Макарите - поглед отвътре

Има шпула, има бигел, че и аванс се намира, що е то?
Публикувай отговор
jdbc
Мнения: 611
Регистриран на: Вто Май 29, 2007 15:31
Риболов: Спининг
Местоположение: София
дал Браво: 5 пъти
получил Браво: 3 пъти

Re: Макарите - поглед отвътре

Мнение от jdbc »

pux написа: 2. Повърти 5-10 минути макарата на бързи обороти или пък под натоварване.
Васко, тва с бързите обороти и товара не е едно и също !
Пробвал съм го - при много бързо въртене, поради центробежните сили предавката изхвърля много повече смазка, от колкото при нормално въртене с товар.
*** Мухарката си е направо "атомно оръжие" срещу спининга ***

*** In God We Trust. All others must submit X.509 certificate. ***
pux
Мнения: 1310
Регистриран на: Чет Окт 27, 2005 9:54
Местоположение: София
дал Браво: 151 пъти
получил Браво: 1021 пъти

Re: Макарите - поглед отвътре

Мнение от pux »

jdbc написа:Васко, тва с бързите обороти и товара не е едно и също !
Пробвал съм го - при много бързо въртене, поради центробежните сили предавката изхвърля много повече смазка, от колкото при нормално въртене с товар.
Не мисля, че центробежните сили влияят на консистентна, гъста смазка, с каквато би трябвало да се третират короната и пиньона! Ти ако искаш не върти бързо, а само под натоварване - пак се стига до същия ефект!

Поздрави
artaks
Мнения: 1006
Регистриран на: Сря Окт 11, 2006 19:38
дал Браво: 4 пъти
получил Браво: 16 пъти

Re: Макарите - поглед отвътре

Мнение от artaks »

quietriot написа:
artaks написа:Аз пък си търся някой да ми раздвижи стелата след Румен с тая нова гума на старора едвам затвяря бигела с дръжката и върти тегаво , а ме мързи да я раздвижвам.
:lol: :lol: :lol: Мързела не мори,а мъчи...Къде изчезна бе ренде...???Цела Неделя те чекам нема никой..
Има,нема 20..на години/че малко,и повече/се си недоволен...Я Джаковете ше са малко,я мацките са грозни,я постовете,че са криви...сега у гумата се фана...Дай да го върна оня стария "ластиккк" дето,и косата нема да си вържа с него...Ма то тва е...Мусагеница не прощава...Мен ми се плаче като видя СДС в момента...Кемпъра кърти ламперията дето я правихте на времето с Шутилов да си пали барбекюто..Заеби...Чакам да звъниш..
Това с ластика е бъзик, ма верно ме мързи да го развъртам тоя трактор , сега мисля да го взема в ямбол на сомската пининг среща слагам го на тачев на антареса и да развъртат с иван двамата да сравняват с бранзиното коя е по тягова. :wink: аз после ще отсъдя накрая ;).

Относно СДС-то ми отмина му времето както и на тъпата едноименна партия, Кемпъра много правилно го кърти, друго ще направим , а джаковете си прав винаги са малко , майка си дееба пиянска, ще ти се обадя ма по натам, че довечера Бае иска да ходим за щуки в София.
Скъсайте ги...Мамка им,и щуки...Трактора обаче недей да го сравняваш с нищо...Със Салтига евентуално или Хипер 3500/4000 което всъщност е едно,и също като механизъм..В цял свят обаче особенно при братушките се носят легенди за PG...Дали е Стелла или Туин все тая...Вероятно е въпрос,на маркетинг...ма знам ли...???
Щях да те питам...Тези "плавници" от аватара дето ги държиш каква марка са... :wink:
quietriot
Мнения: 9345
Регистриран на: Пет Фев 23, 2007 13:39
Местоположение: СОФИЯ/ЯМБОЛ
дал Браво: 107 пъти
получил Браво: 155 пъти

