Основен ремонт

Книга за препоръки и оплаквания.
Аватар
Pike
Домакинът
Мнения: 4543
Регистриран на: Чет Дек 16, 2004 21:23
Риболов: Спининг фен.
Местоположение: София
дал Браво: 4479 пъти
получил Браво: 246 пъти
Обратна връзка:

Основен ремонт

Мнение от Pike »

Здравейте колеги,

Както стана дума в една друга тема, време е да се направи основен ремонт на форума, не толкова софтуерно или хардуерно, а по-скоро на ниво съпорт.

Причини много, не виждам смисъл да се ровим в това, а да направим нещо за промяната, да го направим възможно най-бързо и ефективно и да си възвърнем стария облик и репутация на форума.

Мисля да направим това всички заедно, а не аз или някой друг да измисли нещо и това да бъде. Все пак форумът се гради от хората, които четат и пиша в него, редно е те участват активно в съпорта и поддържането му.

Ето и какво трябва да се направи:

1. Номиниране и гласуване за модератори.
Във всеки подфорум ще пусна тема за номинации за модератори. Може да номинирате, когото пожелаете било то сегашен мод или някой друг потребител.
-> срок за събиране на номинации за модератори: до 15-ти Юни.

2. Гласуване за модератори.
На база на събраните номинации ще се проведе гласуване, като първите 3-ма събрали най-голям вот ще получат покана за модератор. Ако някой от тях не желае да бъде мод, покана ще бъде изпратена на следващия по вот.
-> време за гласуване: мисля, че 1 седмица след като сме уточнили номинациите ще е достатъчна.

3. Ревизия на правилата.
Правилата във форума също имат нужда от ревизия, дори от пълна промяна, все пак когато са писани форумите и форумните нрави бяха едно, сега са съвсем друго.
-> срок: до ден - два ще пусна тема по въпроса.

4. Санкции/наказания за неспазване на правилата на форума.
Редно е да има и нови или актуализирани санкции/наказания за неспазването на новите правила на форума, най-малкото защото бан въобще не притеснява в наше време някои хора.
-> срок: след като приключим с новите правила, ще изясним и санкции, все пак те ще са въз основа на правилата и е редно да се направят, след като са готови новите правила.

5. Нови функционалности
Предвид новите правила и санкции, които ще изберем, е добре да бъдат подпомогнати и от чисто софтуерни функционалности на форума, като рейтинги, групи и т.н.
-> срок: след правилата и санкциите

6. Структурата на форума.
Вероятно има нужда да се пипне и структурата на форума, имам предвид логиката с форуми и подфоруми, предложения за нови и т.н.
-> срок: това накрая

7, 8, 9 ...
Ако съм пропуснал нещо или имате други предложения в точните за основния ремонт, казвайте да дописвам.
-> срок: ...

За да има смисъл от всичко това, редно е в основният ремонт да се включат всички, не само да се чете и цъка с език, а после след ремонтът типично по български да се почне да се плюят промените.

Хайде аз започвам да пиша темите за номинации на модератори.
quietriot
Мнения: 9345
Регистриран на: Пет Фев 23, 2007 13:39
Местоположение: СОФИЯ/ЯМБОЛ
дал Браво: 107 пъти
получил Браво: 155 пъти

Re: Основен ремонт

Мнение от quietriot »

Всичко е добре, което си описъл и отговаря напълно на визията ми, която споделих с теб, но без твоя тотален контрол над модовете и форума като цяло това няма да стане и ще заприличваме все повече на другия форум...за който не е прието да се говори :wink: :lol: :tup:.

Какво правиш ако се сборят двама модове????
Ти си рефера там, ние можем и да не разберем даже за ситуацията, нали?

А и да си мод е много повече задължение и ядена на лайна отколкото привилегия!

