Съвети и препоръки за рибарник

В този форум може да намерите информация за това как се правят стойки, платформи, ледобури, поводи ...
nikeccc1988
Мнения: 8
Регистриран на: Сря Фев 23, 2011 19:34
Местоположение: gr Razgrad

Съвети и препоръки за рибарник

Мнение от nikeccc1988 »

Здравейте колеги,темата май не е точно за тук,но не намерих по подходящо място. След дълго търсене намерих малък рибарник (7.5 дк) и живот и здраве на 7 май ще е мой.Та сега да опиша ситуацията,и въпросите за по компетентните и за хората минали през това.Рибарника се захранва от вода която идва от високо поточе и влиза във рибарника ,както и от рекичка която във момента е отбита защото няма нужда от нея.Водата е доста чиста и студена.В момента нивото на водата е 60 ,70 см (отворен е крана да се точи) и почти целия рибарник е във пипер защото 2 години не е ползван.Въпроса ми е да оставя ли така водораслите и да зарибя със шаран, толостолоб и амур с идеятя хем да ги опасът и в същото време да имат естествена храна или да го източа изчистя и така нт.Другия ми въпрос е май месец ,ако пусна зарибителния материал колко крама е най добре да бъде за да стане 1.5 , 2 кг за никул ден и каква да бъде оптималната гъстота на рибата за рибарник с такива размери? Мисля,че като цяло ще бъде малко студен рибарника защото южната му страна е висока и гъста гора и рибата ще расте по бавно ,но пък е красив :D на което повече държа.Ще съм много благодарен ,ако има компетентни мнения по въпроса.И най важното за тези който са минали през това ще има ли според вас възвращаемост от това начинание поне за реинвестиция във водоема(може и на лс).
LVitchev
Мнения: 8517
Регистриран на: Нед Авг 01, 2010 16:08
Местоположение: Пловдив
получил Браво: 14 пъти

Re: Съвети и препоръки за рибарник

Мнение от LVitchev »

40 риби на декар,от там започваш да смяташ приръст на тези бройки за една година и т.н и т.н.Студена вода риба не храни,Пъстърва е по рентабилно да пуснеш защото тя се храни на студена вода а и ти я храниш с гранула.Като сметнеш пазене,зарибяване,наеми и всички непредвидени разходи а те са доста,нищо няма да извадиш.Ако е красиво и искаш да си го направиш като лично гьолче за удоволствие - става,иначе зарибяваш с каракуда всеки пет-шест дни,пускаш по 20 шарана на седмица и да идват да ловят срещу заплащане,кой-каквото хване.Нещо като тото,двама - трима хващат,останалите се надяват :tup: :tup: :tup:

П.П Може да пробваш интензивно хранене,озонираш водата и храниш здраво,така може да извадиш някой лев но не се надявай на много,все пак не можеш да пуснеш хиляди бройки в такъв рибарник....................
"Аз нямам проблем със света,той има проблем с мен " - Янкосан

" Глупаците,мръсниците и завистниците са като хлебарките,нямат изтребване,смачкаш две,изпълзяват още двадесет............хлебарки " - Л.Вичев
nikeccc1988
Мнения: 8
Регистриран на: Сря Фев 23, 2011 19:34
Местоположение: gr Razgrad

Re: Съвети и препоръки за рибарник

Мнение от nikeccc1988 »

Благодаря за изразеното мнение.Принципно не мисхля да го правя за спортен риболов,а като угоителен водоем,но ще видим.40 риби на декар не са ли малко колега,мислех,че посадката е около 250 риби на декар .
svetoslav7704
Мнения: 326
Регистриран на: Пет Авг 13, 2010 23:19
Риболов: спининг,тролинг
Местоположение: гр.Шумен
дал Браво: 3 пъти
получил Браво: 18 пъти

Re: Съвети и препоръки за рибарник

Мнение от svetoslav7704 »