Re: Макарите - поглед отвътре

Мнение от quietriot »

artaks написа:
quietriot написа:
artaks написа:Аз пък си търся някой да ми раздвижи стелата след Румен с тая нова гума на старора едвам затвяря бигела с дръжката и върти тегаво , а ме мързи да я раздвижвам.
:lol: :lol: :lol: Мързела не мори,а мъчи...Къде изчезна бе ренде...???Цела Неделя те чекам нема никой..
Има,нема 20..на години/че малко,и повече/се си недоволен...Я Джаковете ше са малко,я мацките са грозни,я постовете,че са криви...сега у гумата се фана...Дай да го върна оня стария "ластиккк" дето,и косата нема да си вържа с него...Ма то тва е...Мусагеница не прощава...Мен ми се плаче като видя СДС в момента...Кемпъра кърти ламперията дето я правихте на времето с Шутилов да си пали барбекюто..Заеби...Чакам да звъниш..
Това с ластика е бъзик, ма верно ме мързи да го развъртам тоя трактор , сега мисля да го взема в ямбол на сомската пининг среща слагам го на тачев на антареса и да развъртат с иван двамата да сравняват с бранзиното коя е по тягова. :wink: аз после ще отсъдя накрая ;).

Относно СДС-то ми отмина му времето както и на тъпата едноименна партия, Кемпъра много правилно го кърти, друго ще направим , а джаковете си прав винаги са малко , майка си дееба пиянска, ще ти се обадя ма по натам, че довечера Бае иска да ходим за щуки в София.
Скъсайте ги...Мамка им,и щуки...Трактора обаче недей да го сравняваш с нищо...Със Салтига евентуално или Хипер 3500/4000 което всъщност е едно,и също като механизъм..В цял свят обаче особенно при братушките се носят легенди за PG...Дали е Стелла или Туин все тая...Вероятно е въпрос,на маркетинг...ма знам ли...???
Щях да те питам...Тези "плавници" от аватара дето ги държиш каква марка са... :wink:
Копрински 10 ки от преди 2 г.
artaks
Мнения: 1006
Регистриран на: Сря Окт 11, 2006 19:38
дал Браво: 4 пъти
получил Браво: 16 пъти

Re: Макарите - поглед отвътре

Мнение от artaks »

Знаеш ли колко бира носят...???
artaks
Мнения: 1006
Регистриран на: Сря Окт 11, 2006 19:38
дал Браво: 4 пъти
получил Браво: 16 пъти

Re: Макарите - поглед отвътре

Мнение от artaks »

Привет Колеги...Следва Шимано Ванкуиш.2000..с малко противоречиви мнения..
Изображение

От тук започват приликите със Стела..Макарата се сравнява повече с туин но моето мнение е,че повече прилича,на Стелла/с малки разлки/ отколккото,на Туин..
Изображение

Изображение

Без разлика от Стелла..
Изображение

Стопа е абсолютно еднакъв..
Изображение

Тук също няма разлика..Начина по който макарата се сглобява..
Изображение

Това е единствената прилика с Туин..Короната която е идентична с тази,на Туин..Диаметър 28мм..Височина,на венеца 4,3мм..Широчина 2,8мм..
Изображение
Както,и предполагах макарата е почи суха...Предполагам се вижда,на снимката..

Изображение

Опорния лагер,на пиньона...
Изображение

Етап,на събиране след обслужването..
Изображение

Изображение

До тук добре...Всичко е ОК...Какво обаче не ми хареса...???
Лагерите...Прави ми впечатление,че от Шимано рязко са занижили качеството
Макарата имаше нехарактерни за класа си шумове...Без да съм я видял бях почти сигурен,че в по-голямата си част проблема идва от там...Естествено поръчах от Япония лагери но стелски които ме изненадаха неприятно...
Ето ги...
Изображение

Въпреки,че са еднакви по размер тези,на короната,и,на пиньона дойдоха различни като качество въпреки,че са,на една цена..
Изображение

Левия който по арт..номер е за пиньона десния за короната...Сами виждате разликата..
Явно черните се оказаха много добри,и се налага да се направи нещо по въпроса..
До миналата година всички лагери които идваха от Япония бяха черни..
Всущност макарата заводски е с белите..От там идва,и шума..
Изображение

Изображение

Това са заводските лагери с която дойде макарата..
Изображение

Предполагам,че до една година черните лагери ще излязат въобще от употреба..Допускам,че и Стелла в момента се прави с един черен лагер..Няма как да е иначе при положение,че така пристигат по спецификация...А аз нарочно поръчах стелски...Работата не отива,на добре..