Втвърди критерия и дисциплината и културата на общуване, обидни епитети- бан за седмица,ама много съм отворен и не ми пука- бан по айпи адрес, като изтрескаш първите 10 безапелационно, другите само ще се успокоят или ще си ходят , аз така ги виждам нещата.
Нови правила , ок , но ги приложи веднага, като режеш режи из кокъл, и на мен ми се иска да заплаша двама трима ........... с побой , но се виждържам не защото ме е страх от бан, а защото не искам да давам тон за песен, не че като ги видя на живо няма им запаля вратовете :lol: но това е друга тема.
Аватар
Pike
Домакинът
Мнения: 4543
Регистриран на: Чет Дек 16, 2004 21:23
Риболов: Спининг фен.
Местоположение: София
дал Браво: 4479 пъти
получил Браво: 246 пъти
Обратна връзка:

Re: Основен ремонт

Мнение от Pike »

Тук съм, все още не съм подал оставка, а и не сте ми я поискали :)

Диалогът ми и координацията с модераторите е важна част от цялостната картина за да върви всичко, както си му е редът.

Най-големият ми проблем е липсата на време, тъкмо влезна в час и съм в течение с всичко що се случва из форума и като се отнеса по други задачи изоставам тотално. Но работя по въпроса с личната ефективност, скоро пак ще съм напълно в час :tup:
lubobg
Мнения: 535
Регистриран на: Вто Ное 18, 2008 17:15
Местоположение: Плевен
получил Браво: 47 пъти

Re: Основен ремонт

Мнение от lubobg »

Айде и аз да напиша нещо което писах в една друга тема.

Дали е възможно малко да се улесни качването на снимки.
В един автофорум например качването на снимка става директно от личния компютър.
Не е необходимо да се качва преди това в интернет пространството.
Системата по някакъв начин ги преоразмерява.
Наистина лесно. Толкова ли е трудно да се направи?

Основен принцип на всички смартфони е правиш снимка и я местиш за нула време.

Спроред мен това би повишило интереса пускане на теми.
Другото:
Пуска се тема.Винаги има скандали.
Щом една риба не е маломерна не може да се появават "еколози" да питат защо например не е пусната и т.н.
Щом не се нарушава закона право на всеки е да решава сам.

Модератора в случая какво да направи?Да модерера другарчетата си ли?

Във всекидневието това се нарича конфликт на итереси.

Модератора в случая трябва да е независим.
И да прилага правилата еднакво за всички.

Ма некой бил пиян,или пък се бил много ядосал на нещо преди това и т.н.
Да си избива комплексите на друго място.

И още нещо. Триенето на теми/ мнения не нарушаващи никакви правила.

Истината е такава каквато е.Това че на някой не му изнася е друг въпрос.

Ако нещо ми е изчезнало очаквам мода да ме предупреди че се нарушава точка еди коя си от правилата и при следващо подобно нещо следва ......
Щом не нарушава нищо не може да изчезва.
Тимев
Мнения: 659
Регистриран на: Сря Юни 01, 2005 8:57
Местоположение: София

Re: Основен ремонт

Мнение от Тимев »

относно новите модератори: предлагам първо да се направи списък на колегите, които имат желание да бъдат такива, а ние ще номинираме от тях. Иначе рискуваме аз да номинирам примерно Насо, ама той хич да на иска/да не може да е модератор, и се обезсмисля. Ако списъкът от кандидати е достатъчно кратък - да кажем до 10, може и директно да гласуваме. Ако повече от 10 колеги са се кандидатирали, ще номинираме.
Аватар
Pike
Домакинът
Мнения: 4543
Регистриран на: Чет Дек 16, 2004 21:23
Риболов: Спининг фен.
Местоположение: София
дал Браво: 4479 пъти
получил Браво: 246 пъти
Обратна връзка:

Re: Основен ремонт

Мнение от Pike »

Мисля, че изготвянето на такива списъци ще е трудна и доста времеемка задача.

Затова и може да номинирате повече от един човек. Идеята е всеки по неговите си лични впечатления да предложи хора, които мисли че биха били добри модератори. Така ще има достатъчно имена, от които да се избере след гласуването, ако някой от тях не желае да се нагърбва с модераторството.
Тимев
Мнения: 659
Регистриран на: Сря Юни 01, 2005 8:57
Местоположение: София

Re: Основен ремонт

Мнение от Тимев »

хубаво, номинираме така. Аз мисля че модераторите трябва да са миминум 3-ма. То и сега са трима де, но на практика само един от тях модерира. Така че имам предвид трима работещи.
Аватар
Anton Tonev
Мнения: 49
Регистриран на: Пет Фев 18, 2011 10:39
Местоположение: На Гьола
получил Браво: 2 пъти