Източваш и почистваш водоема.270бр шаранчета и до 30толстолобчета на декар.Това ако е за еднолетно гледане.По принцип се наторява източения водоем, но за това нямаш време.Проблема е че рибките трябва да са над 250гр за да постигнеш посоченото тегло.Много важен е контрола на хранителната дажба.Всеки ден се следи температурата на водата и според нея се подава определено количество храна.Ако се подава повече храна натравяш водоема.Ако не достига храна не получаваш желания прираст :(
Колкото по сериозно оборудване имаш по дребни риби хващаш.
LVitchev
Мнения: 8517
Регистриран на: Нед Авг 01, 2010 16:08
Местоположение: Пловдив
получил Браво: 14 пъти

Re: Съвети и препоръки за рибарник

Мнение от LVitchev »

nikeccc1988 написа:Благодаря за изразеното мнение.Принципно не мисхля да го правя за спортен риболов,а като угоителен водоем,но ще видим.40 риби на декар не са ли малко колега,мислех,че посадката е около 250 риби на декар .
Този които ти е казал това му прати поздрави от мене :lol: :lol: :lol:

Слушай сега,тези клетки навремето се ползваха за създаване на зарибителен материал или за да се държат в него майки.Никой не е угоявал в такива риба.Сладководно си имаха клетки за зарибител и всяка година ги разселваха по големите водоеми за угояване.Хвърлят се здраво пари и когато рибата е повече от допустимото,рибата се засича и не расте.Да не говорим че клетката както казваш има постоянно течаща студена вода,което е противопоказно за угояването на риба освен за пъстърва.Що си отнася до посадката,ти можеш да пуснеш и повече,само че нищо няма да направиш,има си изисквания.Ако искаш да угояваш риба,вземи си голям язовир за да вадиш пари,иначе си е загуба на време и гарантирана загуба на пари.Аз повече няма какво да кажа,ако има разбирачи и знаят някакъв номер да те отворят ама първо им виж сметките,какви пари са вложили и колко са искарали,иначе разбирачи - много :idea: :idea: :idea:
"Аз нямам проблем със света,той има проблем с мен " - Янкосан

" Глупаците,мръсниците и завистниците са като хлебарките,нямат изтребване,смачкаш две,изпълзяват още двадесет............хлебарки " - Л.Вичев
nikeccc1988
Мнения: 8
Регистриран на: Сря Фев 23, 2011 19:34
Местоположение: gr Razgrad

Re: Съвети и препоръки за рибарник

Мнение от nikeccc1988 »

Значи времето ще покаже с колко ще олекна :fish1: .И една подробност рибарника няма да го вземам под аренда,а ще го купувам.
Аватар
bai ves
Мнения: 5558
Регистриран на: Сря Авг 22, 2007 18:53
Местоположение: Велико Търново
дал Браво: 1 път
получил Браво: 15 пъти

Re: Съвети и препоръки за рибарник

Мнение от bai ves »

Понеже имах вземане даване с язовир, та да ти допълня...... За да ти се развиват рибите ти трябва плош поне на 1- 2 -3 футболни игрища, Дълбочини до 8-12 м , тоест зимувални ями, в зависимост от количеството и големината на рибите , ако стена нямаш достатъчно. Устието, втичало или савак , го устрой за хвърляне на хайвер, най лесно става с върбови клони докато си внесъл рибите, а и ще ги опазиш от птиците. Винаги ще имаш риби, за ловене и за мрежене, тралене. Внеси амур, сом, бяла но внимавай със щуката и храната и. Намери уклей и вкарай него за да не може щуката да го отвъди бързо. Но вкарай и друга, каракуда и платика. Пускаш си язовира за риболов, правиш си цедка според джоба и така, ама след 2 години. :tup: Може и да греша но това ти е принципа. С това, което се хващаш е за лично ползване и там както желаеш ти. Не е за днес та утре, внимавай :wink: Язовирчето е тъмно, значи можеш само студенолубиви риби да гледаш и според храната им- малка на ръст- изразходвана енергия за лов- малки риби. Вземи въди щуки и продавай- най добре... :fish4:
LVitchev
Мнения: 8517
Регистриран на: Нед Авг 01, 2010 16:08
Местоположение: Пловдив
получил Браво: 14 пъти

