Кормораните вече са разрешени за отстрел в Чехия!

Дискусии на тема контролни органи, закони и тяхното прилагане, бракониерите, и мястото на любителя риболовец в омагьосан кръг.
harry_lom
Мнения: 111
Регистриран на: Чет Май 05, 2011 14:37
Местоположение: Лом-8-17-работа 17-06-Дунава
дал Браво: 242 пъти
получил Браво: 163 пъти

Re: Кормораните вече са разрешени за отстрел в Чехия!

Мнение от harry_lom »

"Първо, кормораните се явяват сериозен проблем основно през зимата, тъй като България е основно място за зимуване на голяма част от птиците в Европа. Такива твърдения, че са повече от 100 000 и т.н. имат ли някаква научна основа или са само форумски изпълнения? Нека колегата от Лом да каже лятото по неговия край "зачерняло" ли се е от тях, както се смята или не (има две колонии на запад и на изток от Лом, на по 20-40 км. по реката).""
-Да колега, през лятото не "зачернява" но от 3-4 години има засилваща се тенденция за увеличаване числеността и разширяване на ареалите им на обитание. Както отбелязва и колегата zampo, чиято работа е свързана с продължителното им наблюдение а и аз немалко време изкарвам по Реката и считам, че нещата не отиват към добро. През тези последни години вече има птици и през останалата част от годината а през зимата няма да ви казвам какво става в единствения зимовник в района- лимана на пристанище Лом. Там през нощта са хомо сапиенс кормораните а през деня тези за които говорим.Аз също като много от Вас обичам природата и нейното многообразие, далеч съм от мисълта за средновековен подход към проблема но както някои други европейски държави (а и някои съседни нам) предприемат мерки смятам, че имаме нелоши специалисти които могат да адаптират този опит към нашите условия. За естествения регулатор (липсата на хранителна база) не искам да мисля.
По-добре с велосипед на риба, отколкото с мерцедес на работа.
venci72
Мнения: 1999
Регистриран на: Вто Ное 06, 2007 19:06
Риболов: на леб...

Re: Кормораните вече са разрешени за отстрел в Чехия!

Мнение от venci72 »

Природозащитниците ще кажат как кое.Те са в час.
природозащитниците освен да украднат парите друго нищо нема да направат ,тия мърши кормораните требе да се изтепат ,от тех нема никава файда ,нещо подобно на уличните помияри ,обаче не ги тепат ,защото им отпускат пари и природозащитниците краднат парите ,от една муха има повече файда сигорно откоко от един помияр ,ама те ...айдуци страшни огромна айдучка организация ...
Аватар
Ristich
Мнения: 627
Регистриран на: Вто Яну 11, 2005 15:57
Местоположение: гр. София

Re: Кормораните вече са разрешени за отстрел в Чехия!

Мнение от Ristich »

Очаквах го този коментар три дни вече, да си призная бая закъсня :)
Аз повечето, което имах да кажа, го казах, в заключение само ще поясня, че не работя природозащита, изкарвам парите си и храня семейството си от друга сфера, а природозащитни са ми образованието и разбиранията.
Преди време чух един лаф и доста ми хареса:
Българина най-го е страх да не изстине и да не го окрадат! ................
Пазете природата!
Аватар
Germana74
Мнения: 156
Регистриран на: Чет Ное 10, 2011 21:12

Re: Кормораните вече са разрешени за отстрел в Чехия!

Мнение от Germana74 »

За тея черни браконерчита'' Kaрабатаците'' закон няма ли ба?! :lol:
Трябва малко разреждане, че и нагъл урод, мръцка си рибоци на два метра от плувката
и не ибава 300 попа в диаметър. :evil: :lol: :lol:
Жълтите не ги ли папат?! :lol:
-То, аз не за мен, ти да съм добре!!!
marvelous799
Мнения: 7
Регистриран на: Чет Дек 15, 2011 20:47
Риболов: На воблер!!!

