Макарите - поглед отвътре

Има шпула, има бигел, че и аванс се намира, що е то?
Публикувай отговор
Аватар
Ilian70
Мнения: 1718
Регистриран на: Пон Авг 24, 2009 21:06
Риболов: Спининг
Местоположение: Русе
дал Браво: 2095 пъти
получил Браво: 2533 пъти

Re: Макарите - поглед отвътре

Мнение от Ilian70 »

Павел Иванов написа:Иляне , вместо да се дивиш , поискай назаем от някой , ако нямаш различни дръжки и тествай .


пп - това е актуално и за учебника по геометрия . Ако нямаш , назаем :wink:
Имам дръжки, Павка, но не мисля да си губя времето. :D
ПП: Ти май си си загубил учебника по физика (механика) :wink:
"За глухия всички, които танцуват, са луди."
Х. Букай
https://grifon11.com/
εκατόν έξι κών επτά
quietriot
Мнения: 9345
Регистриран на: Пет Фев 23, 2007 13:39
Местоположение: СОФИЯ/ЯМБОЛ
дал Браво: 107 пъти
получил Браво: 155 пъти

Re: Макарите - поглед отвътре

Мнение от quietriot »

С промяната на дължината на дръжката се променя единствено усилието, което се прилага за единица оборот на короната ,по къса по голямо, по дълга по малко.
marinko7
Мнения: 434
Регистриран на: Вто Апр 12, 2011 8:49
дал Браво: 3 пъти
получил Браво: 1 път

Re: Макарите - поглед отвътре

Мнение от marinko7 »

единствено с промяна на големината на короната или броя на зъбите ,ще може да се промени предавателното число,другия вариант е с промяна големината на шпулата,но този вариант е безсмислен според мен,да се сложи по малка шпула за да се постигне по високо предавателно число.
Аватар
stoev
Мнения: 885
Регистриран на: Чет Сеп 27, 2007 16:44
Риболов: с изкуствени примамки
Местоположение: Варна
дал Браво: 144 пъти
получил Браво: 127 пъти

Re: Макарите - поглед отвътре

Мнение от stoev »

Д-р Флекс написа:Още Архимед (древен грък-рибар, впоследствие станал геометър) е казал: "дайте ми достатъчно дълга дръжка, и ще докарам коя да е Стела PG до оборотите на XG" ... :idea:
Друго е казал Архимед, Док! "Дайте ми достатъчно дълга дръШка и ще докарам коя да е нискобюджетна дайва/шимано до висините на Салтига/Стела ПГ" :wink:
Бъдете здрави и наслука...
http://starividri.org
Аватар
Павел Иванов
Мнения: 10853
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 1:29
Риболов: на маса
Местоположение: София
получил Браво: 189 пъти

Re: Макарите - поглед отвътре

Мнение от Павел Иванов »

Ilian70 написа:Имам дръжки,...
Ами гледам , че в случаят си го губиш с широки пръсти , та се ми се струва , че една проверка набързо , няма да те измъчи особено :wink:

Васе , това е и така по отношение на силата но и по отношение скоростта . Най-малкото в единят случай минаваш повече път , респективно се получава дадено предварение , нещо от типа :

Изображение

Изображение

Иначе общо взето се чудя за чий продължавам при положение , че на повечето ми опоненти им е по-лесно да щракат по клавиатурата увнаместо да проверят на практика :roll:

В случаят за мен съм стигнал до даден извод на база проба с мои си макари , лично от мен , без да ми го наговарят звездите и не виждам смисъл да продължавам :wink:
Ако спорите с идиот, има голяма вероятност в този момент той да прави същото.
Марк Твен.


Спинингиста , разширени вени нямааааа !

http://www.nflcc.com/
Аватар
Ilian70
Мнения: 1718
Регистриран на: Пон Авг 24, 2009 21:06
Риболов: Спининг
Местоположение: Русе
дал Браво: 2095 пъти
получил Браво: 2533 пъти

Re: Макарите - поглед отвътре

Мнение от Ilian70 »

Ми то и аз същото се чудя, та ставаме двама :D
Опитай да разделиш 29 на 6! Получава се 4,833333333333333333!
Това е предавателното число на макарата! Ако ще да сложиш четири метрова дръжка, за един оборот на същата, роторът ще се завърти на 4,83333333333333333 оборота.
За твое улеснение: 29 е броят на зъбите на короната; 6 е броят на зъбите на пиньона.