Другото което не ми хареса е безконечника...Недопустимо е макара която се нарежда веднага след Стелла да се окомплектова с безконечник характерен за макарите от ниския до среден клас...Безконечника е от някаква сплав която е матова./При по-старите е никелиран/ което създава предпоставка за наличие,на още дразнещи шумове.
Изображение.

Това е което мога да кажа...С малко донагласяване макарата става такава каквато трябва да е...Защо обаче е нужно...???Все пак цената,и догонва тази,на Стеллла,и всичко трябва да е ОК..Не,че при флагмана всичко е наред нои това ще е друга тема,на разговор..Друг един пропуск е монтирането,на едно лагерче,на ролката,на бигела..За цената си все си мисля,че заслужава две..Прави се но защо..Като се направи сметка,на допълнителните разходи необходими за привеждането,на макарата в ред...Тя си стъпи,на цената,на Стелла..
Инак хода,на макарето както,и теглото са впечатляващи..Механизма е "бетон" Добре,че и там не са настъпили изменения,че тогава щеше да е много неприятно...На пръв поглед Ванкуиша разсполага с доста ресурс по отношение,на пиньон,и корона..Да не се товари излишно обаче..
Това е Колеги...Утре ще има ревю,на една легенда Туин ПГ 02...Там,и да искам да намеря пропуски ще е невъзможно...Просто такива няма..
Поздрави...
Алка
Мнения: 201
Регистриран на: Нед Сеп 25, 2011 13:47
Риболов: дУховен
дал Браво: 5 пъти
получил Браво: 1 път

Re: Макарите - поглед отвътре

Мнение от Алка »

Ех Румба,това което констатираш не е радващо ,ама какво да се прави и Дайва и Шимано дадоха две крачки назад от към качество,за сметка на някои подобрения
X-ship,mag shealed
Интересно ми беше какво е вътре във Ванкуиша-Благодаря ти.И лагерите наистина трябва да са две в ролката ама...
Един приятел ми беше казал ,че върховите макари на дайва и шимано са на стойност Реална около 250 долара материали и работа-всичко горница което искат е за джоба на производителя-не му повярвах ,ама ще е прав.
Поздрави.
тръгна бялата ,но само с лодка :wink:
ARTHM560UL+21LuviasAirity1000s\EXC 730ML+Exist3000
RB55MS+21Luvias2000s
EXC600ULX+21Luvias2500s\ES76MLXF+Stella4000XG
RB 62 MS+Stella c2500sxg\ES70MH+CertateHK2500R
LEP 69L+Exist2506
LEP70LX+21Luvias2500sqxd\LES76MF2+CertateHK3012H
SR BW70L+Stella4000S\LXS70ML+StellaC3000S
EXC630LM+Stella c2500shg
artaks
Мнения: 1006
Регистриран на: Сря Окт 11, 2006 19:38
дал Браво: 4 пъти
получил Браво: 16 пъти

Re: Макарите - поглед отвътре

Мнение от artaks »

Така е Алка..Опариха се със старите Сертейт,и Туин,и търговията замря...Трябва да се направи нещо по въпроса..Ще е грозно обаче ако е за сметка,на предавките..Та затова,на по неглиже чарковете...Да ама те имат основната заслуга за безпроблемната работа,на макарата...Щото ако те се "бъгнат" неминуемо след тях ще ги последват,и зъбните колелца..Ако не се вземат мерки,на време де...
Обясни ми защо,на тъпата дръжка има два лагера/безмислени/ а,на ролката,на бигела/стратегически важен/ само един...???
Алка
Мнения: 201
Регистриран на: Нед Сеп 25, 2011 13:47
Риболов: дУховен
дал Браво: 5 пъти
получил Браво: 1 път