Re: Кормораните вече са разрешени за отстрел в Чехия!

Мнение от marvelous799 »

vestel написа:Според мен трябва да се наблегне на гнездата им и това ще намали популацията и даже ще ги прогони.
Ей тва е лечението за тия гадове!!! Когато вече имат яйца в гнездата, минаваш отдолу, И ИМ ДАВАШ НЯКВИ ЕВТИНИ ПАТРОНИ!!! :D

P.S. - А всеки колега ловец знае кога снасят! :fish15: :D
marvelous799
Мнения: 7
Регистриран на: Чет Дек 15, 2011 20:47
Риболов: На воблер!!!

Re: Кормораните вече са разрешени за отстрел в Чехия!

Мнение от marvelous799 »

Според мен корморана е на едно ниво със свраката, враната и гаргата - вреден дивеч. Никй не го яде, но трябва да се регулира числеността му, с оглед на ограничаване на вредата от него.[/quote]

И аз съм на това мнение колега! Гореспоменатите хищници не оставиха дивеч в България! Ядат даже и малки зайци! Заради тази напаст за червената книга са: заек; фазан; кеклик; дива пуйка; ГЛУХАР и др. видове птици които гнездят по земята. Гадовете ядат яйцата им и тяхното размножаване е почти с нулев шанс. А соколите които са на всяко дърво? Тях кво ги прайм? :D :D :D
Аватар
babydoctor
Мнения: 15953
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:59
Местоположение: София
дал Браво: 46 пъти
получил Браво: 160 пъти

Re: Кормораните вече са разрешени за отстрел в Чехия!

Мнение от babydoctor »

marvelous799 написа:А соколите които са на всяко дърво? Тях кво ги прайм? :D :D :D
Това са ястреби и, между другото, са полезни.
Каква е тая участ бе, народе - какъвто и байрак да се развее, дръжката му все ти е отзад...
Защо винаги бъдещето е светло, а никога настоящето???
Аватар
naso
Мнения: 3365
Регистриран на: Съб Окт 27, 2007 16:53
Местоположение: София
дал Браво: 95 пъти
получил Браво: 244 пъти

Re: Кормораните вече са разрешени за отстрел в Чехия!

Мнение от naso »

babydoctor написа:
marvelous799 написа:А соколите които са на всяко дърво? Тях кво ги прайм? :D :D :D
Това са ястреби и, между другото, са полезни.
И това никой не го яде докторе. Значи и те не са полезни :D
Аватар
koragroup
Мнения: 1435
Регистриран на: Сря Дек 28, 2005 21:52
Местоположение: Русе
дал Браво: 4 пъти
Обратна връзка:

Re: Кормораните вече са разрешени за отстрел в Чехия!

Мнение от koragroup »

naso написа:
babydoctor написа:...Това са ястреби и, между другото, са полезни.
И това никой не го яде докторе. Значи и те не са полезни :D
Полезни - полезни , колко да са полезни... Всичко е относително...
Ядат мишки? Да-бе-да ти да си чул за заловен бракониер с 3кг облес? :lol:
Толкова много сме прецакали естесвения подбор, че или трябва да си го регулираме сами (като човечество) или нас някой трябва да ни "регулира" :wink:
Насо, понеже аз споменах "яденето", да ти кажа: Не всички ловци ходят за да направят месо, както и не всички рибари са бракониери, въпреки че ловят нощем, вземат повече и по малки риби и засират яко водоемите. Прав ли съм?
Красота и спокойствие.
http://www.pepelina.com

http://www.starividri.org

"Разликата в потенциалите поражда напрежение" ... или как физиката обяснява факта, че не се разбирам с прости хора
Аватар
Ristich
Мнения: 627
Регистриран на: Вто Яну 11, 2005 15:57
Местоположение: гр. София

Re: Кормораните вече са разрешени за отстрел в Чехия!

