Хърватска?

Кътче с риболовен имунитет за колегите в странство.
Аватар
taurus
Мнения: 848
Регистриран на: Сря Юни 01, 2005 16:56
Местоположение: София/Монтана

Хърватска?

Мнение от taurus »

Колеги, очертава ми се ходене в Хърватска за два-три дни след една седмица. Та искам да питам какви са вариантите да се лови там на морето - трябва ли някакво разрешение и т.н. Ще бъда в Опатия, градче близо до Риека. Дайте някакъв съвет за там. Какъв такъм да приготвя?
Благодаря.
Малка, ама риба... :-)
http://www.ribar.eu" target="window.open(this.href);return false;
PENN
Мнения: 4833
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 2:29
Местоположение: San Diego CA
получил Браво: 8 пъти

Мнение от PENN »

От това което сам чел из нета ми става ясно,че това е едно малко рибарско градче.По това време на годината може да се лови от брега бонито или нашенския паламуд.Грабвай здрави железа и яка макара и поразпитай там за какво иде реч.Не ми се рови из нета да видя точно в коя част отиваш,но погледни тази страничка за малко повече инфо.

http://www.big-game-adria.com/eng/fishing.htm

И да нащракаш снимки,да се порадваме и ние............
Go BIG or Go Home!
Бат Стан
Мнения: 10820
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 0:21
Местоположение: при пъстървите на Станкови бараки
дал Браво: 5 пъти
получил Браво: 58 пъти
Обратна връзка:

Re: Хърватска?

Мнение от Бат Стан »

taurus написа:Колеги, очертава ми се ходене в Хърватска за два-три дни след една седмица. Та искам да питам какви са вариантите да се лови там на морето - трябва ли някакво разрешение и т.н. Ще бъда в Опатия, градче близо до Риека. Дайте някакъв съвет за там. Какъв такъм да приготвя?
Благодаря.
Отпреди четири години ми е инфото, но вероятно ще ти свърши работа. Значи морето буквално гъмжи от риба, както и реката, която минава през центъра на Риека. От терасата на хотела хвърляхме филии хляб, които бяха атакувани от некви огромни кефалища или квато риба е там.
Май че за морето няма нужда от разрешително, но не съм много сигурен. За съжаление не знам какво стана с моя приятел Бранко Шулич, бивш отговорен редактор за морето в излизащия в Риека вестник Нови Лист Novi List, в момента би трябвало да е на световното първенство в Португалия по морски риболов, иначе щеше да ни информира. Все пак влез в сайта на вестника и пусни едно писмо до Josip DIMNJAŠEVIĆ, който гледам че води риболовната рубрика. Може и да ти отговори.
Основно ловят от лодка, но и от брега би трябвало да става. Абе като отидеш иди в някой магазин за такъми в Риека или Опатия, ще ти обяснят всичко на място. Хората в този край са невероятно любезни и услужливи. Има и добре организиран риболовен туризъм, но - както и всичко останало в Хърватия - цените са много високи.
Иначе Опатия не е малко рибарско градче, а много луксозен морски курорт, пълен с италианци. И цените са доста солени. Риека, който е на около 25 км ако не се лъжа, е един от най-красивите градове, които съм посещавал, все едно Велико Търново на море. Фантастично е! Местният специалитет е "фрути ди маре" - октоподчета, калмарчета и секви морски вкусотии, не пропускай да опиташ. Ако имаш време, направи си снимка на стадион "Кантрида" в Риека, уникално съоръжение, вкопано в скалите - така или иначе ще го видиш на път за Опатия. По магазините се продават същите боклуци, които и в Бг, само че на много по-високи цени. В Опатия може да си купиш ценни картини на млади хърватски художници.
Ако инаш нужда от друго инфо, свиркай.
Клуб по спортен риболов "Балканка"
Аватар
Ivan VP
Търговец
Мнения: 5297
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 18:32
Местоположение: БГ
получил Браво: 4 пъти
Обратна връзка:

Re: Хърватска?