Освен ако твоята макара не е с динамично променящ се брой зъби, чиито брой зависи от дължината на дръжката :lol:

Аз бех дотук!
"За глухия всички, които танцуват, са луди."
Х. Букай
https://grifon11.com/
εκατόν έξι κών επτά
Аватар
smog
Мнения: 2030
Регистриран на: Сря Дек 22, 2004 23:18
Местоположение: София
дал Браво: 37 пъти
получил Браво: 13 пъти

Re: Макарите - поглед отвътре

Мнение от smog »

Павка, какво да ти кажа, Дайва са си написали за всеки модел колко СМ влакно прибира на един оборот, ако така ти е по-лесно, каквато и дръжка да сложиш това не се променя. Нещо ми се струва че бъркаш пътя, който върха на по-дългата дръжка изминава за един оборот спрямо по-късата, което няма абсолютно нищо общо с предавателното число:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

http://www.plat.co.jp/shop/catalog/prod ... shing.html
Гледай втората графа ;)
Че даже и за улеснение оцветяват различно шпулите на "бавните" и "бързите" модели :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: освен, че ги обозначават като "Н", идва от high-speed.
Обаче явно са страшни балъци, като вместо да правят всички тия тъпотии, да се бяха сетили за номера с дръжките :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
http://www.starividri.org/
" да се бомбардиратъ незащитени градове е почти толкова мѣрзко, колкото да ловишъ пъстърва съ червѣй"
troutbum
artaks
Мнения: 1005
Регистриран на: Сря Окт 11, 2006 19:38
дал Браво: 4 пъти
получил Браво: 16 пъти

Re: Макарите - поглед отвътре

Мнение от artaks »

Понеже се заговорхти за ПГ..та се сетих,че отдавана искам да ви покажа един странен хибрид.
Става въпрос за TwinPower 4000Mg.PG от 2003г

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Преди две,три години ми хрумна,че въпросния Туин би могло да се превърне в легендата ПГ..
С оглед,на това,че макарата е изградена,на база платформата,на ПГ от 2002г не виждах нещо да попречи това да стане.Поръчах пълен комплект части за ПГ/корона,пиньон,паразитки,и безконечник/и започнах да очаквам идването им...Чатите пристигнаха,и така се наместиха в корпуса,че все едно винаги са били там :D Оказа се всъщност,че разликата е само в короната.При магнезиевия Туин е 34мм и 37 зъба,а при ПГ....то е 34,3/37 зъба.Другото по което основно се различават е начина по който се монтира дръжката.При ПГ е,на резба,докато при магнезия тя минава през короната,и се захваща от другата страна с винтче с капачка...
В момента не ми се отваря макарата но частите са показвани няколко пъти,и са доста познати предполагам...
Ето ги все пак.От 4000 ПГ...
Изображение

Изображение

Това са частите от Mg..то които замених..
Изображение

Изображение
Сещам се,че тези части се монтират без затруднения,на Техниум 4000/5000 FA...Ако някои колега притежава такава макара може да се възползва от възникналата възможност...Макарата ще се преобрази,на секундата.Частите са без никакво износване..

При промяната която направих се наложи да поръчам,и дръжка от ПГ с която жестоко се прецаках...Първо,че,на евтиния долар пристигна с всички разходи,на около 160лв ако не се лъжа.Второ е доста тежка.Цели 53гр.За тогава обаче не намерих алтернатива.За да се усети пълния капацитет,на ПГ..предавката е необходима,и дръжка с работна дължина,на рамото 60мм...По-къса променя драстично макарата като ход,тяга,и усещане,на туина въобще..
Ето я..

Изображение

Това е оригиналната,на Mg...

Изображение

Чак сега успях да намеря каквото ми трябва...Дръжка в комплект с кнобчето/EVA/от Страдик 4000 CI4/CI4+.....Тя е с работна дължина 60мм и с цели 27гр по лека от тази,на ПГ....
В момента макарата с брейда/30лб-150м/и подложката моно 0.30мм. тежи 356гр.С дръжката за която стана,на въпрос теглото,на туина ще слезе до 329гр...Това при положение,че влакната останат същите.Вероятно съществува,и шпула с по-ниско тегло от настоящата/67гр/която съм ъпгрейднал с карбонови шайби,но за момента поне аз не намирам...В следствие,на тези шайби драга се вдигна до 15кг. и стана мкого по-прецизен...
Стопа,и лагерите които са от възможно най-доброто от Шимано са същите като,на ПГ...
Като цяло макарата е с невероятно лек,плаве,и безшумех ход.Така дърпа примамки в течение,че ако не се огъва върха,на пръчката почти не се усеща,че "влачи" нещо...Най-сериозното изпитание,на което съм я подлагал е въртяща 7...ца с утежнение 25гр в течение,на Марица...Ако искайте вярвайте но макарата буквално не изпитва никакво затруднение....При воблерите от големите размери при тролинг,и отново в река резултата е същия....
Това е Колеги...
Поздрави,и Късмет.....
artaks
Мнения: 1005
Регистриран на: Сря Окт 11, 2006 19:38
дал Браво: 4 пъти
получил Браво: 16 пъти

