Всички да покажем мухички

Това е мястото за среща на колегите с мухарките.
Публикувай отговор
Аватар
Драго
Мнения: 760
Регистриран на: Пон Окт 08, 2007 14:16
дал Браво: 631 пъти
получил Браво: 511 пъти

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от Драго »

Забравих за да кажа - гледайте само Дедото за мокрите мухи
там е истината :D
mitko2
Мнения: 208
Регистриран на: Съб Ное 01, 2014 19:31

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от mitko2 »

Здравейте юнаци. Честито отриване на сезоня. Ровейки се така из форумите, в сайта на Росен открих ето тази муха - Partridge And Orange.
Много лесна, точно за мен като начинаещ,но питането ми е: перото от яребица може ли да се замени с друго перо (от петел примерно). Просто не съм утепал яребицата.

Ха наздраве
Митко
Аватар
stoyan filipov
Мнения: 641
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 21:09
Местоположение: London

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от stoyan filipov »

mitko2 написа:Здравейте юнаци. Честито отриване на сезоня. Ровейки се така из форумите, в сайта на Росен открих ето тази муха - Partridge And Orange.
Много лесна, точно за мен като начинаещ,но питането ми е: перото от яребица може ли да се замени с друго перо (от петел примерно). Просто не съм утепал яребицата.

Ха наздраве
Митко
Може,защо да не може но е по-добре ако ползваш по-меко перце от кокошка,иначе и с петелско става.



Поздрави!
The life is too short to fish a bad Fly!
http://www.youtube.com/watch?v=pAlk92Vey64
Smiti
mitko2
Мнения: 208
Регистриран на: Съб Ное 01, 2014 19:31

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от mitko2 »

Благодаря Стояне. Между другото вече пробвах. Стана много нежна мухичка. Имам една в зелено и една в оранжево. Да ли ще се хване нещо, не знам.... но е красива и ефирна.

Благодаря
Поздрави
Митко
Аватар
jagger1
Мнения: 3187
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 761 пъти
получил Браво: 1187 пъти

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от jagger1 »

Привет на всичкото мухар. Да ви е на хаерлия новия сезон. Много рибки, много мушета и много хубаво време за излети. Че нещо, тази природа съвсем откачи :oops: .

Едно муше, малко нетрадиционно, от серията "Двойна мишена" или още, "Две мухи - една кука".

Този тип мушета ги вързвам от известно време и се оказва, че има хляб в тях. Трябва още малко да се пипне техниката, но определено си заслужават вниманието.

Преди време показах няколко мухи от този тип. Едните са без подвижна секция (и двете мухи са монтирани директно на една кука), другите са направени от две секции - основна и подвижна задна секция. При втория вид, куката се монтира на основната (предната) секция заедно с основната муха, а опашната секция е "паразитна", т.е. без кука. Правилото, което аз съм спазвал за мушето, което показвам е: От ларва - към възрастно насекомо.

Изработването на подвижния сектор (секция) можете да видите като техника в това клипче (Въртиопашка):
https://www.youtube.com/watch?v=Um1xRhycLMU
В клипа е показан вариант на стримерово изпълнена муха тип "Двойна мишена", но техниката за изработване на подвижния сектор (секция) е същата, както и при мухата, която показвам сега.

Мухата:
Ручейник - Двойна мишена. Двусекторна муха тип Две мухи - една кука. Подвижен сектор (секция) - ларва на ручейник. Основен сектор (секция) - ручейник с крило от еленова козина.
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Сянката на мухата:
Изображение

Този тип мухи тепърва ще набират скорост по менгеметата и водоемите. Има доста хляб в тях.
Кадисът - Двойна мишена съм го предвидил да работи на средно бързи течения, или в близост до бреговата ивица.