Мнение от Ristich »

Хищните птици, които зиме виждаме често покрай пътищата са най-вече мишелови! :idea:
Пазете природата!
Аватар
naso
Мнения: 3365
Регистриран на: Съб Окт 27, 2007 16:53
Местоположение: София
дал Браво: 95 пъти
получил Браво: 244 пъти

Re: Кормораните вече са разрешени за отстрел в Чехия!

Мнение от naso »

koragroup написа: Насо, понеже аз споменах "яденето", да ти кажа: Не всички ловци ходят за да направят месо, както и не всички рибари са бракониери, въпреки че ловят нощем, вземат повече и по малки риби и засират яко водоемите. Прав ли съм?
Сигурно си прав. Чул съм, че има и такива, дето утепат някой заек и го хвърлят у храстите, защото не им трябва
Иначе за регулацията на корморани съм съгласен, но по-скоро с разрушаването на гнезда и прогонване, отколкото с избиване
И още нещо. Чехите може да са го решили това, но преди това са си решили много други проблеми по опазването на рибата. Има да ги гониме...
Аватар
babydoctor
Мнения: 15953
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:59
Местоположение: София
дал Браво: 46 пъти
получил Браво: 160 пъти

Re: Кормораните вече са разрешени за отстрел в Чехия!

Мнение от babydoctor »

Тате, Бог да го прости, че рано го изгубих, завеждаше "Секция лов" в Институт за гората. Почти не го виждах, все беше в чужбина, най-вече в Чехия, за обмяна на опит. Той направи първите фазанарии у нас /първата край Ямбол/, написа куп книги, за заека, сърната, фазана и т.н. Но не това ми е мисълта, а това, че Чехия е на светлинни години пред нас. Също и Унгария - всички сте чули за унгарския шаран. Боли ме друго - преди малко гледах щатски устърн, слаба работа. Ма двамата каубои вечерят край огъня и единия вика на другия - аре легай. Онзи отвръща - сега, само да почистя тука...А се намираха насред нищото, в неква пустош и това е 18-ти век...За кво говорим, Левски правилно е казал - Народе!!! :twisted:
Каква е тая участ бе, народе - какъвто и байрак да се развее, дръжката му все ти е отзад...
Защо винаги бъдещето е светло, а никога настоящето???
Аватар
Петър Милков
Мнения: 596
Регистриран на: Пет Апр 14, 2006 18:46
Местоположение: София
дал Браво: 6 пъти

Re: Кормораните вече са разрешени за отстрел в Чехия!

Мнение от Петър Милков »

Ristich написа:Хищните птици, които зиме виждаме често покрай пътищата са най-вече мишелови! :idea:
Не е точно така , и керкенезите се срещат доста често .Примерно до сградата на БЕХ или бившето Булгаргаз в ж.к. Люлин има изоставен терен , там често се наблюдават набезите им :wink: Въобще не се шегувам , вида хищна птица е керкенез или ветрушка , не е мишелов ! Днес , докато си карах велосипеда из центъра, неволно дочух разговора и поздрава между две разминаващи се таксита на червен светофар на кръстовище в София между колеги :arrow:
- Абе Емо, ти още ли си гей ? :roll:
Последно промяна от Петър Милков на Нед Мар 03, 2013 23:16, променено общо 1 път.
Аватар
Ristich
Мнения: 627
Регистриран на: Вто Яну 11, 2005 15:57
Местоположение: гр. София

Re: Кормораните вече са разрешени за отстрел в Чехия!

Мнение от Ristich »

Така е, съгласен съм. Но на десет мишелова се пада средно по един керкенез по дърветата край пътищата. Писах пояснението по-горе, защото се спрягаха видове соколи и ястреби, а всъщност са най-вече мишелови. Но все пак това е друга тема, тази е за кормораните..........
Пазете природата!
Публикувай отговор

Обратно към “ИАРА, законът, бракониерите ...”