Морски риболов в Албания

Кътче с риболовен имунитет за колегите в странство.
fori
Мнения: 3210
Регистриран на: Сря Авг 09, 2006 13:24
дал Браво: 9 пъти
получил Браво: 35 пъти

Морски риболов в Албания

Мнение от fori »

За празниците направих едно ходене до Албания, да видя толкова ли е зле положението там, колкото го описват. Определено слуховете за Албания са силно преувеличени и не отговарят на действителността. Изкарах прекрасно, въпреки че лошото време ме изгони три дена преди предвиденото. Ето ги и трите части на пътеписа:
http://pamyatnih.blogspot.com/2015/03/blog-post.html" onclick="window.open(this.href);return false;
http://pamyatnih.blogspot.com/2015/03/blog-post_2.html" onclick="window.open(this.href);return false;
http://pamyatnih.blogspot.com/2015/03/blog-post_7.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Съжалявам, но откровено ме мързи да го преписвам във формат за phpbb
Превърни мозъка в мускули! - девиза на модерният спинингист
Аватар
Д-р Флекс
Мнения: 8721
Регистриран на: Чет Дек 03, 2009 17:56
Местоположение: София
дал Браво: 1372 пъти
получил Браво: 422 пъти

Re: Морски риболов в Албания

Мнение от Д-р Флекс »

Фори, гордея се, че се познаваме! :D :tup:
Аватар
max
Вносител
Мнения: 3210
Регистриран на: Чет Мар 05, 2009 15:24
получил Браво: 11 пъти
Обратна връзка:

Re: Морски риболов в Албания

Мнение от max »

Аз също съм чувал че всички предпочитат пътя през Игуменица.

Успех.
Аватар
hrimar
Мнения: 558
Регистриран на: Сря Яну 19, 2005 13:42
Местоположение: София
получил Браво: 3 пъти

Re: Морски риболов в Албания

Мнение от hrimar »

Много вдъхновяващо и написано с дух на истински откривател и мореплавател!

Инак, при една подобна авантюра в Албания, след като видяхме в канавката край “пътя” катастрофирал автовоз, натоварен с катастрофирал камион-влекач, върху който имаше катастрофирала кола, разбрах, че там няма невъзможни неща :shock:
Аватар
Алеко
Мнения: 11053
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 5:45
Риболов: Спининг, през забраната малко плувка на платено.
Местоположение: София
дал Браво: 142 пъти
получил Браво: 754 пъти

Re: Морски риболов в Албания

Мнение от Алеко »

Прекрасно, Фори! А някакви реки не видя ли там, освен онуй поточе?
bgfishingmaniac
Мнения: 444
Регистриран на: Пон Юни 18, 2007 14:00
дал Браво: 29 пъти
получил Браво: 80 пъти

Re: Морски риболов в Албания

Мнение от bgfishingmaniac »

Алеко написа:Прекрасно, Фори! А някакви реки не видя ли там, освен онуй поточе?
Привет,
През 2013 на път от родината за Германия решихме да направим пан -средиземноморско пътешествие с първа спирка: Котор - Черна Гора. За да стигнем до там обаче най-краткия път бе през Албания. В западната част на страната има новопостроена магистрала, която минава през приказно красив хълмисто-планински район и успоредно до уникална пъстървова река (подобна на ниските алпииски реки в Словения, Италия, Франция и т.н):

https://www.google.bg/maps/dir//41.7830 ... m2!4m1!3e0" onclick="window.open(this.href);return false;

За съжаление обаче в последствие прочетох, че албанци подобно на нашего брата са мародери; душегубци и са изтребили (и изтребват) с всячески средства рибните популации в реките си. Голяма загуба особено поради факта, че тези реки са били някога дом на много рядката дунавска сьомга: http://en.wikipedia.org/wiki/Huchen" onclick="window.open(this.href);return false;.

Поздрав
Аватар
promarine
Търговец
Мнения: 1074
Регистриран на: Пон Май 11, 2009 19:24
Риболов: Тролинг, джигинг и подводен
Местоположение: Варна
дал Браво: 55 пъти
получил Браво: 190 пъти
Обратна връзка:

Re: Морски риболов в Албания

Мнение от promarine »

bgfishingmaniac написа:... Голяма загуба особено поради факта, че тези реки са били някога дом на много рядката дунавска сьомга: http://en.wikipedia.org/wiki/Huchen" onclick="window.open(this.href);return false;.
Поздрав
Възможно е в Албанските реки някога да е имало риби от рода на таймените, но не бих ги нарекъл Дунавски пъстърви тъй като доколкото ми е известно, в Албания няма реки, които да се вливат в Дунав.
За България обаче е сигурно, че в не толкова далечното ни минало, някои наши реки са били обитавани от този вид /както и от липана, за който също не съм чувал да е улавян в последните няколко десетилетия/ :(
....
www.plodex.eu
....
fori
Мнения: 3210
Регистриран на: Сря Авг 09, 2006 13:24
дал Браво: 9 пъти
получил Браво: 35 пъти

