Домашна захранка за мирни риби през лятото

Форум за рибешките манджи и деликатеси.
zariben
Мнения: 15
Регистриран на: Пон Юни 10, 2013 11:20
Местоположение: Габрово
получил Браво: 1 път

Домашна захранка за мирни риби през лятото

Мнение от zariben »

Здравейте колеги.Заглавия от този род има много.Това което искам да бъде различното в тази тема е не просто да се изредят рецептите,а да се обеснява кой компонент за какво се слага ,каква му е идеята.Например: 50 % печен хляб за да стане по-тежка захранката или 1 кг. шоколадова бисквита за спойка.Разбирате ли?Ако всеки си напише рецептата не ми помага с нищо,а предполагам и на повечето от нас.Вярно ще копирам захранката и най-вероятно ще сработи но няма да знам кой компонент за какво се слага и няма да мога да я доразвия и да си правя експерименти.Вярно че всичко става с проба грешка, но както в всяка наука и тук е нужно да вземеш основата и да градиш нагоре.И преди да сте ме упрекнали че не съм погледнал по-старите теми, разгледал съм всички 9 страници в форума ,както и 16 страници в http://www.nariba.com" onclick="window.open(this.href);return false;.Ето някой от темите:

http://forum.fishing-mania.com/viewtopi ... 25&t=49738" onclick="window.open(this.href);return false;
http://forum.fishing-mania.com/viewtopi ... 25&t=49738" onclick="window.open(this.href);return false;
http://forum.fishing-mania.com/viewtopic.php?t=8646" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.nariba.com/forum/viewtopic.php?f=126&t=13412" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.nariba.com/forum/viewtopic.p ... 5&start=15" onclick="window.open(this.href);return false;

Интересувам се предимно за захранки за мирни риби през лятото.Язовирите които посещавам са Копринка,Жребчево и Ал.Стамболийски.
Има неща които като чета различни рецепти и не са ми много ясни.Някъде срещам 50% галета,30% ярма или някаде 30% царевица, 10% жито... та идеята ми е.И Царевицата и житото и галетата са основни компоненти.Не трябва ли да има или само галета или само ярма?Не става ли прекалено голям процента на основните компоненти?Къде остават процентите за свързващите съставки и за ароматите?
Твърде много въпроси,които за опитните риболовци може и да будят смях и да се питат как не мога да се сетя кое за какво се слага но, за начинаещ като мен в тази област това са нормални въпроси които изникват кое аджаба за какво се слага.Надявам се да ме разбрахте правилно и да стане една тема която наистина ще помогне на мен и на хора като мен.
zariben
Мнения: 15
Регистриран на: Пон Юни 10, 2013 11:20
Местоположение: Габрово
получил Браво: 1 път

Re: Домашна захранка за мирни риби през лятото

Мнение от zariben »

Объркан съм.Явно всички съфорумци са наясно с това как да си правят захранка и явно аз съм единствения Бастун,който не е наясно кое за какво се слага.81 човека са прегледали темата и нито един отговор.Явно няма нужда от нея.Ще помоля модераторите да я изтрият,поне да не се трупат МВ в форума.
Аватар
kalinux
Мнения: 3588
Регистриран на: Нед Фев 20, 2005 1:17
Местоположение: Кюстендил
дал Браво: 208 пъти
получил Браво: 261 пъти
Обратна връзка:

Re: Домашна захранка за мирни риби през лятото

Мнение от kalinux »

Мисля, колега, че много бързаш с отговорите. Сега всичко е на риба, почивка и т.н. Гледай зимата какво ще стане. :lol:

Ако не се развие темата, най-лесно е да я изтрия.
С внимание към детайлите
zariben
Мнения: 15
Регистриран на: Пон Юни 10, 2013 11:20
Местоположение: Габрово
получил Браво: 1 път

Re: Домашна захранка за мирни риби през лятото

Мнение от zariben »

kalinux написа:Мисля, колега, че много бързаш с отговорите. Сега всичко е на риба, почивка и т.н. Гледай зимата какво ще стане. :lol:

Ако не се развие темата, най-лесно е да я изтрия.
Благодаря за отговора.Вече се бях отчаял че всички са за риба :)

И тъй като и аз мисля да посетя в събота яз.Копринка ще споделя с вас какво мисля да забъркам:

5кг. храна

1,5кг - Галета (основа на захранката) - 30%
1кг. - смляна царевица (основа на захранката) - 20%
1кг. - шоколадова бисквита (ползвам я за да ми стане по-лепкава храната.За спойка.) - 20%
1кг. - кюспе (за аромат ,да възбудя апетита на рибите) - 20%
0,5кг. - Смляно конопено семе (Ще накара захранката да работи в водата и да се разпада) - 10%

Очаквам коментари.Бладодаря предварително.
КАЯ
Мнения: 287
Регистриран на: Вто Апр 14, 2009 14:49
Местоположение: София
дал Браво: 26 пъти
получил Браво: 4 пъти

Re: Домашна захранка за мирни риби през лятото

Мнение от КАЯ »

Разгледал съм множество рецепти като теб. В наши и чужди форуми. Често състава е един и същ с вариации само в процентното съдържание. И ги дават за различни риби. Чудил съм се какво би накарало захранката да привлече повече каракуди от платики например. Май само различната стръв.
При мен основните неща са галета, кюспе, царевичен грис, смлени житни отсевки. Като добавки жито /сварено/, начупена царевица и такава от консерва, коноп. Пропорции на око. Много съм доволен ако успея да си намеря бракувани вафли и бишкоти. Взимах ги от пазара на Подуене, но напоследък не ги намирам. Ароматизатори не ползвам, а би трябвало. Често купувам готова скъпа захранка и добавям пълнеж от моите неща...
Когато рибата е активна ще кълве с каквото и да захраниш. А когато неще- неще, независимо какво и колко и даваш.
zariben
Мнения: 15
Регистриран на: Пон Юни 10, 2013 11:20
Местоположение: Габрово
получил Браво: 1 път

Re: Домашна захранка за мирни риби през лятото

Мнение от zariben »

КАЯ написа:Разгледал съм множество рецепти като теб. В наши и чужди форуми. Често състава е един и същ с вариации само в процентното съдържание...
Някаде бях чел за един белгиец който нявсякаде лови с захранка само от 4 компонента.Ще цитирам по памет:1.Галета,2.Настърган шоколад, другите 2 не ги помня.Та той казваше точно като теб че само сменя процента и начина на приготвяне.Беше дал пример с галетата.За язовир галета от сух хляб, а за река галета от препечен хляб,който пие повече вода и прави захранката по тежка и така не се разпада от силното течение на повърхноста ,а пада на дъното.Та за това и съм отворил и темата.Смятам че няма нужда да се правят сложни захранки от по 9-10 компонента,но аз съм новобранка в риболова така че може и да греша.
Аватар
Коце
Мнения: 6447
Регистриран на: Пон Юни 22, 2009 20:04
Риболов: и бира чадо!
Местоположение: София
получил Браво: 9 пъти

Re: Домашна захранка за мирни риби през лятото

Мнение от Коце »

zariben написа:....един белгиец ....2. Настърган шоколад...
на белгийски шоколад и аз кълва :lol: :lol: :lol:
Д-р Флекс написа:Jeddi Master Sofianetzo soFidero
zariben
Мнения: 15
Регистриран на: Пон Юни 10, 2013 11:20
Местоположение: Габрово
получил Браво: 1 път

Re: Домашна захранка за мирни риби през лятото

Мнение от zariben »

Аз повече кълва на ракия с салата ама това е друга тема ;)
Аватар
Златев
Мнения: 2184
Регистриран на: Вто Май 09, 2006 15:17
Местоположение: Варна
дал Браво: 955 пъти
получил Браво: 179 пъти

Re: Домашна захранка за мирни риби през лятото

Мнение от Златев »

Прилагал съм я няколко пъти за едри бабушки /това събираше, де/ и са й налитали морунажи. Само епизодични платики са се завъртали, но не знам дали заради захранката или просто самото място не е "платичешко".