Re: Макарите - поглед отвътре

Мнение от Алка »

Да,аз от едни прецакани лагери смених предавки.И констатацията за потребителите с тези нови техники-е редовен и навременен сервиз,оглеждане за поражения,своевремена смяна и газ...ей станаха като нас хората-трябва личен лекар и един път в годината на профилактичен преглед обстоен...за да служат вярно после по дълго време.
Въпросният ванкуиш може ли според тебе да се натовари с до 10 грама или е конкретно и само за ултралайт до 5 грама.
ARTHM560UL+21LuviasAirity1000s\EXC 730ML+Exist3000
RB55MS+21Luvias2000s
EXC600ULX+21Luvias2500s\ES76MLXF+Stella4000XG
RB 62 MS+Stella c2500sxg\ES70MH+CertateHK2500R
LEP 69L+Exist2506
LEP70LX+21Luvias2500sqxd\LES76MF2+CertateHK3012H
SR BW70L+Stella4000S\LXS70ML+StellaC3000S
EXC630LM+Stella c2500shg
artaks
Мнения: 1006
Регистриран на: Сря Окт 11, 2006 19:38
дал Браво: 4 пъти
получил Браво: 16 пъти

Re: Макарите - поглед отвътре

Мнение от artaks »

Алка написа:Да,аз от едни прецакани лагери смених предавки.И констатацията за потребителите с тези нови техники-е редовен и навременен сервиз,оглеждане за поражения,своевремена смяна и газ...ей станаха като нас хората-трябва личен лекар и един път в годината на профилактичен преглед обстоен...за да служат вярно после по дълго време.
Въпросният ванкуиш може ли според тебе да се натовари с до 10 грама или е конкретно и само за ултралайт до 5 грама.
Никакъв проблем за 10гр...По-скоро е за L/ML...Предавките са перфектни..Там забележки нямам...Само лагерите...Те не са лоши..Не ме разбирай погрешно..Просто се спекулира малко с качеството..Не са за този клас макара..По-лесно ще се износят от онези старите..Черните..
Интересно обаче..Преди седмица дойдоха частите за Ванкуиша,и за една Стелла 4000 ФД..За нея бях поръчал лагер за пиньона..Лагера беше от най ама най-добрите,на Шимано..Тези които взех за Вана...ги поръчах по схема,на Стелла 10...Ми с доста разлика от този,на Стелла 07 и различни,на всичкото отгоре...Еднакви са като размер..Взаимозаменяеми..Просто единя е за Пиньона,а другия за от ляво,на короната..Действително,че първия носи голяма част от натоварването но е Стелла все пак..Другия път ще поръчам същите но за Стелла 07 да видим какво ще стане..Едва ли японеца чисти ненужни складови наличности с оглед,на това,че частите са за България,и да си мисли,че ядем доматите с колците...Едва ли...
Аватар
yankosan
Мнения: 2964
Регистриран на: Чет Окт 28, 2010 20:13
Местоположение: Ямбол
дал Браво: 21 пъти
получил Браво: 12 пъти

Re: Макарите - поглед отвътре

Мнение от yankosan »

artaks написа:бях поръчал лагер за пиньона..Лагера беше от най ама най-добрите,на Шимано..Тези които взех за Вана...ги поръчах по схема,на Стелла 10...Ми с доста разлика от този,на Стелла 07 и различни,на всичкото отгоре...Еднакви са като си мисли,че ядем доматите с колците...Едва ли...
Много се кефя на това което правиш :wink:
Без да разбирам да попитам:защо не си поръчваш лагери каквито ти трябват,не от шимано примерно на ен.цена,а от дилърите на реномирани производители?Все пак шимано не произвеждат лагери,а ги поръчват и купуват от някой,предпоагам :idea:
artaks
Мнения: 1006
Регистриран на: Сря Окт 11, 2006 19:38
дал Браво: 4 пъти
получил Браво: 16 пъти