Мнение от Ivan VP »

Бат Стан написа:
taurus написа:Колеги, очертава ми се ходене в Хърватска за два-три дни след една седмица. Та искам да питам какви са вариантите да се лови там на морето - трябва ли някакво разрешение и т.н. Ще бъда в Опатия, градче близо до Риека. Дайте някакъв съвет за там. Какъв такъм да приготвя?
Благодаря.
Отпреди четири години ми е инфото, но вероятно ще ти свърши работа. Значи морето буквално гъмжи от риба, както и реката, която минава през центъра на Риека. От терасата на хотела хвърляхме филии хляб, които бяха атакувани от некви огромни кефалища или квато риба е там.
Май че за морето няма нужда от разрешително, но не съм много сигурен. За съжаление не знам какво стана с моя приятел Бранко Шулич, бивш отговорен редактор за морето в излизащия в Риека вестник Нови Лист Novi List, в момента би трябвало да е на световното първенство в Португалия по морски риболов, иначе щеше да ни информира. Все пак влез в сайта на вестника и пусни едно писмо до Josip DIMNJAŠEVIĆ, който гледам че води риболовната рубрика. Може и да ти отговори.
Основно ловят от лодка, но и от брега би трябвало да става. Абе като отидеш иди в някой магазин за такъми в Риека или Опатия, ще ти обяснят всичко на място. Хората в този край са невероятно любезни и услужливи. Има и добре организиран риболовен туризъм, но - както и всичко останало в Хърватия - цените са много високи.
Иначе Опатия не е малко рибарско градче, а много луксозен морски курорт, пълен с италианци. И цените са доста солени. Риека, който е на около 25 км ако не се лъжа, е един от най-красивите градове, които съм посещавал, все едно Велико Търново на море. Фантастично е! Местният специалитет е "фрути ди маре" - октоподчета, калмарчета и секви морски вкусотии, не пропускай да опиташ. Ако имаш време, направи си снимка на стадион "Кантрида" в Риека, уникално съоръжение, вкопано в скалите - така или иначе ще го видиш на път за Опатия. По магазините се продават същите боклуци, които и в Бг, само че на много по-високи цени. В Опатия може да си купиш ценни картини на млади хърватски художници.
Ако инаш нужда от друго инфо, свиркай.
Мале и тука си информиран!
Не спомена само мухарски клуб "Горан" основан 1907 година.
Горното течение на Сава, Купа и Гачка ривър. Ма липаните и расовите блканаки са ти много далече. Тактиката ти стига до филиите с хляб. Представям си само следният репортаж:
В Риека на комат насъщен.
Добър избор е и ръжената филия омесена с вода от рЯката. Кука кват намерите, плавка с късинко рамо. Подавате в тихите места около брега, кълве доста оtчетливо.
Носете кредитна Виза или Американ Експрес за двневдният лиценз.
Бат Стан-гражданин и риболовец на света.
http://www.ivpfishing.com" onclick="window.open(this.href);return false;
Бат Стан
Мнения: 10820
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 0:21
Местоположение: при пъстървите на Станкови бараки
дал Браво: 5 пъти
получил Браво: 58 пъти
Обратна връзка:

Re: Хърватска?

Мнение от Бат Стан »