Re: Основен ремонт

Мнение от Anton Tonev »

Веднага номинирам Koki/Калин/, за фидеровия раздел.
BornToDrink
Мнения: 448
Регистриран на: Съб Окт 20, 2012 14:19
Риболов: Спининг
Местоположение: Велико Търново
дал Браво: 8 пъти
получил Браво: 3 пъти

Re: Основен ремонт

Мнение от BornToDrink »

lubobg написа: Ако нещо ми е изчезнало очаквам мода да ме предупреди че се нарушава точка еди коя си от правилата и при следващо подобно нещо следва ......
Нали сте се замисляли, че модерирането в общия случай е безплатно и хората си имат друга работа.
В този ред на мисли, ако се отделя специално внимание на всеки потребител, къде ще му излезе края?

Аз като член и на друг форум (нямащ общо с рибите), мога да кажа, че такива оспорвания на модераторски намеси трябва да бъдат забранени и практиката показва, че работи добре.
Всеки регистрирал се би трябвало да е прочел правилата, ако не ги е спазил - вината е негова и никой не му дължи персонално отношение.

Сега, ако форумът беше с членски внос и модерирането заплатено - може. Както е сега - каквото такова.

===

Иначе съм на мнение, че твърде много се толерира спама и заядливото отношение.
Има какви ли не теми с директни нападки, тотално офтопик мнения и т.н.
Форумът като такъв не печели от такова съдържание и качеството пада. По-добре с по-малко и по-качествен материал за четене/дискутиране, отколкото да не можеш да отсееш плявата.

PS - относно техничеката част съм напълно съгласен за аватарите. Доста странно е да е ограничен като функционалност и да не може да се ъплоудва директно тук.

В една стара тема бях писал и за възможност за "бърз отговор". Адски е удобно и освен всичко ще спести хостинг ресурс (малко но от сърце :D ).
Не знам само за phpBB дали е направено вече и лесно ли се интегрира.
TRAP
Мнения: 4663
Регистриран на: Пон Мар 14, 2005 23:45
Местоположение: София/Видин/
получил Браво: 1 път

Re: Основен ремонт

Мнение от TRAP »

BornToDrink написа:
Иначе съм на мнение, че твърде много се толерира спама и заядливото отношение.
:tup:
Аз ходя по брега и викам рибката да идва тя при мен сега.
bad_boy
Мнения: 298
Регистриран на: Вто Авг 14, 2007 9:53
Местоположение: ruse

Re: Основен ремонт

Мнение от bad_boy »

Първото което трябва да се направи е да се запознаят всички с настоящите правила на форума!
Прочитането им, би било най-лесно и бързо ако измислиш нещо като изскачащ прозорец еднократно при натискането на бутоните нов отговор и цитирай. Изскачащия прозорец да съдържа настоящите правила и след всяко всяко да има отметка. След като потребителя се запознае с тях и им сложи отметка прозорецът да се скрива и едва тогава да може да пуска своя пост. При промяна на правилата отново еднократно поява на този прозорец и отметки след всяко правило.
Регистрацията на нов потребител да е по същия начин.

Можем да измислим нещо и като потребителско наказание, примерно седмично.Под всеки ник да има минимум 5 отметки и всеки регистриран потребител да може да слага и маха по една отметка под всеки ник за 24 часа, ако постовете на определен потребител нарушават правилата или добрия тон. Модовете да могат да махат или слагат по 2 за 24 часа. Всяка седмица отметките да се нулират, но при запълването на отмнетките съответния потребител става читател до края на седмицата или за седмица примерно. При редовно нарушаване на правилата от потребител да се пуска тема тук в този под форум или друг нов наказания който също е под админ. контрол и се обсъжда какво да му е наказанието от потребителите. Потребителите, които злоупотребяват със своя глас (слагат отметки нарочно без причина) да дават отчет пред мод. или админ., т.е. трябва да се контролира по някакъв начин броя на слаганите отметки.

За да се избегнат, неуредици от типа на последния бан, дето се сдърпали двама па го отнесъл трети защото се намесил, е редно да се прибегне до преглед на предходните постове на изгонения потребител от админа и той да реши (или форума с анкета) има ли полза от потребителя във форума или не, а не да става следовател и после съдия. Както ти сам каза Сашо на всеки може да му се случи да излезе извън контрол, но банирането на полезен за форума потребител още повече ограничава броя на полезните постове.