Re: Макарите - поглед отвътре

Мнение от artaks »

yankosan написа:
artaks написа:бях поръчал лагер за пиньона..Лагера беше от най ама най-добрите,на Шимано..Тези които взех за Вана...ги поръчах по схема,на Стелла 10...Ми с доста разлика от този,на Стелла 07 и различни,на всичкото отгоре...Еднакви са като си мисли,че ядем доматите с колците...Едва ли...
Много се кефя на това което правиш :wink:
Без да разбирам да попитам:защо не си поръчваш лагери каквито ти трябват,не от шимано примерно на ен.цена,а от дилърите на реномирани производители?Все пак шимано не произвеждат лагери,а ги поръчват и купуват от някой,предпоагам :idea:
Това е едно от нещата с което се гордеят най-много...Че си произвеждат лагерите сами..
Пробвал съм с други...не стават нещата...Специално за топ моделите,на Шимано...Просто с тяхните си лагери макарите имат съвсем друго поведение..Като ход,и шум..Това за което пиша по-горе го наблюдавам от съвсем скоро...Да се надявам,че е нещо временно щото инак нищо чудно да са дали някои друг да ги произвежда..
ynovi
Мнения: 94
Регистриран на: Сря Май 02, 2012 15:09
Риболов: спининг
Местоположение: София
дал Браво: 20 пъти
получил Браво: 8 пъти

Re: Макарите - поглед отвътре

Мнение от ynovi »

artaks написа: Това е едно от нещата с което се гордеят най-много...Че си произвеждат лагерите сами..
Пробвал съм с други...не стават нещата...Специално за топ моделите,на Шимано...Просто с тяхните си лагери макарите имат съвсем друго поведение..Като ход,и шум..Това за което пиша по-горе го наблюдавам от съвсем скоро...Да се надявам,че е нещо временно щото инак нищо чудно да са дали някои друг да ги произвежда..
Това за японците ми звучи някак невероятно. Възможно ли е да има обяснение?
Например: Черния лагер е както казваш по-добрия, но от метал който корозира (имам някакъв далечен спомен, да съм чувал, че най-добрите лагери са от черна стомана, т.е. корозиращи) Белият лагер е неръждаем, няма как да е като черния но има едно незаменимо качествмо - не корозира.
И затова да са ти изпратили два, различни по вид, макар и еднакви по размер лагера, защото просто са за различни места изискващи различни качества от лагера, освен това бъде лагер. Тоест едното място може да е добре защитено от вода и за там да е черния лагер, а другото да не е толкова защитено и японците да са преценили, че трябва неръждаем.

- Това е само едно предположение, не разбирам толкова от метали или лагери, просто невероятно ми звуча това което каза и реших да предположа нещо.
Аватар
bolo7m
Мнения: 323
Регистриран на: Сря Дек 05, 2007 21:01
дал Браво: 26 пъти
получил Браво: 2 пъти

Re: Макарите - поглед отвътре

Мнение от bolo7m »

От мен по темата таблица с лагерите за макари на Shimano по размери
http://www.bocabearings.com/dropin.aspx ... erence.txt" onclick="window.open(this.href);return false;

Производител на лагери Boca Bearing Company от където Shimano купуват.
http://www.bocabearings.com/default.aspx" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.bocabearings.com/bearing-inf ... ball-types" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.bocabearings.com/bearing-app ... ng-reels#S" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.bocabearings.com/bearing-app ... l-bearings" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.bocabearings.com/search.aspx ... =&Feature=" onclick="window.open(this.href);return false;
Мъдър е този,не който знае много,а необходимото.
Публикувай отговор

Обратно към “Макари”