Поздрави.
чичо Док
Мнения: 3924
Регистриран на: Нед Яну 02, 2005 11:49
Риболов: с муха и шнур
Местоположение: София
дал Браво: 426 пъти
получил Браво: 491 пъти
Обратна връзка:

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от чичо Док »

Миро, каква е идеята под сухия кадис да има "нещо" както ти го наричаш ларва? Отделно, така направена мухата виждал ли си как стои във водата, а и цикъла на метаморфоза при ручейника предполагам го знаеш..
memento mori ...
-----------------------
Lurebg.com
Аватар
D-r Kosio
Мнения: 1243
Регистриран на: Сря Апр 06, 2005 10:25
Риболов: Fly Fishing , Ice Fishing
Местоположение: Sofia
получил Браво: 52 пъти

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от D-r Kosio »

Здрасти Jag,
Тази последната муха направо я отричам! :D
Ако махнеш куката и на първата - резултатът ще е същият!
Това упражнение, според мен, има смисъл единствено при нимфите и то до размер около 4 см. И при стримерите, де, но там схемата пак ще трябва да е обратната.. куката да е на опашката. На всичкото отгоре е излишно "пипкаво" и да се връзва.Въобще, мисля си , че това направление на експеримента върви в задънена улица. Нито са по-провокиращи, нито по-уловисти. Ако гоним ефективност на примамката, бих ги поставил най-накрая.../*Изказвам личното си виждане./
Аватар
jagger1
Мнения: 3187
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 761 пъти
получил Браво: 1187 пъти

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от jagger1 »

чичо Док написа:Миро, каква е идеята под сухия кадис да има "нещо" както ти го наричаш ларва? Отделно, така направена мухата виждал ли си как стои във водата, а и цикъла на метаморфоза при ручейника предполагам го знаеш..
Привет, Док.
В случая не става дума за преход от ларва към възрастно насекомо. Ларвата е под водата, възрастното е на тревата грубо казано.
Каква е идеята:
Природата все повече е срещу нас. От идеално слънчево време и маловодие, до препълнени корита с вода, заливаща и сушата. А там, на сушата, има в определен период и възрастни насекоми, които водата помита. Ларвичките пък са или под камънаците, или в тихите местенца на припек. Когато водата приижда, тя отнася със себе си и тях, защото Спокойната вода в тези участъци вече не е същата. Или казано с едно изречение - всичко попада във водата и се отнася от течението.

В случая, не съм търсил прехода между ларвата и възрастното насекомо. Едното си е ларва (подвижния сектор), другото си е сухоземната част на насекомото.

В този ред, подвижния сектор се надявам да служи като дразнител и да провокира атаката. Той има и друг замисъл: При захапката на двусекторната муха, куката е изнесена напред, т.е., при поглъщане на мухата се надявам куката да остава напред в устата на рибата, а не в гърлото и. Може да възникне въпросът: А няма ли да се увеличат гелетата? Ами може и да се увеличат, ако атаките са предпазливи. Но поне куката ще остава напред в устата, а не в гърлото, ако се хване и захапе здраво.

Стримерчето, което показах преди време и чийто линк съм посочил за поетапната му изработка (Въртиопашката), успях да го изпробвам миналата година само няколко пъти в язовирски условия. Имам на него костури, кленчета и няколко късания от щуклета. Щуклетата ми късат, защото не слагам железа по повода за такива малко размери мухи, тъй като не ги търся тях. Ама пущините им налитат и режат монофила. Не подбират. :D . Там, където работих с Въртиопашката (стримерчето), пъстърви няма, но щом гореизброените гадини атакуват примамката, ще стане и за пъстръвки. Сигурен съм.

А иначе, ще пусна и водни проби на обсъжданата муха - Ручейник двойна мушена. Само че по-късно, че иска малко повече време. :D

Но най-добрата защита на мухата трябва да се случи на водоема в реални условия. Тогава ще си покаже става или не, заслужава ли си времето за вързване или не. Аз съм оптимист. :D

Поздрави. И дано да имамме повече мигове в живота си с мухарките в ръце. :fish15: :tup:
Аватар
jagger1
Мнения: 3187
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 761 пъти
получил Браво: 1187 пъти

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от jagger1 »

D-r Kosio написа:Здрасти Jag,
Тази последната муха направо я отричам! :D
Ако махнеш куката и на първата - резултатът ще е същият!
Това упражнение, според мен, има смисъл единствено при нимфите и то до размер около 4 см. И при стримерите, де, но там схемата пак ще трябва да е обратната.. куката да е на опашката. На всичкото отгоре е излишно "пипкаво" и да се връзва.Въобще, мисля си , че това направление на експеримента върви в задънена улица. Нито са по-провокиращи, нито по-уловисти. Ако гоним ефективност на примамката, бих ги поставил най-накрая.../*Изказвам личното си виждане./
Привет, Косьо.
Ха, сакън, не я отхвърляй. Още не се е доказала. :D Трябва яко да се поработи върху нея - и като техника, и като подбор на комбинациите за двата сектора, и на водоема най-вече.