Re: Макарите - поглед отвътре

Мнение от artaks »

Много държа Мариански да вземе отношение по въпроса.... :wink: :tup:
Аватар
te4osoma
Мнения: 1880
Регистриран на: Чет Окт 28, 2010 16:30
Местоположение: ако го кажа,после трябва да ви убия.
дал Браво: 318 пъти
получил Браво: 122 пъти

Re: Макарите - поглед отвътре

Мнение от te4osoma »

Румба ,отдавна трябваше да покажеш този Франкещайн ...това е твоето дете...а ти си НеЧОВЕК....МАШИНА си Румба :wink: :wink:
Не се обвързвай с неща от които не можеш да се отървеш за 30 секунди ,когато усетиш жегата зад ъгъла...
artaks
Мнения: 1005
Регистриран на: Сря Окт 11, 2006 19:38
дал Браво: 4 пъти
получил Браво: 16 пъти

Re: Макарите - поглед отвътре

Мнение от artaks »

te4osoma написа:Румба ,отдавна трябваше да покажеш този Франкещайн ...това е твоето дете...а ти си НеЧОВЕК....МАШИНА си Румба :wink: :wink:
:lol: :lol: :lol: ..Макаричката кърти Течка...Ти помисли за твоите ПГ..та дали да не намалим теглото им с една страдик дръжка? При теб е повече от задължително с оглед,на целодневните ти "хамалогии" по Марица.Ще иска малко преработка щото резбата не е същата,но това е моя работа....Пък е красива мамка му... :lol:
Ето я.....
Изображение
plamenivanov
Мнения: 489
Регистриран на: Нед Сеп 02, 2012 17:10
Риболов: spining
Местоположение: Варна
дал Браво: 273 пъти
получил Браво: 203 пъти

Re: Макарите - поглед отвътре

Мнение от plamenivanov »

marinko7 написа:единствено с промяна на големината на короната или броя на зъбите ,ще може да се промени предавателното число,другия вариант е с промяна големината на шпулата,но този вариант е безсмислен според мен,да се сложи по малка шпула за да се постигне по високо предавателно число.
+1
toshiro
Мнения: 57
Регистриран на: Сря Юни 06, 2012 15:24
получил Браво: 1 път

Re: Макарите - поглед отвътре

Мнение от toshiro »

При почти еднакви размери на короната и зъбите ѝ има ли някаква друга разлика в обикновената МГ и ПГ-то? Възможно ли е с дълга дръжка на 4ри-грам да се постигне ПГ-ефекта? На г-н Павел Иванов му правя поклон за самочувствието!
m65
Мнения: 373
Регистриран на: Пон Ное 29, 2010 19:14
Риболов: ултра и лайт
Местоположение: на рЯката
дал Браво: 111 пъти
получил Браво: 416 пъти

Re: Макарите - поглед отвътре

Мнение от m65 »

Следващото ми мнение е резултат само на безпристрастни факти. А поговорката гласи, че пред фактите и боговете мълчат.

Въпреки, че знаех крайният резултат направих тест с макара Ryobi Zauber.
Тестът бе елементарен, и се състои в следното:
Направих един пълен оборот със сгъваема дръжка, също така един оборот с фрезована дръжка (която е по-дълга).
Крайният резултат бе, че роторът на макарата направи едни и същи обороти.

За всичките тези години за които съм ползвал макарите на Ryobi със сгъваеми и фрезовани дръжки мога да твърдя най-отговорно, че работата на едни и същи макари с по-дълга дръжка става само по-лека като цяло, независимо дали е на празен ход или по товар.

п.п. Има колеги в този и другият форум които се занимават с продажба на фрезовани дръжки за макарите на Ryobi. Ако искате помолете ги да направят и те един тест (ако се съмнявате в това което съм писал по-горе).
artaks
Мнения: 1005
Регистриран на: Сря Окт 11, 2006 19:38
дал Браво: 4 пъти
получил Браво: 16 пъти

Re: Макарите - поглед отвътре

Мнение от artaks »

toshiro написа:При почти еднакви размери на короната и зъбите ѝ има ли някаква друга разлика в обикновената МГ и ПГ-то? Възможно ли е с дълга дръжка на 4ри-грам да се постигне ПГ-ефекта? На г-н Павел Иванов му правя поклон за самочувствието!
Вероятно би могло..Може би,на 85%...Докато не се пробва няма как да се каже със сигурност.
Четириграма по подлежи,на разбиване обаче...Не е като да се завива директно в короната
Публикувай отговор

Обратно към “Макари”