Джъркбейтс дискусия - спининг или кастинг

Публикувай отговор
Аватар
fisherman
Мнения: 689
Регистриран на: Чет Яну 26, 2006 20:51
Местоположение: Перник
дал Браво: 115 пъти
получил Браво: 83 пъти

Re: Джъркбейтс дискусия - спининг или кастинг

Мнение от fisherman »

Да помоля за съвет опитните колеги.За риболов от брега коя дължина е по-добра- 1,60 или 1,90 ,като ще се ползват джъркове до към 50-60 гр.?
Аватар
sleepwalker
Мнения: 1573
Регистриран на: Вто Дек 13, 2005 22:31
Риболов: Спининг
Местоположение: Шумен
дал Браво: 242 пъти
получил Браво: 252 пъти

Re: Джъркбейтс дискусия - спининг или кастинг

Мнение от sleepwalker »

Чекайте и аз да вляза с един въпрос към опитните с джърковете. Добре, разбирам, че с къса и твърда пръчка най-добре се докарва поведението на примамката във водата, но не се ли редуцира силно кастинга с подобен такъм? Щото, по мое виждане, в язовирни условия (пък и не само) всеки метър по-добро изхвърляне увеличава шанса ни за риба. В този ред на мисли, добър ли е компромисният вариант сопата да е около 2.20-2.40 м.?
Мунчо написа: Кефалеца и особено дребно-средния костур се отличават с доста гейски нрав и понякога е нужно да бъдат провокирани с откровено деликатни воблери и блесни, за да предприемат действия, разтърсващи сърцата ни.
Аватар
Д.Граховски
Мнения: 1234
Регистриран на: Съб Фев 04, 2012 19:48
Риболов: Спининг
дал Браво: 4 пъти
получил Браво: 241 пъти

Re: Джъркбейтс дискусия - спининг или кастинг

Мнение от Д.Граховски »

Абе и аз мислех за гега 2,20-2,40 ама не ми допада. Освен ако не си по-висок ще я удряш уземи и пак ще стане 1,80 :D па и е значително по-лека с тоя тест на 1,80 отколкото на 2,20.

А иначе за колегата от по-горния пост, ами аз бих си взел тази на 1,60
http://maximo.bg

Спининг клуб "Бобър"

Catch & Release

"Човешкият устрем не бива да има граници. Колкото и зле да изглежда животът, докато има живот, има и надежда." Stephen Hawking
Аватар
valeri hinkov
Мнения: 1178
Регистриран на: Съб Фев 03, 2007 13:23
Местоположение: Sofia,Volgograd
дал Браво: 6 пъти
получил Браво: 30 пъти

Re: Джъркбейтс дискусия - спининг или кастинг

Мнение от valeri hinkov »

sleepwalker написа:Чекайте и аз да вляза с един въпрос към опитните с джърковете. Добре, разбирам, че с къса и твърда пръчка най-добре се докарва поведението на примамката във водата, но не се ли редуцира силно кастинга с подобен такъм? Щото, по мое виждане, в язовирни условия (пък и не само) всеки метър по-добро изхвърляне увеличава шанса ни за риба. В този ред на мисли, добър ли е компромисният вариант сопата да е около 2.20-2.40 м.?


Със къс джерк такъм се постигат дистнации над 50 метра. С А Дано Хвана сме измервали дистанциите ни с еднакви примами. Той със спинингова пръчка на Кроа 260см аз със пръчка 198см. И дистанциите ни бяха приблизително еднакви.
Компенсира се може би според мен заради мултипликатора, понеже е инерционна макара и линията е много дебела.
Иначе американската джърк школа, с която ловят Мъски. Техните пръчки са средно с дължина 7,3 фута. Имат и до 8,6. Като за най-добри в САЩ се смятат за тези на Ст Кроа.
Но при тях техниката на водене е по различна. Дръжките им са доста дълги, държат пръчката от пред за фор грипа и сецат на страни, все едно косят!
Аватар
valeri hinkov
Мнения: 1178
Регистриран на: Съб Фев 03, 2007 13:23
Местоположение: Sofia,Volgograd
дал Браво: 6 пъти
получил Браво: 30 пъти

Re: Джъркбейтс дискусия - спининг или кастинг

Мнение от valeri hinkov »

fisherman написа:Да помоля за съвет опитните колеги.За риболов от брега коя дължина е по-добра- 1,60 или 1,90 ,като ще се ползват джъркове до към 50-60 гр.?

