Какъв двигател би бил най-подходящ плюсове и минуси...

Арена за дискусии на теми касаещи допълнителната екипировка за един риболовен излет или какво друго ни е необходимо освен риболовните такъми.
sub_eleven
Мнения: 15
Регистриран на: Сря Юли 10, 2013 18:00

Какъв двигател би бил най-подходящ плюсове и минуси...

Мнение от sub_eleven »

Здравейте, поръчал съм си стъклопластова лодка fishboat 415 от Стъклопласт Царево (дълга е 415см).

Изображение това ще е лодката, само че в други цветове.

Мъчи ме дилема какъв двигател да й закача?

Ще е Меркури, нов, колебая се между 15hp и 9.9hp.

Иска ми се да е 15-ка, но се плаша от теглото му - 52кг и това, че ще трябва всеки ден да го свалям и качвам, отделно се безпокоя и от поведението на лодката с него. По принцип съм предвидил да сядам на пейката ако съм сам и да ползвам удължител.

9.9 ме блазни единствено с това, че ще ми е по-лесно за носене - 38кг е. По принцип съм якичък и 52кг ще мога да го разнасям(проверено - жена ми е толкова), главно ме интересува поведението на лодката какво би било, има ли смисъл да се слага 15 коньовия и с 9.9 ще излиза ли на глисаж с 4 човека?

Ще се кара само в морето, за 8 коня двигател я дават лодката, но по принцип аз обичам да имам запас от мощност.

Днес видях между другото един 15коньов PARSUN и малко се уплаших от големината, няма ли да е малко като на свинче звънче на моята лодка?

Какво бихте избрали на мое място?
КАЯ
Мнения: 287
Регистриран на: Вто Апр 14, 2009 14:49
Местоположение: София
дал Браво: 26 пъти
получил Браво: 4 пъти

Re: Какъв двигател би бил най-подходящ плюсове и минуси...

Мнение от КАЯ »

Съмняваме нещо глисажа с 4 човека и 10 к.с. двигател.
Аватар
Marco Polo
Мнения: 10196
Регистриран на: Пон Яну 29, 2007 14:40
Риболов: Желязо, пластмаса и най-вече дървоТО! :D
Местоположение: София
получил Браво: 12 пъти
Обратна връзка:

Re: Какъв двигател би бил най-подходящ плюсове и минуси...

Мнение от Marco Polo »

КАЯ написа:Съмнява ме нещо глисажа с 4 човека и 10 к.с. двигател.
Да не те съмнява, невъзможен е..
И с 15 според мен няма как да излезе..
Дай ми красноречие, за да говоря и мъдрост, за да замълча...
Лука 11:9-13
sub_eleven
Мнения: 15
Регистриран на: Сря Юли 10, 2013 18:00

Re: Какъв двигател би бил най-подходящ плюсове и минуси...

Мнение от sub_eleven »

Togava da se orientiram kym 15, taka li?
Sorry za latinicata, ot telefona sym.

A kakyv Vmax moga da ochakvam v edinia I drugia sluchai?
Аватар
Marco Polo
Мнения: 10196
Регистриран на: Пон Яну 29, 2007 14:40
Риболов: Желязо, пластмаса и най-вече дървоТО! :D
Местоположение: София
получил Браво: 12 пъти
Обратна връзка:

Re: Какъв двигател би бил най-подходящ плюсове и минуси...

Мнение от Marco Polo »

Според мен с 15-ката и с двама - малко над 30.
С трима.. не знам..
Дай ми красноречие, за да говоря и мъдрост, за да замълча...
Лука 11:9-13
Мънцата
Мнения: 1200
Регистриран на: Пет Сеп 12, 2008 14:27
Местоположение: Варна,морето...
дал Браво: 3 пъти
получил Браво: 7 пъти

Re: Какъв двигател би бил най-подходящ плюсове и минуси...

Мнение от Мънцата »

Marco Polo написа:
КАЯ написа:Съмнява ме нещо глисажа с 4 човека и 10 к.с. двигател.
Да не те съмнява, невъзможен е..
И с 15 според мен няма как да излезе..
Принципно това не е лодка за глисаж :roll: То и затова и дават 8к.с. макс :wink:
yankosan написа:Аз нямам проблем със света,той има проблем с мен...
Бат Стан написа:Едно време беше гъзария да пушиш и срамота да си гей. Сега е гъзария да си гей и е срамота да пушиш.
sub_eleven
Мнения: 15
Регистриран на: Сря Юли 10, 2013 18:00

Re: Какъв двигател би бил най-подходящ плюсове и минуси...

Мнение от sub_eleven »

в крайна сметка взех 9.9, но на старо - Yamaha.

Дадоха ми я с два винта, единият всъщност явно е максималния размер за мотора, а другия е доста по-малък.

Кой е според вас е най-подходящ за моята лодка(горе)?

Ако разсъждавам правилно, когато се бута малък товар, се слага по-голям винт, защото няма проблем да се развърти двигателя с него. Докато ако бутаме да кажем тежка яхта, тогава ако се опитаме да развъртим двигателя може да се мъчи с големия винт.... Или по-скоро има значение при какви обороти се каним да работим???