Re: Съвети и препоръки за рибарник

Мнение от LVitchev »

Аз каквото имах да казвам го казах,желая ти успех в начинанието но не очаквай много за да не останеш разочарован :lol:
"Аз нямам проблем със света,той има проблем с мен " - Янкосан

" Глупаците,мръсниците и завистниците са като хлебарките,нямат изтребване,смачкаш две,изпълзяват още двадесет............хлебарки " - Л.Вичев
nikeccc1988
Мнения: 8
Регистриран на: Сря Фев 23, 2011 19:34
Местоположение: gr Razgrad

Re: Съвети и препоръки за рибарник

Мнение от nikeccc1988 »

Дайте съвет за предпазване от бракониери освен пазача(не мисля да има пазач 24 ч в денонощието).
svetoslav7704
Мнения: 326
Регистриран на: Пет Авг 13, 2010 23:19
Риболов: спининг,тролинг
Местоположение: гр.Шумен
дал Браво: 3 пъти
получил Браво: 18 пъти

Re: Съвети и препоръки за рибарник

Мнение от svetoslav7704 »

Ако нямаш денонощна охрана нямаш никакъв шанс.Казвам ти го от личен опит.
Колкото по сериозно оборудване имаш по дребни риби хващаш.
nikeccc1988
Мнения: 8
Регистриран на: Сря Фев 23, 2011 19:34
Местоположение: gr Razgrad

Re: Съвети и препоръки за рибарник

Мнение от nikeccc1988 »

Аз пък нямам никакво доверие на пазачите.Може да ги комбинирам със 1 , 2 камери поне да стряскат пазачите.
s7alker
Мнения: 192
Регистриран на: Пон Апр 21, 2008 18:41
Риболов: туристически
Местоположение: Габрово
дал Браво: 22 пъти
получил Браво: 4 пъти

Re: Съвети и препоръки за рибарник

Мнение от s7alker »

Ограда около водоема + 2-3 свободни питбула :lol:
Ще свьршат много по добра работа от който и да е пазач !!
Някои хора трябва да имат не акт за раждане, а писмено извинение от производителя на контрацептиви.
nikeccc1988
Мнения: 8
Регистриран на: Сря Фев 23, 2011 19:34
Местоположение: gr Razgrad

Re: Съвети и препоръки за рибарник

Мнение от nikeccc1988 »

И аз за нещо подобно си мислех дори и да има пазач :tup: .А оградата е сигурна дори си мисля за жив плет по цялата обиколка.
LVitchev
Мнения: 8517
Регистриран на: Нед Авг 01, 2010 16:08
Местоположение: Пловдив
получил Браво: 14 пъти

Re: Съвети и препоръки за рибарник

Мнение от LVitchev »

Без твоето присъствие и жива охрана,като те гледам предварително си изгорял :idea: :idea: :idea: Никакви камери няма да ти помогнат ..............
"Аз нямам проблем със света,той има проблем с мен " - Янкосан

" Глупаците,мръсниците и завистниците са като хлебарките,нямат изтребване,смачкаш две,изпълзяват още двадесет............хлебарки " - Л.Вичев
nikeccc1988
Мнения: 8
Регистриран на: Сря Фев 23, 2011 19:34
Местоположение: gr Razgrad

Re: Съвети и препоръки за рибарник

Мнение от nikeccc1988 »

Здравейте,до тук повечето неща ми се изясниха.Остана едно нещо което не можах да си изясня,колко наддава шарана за един сезон,ако се зариби със 80 , 100 гр риби(в приблизителни стойности).Говорих със няколко човека със рибарници и единия ми казва 1 кг другия 1.5 третия 2 кг(обикалях доста не чакам само от форума на готово :D )това за мен са разлики от земята до небето .
Публикувай отговор

Обратно към “и Други”