Въпрос относно глисаж

Минава, големият кораб минава ...
dabich
Мнения: 84
Регистриран на: Вто Ное 20, 2012 7:37
Риболов: мулти
получил Браво: 1 път

Въпрос относно глисаж

Мнение от dabich »

Въпроса ми е как да разбера кога лодката ми глисира, има ли минимална скорост на която лодката може да излезе на глисаж и има ли полуглисаж?
LVitchev
Мнения: 8517
Регистриран на: Нед Авг 01, 2010 16:08
Местоположение: Пловдив
получил Браво: 14 пъти

Re: Въпрос относно глисаж

Мнение от LVitchev »

Това с полу-глисажа е нещо като полу-бременна :lol: Ако двигателя ти е с достатъчно мощност за да изведе лодката на глисаж,лодката ляга на водата и забързва хода,с прости думи,започва да се плъзга леко по водата.Ако лодката ти вири нос и се опитва да легне напред но не може /предполагам че на това викаш полу-глисаж при пълна мощност/значи имаш разминаване с конете за тази лодка или нещо не е наред с поставянето на мотора ако същия е с достатъчно коне за да глисира лодката с него.ако имаш малък двигател и се опитваш да летиш,забрави,сменяй двигателя :mrgreen: :lol: :tup:

П.п има още един вариант,лодката да си е нормална,двигателя да има достатъчно мощност за да глисира но да е претоварена :idea: Ако качиш трима човека и багаж или двама човека и багаж,лодката ляга долу,потъва повече и при опити да излезе на глисаж започва да бута вода с носа отпред,вдигателя го бузиш до последно но лодката не върви,не се залъгвай,това не е глисиране :idea: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
"Аз нямам проблем със света,той има проблем с мен " - Янкосан

" Глупаците,мръсниците и завистниците са като хлебарките,нямат изтребване,смачкаш две,изпълзяват още двадесет............хлебарки " - Л.Вичев
dabich
Мнения: 84
Регистриран на: Вто Ное 20, 2012 7:37
Риболов: мулти
получил Браво: 1 път

Re: Въпрос относно глисаж

Мнение от dabich »

Това за полуглисажа ми е странно и на мен, но пробвах един мотор и тези от брега викат тва е полуглисаж, мотора е малък и според мен, но се търси вариянт. И за това ме интересува дали требва да се премине някаква скоростна бариера за да излезе лодката.
Значи прави ми впечетление когато излизам с различни лодки от моята, едната е гумена Тохамаран 32 с 6к.с 4т, а другата риб 3,80 с 20к.с 4т че и двете изведнъж тръгват много бързо смисал ускоряват в момента който водата зад лодката спре да се пеняви. А при моята водата спира да се пеняви но скоростта се същата.
Последно промяна от dabich на Сря Авг 27, 2014 20:12, променено общо 1 път.
Аватар
Димитър Тодоров
Мнения: 5650
Регистриран на: Вто Юни 07, 2005 19:48
Местоположение: Силистра, на Дунав
дал Браво: 547 пъти
получил Браво: 1049 пъти

Re: Въпрос относно глисаж

Мнение от Димитър Тодоров »

dabich написа:Въпроса ми е как да разбера кога лодката ми глисира, има ли минимална скорост на която лодката може да излезе на глисаж и има ли полуглисаж?

Здравей,

Няма такова нещо като полуглисаж. Или глисираш или си във водоизместващ режим.
Няма и универсална/гранична скорост,след която вече глисираш.Индивидуално е за всяка композиция с различни лодка/мотор/товар.

На клипа можеш да видиш примерно как върви лодка в глисаж,а именно -
не буташ вълна пред себе си,характерната следа отзад също се вижда ясно на клипа:
https://www.youtube.com/watch?v=9_SmqBDGZM4" onclick="window.open(this.href);return false;
И не забравяй-ние не ловим риби.Ние,всъщност,ловим себе си..

Stay focused !
Ralitex
Мнения: 344
Регистриран на: Нед Мар 17, 2013 16:06
Риболов: Риболов на хищници с изкуствени примамки.
дал Браво: 2 пъти
получил Браво: 9 пъти

Re: Въпрос относно глисаж

Мнение от Ralitex »

Приятелю, най-добре кажи какви са размерите на лодката и колко е мощен двигателя и ще се намери решение. :tup:
dabich
Мнения: 84
Регистриран на: Вто Ное 20, 2012 7:37
Риболов: мулти
получил Браво: 1 път

Re: Въпрос относно глисаж

Мнение от dabich »

Значи тази следа ми е ясна г/д, но при моята лодка не е 10 метра на зад а 2-3 примерно. Забравих лодката ми е 4,50 на 1,60 и 240кг и минимума според мен е една 20ка но по добре 30ка, ама там пък други дертове.
LVitchev
Мнения: 8517
Регистриран на: Нед Авг 01, 2010 16:08
Местоположение: Пловдив
получил Браво: 14 пъти

Re: Въпрос относно глисаж

Мнение от LVitchev »

