще обобщя:
За различните условия на риболов са необходими различни по цвят очила. Няма универсални такива само един вид, дори и да струват 1000 евро. За облачно - един цвят. За слънчево - друг. За разсъмване и за залез - трети.
Но ако трябва да съм практичен и да балансирам нещата, трябват минимум два вида цвят:
Сиви (най-универсални спрямо другите цветове)
и
Амбър (златисто-жълти).
При възможност - и едни кафеви.
Това изчерпва на задоволително ниво всички комбинации.

От тук-нататък, всеки сам си прави сметката какво да бъде, колко да бъде и дали да го бъде :D .
Дано да съм ви помогнал. Ще следя темата с интерес.

Поздрави.
dobrikk
Мнения: 645
Регистриран на: Сря Юли 15, 2009 15:54
Местоположение: Бургас
дал Браво: 148 пъти
получил Браво: 124 пъти

Re: Поляризирани очила за риболов

Мнение от dobrikk »

Виж в Русе или там където има голям МОЛ оптика на Grand. Имат много голям избор на прилични цени - поляризирани и със защита. В София ги има на дост места.
Аватар
баш майстора
Мнения: 5803
Регистриран на: Вто Юли 08, 2008 16:24
Риболов: Online
Местоположение: София
дал Браво: 1640 пъти
получил Браво: 1751 пъти

Re: Поляризирани очила за риболов

Мнение от баш майстора »

Ще си позволя едно леко допълнение към по-горе написаното:
1. Специално за риболов е много важно очилата добре да покриват очите отдолу. Имам предвид да прилепват добре към скулите, защото освен идващата директно от слънцето светлина има и такава отразена от водата, която всъщност е по-големия проблем. Затова аз си избирам прибрани отдолу модели, дори и отгоре да "зяпат". Все пак почти винаги съм с шапка, така че няма как да влезе светлина отгоре.
2. Наистина няма универсални очила за всякакви условия, но е и леко неудобно да се носят 2-3-4 чифта очила при всеки излет. Това донякъде може да се компенсира с очила със сменяеми плаки. Проблема при този тип очила е невинаги доброто закрепване на плаките към рамката, особено след по-продължителна употреба съпроводена с честа смяна на плаките. Преди време имах късмета да попадна на един стар модел на фирмата Еschenbach от серията Сrush. Модела се продаваше с 3 плаки в различни цветове. Моите бяха със сиво-сини (поляризирани), жълто-оранжеви (т.нар. "антифог") и някакви безцветни. Имат учудващо стабилно закрепване, дори и след няколко години ползване и ако някой ги мерне накъде по оптиките ич да не се чуди. Не ги намирам в нета, та ще се задоволите с една фотогрофия на моя милост. :oops:
Изображение
Наскоро си купих нови, Sunmate, което се оказа някакъв суб-бранд на Polaroid, кафяви, поляризирани, но съм ги слагал само 2-3 пъти, та ще видим как са. :roll:
"Няма риба в реката, само пъстърва, откакто се появи тя и изяде всичката друга риба..."
Аватар
pi4a94
Мнения: 1508
Регистриран на: Сря Юни 20, 2007 10:13
Риболов: Спининг
Местоположение: София
дал Браво: 874 пъти
получил Браво: 55 пъти

Re: Поляризирани очила за риболов

Мнение от pi4a94 »

1. Специално за риболов е много важно очилата добре да покриват очите отдолу...

Имам еди очила ефтинджос и точно затова ми се запотяват по време на риболов,страшно гадно е...
Мисля си нещо ако се повдигне където опират на носа :roll:
http://www.starividri.com/
http://www.starividri.eu/
Kentavar написа:...Зависи дали си рибар или риболовец....Единият отива за риба с цел на всяка цена да хване риба а другият да се наслади на на гледката, бриза, мириса на морето, да пийне една бирица седнал съзерцавайки залеза...
Аватар
Kaloyan87
Мнения: 464
Регистриран на: Пет Авг 20, 2010 17:14
Риболов: Спининг
Местоположение: Русе
дал Браво: 122 пъти
получил Браво: 43 пъти

Re: Поляризирани очила за риболов

Мнение от Kaloyan87 »

Благодаря много за мненията и опита, които сте споделили с този вид очила.Придобих горе-долу представа какво да търся и ако още някой реши да допълни някои неща бих се радвал, като информацията би била полезна и за доста хора пред подобни дилеми мисля 8)
Аватар
zee
Мнения: 729
Регистриран на: Вто Юли 12, 2011 6:55
дал Браво: 2 пъти
получил Браво: 24 пъти

Re: Поляризирани очила за риболов

Мнение от zee »

Да допълня и аз нещо -аз съм голям потребител на очила защото ги давя,стъпвам ,сядам натях,дори ги пера в пералнята с ризите. Намерил съм за мен едно добро решение - не са маркови но е добро.Има специализирани магазини / няма да пиша къде/ за предпазни средства за работа - safety shops - има и интренет такива магазини та в тях продават голямо разнообразие на добри цени очила - има поляризиращи с uv защита, такива с специално покритие с/у надраскване, поляризиращи с фото чуствителни за потъмняване , с различномпо цвят оцветяване, плуващи, с специално покрите срещу запотяване и дори и такива като за мен - с диоптър от долу за четене и т.н . Добри са на 3М, на Bolle и на Uvex - все пак това са очила само за риболов и не са с цени от 100-300-500лв като някои маркови но за риболов са идеално решение.А има и още нещо - нещата които се продават в този род магазини трябва да одговарят на доста строги safety standarts а не да си пишат производители и продавачи каквото си искат по тях / често без покритие и само с рекламна цел/.
"Дай на човек една риба и той ще я изяде за един ден, Научи човек да лови риба и той ще седи по цял ден в лодката и ще пие бира"
Аватар
Kaloyan87
Мнения: 464
Регистриран на: Пет Авг 20, 2010 17:14
Риболов: Спининг
Местоположение: Русе
дал Браво: 122 пъти
получил Браво: 43 пъти

Re: Поляризирани очила за риболов

Мнение от Kaloyan87 »

Колеги, да ви запитам някой има ли впечатления от очилата на германската фирма Бренда Спорт, тъй като имах възможност да разгледам някои модели, набелязах си два (като единия ще го отнеса), но преди една евентуална покупка реших да ви запитам за мнения към марката ? :roll:
Публикувай отговор

Обратно към “Кутия за риболовни принадлежности”