Аз написах по-горе, в отговора си на Док за мислите и пъклените ми планове, които ме терзаят спрямо кадиса - двойна мишена.

За куката обясних, защо не е на опашката: Искрено се надявам да не попада дълбоко в гърлото на рибока. По тази причина е в предната част. Има и още нещо, което не споменах по-горе: За да е отзад куката, връзката между двата сектора трябва да се подсигури добре. Има начини, но вече нещата стават други. А и пак казвам, отдалечавам куката умишлено от гърлото на рибата.

За сдвоена нимфа си прав. Прав си, защото възрастното насекомо е горе (като суха муха), нимфата трябва да е долу (където и е мястото - на дъното или около него). Но тук аз разчитам на нимфовата част да е само дразнител. В по-бърза вода рибата много много не се замисля, защо нимфата е горе, а не отдолу около дъното. А и при голям отток на водната маса, рибката търси храна и се стреми да пести сили при по-силно течение. Нали си виждал след обилен дъжд, реката как влачи всичко - от насекоми до дървета и треви. Чувал си, как в бързото течение камъните се търкалят по дъното, носени от водата. А под някои от тях със сигурност е имало ларвички на ручейник. Та и тези ларвички в този момент се носят от течението. И най-важното, вече не са по дъното.

За такива условия е замислена мухата.
Има и още нещо: Ларвата е окачена към основния сектор чрез подвижна връзка, което допълнително допринася да имитира свободно движение във водата.

Та отговорът ми е: Основна суха муха Elk Caddis с дразнител ларва на кадис.

А, щях да пропусна: Да, мухата се вързва бавно и е пипкава наистина. Но пък с нея няма да ловя всеки ден. Десетина мухи са достатъчни в кутийката. А и ако се докаже в реални условия, времето за вързване е без значение. :D Това е най-малкия фактор (времето за вързване), с който се съобразявам, когато си правя мушета :tup: Повече ме притеснява как ги правя и материалите, от които ги правя.

Благодаря за въпросите и мненията. Радвам се, че двамата с Док ми ги зададохте и споделихте.

Поздрави и на теб. Много релакс и добри излети през годината. :fish15: :tup:
Аватар
D-r Kosio
Мнения: 1243
Регистриран на: Сря Апр 06, 2005 10:25
Риболов: Fly Fishing , Ice Fishing
Местоположение: Sofia
получил Браво: 52 пъти

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от D-r Kosio »

На стояща вода ще работят... И аз това казах. Но не виждам никакво предимство пред класическия стример. За бързата вода - също. Като искаш нещо да се търкаля - търкаляй го. От какъв зор ще правя фалшива примамка било пред, било след мухата с куката ?! Ние се чудим как да "целенасочим" рибата... слагаме атрактори - "hot spot", очи, червени опашки, "джангъл кок" пера за сьомговите и "tube"-мухи - това е все за улесняване на прицелването на рибата. А това, което предлагаш ще "работи" точно в обратната посока.. И да се е прицелила рибата - да се разсее : -" първото ли да изям, второ ли?...А ако говорим за бързей, що трябва да и усложняваме живота със "захранка"? По тази логика трябва да сложим едно телце отпред, едно отзад и поне по едно-две допълнителни телца от двете страни на мухата с куката.. Така ще се лови страхотно - захранката ще върви заедно с мухата.. :D

Не ме убеди... :wink:

Апропо, двуделните нимфи са изключително препоръчителни в имитацията на естествените нимфи !
чичо Док
Мнения: 3924
Регистриран на: Нед Яну 02, 2005 11:49
Риболов: с муха и шнур
Местоположение: София
дал Браво: 426 пъти
получил Браво: 491 пъти
Обратна връзка:

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от чичо Док »

Миро, полета на мисълта помага, но не всякога е предимство :lol:
Ако толкова държиш да ловиш със суха и нимфа едновремено виж в един от филмите му как О.Едуардс прави монтаж на нимфа заедно с голяма суха муха отгоре(кадис или клинк) - има специфика в монтажа на повода за сухата муха, като дропера е на основната линия , и ако спазиш всичко както е показал дедото, и има хранещи се риби - работи.
-----------
От мен сега:
CDC qull body dry fly
# 12 Varivas Wave 2120