За мене нещата са прости.Искаш глисаж,взимаш мощен двигател и газ до дупка,след което връщаш гаста за да правиш поне малко икономия на горивото и да не гълта като мисир двигателя.Тръгнал си да се правиш на тролингист,не ти се дават пари за хубав двигател или просто човек си няма пари,качваш се на лодка с малък двигател и тролиш,това е,никакви напъни,никакви глисажи,гледаш да си по-близо до бивака и като стане ракиено време да излизаш бързо преди другите да са изпили ракията :lol: :lol: :lol: :mrgreen: Прав е колегата че всяка лодка си иска мотора,да си прави човека сметка как и с какво да я товари а не да набърбальока вътре сто човека и да иска лодката да върви.Лодката със сам човек и с нормална мощност на мотора която и дават,може и да глисира,но вече натоварена с допълнителен товар,става куц кон !!!!!
"Аз нямам проблем със света,той има проблем с мен " - Янкосан

" Глупаците,мръсниците и завистниците са като хлебарките,нямат изтребване,смачкаш две,изпълзяват още двадесет............хлебарки " - Л.Вичев
Ralitex
Мнения: 344
Регистриран на: Нед Мар 17, 2013 16:06
Риболов: Риболов на хищници с изкуствени примамки.
дал Браво: 2 пъти
получил Браво: 9 пъти

Re: Въпрос относно глисаж

Мнение от Ralitex »

dabich написа:Значи тази следа ми е ясна г/д, но при моята лодка не е 10 метра на зад а 2-3 примерно. Забравих лодката ми е 4,50 на 1,60 и 240кг и минимума според мен е една 20ка но по добре 30ка, ама там пък други дертове.
Това е отговора! Трябва ти двигател 25-30 к.с. минимум.
Аватар
carbolino
Мнения: 1183
Регистриран на: Пон Май 21, 2007 23:39
дал Браво: 19 пъти
получил Браво: 9 пъти

Re: Въпрос относно глисаж

Мнение от carbolino »

Имаш ли снимка на лодката да не би да е някоя водоизместваща?
LVitchev
Мнения: 8517
Регистриран на: Нед Авг 01, 2010 16:08
Местоположение: Пловдив
получил Браво: 14 пъти

Re: Въпрос относно глисаж

Мнение от LVitchev »

dabich написа:Значи тази следа ми е ясна г/д, но при моята лодка не е 10 метра на зад а 2-3 примерно. Забравих лодката ми е 4,50 на 1,60 и 240кг и минимума според мен е една 20ка но по добре 30ка, ама там пък други дертове.
4.50м 30 ка трябва да е добре,но пак всичко си зависи от лодката.Има лодки 4.50 които и с по-малък мотор ще вървят но говоря за различни конструкции лодки,за това си качи една снимка на лодката за да я видим,иначе само ще си говорим и ще опипваме в тъмното като слепци :idea: :idea: :idea:
"Аз нямам проблем със света,той има проблем с мен " - Янкосан

" Глупаците,мръсниците и завистниците са като хлебарките,нямат изтребване,смачкаш две,изпълзяват още двадесет............хлебарки " - Л.Вичев
Аватар
max
Вносител
Мнения: 3210
Регистриран на: Чет Мар 05, 2009 15:24
получил Браво: 11 пъти
Обратна връзка:

Re: Въпрос относно глисаж

Мнение от max »

Повечето лодки започват да планират след 18 - 20 км/ч, но принципно това е ориентир.
Аватар
Tedo
Вносител
Мнения: 2333
Регистриран на: Пон Юни 26, 2006 17:07
Местоположение: София
получил Браво: 7 пъти
Обратна връзка:

Re: Въпрос относно глисаж

Мнение от Tedo »

Освен мощността на мотора, важни са стъпката на винта, наклона на ботуша и височината на монтажа. Ако дължината на лодката е 4.5м и вдигнеш над 25кмч, със сигурност си на глисаж - познава се по няколко неща:
- звука на мотора се променя (олеква му) и се вдигат оборотите без да пипаш газта
- вълната отзад става малка, защото лодката вече не бута водата, а се плъзга отгоре (глисира)
- ако си излязъл на глисаж с пълна газ, може да върнеш леко газта и при това скоростта и оборотите не спадат рязко - ако спадат, значи не си бил на глисаж.
dabich
Мнения: 84
Регистриран на: Вто Ное 20, 2012 7:37
Риболов: мулти
получил Браво: 1 път

Re: Въпрос относно глисаж

Мнение от dabich »

Лодката е Сафтер 4,50
gele kapaciteto
Мнения: 1454
Регистриран на: Нед Мар 24, 2013 11:28
Риболов: спининг
дал Браво: 7 пъти
получил Браво: 221 пъти

Re: Въпрос относно глисаж

Мнение от gele kapaciteto »

dabich написа:Лодката е Сафтер 4,50
Значи сам 20ка , и си на границата - ако я натепаш с багаж до горе и квото се сетиш за риболова на тролове :lol: :lol: :lol: 25 км/ч. макс :wink:
Аре бегай да си играеш :lol: :lol: :lol: :lol: :tup:
П.П. Дрънни една жица
Не требе да си майстор, требе да си заслужил майстор на спорта!
LVitchev
Мнения: 8517
Регистриран на: Нед Авг 01, 2010 16:08
Местоположение: Пловдив
получил Браво: 14 пъти

Re: Въпрос относно глисаж

Мнение от LVitchev »

:lol: 100% е с малак двигател и сега се чуди,глисирам ли,не глисирам ли хахахах И гарантирано има поне още един с него :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
"Аз нямам проблем със света,той има проблем с мен " - Янкосан

" Глупаците,мръсниците и завистниците са като хлебарките,нямат изтребване,смачкаш две,изпълзяват още двадесет............хлебарки " - Л.Вичев
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов от лодка”