Ivan VP написа:
Бат Стан написа:
taurus написа:Колеги, очертава ми се ходене в Хърватска за два-три дни след една седмица. Та искам да питам какви са вариантите да се лови там на морето - трябва ли някакво разрешение и т.н. Ще бъда в Опатия, градче близо до Риека. Дайте някакъв съвет за там. Какъв такъм да приготвя?
Благодаря.
Отпреди четири години ми е инфото, но вероятно ще ти свърши работа. Значи морето буквално гъмжи от риба, както и реката, която минава през центъра на Риека. От терасата на хотела хвърляхме филии хляб, които бяха атакувани от некви огромни кефалища или квато риба е там.
Май че за морето няма нужда от разрешително, но не съм много сигурен. За съжаление не знам какво стана с моя приятел Бранко Шулич, бивш отговорен редактор за морето в излизащия в Риека вестник Нови Лист Novi List, в момента би трябвало да е на световното първенство в Португалия по морски риболов, иначе щеше да ни информира. Все пак влез в сайта на вестника и пусни едно писмо до Josip DIMNJAŠEVIĆ, който гледам че води риболовната рубрика. Може и да ти отговори.
Основно ловят от лодка, но и от брега би трябвало да става. Абе като отидеш иди в някой магазин за такъми в Риека или Опатия, ще ти обяснят всичко на място. Хората в този край са невероятно любезни и услужливи. Има и добре организиран риболовен туризъм, но - както и всичко останало в Хърватия - цените са много високи.
Иначе Опатия не е малко рибарско градче, а много луксозен морски курорт, пълен с италианци. И цените са доста солени. Риека, който е на около 25 км ако не се лъжа, е един от най-красивите градове, които съм посещавал, все едно Велико Търново на море. Фантастично е! Местният специалитет е "фрути ди маре" - октоподчета, калмарчета и секви морски вкусотии, не пропускай да опиташ. Ако имаш време, направи си снимка на стадион "Кантрида" в Риека, уникално съоръжение, вкопано в скалите - така или иначе ще го видиш на път за Опатия. По магазините се продават същите боклуци, които и в Бг, само че на много по-високи цени. В Опатия може да си купиш ценни картини на млади хърватски художници.
Ако инаш нужда от друго инфо, свиркай.
Мале и тука си информиран!
Не спомена само мухарски клуб "Горан" основан 1907 година.
Горното течение на Сава, Купа и Гачка ривър. Ма липаните и расовите блканаки са ти много далече. Тактиката ти стига до филиите с хляб. Представям си само следният репортаж:
В Риека на комат насъщен.
Добър избор е и ръжената филия омесена с вода от рЯката. Кука кват намерите, плавка с късинко рамо. Подавате в тихите места около брега, кълве доста оtчетливо.
Носете кредитна Виза или Американ Експрес за двневдният лиценз.
Бат Стан-гражданин и риболовец на света.
Ауе недей дрънка глупости - човекът пита за конкретно място. Ако се е интересувал от друг регион, щеше да каже. За балканките в Хърватия ще ти изнеса отделна лекция, тъй като там специално съм бил малко повече от теб - към 7 пъти се събират общо.
Клуб по спортен риболов "Балканка"
Аватар
Kriss
Мнения: 3006
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 8:38
Риболов: спининг, тролинг
Местоположение: София
получил Браво: 1 път
Обратна връзка:

Мнение от Kriss »

Allgemeine Informationen
Bevor sie Sportfischfang betreiben, müssen sie eine Genehmigung erlangen. Für die Beschaffung einer Genehmigung (Angelschein) benötigt man einen Personalausweis (Reisepass, Führerschein). Die Genehmigungen werden in Reiseagenturen und Reisebüros in allen Städten entlang der Küste ausgegeben.

Es werden Genehmigungen für den Sportfischfang mit Angelhaken, mit der Unterwasserharpune, mit der Schleppangel und der Legangel, wie auch die Genehmigungen für den Thunfischfang ausgegeben.

Die ganze Adria ist für den Fischfang freigegeben, wobei besondere Beschränkungen für die Gewässer der Nationalparks (Kornati, Brijuni, Krka und Mljet) bestehen sowie für einige andere, kleinere Lokalitäten.

Die Preise für die Genehmigungen (Angelscheine) sind verschieden, je nach dem, ob es sich um Tages-, Wochen- oder Monatsgenehmigungen handelt.

Preise der Angelscheine in Jezera Stand November 2005 (Kurs ca. 8,2 - 100 Kuna = 12,19 € Stand März 2006)
Lizenz für das Fischen auf alle Arten außer Thun
1 Tag 60 Kuna
3 Tage 150 Kuna
1 Woche 300 Kuna
1 Monat 700 Kuna

Lizenz für Thun
(diese ersetzt nicht die Lizenz wie unter 1 ! wer zusätzlich andere Arten Fischen möchten
braucht beide Lizenzen !)
1 Tag 100 Kuna
3 Tage 200 Kuna
1 Woche 400 Kuna
1 Monat 1000 Kuna

Erlaubte Fischfanggeräte und Ausrüstung
1. ANGELGERÄTE

- Wurfangel, insgesamt bis zu zwei (2) Stück, mit höchstens drei (3) Angelhaken pro Wurfangel
- Grundangel, insgesamt bis zu zwei (2) Stück, mit höchstens drei (3) Angelhaken pro Grundangel
- Schleppangel, insgesamt bis zu zwei (2) Stück, mit höchstens drei (3) Angelhaken pro
Schleppangel - Schleppangel mit Haken für den Fang von Kopffüßern
insgesamt bis zu zwei (2) Stück