Във форума е важно мнението на потребителите, защото те са съществото му. Ролята на мода според мен е необходима само да въдвори ред, спирайки навреме прерастването на темата в скандал а не да го подклажда "не говоря за определен случай, защото са много за годините ми във форума". Ще е добре модовете да могат да се оценяват с някакъв рейтинг от потребителите и заменяни ако е необходимо според потребителие.
balkanka
Мнения: 235
Регистриран на: Сря Фев 05, 2014 8:15
дал Браво: 111 пъти
получил Браво: 59 пъти

Re: Основен ремонт

Мнение от balkanka »

Най-важното е че повечето пишещи тук са наистина хора, седящи на компютъра е не ходещи за риба! Те са най-големите експерти! Помислете как да се ограничат общите лафове и лакърдии...може би в отделни секции...?
Накрая ще останат само те...и едва ли класации, улеснения в правилата и т.н. ще спасят нещата.

Това е мое мнение!
lubobg
Мнения: 535
Регистриран на: Вто Ное 18, 2008 17:15
Местоположение: Плевен
получил Браво: 47 пъти

Re: Основен ремонт

Мнение от lubobg »

BornToDrink написа:
lubobg написа: Ако нещо ми е изчезнало очаквам мода да ме предупреди че се нарушава точка еди коя си от правилата и при следващо подобно нещо следва ......
Нали сте се замисляли, че модерирането в общия случай е безплатно и хората си имат друга работа.
В този ред на мисли, ако се отделя специално внимание на всеки потребител, къде ще му излезе края?






===
Колега,
след като мода Х примерно е хванал да трие добре е и да ме предупреди.
Само че за да ме предупреди трябва да ми каже какво нарушавам.
Да драсне два реда едва ли ще се преумори.
Доброволно се е съгласил все пак.

Далеч по удобно е да се трие каквото не ни изнася и да се мишкува.

Аз съм над тея неща да се ближе задника на тоя и оня вносител.
Когато си заслужава критиката си я получава.
Но да е обоснована с Факти.Иначе е просто едно плюене.

Не знам дали си спомняш поговорката: "Пред фактите и боговете мълчат"
Не може цитирането на някакви факти да се смята за заяждане ,вкарване в интриги и т.н.

Също смятам че самите потребители трябва да имат повече съзнание,не да се залага на модераторите да са като ротвайлери.
BornToDrink
Мнения: 448
Регистриран на: Съб Окт 20, 2012 14:19
Риболов: Спининг
Местоположение: Велико Търново
дал Браво: 8 пъти
получил Браво: 3 пъти

Re: Основен ремонт

Мнение от BornToDrink »

lubobg написа:...
Разбирам напълно какво имаш предвид.
И въпреки това смятам, че е нередно да се изисква отчет за всяко модериране.

А за фактите.. реалността е друга. Модерирането не е математика и 2+2 = 4.
Има доста решения, които трябва да се вземат на база тълкуване и т.н.

Казваш, модератора се е съгласил - ще го прави.
По-скоро - потребителя се е съгласил и ще спазва правилата, а модератора се грижи ако някой не ги спазва.
Това което предлагаш е просто изключително много време.
Два реда на теб, цяла дискусия с друг... и така до безкрай.
quietriot
Мнения: 9345
Регистриран на: Пет Фев 23, 2007 13:39
Местоположение: СОФИЯ/ЯМБОЛ
дал Браво: 107 пъти
получил Браво: 155 пъти

Re: Основен ремонт

Мнение от quietriot »

Аз знам едно, има ли демокрация си ебава майката веднага и настава сободия и всеки почва да си търси някакви права, затова се налага тоталитаризъм и настава ред и дисциплина, на който не му изнася адио -рио :mrgreen:

Сашо е прав времената се промениха, народа се овълчи, огладня , заяжда се, дърви се, търси си правата, оплаква се, за да се въведе ред трябва да се пипа здраво :tup: и никаква демокрация, я от толкова демокрастичен преход докъде го докарахме :lol: :mrgreen:
Публикувай отговор

Обратно към “За форума и сайта”