Примамки за пъстърва ?

Форум за спининговия риболов, чиито любезни домакини са майсторите от “Старите видри”.
sharko54
Мнения: 169
Регистриран на: Сря Юни 15, 2011 21:45
дал Браво: 15 пъти
получил Браво: 194 пъти

Re: Примамки за пъстърва ?

Мнение от sharko54 »

Воблерите HZL

Воблерите са българки, ръчна изработка, доказали са се в риболова на пъстърва и определено има защо. Г-н Христо Златев си разбира от работата. Има различни модели но общото за всички е че са с отлична собствена игра и държат на всякакво течение. Въпросния розов воблер, който ловеше добре и с който се разделих по най банален начин пускайки го в един подмол беше именно такъв.
Изображение

От сниманата група - тънкия двуделен, иска по тънко влакно и на равномерна проводка с къс рязък туйч работи много добре. На второ място, едноделния от ляво - работи добре на равномерно водене със задържания. На трето, лилавия двуделен в дясно - той работи и на равномерна проводка и на туйчинг. Жълто оранжевия едноделен с големите очи още не се е къпал в пъстървови реки но според мен има много добра игра и му възлагам големи надежди.
Бат Стан
Мнения: 10820
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 0:21
Местоположение: при пъстървите на Станкови бараки
дал Браво: 5 пъти
получил Браво: 58 пъти
Обратна връзка:

Re: Примамки за пъстърва ?

Мнение от Бат Стан »

sandista написа:Другата тема е насочена по-скоро към излети...:).
Темата си е много харна. Тая и тя е харна, нека си остане, колегата акцентира повече на примамки. Нека ги има и двете! Това е тема, леб и вода не иска, както казваше Венци 72.

модериранo
sestrata
Клуб по спортен риболов "Балканка"
Аватар
DJ_Predator
Мнения: 35
Регистриран на: Сря Ное 03, 2010 19:50
Риболов: Спининг
Местоположение: София

Re: Примамки за пъстърва ?

Мнение от DJ_Predator »

Плуващ, защото по реките където риболовствам по-често ми се налага да извозвам воблера по течението, а и няма чак толкова много дълбоки вирове, които да налагат използването на потъващата версия.
Леко пояснение относно воблерите - не е много правилно да се мисли, че щом потъва, то той слиза на по- голяма дълбочина. :D
Аватар
баш майстора
Мнения: 5853
Регистриран на: Вто Юли 08, 2008 16:24
Риболов: Online
Местоположение: София
дал Браво: 1648 пъти
получил Браво: 1834 пъти

Re: Примамки за пъстърва ?

Мнение от баш майстора »

sharko54 написа:ecogear SХ 40 LC – хубав воблер, гази до около метър и половина и има изразена собствена игра. Ако се обира бързо в силно течение малко залита но като цяло се справя добре. Като цветове имам 357 и 375. Риби съм улавял само на цвят 375 (кафявия). Съкращението LC значи long cast, но с воблера не се покриват кой знае какви дистанции, все пак имайки в предвид условията за риболов се замята прилично. Позволява всякаква проводка но според мен бавното равномерно прибиране съчетано с леки придърпвания на върха върши добра работа.
Изображение
Отличен заместител на SХ 40 е този модел на StrikePro. Почти по нищо не се различава от доста по-скъпия Еcogear (куките са афиф, но това е лесно поправимо). Проблема е, че вече не се произвежда и доста трудно се намира.
Изображение
Други пъстървови воблери, които не са за пропускане са тези на Иво (Мix 2).
Изображение
Доста често ползвам и Патета с размер 3-4 сантиметра. Тези на снимката ми ги е вапцал преди доста време Taro и много си ги харесвам.
Изображение
Няма да подхващам сръбската тема, че ми е болна. Там просто лоши воблери няма. Особено Алексите... :wink:
Изображение
"Няма риба в реката, само пъстърва, откакто се появи тя и изяде всичката друга риба..."
sharko54
Мнения: 169
Регистриран на: Сря Юни 15, 2011 21:45
дал Браво: 15 пъти
получил Браво: 194 пъти

Re: Примамки за пъстърва ?

