daiwa или shimano макара

Които си пада по риболова на леко с плувка, да погледне тук и да свери часовника си с другите колеги.
pavlovskig
Мнения: 3
Регистриран на: Пет Дек 05, 2014 19:39

daiwa или shimano макара

Мнение от pavlovskig »

Daiwa Exceler X 1000 или Shimano Exage 1000 FD(2014) макара? Болонезата ми е 6м. Colmic Corvette 228гр.
to10or
Мнения: 37
Регистриран на: Нед Сеп 09, 2012 13:10

Re: daiwa или shimano макара

Мнение от to10or »

Мое мнение-нито една от двете,нито като размери,нито като модели.Сега и ще се обоснова защо-на 6м болонезе,да сложищ макара 1000 размер е все едно с Трабант да дърпаш Mercedes S class от кална нива.При риболов,особено на болонезе много по-добрия вариант е макарата да е по-тежка от въдицата,за да може наклонът на самата въдица да е леко назад и нагоре като по този начин много по-удобно и лесно се води линията.Отделно,ако ловиш на 20м дистанция и изтичаш още 15м,докато прибереш линията може брада да ти поникне.Не ми се мисли също ако закачиш и по-класна риба(скобар,бяла мряна,голям кефал).За моделите-Daiwa Exceller си е нисък клас макара,нищо особено,прекалено бавнооборотна ми е за риболов на боло.А новото Shimano Exage Fd с преден аванс е пълен провал,в сравнение със старото изпитано Exage MRC.Все пак това е мое виждане на нещата и никой не е длъжен да се съобразява с него.Успех с намирането на макара,поздрави от мен!
to10or
Мнения: 37
Регистриран на: Нед Сеп 09, 2012 13:10

Re: daiwa или shimano макара

Мнение от to10or »

Отделно пропуснах да спомена,че с малкия размер макара ще си доста ограничен и в постигнето на дистанция със самото замятане,поради малките габарити на самата шпула,освен ако не мислиш да използваш тази наистина класна болонеза като директен телескоп :D.Още веднъж,с най-добри чувства-успех с намирането на подходяща макара и много риби :tup:
pavlovskig
Мнения: 3
Регистриран на: Пет Дек 05, 2014 19:39

Re: daiwa или shimano макара

Мнение от pavlovskig »

to10or написа:Отделно пропуснах да спомена,че с малкия размер макара ще си доста ограничен и в постигнето на дистанция със самото замятане,поради малките габарити на самата шпула,освен ако не мислиш да използваш тази наистина класна болонеза като директен телескоп :D.Още веднъж,с най-добри чувства-успех с намирането на подходяща макара и много риби :tup:
:tup:
Аватар
Коце
Мнения: 6447
Регистриран на: Пон Юни 22, 2009 20:04
Риболов: и бира чадо!
Местоположение: София
получил Браво: 9 пъти

Re: daiwa или shimano макара

Мнение от Коце »

Почти нищо от изброеното не е вярно. При тегло 228 гр на 6 м, макара 1000 ще е почти перфектен избор. Особено за болонеза се цели идеален баланс на въдицата и крайно ниско тегло на комплекта. Най-добре е да се вземе въдицата и да се пробват макари с разлика в теглото през 20-30 грама. Кой ще е моделът макара се разбира моментално.
Д-р Флекс написа:Jeddi Master Sofianetzo soFidero
Даниел Казаков
Мнения: 165
Регистриран на: Пет Яну 22, 2010 13:35
Местоположение: Русе
Обратна връзка:

Re: daiwa или shimano макара

Мнение от Даниел Казаков »

Здравей колега,аз на болото съм с размер 3000 Shimano exage MRC.Смятам че ниския клас на шимано е по добър от ниския клас на Дайва.Относно размера както виждаш всеки си има предпочитания отиваш в магазина закачаш всяка от макарите на болото и решаваш сам за себе си.Тогава вече и ти ще имаш собствено мнение
успех
Аватар
PAMPASA
Мнения: 1707
Регистриран на: Сря Яну 17, 2007 23:04
Местоположение: София
дал Браво: 181 пъти
получил Браво: 165 пъти

Re: daiwa или shimano макара

Мнение от PAMPASA »

Коце написа:Почти нищо от изброеното не е вярно. При тегло 228 гр на 6 м, макара 1000 ще е почти перфектен избор. Особено за болонеза се цели идеален баланс на въдицата и крайно ниско тегло на комплекта. Най-добре е да се вземе въдицата и да се пробват макари с разлика в теглото през 20-30 грама. Кой ще е моделът макара се разбира моментално.
Чичо Коце - позволи ми да не се съглася с горното - макара с размер 1000 има шпула с много малък диаметър и оттам идва изключително бавното прибиране на линията , което при риболов на изтичане си е мъчение .

Правилната макара за боло според мен е бързооборотна с размер 2500 или 3000 , с преден аванс и с тегло поне 270- 280 гр.

От друга страна Аз много не ги разбирам де :roll: но все пак залитането по лека макара води до дискомфорт при риболова - просто болото тегли напред .

Поздрави
Един ден ,ще накарам България да се гордее с мен......
empar
Мнения: 1025
Регистриран на: Пет Ное 23, 2012 20:28
Риболов: мухарлък
Местоположение: София
дал Браво: 72 пъти
получил Браво: 154 пъти

Re: daiwa или shimano макара

Мнение от empar »

Exage 300 SFD. Доказано добро решение за боло. Ако се намери и двойна дръжка би трябвало да заспи съвсем. А ако парата и чакането от Япония не са проблем - Sephia C3000HGSDH.

