Такъми за риболов от ветроходна яхта в Гърция

Кътче с риболовен имунитет за колегите в странство.
suntsu
Мнения: 79
Регистриран на: Пон Окт 17, 2011 12:10
дал Браво: 2 пъти

Такъми за риболов от ветроходна яхта в Гърция

Мнение от suntsu »

Понеже в темата за такъми никой не ми обърна внимание, ще пробвам с отделна тема:

Очертават ми се плавания в Северна Гърция с ветроходна яхта тази година. За спининг по пристанищата малко ми просветна - изчетох всичките 156 страници на другата тема. Но все пак съвети като за пълен новобранец в морския риболов са добре дошли. Основния ми въпрос е за тролинга - пръчка, макара, воблери, скорост на влачене, какви риби очакваме?

Миналата година си влачих щукарските Pointer 100 и Cultiwa 125 и имах 2 удара за 1 седмица с общо времетраене 30 секунди - първия го скъса след 25 секунди, втория успя да ми счупи и 2 водача на пръчката преди да си замине. ( Тя пръчката ми не беше нещо особено де - 3м 15-50 на Гарболино, бях я купувал на старо за спининг по Дунава, но така и не стигна до там...)
Така и не разбрах какво точно съм закачил и в 2-та случая, скоростта на лодката беше 4.5 възела първия път и 6-6.5 втория...
Все пак от този опит ми се струва, че влакното трябва да е доста по яко от моите 20лб и 3м пръчка е доста неудобна за целта. На прав път ли съм?
Аватар
promarine
Търговец
Мнения: 1074
Регистриран на: Пон Май 11, 2009 19:24
Риболов: Тролинг, джигинг и подводен
Местоположение: Варна
дал Браво: 55 пъти
получил Браво: 190 пъти
Обратна връзка:

Re: Такъни за риболов от ветроходна яхта в Гърция

Мнение от promarine »

Такъмите за тролинг от яхта трябва да са съобразени с рибите, които очакваш да ти клъвнат. Аз пусках по четири дъдици. Приблизителните дистанции на които отпускам примамките /от ляво на дясно/ са около 60-70м, 30-40м, 20-25м и 45-50м.
Първата /пак от ляво на дясно/ е на плиткогазещ воблер /16 до 20см от типа на този/.
Втората е на пискюл /розово-лилав с черни раета 16-18см, на 1-1,5м пред пискюла съм монтирал teaser bird (монтажа изглежда така)/
Третата е на дълбокогазещ воблер от типа на тези - /Noeby NBL9093- 14 или 18см/. Цветовете на воблерите според осветеността: при ясно слънчево време - естествени цветове, при мрачно време, на разведеляване или смрачаване - по-ярките окраски/класическия red head например/ би следвало да са по-резултатни.
Четвъртата въдица е отново на пискюл /по подобие на втората/.
При това разпределение на монтажите вероятността от оплитане при завой е минимизирана и считам, че примамките покриват добър периметър.
Макарите трябва да са здрави /желателно големи мултипликатори/ и да имат поне по 400-500м влакно с тест минимум 55lbs. Поводите 1мм флуорокарбон. Тъй като имам само един голям мултипликатор, аз ползвам Noeby Infinite 9000 и една Ryobi Carnelian
Въдиците - съответстващи на макарите. Двете странични може да са по-дълги /аз ползвам спининги за морски попинг/, средните трябва да са къси /максимум 1,80/. Отново поради липса на достатъчно специализирани въдици за тролинг, аз ползвах един спининги за морски джигинг.
За успешния тролинг е много важна скоростта. Оптималната според мен е 7-8 възла /13-15 км/ч/. За съжаление, не винаги ветроходните яхти могат да поддържат такава скорост, а скорост под 7 възла силно намалява шансовете за успех.
След като въдиците са заложени и скоростта нагласена, ви трябва голяма доза търпение. Имо дни, когато хищниците са близо до повърхността и са активни, но в повечето случаи се скатават някъде из дълбините. Сигурен признак на активни риби са множество пикиращи чайки. Лошото е, че докато стигнете до тях с яхтата, най-вероятно екшъна ще е вече приключил, така че не се разстройвайте ако за целия ден нямате нито един удар. :fish5:
Ако все пак имате щастието да ви удари някоя сериозна туна или риба меч /50+ кг/, бързо ще разберете, че шансовете да я извадите са доста хипотетични, особено ако капитана няма опит с маневрирането при вадене на сериозна риба. В никакъв случай не опитвайте да докарате рибата до яхтата преди да сте се убедили, че добре сте я уморили и имате пълен контрол. Не е никак приятно рибата да започне да обикаля около яхтата а вие да се чудите как да обикаляте разни изпънати въжета, мачти и други препятствия....
Ако пътуването ви се очертава да бъде в близост до брега, можете да смените тежката артилерия с нещо по-леко /поне частично/. Воблерчета тип миноу по 9-11 см с по няколко малки пискюлчета /монтаж тип чепаре/ над тях. Вероятността да клъвнат дребни тончета, паламуд или някоя корифена е значително по-голяма. В случая и скоростта може да бъде по-малка - 5-6 възла са достатъчни.
От моя двуседмичен скромен опит стигнах до извода, че ветроходната яхта далеч не е най-подходящата лодка за риболов.
....
www.plodex.eu
....
nkolev
Мнения: 499
Регистриран на: Сря Фев 10, 2010 16:36
Местоположение: Бургас
дал Браво: 45 пъти
получил Браво: 26 пъти