2. UNTERWASSERHARPUNE

- Unterwasserharpune
insgesamt bis zu zwei Stück

Die Genehmigung für die Ausübung des Angelsports am Meer wird für die kroatischen und ausländischen Staatsbürger wie folgt erteilt:

1. für einen (1) Tag;
2. für drei (3) Tage;
3. für sieben (7) Tage;4. für dreißig (30) Tage;
5. für das laufende Kalenderjahr (Jahresgenehmigungen)

Die Genehmigungen für einen (1), drei (3), sieben (7) und dreißig (30) Tagen: werden an kroatische und ausländische Staatsbürger erteilt.

Die Tagesgenehmigungen werden gesondert für Fischen mit Angelgeräten, und für Fischen mit der Unterwasserharpune erteilt.

Die Gebühr für die Tagesgenehmigungen zum Fischen nur mit Angelgeräten beträgt:

1. - 60,00 Kuna für die Genehmigung für einen (1) Tag;
2. - 150,00 Kuna für die Genehmigung für drei (3) Tage;
3. - 250,00 Kuna für die Genehmigung für sieben (7) Tage
4. - 500,00 kuna für die Genehmigung für dreißig (30) Tage.
Die Gebühr für die Tagesgenehmigungen zum Fischen nur mit der

Unterwasserharpune beträgt:

1. - 60,00 Kuna für die Genehmigung für einen (1) Tag
2. - 150,00 Kuna für die Genehmigung für drei (3) Tage
3. - 250,00 Kuna für die Genehmigung für sieben (7) Tage;
4. - 500,00 Kuna für die Genehmigung für dreißig (30) Tage.

Erlaubte Mindestmasse
Fische (Pisces):

Zweibindenbrasse (Diplodus vulgaris) 15 cm
Iglun, Landesspr. (Tetrapturus belone) 120 cm
Schwertfisch (Xiphias gladius) 120 cm
Aal (Anguilla anguilla) 30 cm
Schwarze Scharbe (Sciaena umbra) 30 cm
Zackenbarsch (Epinephelus marginatus) 60 cm
Goldbrasse (Sparus aurata) 20 cm
Seebarsch (Dicentrarchus labrax) 25 cm
Marmorbrasse (Lithognathus mormyrus) 20 cm
Dornhai (Squalus acanthias) 65 cm
Сори, нямам време да го преведа.
Най важното - трябва ти лиценз. Купува се от Туристически Агенции във всички градове по крайбрежието.
За цените им предполагам лесно ще се ориентираш. За туна няма да хвърляш (предполагам), така че не ги гледай/
Най-долу са дадени минималните размери.
По-добре неестесвено весел, отколкто естествено нацупен!

Стари Видри
Аватар
taurus
Мнения: 848
Регистриран на: Сря Юни 01, 2005 16:56
Местоположение: София/Монтана

Мнение от taurus »

Благодаря Крис, сега ще си го преведа /ще помоля някой де/
Тенкю Бат' Стане, писах до вестника и сега чакам отговор. Като се получи ще кажа каква е информацията.
Малка, ама риба... :-)
http://www.ribar.eu" target="window.open(this.href);return false;
Аватар
taurus
Мнения: 848
Регистриран на: Сря Юни 01, 2005 16:56
Местоположение: София/Монтана

Мнение от taurus »