Мнение от sharko54 »

Екогиар CХ 35 на този воблер имам две уловени риби, и смятам занапред да му дам повече шанс. Специфичното при него е че поради голямата си лопатка много бързо слиза на голяма дълбочина, което ако имаме дълбок но къс вир си е голямо предимство. В силно течение е малко неустойчив но ако навиваме по-бавно се държи добре. Предвид Голямата лопатка, когато стигне до дъното опира тя и е по трудно да закачим воблера.Като цвят ползвам 537.
Изображение
Mix02
Мнения: 863
Регистриран на: Сря Авг 03, 2011 13:01
Местоположение: София
дал Браво: 29 пъти
получил Браво: 1 път

Re: Примамки за пъстърва ?

Мнение от Mix02 »

баш майстора написа: Други пъстървови воблери, които не са за пропускане са тези на Иво (Мix 02).
Изображение
баш майстора,
тези и други мои, ако имаш, ги прибери при тези на taro, дълбоко-дълбоко и скришно, дори и от теб самият :roll: !
След време ще имат антикварна стойност :wink: .
Който взел, взел! Да са му честити и със здраве да си ги ползва!
Спирам с опитите да правя воблери :shock: , :oops: , :idea: .
Бъдете здрави! :tup:

п.п. не е първоаприлска шега...
Думам ти "дъще" - сещай се "снахо"!
Аватар
mitioto
Вносител
Мнения: 3109
Регистриран на: Чет Юли 05, 2007 13:40
дал Браво: 111 пъти
получил Браво: 21 пъти
Обратна връзка:

Re: Примамки за пъстърва ?

Мнение от mitioto »

Темата е безбрежна общо взето... Видях, че се зачекват и блесните, а всеки който лови пъстърва е задължително да има в кутията си от блесните на Pontoon 21 - TB Trait и Trait!

Изображение

Mix02 написа:Спирам с опитите да правя воблери :shock: , :oops: , :idea:
Иво, ще спреш ти, ама ще си изпълниш обещанието си към мен и тогава... евентуално ;)
Аватар
bai ves
Мнения: 5558
Регистриран на: Сря Авг 22, 2007 18:53
Местоположение: Велико Търново
дал Браво: 1 път
получил Браво: 15 пъти

Re: Примамки за пъстърва ?

Мнение от bai ves »

:mrgreen: няяя спиране, аз ще си поръчам на отиване 5 бр за стилхедове , да се има в предвид :twisted:
Аватар
vlagru
Мнения: 24
Регистриран на: Вто Фев 10, 2009 16:26

Re: Примамки за пъстърва ?

Мнение от vlagru »

Сред блесните използвам единствено Mepps Aglia Long - бяла/жълта. Както на мен, така и на пъстървите в моя регион това оранжево топче много ни допада.

Изображение
ALWAYS ONE FISH AHEAD
sharko54
Мнения: 169
Регистриран на: Сря Юни 15, 2011 21:45
дал Браво: 15 пъти
получил Браво: 194 пъти

Re: Примамки за пъстърва ?

Мнение от sharko54 »

vlagru написа:Сред блесните използвам единствено Mepps Aglia Long - бяла/жълта. Както на мен, така и на пъстървите в моя регион това оранжево топче много ни допада.
Наистина тази блесна хваща риби, като едно от предимствата й е че много добре държи на течение и остава стабилна (не спира да се върти и не увисва) когато преминава между бърза и бавна вода :tup: .
sharko54
Мнения: 169
Регистриран на: Сря Юни 15, 2011 21:45
дал Браво: 15 пъти
получил Браво: 194 пъти

Re: Примамки за пъстърва ?

Мнение от sharko54 »

Големина на примамките !?!..... ???