пп. Повечето Exage 1000FD, т.е. модел 2014, се оказаха дефектни. Имайте го в предвид.
stancom написа: Иначе и аз се бях замислил за 4x4, но след няколко посещения на Северозапада, вече сериозно се замислям за хиликоптер.
Младен Маринов
Мнения: 382
Регистриран на: Пет Окт 05, 2007 10:39
Риболов: Плувка, фидер.
Местоположение: София
дал Браво: 8 пъти
получил Браво: 22 пъти

Re: daiwa или shimano макара

Мнение от Младен Маринов »

Приятел, най-важното е да се ходи за риба. Макарата гледай да е 3000, марката сам ще си избереш по джоба и вътрешното усещане. И тия космически изчисления н'ам си колко грама по-малко или повече си ги тури на оная работа.

П.С. Относно качеството- при Дайва и Шимано отиваш задължително на 150+лв., при Тика, Браунинг и т.н. може и под 100 лв. да си решиш проблема не по-лошо.
RUNNING WILD написа:...CATCH AND FRY.....батенце...
pgb
Мнения: 37
Регистриран на: Сря Фев 17, 2010 18:19
Местоположение: plovdiv

Re: daiwa или shimano макара

Мнение от pgb »

Колега разгледай макарите на Колмик ,аз за мойта 6-ца си взех Tindal 2500 ,също не лоша макара
Аватар
Коце
Мнения: 6447
Регистриран на: Пон Юни 22, 2009 20:04
Риболов: и бира чадо!
Местоположение: София
получил Браво: 9 пъти

Re: daiwa или shimano макара

Мнение от Коце »

PAMPASA написа:...позволи ми да не се съглася
Ай не съ прави! :lol:
Говоря за балансирана въдица, не да тегли напред или назад. При пълна шпула разликата с 2500-3000 въобще не е фрапантна. А пък ако си намери от бързооборотните Шимана, изобщо даже няма да има и разлика.
Д-р Флекс написа:Jeddi Master Sofianetzo soFidero
to10or
Мнения: 37
Регистриран на: Нед Сеп 09, 2012 13:10

Re: daiwa или shimano макара

Мнение от to10or »

Коце написа:Почти нищо от изброеното не е вярно. При тегло 228 гр на 6 м, макара 1000 ще е почти перфектен избор. Особено за болонеза се цели идеален баланс на въдицата и крайно ниско тегло на комплекта. Най-добре е да се вземе въдицата и да се пробват макари с разлика в теглото през 20-30 грама. Кой ще е моделът макара се разбира моментално.
Колега,Коце,уважавам много мненията ти както и компетентността ти по доста въпроси,свързани с риболова и затова ще те попитам само:Ако при тегло 228гр на 6м,макара 1000 ще е почти перфектен избор,то за болонеза 5м с тегло 170-180гр,примерно какъв ще е напълно перфектния размер макара?Не приемай поста ми като заяждане :),просто коментираме,честит празник на всички съвестни риболовци днес,живи и здрави,и поздрави от мен!
Аватар
outsider
Мнения: 2664
Регистриран на: Сря Юли 06, 2005 16:03
Риболов: състезателен фидер
Местоположение: Loire , France
дал Браво: 178 пъти
получил Браво: 4566 пъти

Re: daiwa или shimano макара

Мнение от outsider »

karakuda написа:
П.С. Относно качеството- при Дайва и Шимано отиваш задължително на 150+лв., при Тика, Браунинг и т.н. може и под 100 лв. да си решиш проблема не по-лошо.
:tup:

Като човек , който има и Ексейдж и Екселър , и никога повече няма да си купи нито една от двете :evil: , също съм "за" макара от друг производител , при който средния клас е по-евтин от ниския на Шимано или Дайва. И по-читав! Един мачов Заубер , примерно , би бил моя избор.
500 street fights, and you could consider yourself a legitimate tough guy. You need them for experience , to develop leather skin - so I got started....
2018: 4
2019: 12
------------------------------
2021: 6
2022: 11
2023: IIIII IIIII III
Аватар
Д-р Флекс
Мнения: 8722
Регистриран на: Чет Дек 03, 2009 17:56
Местоположение: София
дал Браво: 1378 пъти
получил Браво: 423 пъти

Re: daiwa или shimano макара

Мнение от Д-р Флекс »

А нима има "мачов Заубер"?
Аватар
Коце
Мнения: 6447
Регистриран на: Пон Юни 22, 2009 20:04
Риболов: и бира чадо!
Местоположение: София
получил Браво: 9 пъти

Re: daiwa или shimano макара

Мнение от Коце »

Явно никой не е пробвал да премери въдица с 5 различни по тегло макари и смятате опита на хората за спам /пловдивски приумици/. Комплекса в риболова за по-бързо прибиране на линията, повече изтичания и повече риби...и изобщо повече от всичко, е предопределен в съзнанието на всеки млад риболовец и неосъзнат такъв, до голяма степен воден от маркетинга на брандовете и състезателния риболов. Когато достигнете до момента да се наслаждавате на риболова, начина на провеждането му, на перфектно балансиран такъм, тогава давайте наклон.

#to10or - отговори на въпроса - колко тежи предната половина на 5 модела болонези, от какъв тип карбон и оплекта са, как това кореспондира с баланса и тогава ще ти отговоря на въпроса.

Не приемай поста ми като заяждане :), просто коментираме, честит празник на всички съвестни риболовци днес, живи и здрави, и поздрави от мен!
Д-р Флекс написа:Jeddi Master Sofianetzo soFidero
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на леко”