Колега вземи си и от двете дължини. Само така ще разбереш с коя ще ти е по удобно.
Аз в момента имам 7 пръчки. Те са от 170см до 200см. И ползвам при различни водоеми различни пръчки. От лодка ползвам по късите. От бряг зависи пак от водоема. Има такива с високи брегове и там може с по дълги. А има водоеми при които ще стоиш на едно ниво с водата , а дори и се налага да нагазиш малко във водата. По принцип има едно не писано правило за новобранците в джерка да започват с по къси пръчки. Скандинавската школа, на която съм фен най-късите,които има в момента са с дължина 6 и стигат до 7 фута.
katri
Мнения: 82
Регистриран на: Чет Дек 30, 2010 11:05
дал Браво: 1 път

Re: Джъркбейтс дискусия - спининг или кастинг

Мнение от katri »

Риболовът на щука почти задължително изисква да се нагази във водата.Аз в 90% от случаите лятото съм нагазил с гащеризона почти до гърди във водата, защото трябва да мина пред тръстиката и да оцеля пролуки в обраслите с водорасли водоеми.
Значи ли това ,че не мога да ловя с джъркове? Според мен не - сецам си със спининга 2,70 малко в страни (когато се налага потапям върха на пръта във водата) и пак докарвам сносна игра на примамката и си хващам рибки.Развиват се бицепси при продължително сецане , ама няма как.В случая и да имах къса пръчка пак не би ми помогнало особено.Виж когато се лови от висок бряг предимствата на късата пръчка и мултипликатора са безспорни.
Itso
Мнения: 1423
Регистриран на: Сря Май 03, 2006 17:05
Местоположение: Монтана
дал Браво: 1733 пъти
получил Браво: 35 пъти

Re: Джъркбейтс дискусия - спининг или кастинг

Мнение от Itso »

Мисля, че като си нагазил, ще усетиш предимството на късата пръчка още повече.
Вярно, че пак ще сецаш настрани, а може и нагоре, но в този случай няма да чувстваш необходимост от дълга пръчка, за да преодоляваш, както от брега, пояси от треволяк или други препятствия.
Спининг клуб "Абичи"
Секция "Тежък джърк и тежък рок"
Аватар
Д.Граховски
Мнения: 1234
Регистриран на: Съб Фев 04, 2012 19:48
Риболов: Спининг
дал Браво: 4 пъти
получил Браво: 241 пъти

Re: Джъркбейтс дискусия - спининг или кастинг

Мнение от Д.Граховски »

Също така ще можеш да се прибереш и да не се налага да се мажеш 5 дена с фастум гел, от личен опит го казвам, още повече че с малката пръчка придаваш коренно различна игра на примамката.
http://maximo.bg

Спининг клуб "Бобър"

Catch & Release

"Човешкият устрем не бива да има граници. Колкото и зле да изглежда животът, докато има живот, има и надежда." Stephen Hawking
Аватар
valeri hinkov
Мнения: 1178
Регистриран на: Съб Фев 03, 2007 13:23
Местоположение: Sofia,Volgograd
дал Браво: 6 пъти
получил Браво: 30 пъти

Re: Джъркбейтс дискусия - спининг или кастинг

Мнение от valeri hinkov »

katri написа:Риболовът на щука почти задължително изисква да се нагази във водата.Аз в 90% от случаите лятото съм нагазил с гащеризона почти до гърди във водата, защото трябва да мина пред тръстиката и да

В такива случаи може просто да се ползва лодка!

Колеги, само да кажа,че в руските форуми вървят страшни спорове, за дължините на пръчките. Просто всеки от вас трябва да си вземе две-три с различни дължини и сам за себе си да прецени. Аз миналият месец си взех нови 4 пръчки и продължавам да експериментирам въпреки, че ловя на джерк 3 години.
RUNNING WILD
Мнения: 2768
Регистриран на: Сря Окт 12, 2011 11:33
дал Браво: 1 път
получил Браво: 70 пъти

Re: Джъркбейтс дискусия - спининг или кастинг

Мнение от RUNNING WILD »