Re: Такъни за риболов от ветроходна яхта в Гърция

Мнение от nkolev »

Здравей колега, Андон ти е отговорил достатъчно изчерпателно и мога само да добавя нещо от личен опит. Воблерите цитирани от него могат да бъдат допълнени от Рапала Х-Рап (различават се по това, че Рапалата са по-скъпи) на Рапала Х-Рап 15 фута SB (малката синя) имаме извадена малка тунка ~ 9 кг., а на Yo-Zuri 3D - DD 130 mm отново син с две дръпвания го отнесе от тънкия такъм. Друга дребна подробност е скоростта: така описаната скорост 13-15 км/ч мисля е задължителна за пискюлите и за открито море, но ако влачиш само воблери и има по-дребни риби може да бъде 8 до 10 км/час. Още нещо за влакната Андон е абсолютно прав, да не се излъжеш да намалиш метража, че особено от яхта 300 метра ще са малко.
НДК
Аватар
promarine
Търговец
Мнения: 1074
Регистриран на: Пон Май 11, 2009 19:24
Риболов: Тролинг, джигинг и подводен
Местоположение: Варна
дал Браво: 55 пъти
получил Браво: 190 пъти
Обратна връзка:

Re: Такъни за риболов от ветроходна яхта в Гърция

Мнение от promarine »

nkolev написа:... Воблерите цитирани от него могат да бъдат допълнени от Рапала Х-Рап (различават се по това, че Рапалата са по-скъпи) на Рапала Х-Рап 15 фута SB (малката синя) имаме извадена малка тунка ~ 9 кг., а на Yo-Zuri 3D - DD 130 mm отново син с две дръпвания го отнесе от тънкия такъм. Друга дребна подробност е скоростта: така описаната скорост 13-15 км/ч мисля е задължителна за пискюлите и за открито море, но ако влачиш само воблери и има по-дребни риби може да бъде 8 до 10 км/час. Още нещо за влакната Андон е абсолютно прав, да не се излъжеш да намалиш метража, че особено от яхта 300 метра ще са малко.
Воблери има десетки модели и марки, които вършат работа. Дал съм примерите само като форма и размери за оушън тролинг. А по-високата скорост при използването на галемите воблери считам, че също дава значително по-добри резултати. При ниска скорост рибите често следват големия воблер, но не го атакуват. За малките воблери става и със 7 км/час.
А за метражите, мисля, че съм посочил абсолютния минимум защото ако с лека и бърза лодка можете да направите маневра и да тръгнете след рибата, то с ветроходната яхта нещата стават доста по-бавно :?
....
www.plodex.eu
....
Аватар
promarine
Търговец
Мнения: 1074
Регистриран на: Пон Май 11, 2009 19:24
Риболов: Тролинг, джигинг и подводен
Местоположение: Варна
дал Браво: 55 пъти
получил Браво: 190 пъти
Обратна връзка:

Re: Такъни за риболов от ветроходна яхта в Гърция

Мнение от promarine »