Re: Морски риболов в Албания

Мнение от fori »

Алеко, да, мвидях реки, но картинката не беше от най-приятните. Имам предвид че по реката покрай която минаваше пътят имаше повече боклук от колкото по Панега и Искъра взети заедно. Със сигурност в по-дивите райони може да има нещо по-интересно, но не бих разглеждал Албания като дестинация за сладководен риболов.
Превърни мозъка в мускули! - девиза на модерният спинингист
bgfishingmaniac
Мнения: 444
Регистриран на: Пон Юни 18, 2007 14:00
дал Браво: 29 пъти
получил Браво: 80 пъти

Re: Морски риболов в Албания

Мнение от bgfishingmaniac »

Е че и дъговата пъстърва, толстолоба, крапито и т.н. не са нативни за Европата. С Хухо-то са зарибени дори и реки в Испания и Франция.
За сладководния риболов в Албания съм напълно съгласен с Фори-не си заслужава. Виж съседна Църна Гора е друга бира. Супер природа, добра инфраструктура, хубава храна и хора.
fori
Мнения: 3210
Регистриран на: Сря Авг 09, 2006 13:24
дал Браво: 9 пъти
получил Браво: 35 пъти

Re: Морски риболов в Албания

Мнение от fori »

bgfishingmaniac написа:. Супер природа, добра инфраструктура, хубава храна и хора.
С изключение на инфраструктурата, това важи и за албанското крайбрежие.
Превърни мозъка в мускули! - девиза на модерният спинингист
bgfishingmaniac
Мнения: 444
Регистриран на: Пон Юни 18, 2007 14:00
дал Браво: 29 пъти
получил Браво: 80 пъти

Re: Морски риболов в Албания

Мнение от bgfishingmaniac »

fori написа:
bgfishingmaniac написа:. Супер природа, добра инфраструктура, хубава храна и хора.
С изключение на инфраструктурата, това важи и за албанското крайбрежие.
Да, найстина нямат магистрали, но първокласните им пътища добри и не натоварени, поне това което видяхме тогава.
Котор е многго красиво местенце, с приятни семейни хотелчета.
Аватар
Алеко
Мнения: 11053
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 5:45
Риболов: Спининг, през забраната малко плувка на платено.
Местоположение: София
дал Браво: 142 пъти
получил Браво: 754 пъти

Re: Морски риболов в Албания

Мнение от Алеко »

Преди време от един познат чувах, че имало добри реки с добри риби в Албания, но нещата може и да са се променили. Виж, за Монтенегро също проявявам интерес.
fori
Мнения: 3210
Регистриран на: Сря Авг 09, 2006 13:24
дал Браво: 9 пъти
получил Браво: 35 пъти

Re: Морски риболов в Албания

Мнение от fori »

Алеко, не претендирам да съм видял много от Албания, просто това, което видях не ми хареса. Някак си придобих усещането че не им пука за боклуците. По крайбрежието населението е основно христианско - албанци католици и православни етнически гърци. В планините, където аз бих гонил дивото населението е предимно мюсюлманско и от там идват всичките приказки за "дивите" албанци. Територия на наркобарони и плантации от опиумен мак и марихуана. Не бих казал че ситуацията е като в холивудски филм, но хората там са малко нервни и малко по-малко им пука за туристите. Аз лично не бих тръгнал по пущинаците там, преди да си намеря някой местен гид, защото чуждите езици не са им сила, а взаимното неразбиране може да доведе до неприятни последици.
Превърни мозъка в мускули! - девиза на модерният спинингист
Аватар
Алеко
Мнения: 11053
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 5:45
Риболов: Спининг, през забраната малко плувка на платено.
Местоположение: София
дал Браво: 142 пъти
получил Браво: 754 пъти

Re: Морски риболов в Албания

Мнение от Алеко »

Разбира се, в никакъв случай не бих тръгнал сам.
Мунчо
Мнения: 16627
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 21:17
Риболов: пуристки
Местоположение: гАбРоВо
дал Браво: 415 пъти
получил Браво: 923 пъти
Обратна връзка:

Re: Морски риболов в Албания

Мнение от Мунчо »

Друзя, като цяло да се заминеш за Албания, при толкова дестинации, не е рационално решение...
БОКА НА УЛЪТО.

"Огин да я попари тая пастръва, що светли умове обърка и бастиса" Bate Raiko

СТАРИ ВИДРИ
Публикувай отговор

Обратно към “Риби и рибари в странство”