Я разяснете малко, че не съм убеден, че съм прав....?
Мънцата
Мнения: 1200
Регистриран на: Пет Сеп 12, 2008 14:27
Местоположение: Варна,морето...
дал Браво: 3 пъти
получил Браво: 7 пъти

Re: Какъв двигател би бил най-подходящ плюсове и минуси...

Мнение от Мънцата »

Според мен по-вероятно е вторият винт въобще да не е за този мотор :roll: Разликата във винтовете не е в размера, а в стъпката. С "бавния" винт глисираш по-бързо, но скоростта ти е по-ниска, докато с "бързия" винт е обратното :wink: Може и да греша де :wink:
yankosan написа:Аз нямам проблем със света,той има проблем с мен...
Бат Стан написа:Едно време беше гъзария да пушиш и срамота да си гей. Сега е гъзария да си гей и е срамота да пушиш.
Аватар
GREEN BUG
Мнения: 1749
Регистриран на: Чет Фев 17, 2005 17:06
Местоположение: Русе
получил Браво: 74 пъти

Re: Какъв двигател би бил най-подходящ плюсове и минуси...

Мнение от GREEN BUG »

Мънцата написа: Разликата във винтовете не е в размера, а в стъпката. С "бавния" винт глисираш по-бързо, но скоростта ти е по-ниска, докато с "бързия" винт е обратното :wink: Може и да греша де :wink:
Не грешиш,само малко неточно си го обяснил.
С "бавния" винт или с винта с по-малка стъпка по-бързо ще се "развърта"двг,по-бързо ще излиза на глисаж,и ще глисира с повечко товар в лодката,съответно-и скороста ще е малко по-ниска на глисаж.
За винта с по-голяма стъпка колегата ще се досети как е.
За този двг диаметъра на винта е 9-1/4,а стъпките-от 8,9,10,5,11 и 12 инча,като последните 2 едва ли ще му вършат работа на колегата освен ако не е сам в лодката с малко багаж.
Колегата защо не напишеш стъпките на твоите винтове?
Човешката неблагодарност е повсеместна,за сметка на това-нелечима.
sub_eleven
Мнения: 15
Регистриран на: Сря Юли 10, 2013 18:00

Re: Какъв двигател би бил най-подходящ плюсове и минуси...

Мнение от sub_eleven »

Да изцяло съм грешал...

Значи перките не били само различен диаметър, имало и геометрия.... аматьор голям съм...

Значи сега успях да разчета смътно на малкия винт 9 1/4 е наистина, колкото го гледах и аз в каталожните данни преди малко, но след това цифрата на pitch-а не мога да я определя каква е - май е 9. За сравнение другия винт е с видимо много по-голям диаметър, това означава ли че не е подходящ за моя двигател и не трябва да го ползвам каквато и да е стъпката му?(струва ми се доста малка между другото)?


Прилагам снимки

Изображение Изображение

това в ръката ми е 9 1/4 и неизвестна стъпка. Ще се опитам да видя на другия дали и какво е щамповано, но винта е наистина с много малка стъпка - вижда се от втората снимка....и значително по-голям диаметър... мерси за помощта момчета.
Аватар
GREEN BUG
Мнения: 1749
Регистриран на: Чет Фев 17, 2005 17:06
Местоположение: Русе
получил Браво: 74 пъти

Re: Какъв двигател би бил най-подходящ плюсове и минуси...

Мнение от GREEN BUG »

sub_eleven написа:това означава ли че не е подходящ за моя двигател и не трябва да го ползвам каквато и да е стъпката му?
Ъхъ.
Човешката неблагодарност е повсеместна,за сметка на това-нелечима.
sub_eleven
Мнения: 15
Регистриран на: Сря Юли 10, 2013 18:00

Re: Какъв двигател би бил най-подходящ плюсове и минуси...

Мнение от sub_eleven »

аз все си мисля, че до някъде има естетика в уравнението, според мен размера на един винт може да се компенсира със стъпката му, може да се каже дори, че сигурно две различни комбинации биха вървяли почти еднакво на един и същ двигател, въпроса е от естетична и пропорционална гледна точна при различните двигатели да е различна големината....

вие как мислите?

п.п иначе за моя случай явно ще си върна малкия винт. Но големия ще го пробвам така или иначе преди евентуална продажба.
sub_eleven
Мнения: 15
Регистриран на: Сря Юли 10, 2013 18:00

Re: Какъв двигател би бил най-подходящ плюсове и минуси...

Мнение от sub_eleven »

колеги, имам едно отчупено парченце от този стандартния пропелер, това дали би влияло на работата на двигателя и на динамиката на лодката като цяло?

Нараненото се пада откъм ботуша...

Изображение
sub_eleven
Мнения: 15
Регистриран на: Сря Юли 10, 2013 18:00

Re: Какъв двигател би бил най-подходящ плюсове и минуси...

Мнение от sub_eleven »

дадох на един приятел дето се занимава с цветни заварки да го надвари и той му еба майката. Вече съм с един пропелер - този по-големия. Да го пробвам ли как се държи лодката с него, какво е значението на диаметъра като цяло - пак питам има ли равнопоставеност между голям диаметър и малка стъпка и малък диаметър - голяма стъпка. Естетиката влиза ли в уравнението - голям двигател/по-голям винт, едра жена/по-големи цици?

или да си търся 9 1/4
Публикувай отговор

Обратно към “Бивак”