Доволно, но тази нощ се върнах от там. Риба не хванах, но поне хвърлих няколко пъти в морето :lol: . Проблема с разрешението за риболов е почти като тук - няма откъде да си го вземеш, особено пък в събота. В град Опатия не се продава лиценз, има в град Ичичи който е 2 км на юг. В град Риека се продава, но през седмицата. В събота открих само един магазин за рибарски такъми, който работеше до два часа и нямаха нито лиценз, нито стръв. Местните ловяха от кейовете или с въдица или с бутилка. На края на кордата - една тежка блесна и на нея стръв. Хвърляха навътре и след малко обираха линията. Не водеха блесната, по-скоро я използваха като тежест. Не изваждаха често, а това което вадеха беше дребосък. Изглежда големите са навътре в морето и се ловят с лодка. В Опатия се предлагаше и риболов от лодка за 55 евро - по 3-4 часа сутрин или следобед /както си избереш/ За целия ден струваше 125 евро.
Иначе мястото е хубаво - има много кейове, тъй като много лодки и яхти акустират там. Риба в морето също имаше доста - виждаше се с просто око. А в центъра на Риека има нещо което направо ме изуми - един канал от морето влиза навътре в града около километър. В него са наредени лодки на местните, но водата просто вреше от риба :shock: Предполагам че бяха кефали или нещо подобно. Бяха толкова много, че все едно гледаш аквариум в рибарски магазин. Прекарах си там към половин час да ги наблюдавам от едно мостче. Даже и една змиорка видях :lol: А не бяха малки рибки - бяха си мерни парчета от половин кило нагоре. Направих и снмки и ако са станали ще сканирам и ще пусна.
Та това е засега. Съвета ми е който ходи натам и иска да лови да се подготви по-среиозно от мене и да хвърля въдицата смело. :lol: :lol: :lol:
Малка, ама риба... :-)
http://www.ribar.eu" target="window.open(this.href);return false;
alekMK
Мнения: 121
Регистриран на: Пон Фев 27, 2006 5:20
Местоположение: Skopje,Makedonija
Обратна връзка:

Мнение от alekMK »

taurus,

Ами порано погледај по форумот кој од каде е и опитај го дирекно.
Аз сум од ЕХ Југославија и имам и познавање и контакти и опитај слободно.

О.К.
22часа и 120 мин.:fish1: сум online на www.aquariumecofish.com
:fish13:

Поздрав alekMK
Последно промяна от alekMK на Съб Сеп 30, 2006 12:09, променено общо 1 път.
CATCH, FOTO & RELEASE
www.aquariumecofish.com
Бат Стан
Мнения: 10820
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 0:21
Местоположение: при пъстървите на Станкови бараки
дал Браво: 5 пъти
получил Браво: 58 пъти
Обратна връзка:

Мнение от Бат Стан »

taurus написа:А в центъра на Риека има нещо което направо ме изуми - един канал от морето влиза навътре в града около километър. В него са наредени лодки на местните, но водата просто вреше от риба :shock: Предполагам че бяха кефали или нещо подобно. Бяха толкова много, че все едно гледаш аквариум в рибарски магазин. Прекарах си там към половин час да ги наблюдавам от едно мостче. Даже и една змиорка видях :lol: :
Направи ли ти впечатление, че там на центъра няма нито един риболовец? Същото нещо го видял с очите си през 2002 г., буквално вреше то кефалови риби. Питах и ми отговориха, че по принцип нве било забранено, обаче - не било приемливо. мааале, тва да е в София...
Клуб по спортен риболов "Балканка"
Аватар
uniqaudio
Мнения: 125
Регистриран на: Съб Юни 01, 2013 9:13
Риболов: Риболов с харпун в крайбрежни води.
Местоположение: София
дал Браво: 6 пъти
получил Браво: 7 пъти

Re: Хърватска?

Мнение от uniqaudio »

Сори, че поизтупвам тази старичка тема от прахта, обаче от известно време ме гложди един мерак. Да мръдна до Хърватска с цел туризъм. Не смятам да ловя риба, но мисля да си взема лодката да побръмча около островите и крайбрежието. Та ме интересува в тази връзка една за 3.8м лодка с 20к.с. двигател нужно ли е да се вадят разни разрешителни, лицензи, капитански и т.н?

Интересно ми е и за вътрешни водоеми в Сърбия, морето в Черна гора и Италия. Дали някой може да ме светне как стоят нещата.

Ще съм благодарен за всякакви отзиви.
Който може, прави го. Който не може, учи другите.
Аватар
uniqaudio
Мнения: 125
Регистриран на: Съб Юни 01, 2013 9:13
Риболов: Риболов с харпун в крайбрежни води.
Местоположение: София
дал Браво: 6 пъти
получил Браво: 7 пъти

Re: Хърватска?

Мнение от uniqaudio »

Ехо..оооо!
Който може, прави го. Който не може, учи другите.
Публикувай отговор

Обратно към “Риби и рибари в странство”