- 3кг фуражни смески за бройлери - съдържат ситно смлени слънчоглед, царевица и др. Сами по себе си се умокрят добре и стават стегнати, но леко трошливи.
- 1-2кг смлени шиколадови вафли - дават аромат, сладост и са доста лепкави и тежки. Потъмняват леко цвета
- Галета - 1кг
- трици /за слепване/ - 2-3 шепи
- канела
- кокосови стърготини
- кастери
- бял /жив или "опънат"/
- сладка царевица от консерва със соса

Работил съм до 5-6м метра дълбочина, справя се.
Стрелям кастер, бял и царевица, особено след като се завъртят риби.
Аматьорски Спининг Клуб "С Брат ми"
TachkoT
Мнения: 25
Регистриран на: Съб Ное 13, 2010 14:37
Местоположение: Търговище
Обратна връзка:

Re: Домашна захранка за мирни риби през лятото

Мнение от TachkoT »

zariben, разбирам какво те интерисува. Ще пусна един линк, само да не излезе реклама и да ме смъмрят
http://feeder-fishing.bulgarianforum.net/t206-topic" onclick="window.open(this.href);return false;
Тъпо, тъпо та чак дрънка
zariben
Мнения: 15
Регистриран на: Пон Юни 10, 2013 11:20
Местоположение: Габрово
получил Браво: 1 път

Re: Домашна захранка за мирни риби през лятото

Мнение от zariben »

TachkoT написа:zariben, разбирам какво те интерисува. Ще пусна един линк, само да не излезе реклама и да ме смъмрят
http://feeder-fishing.bulgarianforum.net/t206-topic" onclick="window.open(this.href);return false;
Благодаря за линка.Регистрирах се в сайта и след одобрението, ще разгледам темата.
Plat1ka
Мнения: 5120
Регистриран на: Съб Май 13, 2006 0:39
Местоположение: София
дал Браво: 6 пъти
получил Браво: 91 пъти

Re: Домашна захранка за мирни риби през лятото

Мнение от Plat1ka »

КАЯ написа:Ра. И ги дават за различни риби. Чудил съм се какво би накарало захранката да привлече повече каракуди от платики например. Май само различната стръв.
.
Ами основно вкусът на храната. След това начина и на разпадане във водата и не на последно място цветът и :)
stoik
Мнения: 120
Регистриран на: Нед Авг 25, 2013 18:44
Риболов: спининг, мач, фидер
дал Браво: 18 пъти
получил Браво: 34 пъти

Re: Домашна захранка за мирни риби през лятото

Мнение от stoik »

Основата, която ползвам е царевична ярма по ред причини. Галетата е добра свръзка и излишно разхищение за основа. Парче тахан халва от магазина често има страхотен ефект, както и канелата. До голяма степен е въпрос на усет-предозирането има обратен ефект поне според мен.
Поздрав
TachkoT
Мнения: 25
Регистриран на: Съб Ное 13, 2010 14:37
Местоположение: Търговище
Обратна връзка:

Re: Домашна захранка за мирни риби през лятото

Мнение от TachkoT »

Канелата за баби ли я ползваш ?
Тъпо, тъпо та чак дрънка
Milovan Davidov
Мнения: 51
Регистриран на: Нед Авг 02, 2009 14:12
Местоположение: Смолян
дал Браво: 5 пъти

Re: Домашна захранка за мирни риби през лятото

Мнение от Milovan Davidov »

Според мен свойствата на захранката от една страна би трябвало да кореспондират с особеностите на водоема и годишния сезон, от друга страна с тактиката на риболова и не на последно място да са настроени за вида на съответната риба, чието улавяне целим.
Публикувай отговор

Обратно към “Захранки и стръв”