Като цяло е прието, че за пъстърва не се ползват много големи примамки, ориентировъчно за блесните до 3-ти номер по мепс, а за воблерите до около 5 см. Но има и доста колеги, които целенасочено ловят пъстърва с значително по-едри примамки.
Много ще се радвам ако някой сподели опита си в спининговия риболов на пъстърва с по големички воблери. За този сезон аз съм си подготвил един воблер, който е малко по големичък от обичайното. Даже и съм го тунинговал малко цветово за да е по уловист :roll: , но за сега нямам успех с него :lol:
Изображение
Tова е Ugly Duckling 5 J Fantasy - дълбоко газещия варянт - 6.5 см.. 5.5 гр. плуващ, цвета е FT но, както съм го украсил ми харесва повече.
Mix02
Мнения: 863
Регистриран на: Сря Авг 03, 2011 13:01
Местоположение: София
дал Браво: 29 пъти
получил Браво: 1 път

Re: Примамки за пъстърва ?

Мнение от Mix02 »

sharko54 написа:Големина на примамките !?!..... ???
Изображение
Tова е Ugly Duckling 5 J Fantasy - дълбоко газещия варянт - 6.5 см.. 5.5 гр. плуващ, цвета е FT но, както съм го украсил ми харесва повече.
Колега, риболова не е "точна" и стандартна наука ("Риболова не е наслука, той е наука" - МарияН). А колкото до размера, той винаги е от значение :wink: , размера на примамките говоря ... По-добре импровизирай с нещо голямо и неползвано, непознато за водоема, ако нещЕ на малка (№2, №3) блЯсна :tup: , направи опит с ... :idea: "тандем" от 2 малки :idea: !

Колегата balkanka може да сподели от своя опит ...

Това, че на теб, цитираният модел на "Грозно пате", след нанесените точки ти по-харесва, това не означава, че на пъстървите на всяка цена трябва и е задължително да им хареса. Най-важното, според мен, и не само (според мен), е в даденият водоем я да има рибата, която ще хареса твоят воблер по-горе... Опити и настояване, а и риба, е необходимо... :fish15:
Успехът рано или късно може да дойде :fish2:
Бъди здрав! :tup:
Думам ти "дъще" - сещай се "снахо"!
Аватар
bai ves
Мнения: 5558
Регистриран на: Сря Авг 22, 2007 18:53
Местоположение: Велико Търново
дал Браво: 1 път
получил Браво: 15 пъти

Re: Примамки за пъстърва ?

Мнение от bai ves »

:wink: много правилно, ако не ви бяха обезрибени реките изобщо нямаше да ви е трудно да ги ловите :!:
sharko54
Мнения: 169
Регистриран на: Сря Юни 15, 2011 21:45
дал Браво: 15 пъти
получил Браво: 194 пъти

Re: Примамки за пъстърва ?

Мнение от sharko54 »

Mix02 написа:По-добре импровизирай с нещо голямо и неползвано, непознато за водоема, ако нещЕ на малка (№2, №3) блЯсна :tup: , направи опит с ... :idea: "тандем" от 2 малки :idea: !
Съгласен съм колега, а колкото до идеята за тандем - определено и това ще се изпробва :tup:
Popper
Мнения: 87
Регистриран на: Сря Юни 24, 2009 13:45
Местоположение: София
дал Браво: 3 пъти
получил Браво: 2 пъти

Re: Примамки за пъстърва ?

Мнение от Popper »

Ще ги подредя по видове и по уловитост:
1. Въртящи
- Mepps Comet - без коментар - винаги и навсякъде
- Panther Martin Regular
- Myran Agat
- Blue Fox Super Vibrax
- Mapso Ory
2. Клатушки - не са ми любимите примамки
- Thomas Buoyant
- Acme Castmster
- Luhr Jensen Crokodile
3. Воблери /доста по-сложно и "според зависи", но все пак/
- Ugly Duckling 4S - стар, заслужил фаворит, все още си работи без забележки, смешна цена по-сравнение с останалите
- Jackall Br. Diving Chubby
- Jackson Komachi
- Zip Bait Rigge 46S
- Pontoon Mojarrilla
THINK FOR THE WORST, DO THE BEST!
Публикувай отговор

Обратно към “Спининг риболов”