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
memento mori ...
-----------------------
Lurebg.com
Аватар
jagger1
Мнения: 3187
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 761 пъти
получил Браво: 1187 пъти

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от jagger1 »

чичо Док написа:Миро, полета на мисълта помага, но не всякога е предимство :lol:
Ако толкова държиш да ловиш със суха и нимфа едновремено виж в един от филмите му как О.Едуардс прави монтаж на нимфа заедно с голяма суха муха отгоре(кадис или клинк) - има специфика в монтажа на повода за сухата муха, като дропера е на основната линия , и ако спазиш всичко както е показал дедото, и има хранещи се риби - работи.
-----------
..........................................
.......................................
:D :D :D . Аз обичам да летя, но понякога не ми достига подемна сила :D :D :D :tup:
Ей, много сте готини :tup:

А за монтажа на суха с нимфа - ще го потърся непременно, но се досещам какво може да е. Тук идеята е друга и трябва да я пробвам, пък ако ще и да си "разбия главата в неуспеха". Знам ли, може пък да успея :D . И успехът и неуспехът е опит. И в двата случая учи :tup: .

Не вярвате, нали? Аз ще опитам :oops: :roll: :D

Между другото, тази идея не е моя. Има вече реализация от 2011 г. Комбинациите са различни, но аз си мисля, че си струва да се опита. Има предизвикателство, а аз обичам предизвикателствата. :D

Поздрави, Док. :fish15:
Аватар
D-r Kosio
Мнения: 1243
Регистриран на: Сря Апр 06, 2005 10:25
Риболов: Fly Fishing , Ice Fishing
Местоположение: Sofia
получил Браво: 52 пъти

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от D-r Kosio »

Прав си ! Заглавието НЕ е : "Всички да покажем работещи мухички " :wink:
Аватар
jagger1
Мнения: 3187
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 761 пъти
получил Браво: 1187 пъти

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от jagger1 »

Еееее, Косьо, ами заглавието си е точно. Никъде не пише най-уловисти, най-...най-.... Показваме мушета. И експерименталните са нещо, което си заслужава да се обсъди.

Вие ми обърнахте внимание върху нещо с Док, за което не се бях замислил. Нали това е смисъла на тази тема. Чудя се, защо само трима-четирима показваме мушички. Не казвам че са уловисти. Аз за тези, които съм проверил, че работят винаги пиша по нещо. За експерименталните - също си казвам. Мисля, че няма лошо. Нали за това е темата. Да обсъдим, да покажем или по-точно - да покажем и да обсъдим, да споделим. Ама нещо малко са споделящите. А какво лошо има и в показването на уловистите? Или на нови идеи?

Светът се развива благодарение на идеите, съпроводени от експерименти, след което идва отрицанието и приемствеността. Там някъде, между експериментите и приемствеността се гуши и опитът. Ако този опит бъде споделен, тогава и експериментите минават на други нива. Във всяка идея има нещо рационално. Идеите лесно се раждат. Трудно е да се отстрани излишъкът, за да остане новото и рационалното.

Аз съм ви благодарен, че споделяте с Док и Стоян и сте директни. Не е задължително да сме на едно мнение, но е важно да си казваме какво мислим и как виждаме нещата. Точно това ценя във всеки един от вас. Знанията, опита и споделените мисли, за което лично ви благодаря.

Добре е да чуем мнението и на повече колеги - искрено и добронамерено. За съжаление, четящите са повече. Колко колеги с богат опит си траят? Какви тайни "оръжия" крият, само те си знаят. Е, ама разузнаването ще ги засече :D . Колкото и да ги крият. Защото, и ние можем да си засекретим оръжията :D . Тогава? ....

Поздрави и много здраве, най-вече здраве. И дано да се срещнем на живо. За мен ще е удоволствие и чест. :tup:
чичо Док
Мнения: 3924
Регистриран на: Нед Яну 02, 2005 11:49
Риболов: с муха и шнур
Местоположение: София
дал Браво: 426 пъти
получил Браво: 491 пъти
Обратна връзка:

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от чичо Док »

Balloon caddis
# 12

Изображение

Изображение

Изображение
memento mori ...
-----------------------
Lurebg.com
Публикувай отговор

Обратно към “Мухарски риболов”