sleepwalker написа:Чекайте и аз да вляза с един въпрос към опитните с джърковете. Добре, разбирам, че с къса и твърда пръчка най-добре се докарва поведението на примамката във водата, но не се ли редуцира силно кастинга с подобен такъм? Щото, по мое виждане, в язовирни условия (пък и не само) всеки метър по-добро изхвърляне увеличава шанса ни за риба. В този ред на мисли, добър ли е компромисният вариант сопата да е около 2.20-2.40 м.?
Валери е отговорил адски правилно с опит и познание,аз съм мятал с негова пръчка и с на колеги от форума и наистина за дистанция си постигат всички,за дължината зависи колко си висок той е 2 метра и не му е проблем да държи и 1.90 прът,с другите пръчки като застана на по-висок бряг или бабуна не е проблем не ми опира върха водата при присецване обаче с по-късата дето взех от колега тя е 1.65 не ми опира никъде и е една идея по-елегантна по мека е,с нея мога да съм на всякакво място дори водата да ми е до глезените пак не опира,другото което забелязах и направих разлика е че по-меката и къса пръчка балансира разликата в дистанцията спрямо по-дългият кол,и другото някак си примамката потегля по-плавно по меко по-елегантно не е така отсечено рязко и неестествено като при сопите,и си направи сметка с транспортната дължина много е важно дали ти е на цяла снадка сопата или се разглабя на 2 или се сваля дръжката защото може да се наложи да караш с една ръка от вънка държаща пръчката,не съм мятал най тежките примамки до 50 грама съм стигал и с обикновенна макара ползвам Блек Голд 15 на Дайва която отговаря на размер 4000 и плетеняк 0.25 гаранция че минавам 50 метра дистанция то си е все едно мяташ на дъно с пружина с 50-60 грамова тежест,отрязах и палеца за мултито защото ми пречеше и сега е чудесно пръчле,става и за пъстърва за малки рекички се е утепало дето не ми трябва далечно замятане.
Аватар
Fat Head Killer
Мнения: 334
Регистриран на: Пет Ное 15, 2013 1:03
Риболов: Спининг
Местоположение: (България) –Франция
дал Браво: 20 пъти
получил Браво: 1 път

Re: Джъркбейтс дискусия - спининг или кастинг

Мнение от Fat Head Killer »

Привет на колегите !Някой ползвал ли е този идиот https://www.youtube.com/watch?v=EeGz2GZ3V3w" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
fisherman
Мнения: 689
Регистриран на: Чет Яну 26, 2006 20:51
Местоположение: Перник
дал Браво: 115 пъти
получил Браво: 83 пъти

Re: Джъркбейтс дискусия - спининг или кастинг

Мнение от fisherman »

Благодаря на колегите за мненията /високо ги ценя/.За начало се спрях на 6ft. ,в последствие ще променям ако се наложи.След като имам пръчка мисля да я комбинирам с ето това :arrow: http://www.vidrax-fishing.com/catalog/p ... ts_id=2146" onclick="window.open(this.href);return false;.Ще помоля пак да помогнете че и мултитата са ми тъмна индия и не знам кое е подходящо.
Поздрави!
Аватар
valeri hinkov
Мнения: 1178
Регистриран на: Съб Фев 03, 2007 13:23
Местоположение: Sofia,Volgograd
дал Браво: 6 пъти
получил Браво: 30 пъти

Re: Джъркбейтс дискусия - спининг или кастинг

Мнение от valeri hinkov »

В никакъв случай не го взимай този модел. Минимум модела Ц4.
А на кой модел пръчка си се спрял?
viknrg
Мнения: 60
Регистриран на: Вто Юли 26, 2011 3:42
Местоположение: София
дал Браво: 14 пъти

Re: Джъркбейтс дискусия - спининг или кастинг

Мнение от viknrg »

fisherman написа:Благодаря на колегите за мненията /високо ги ценя/.За начало се спрях на 6ft. ,в последствие ще променям ако се наложи.След като имам пръчка мисля да я комбинирам с ето това :arrow: http://www.vidrax-fishing.com/catalog/p ... ts_id=2146" onclick="window.open(this.href);return false;.Ще помоля пак да помогнете че и мултитата са ми тъмна индия и не знам кое е подходящо.
Поздрави!
Моят съвет е да минеш на по-горния клас,както те е посъветвал и колегата.Тази,на
която си се спрял,не върши работа.Аз я купих и след първият опит за риболов я обявих
за продан и заприходих една C4-ка.
Аватар
Д.Граховски
Мнения: 1234
Регистриран на: Съб Фев 04, 2012 19:48
Риболов: Спининг
дал Браво: 4 пъти
получил Браво: 241 пъти

Re: Джъркбейтс дискусия - спининг или кастинг

Мнение от Д.Граховски »

Моето мулти също е от по-ниския клас ама за сега не ми създава проблеми, какво може да се случи? Натоварването ли е голямо или проблеми с кастинга? Аз съм с Grauvell Rocky L
http://maximo.bg

Спининг клуб "Бобър"

Catch & Release

"Човешкият устрем не бива да има граници. Колкото и зле да изглежда животът, докато има живот, има и надежда." Stephen Hawking
Публикувай отговор

Обратно към “Джъркбейт”