nkolev написа:... Воблерите цитирани от него могат да бъдат допълнени от Рапала Х-Рап (различават се по това, че Рапалата са по-скъпи) на Рапала Х-Рап 15 фута SB (малката синя) имаме извадена малка тунка ~ 9 кг., а на Yo-Zuri 3D - DD 130 mm отново син с две дръпвания го отнесе от тънкия такъм. Друга дребна подробност е скоростта: така описаната скорост 13-15 км/ч мисля е задължителна за пискюлите и за открито море, но ако влачиш само воблери и има по-дребни риби може да бъде 8 до 10 км/час. Още нещо за влакната Андон е абсолютно прав, да не се излъжеш да намалиш метража, че особено от яхта 300 метра ще са малко.
Воблери има десетки модели и марки, които вършат работа. Дал съм примерите само като форма и размери за оушън тролинг. А по-високата скорост при използването на големите воблери считам, че също дава значително по-добри резултати. При ниска скорост рибите често следват големия воблер, но не го атакуват. За малките воблери става и със 7 км/час.
А за метражите, мисля, че съм посочил абсолютния минимум защото ако с лека и бърза лодка можете да направите маневра и да тръгнете след рибата, то с ветроходната яхта нещата стават доста по-бавно :?
Да не говорим, че и туната и рибата меч могат за минута да слязат от повърхността - на 300+м дълбочина.
....
www.plodex.eu
....
nkolev
Мнения: 499
Регистриран на: Сря Фев 10, 2010 16:36
Местоположение: Бургас
дал Браво: 45 пъти
получил Браво: 26 пъти

Re: Такъми за риболов от ветроходна яхта в Гърция

Мнение от nkolev »

Разбира се Андоне, съгласен съм, твоите воблери имат предимството да са по-евтини и така човек може да си направи по-добра колекция от цветове за същити пари. А за скоростта :oops: , влачил съм предимно дребни (по-точно мислех си, че имам големи), но когато видях 4 кг. тунаки захапало 20 футовата Рапала, разбрах, че не съм прав. За влакната, тъй като съм с гумена лодка ми стигат (надявам се) около 350 метра (само да не стане като с "големите" ми воблери и "достатъчното" влакно).
НДК
Аватар
promarine
Търговец
Мнения: 1074
Регистриран на: Пон Май 11, 2009 19:24
Риболов: Тролинг, джигинг и подводен
Местоположение: Варна
дал Браво: 55 пъти
получил Браво: 190 пъти
Обратна връзка:

Re: Такъми за риболов от ветроходна яхта в Гърция

Мнение от promarine »

nkolev написа:... За влакната, тъй като съм с гумена лодка ми стигат (надявам се) около 350 метра (само да не стане като с "големите" ми воблери и "достатъчното" влакно).
Ако дълбочините, на които ловиш не надвишават 150-200м, 350м влакно ще са ти напълно достатъчни.
Надолу, няма как да ти развие повече, а като тръгне настрани просто ще тегли леката лодка, така че няма да имаш никакви проблеми /освен евентуална мускулна треска на следващия ден :wink: /.
....
www.plodex.eu
....
nkolev
Мнения: 499
Регистриран на: Сря Фев 10, 2010 16:36
Местоположение: Бургас
дал Браво: 45 пъти
получил Браво: 26 пъти

Re: Такъми за риболов от ветроходна яхта в Гърция

Мнение от nkolev »

promarine написа: Ако дълбочините, на които ловиш не надвишават 150-200м, 350м влакно ще са ти напълно достатъчни.
Надолу, няма как да ти развие повече, а като тръгне настрани просто ще тегли леката лодка, така че няма да имаш никакви проблеми /освен евентуална мускулна треска на следващия ден :wink: /.
Нямам мускулна треска на следващия ден :wink: - доста съм жилав и инат.
НДК
Аватар
promarine
Търговец
Мнения: 1074
Регистриран на: Пон Май 11, 2009 19:24
Риболов: Тролинг, джигинг и подводен
Местоположение: Варна
дал Браво: 55 пъти
получил Браво: 190 пъти
Обратна връзка:

Re: Такъми за риболов от ветроходна яхта в Гърция

Мнение от promarine »

nkolev написа:...Нямам мускулна треска на следващия ден :wink: - доста съм жилав и инат.
От инат и аз го докарвам :lol:
ама явно напоследък съм се поотпуснал :oops: :fish15:
....
www.plodex.eu
....
Аватар
promarine
Търговец
Мнения: 1074
Регистриран на: Пон Май 11, 2009 19:24
Риболов: Тролинг, джигинг и подводен
Местоположение: Варна
дал Браво: 55 пъти
получил Браво: 190 пъти
Обратна връзка:

Re: Такъми за риболов от ветроходна яхта в Гърция

Мнение от promarine »

Miro написа:Ще следя с интерес.
Какво да следиш?
Добре, че бях взел и харпуна, че щяхме да умрем от глад :lol:
....
www.plodex.eu
....
Аватар
Miro
Мнения: 622
Регистриран на: Чет Авг 25, 2005 10:20
дал Браво: 38 пъти
получил Браво: 49 пъти

Re: Такъми за риболов от ветроходна яхта в Гърция

Мнение от Miro »

:lol: :lol: :lol:
Значи да се готвя за умирачка, аз нямам харпун :?
Аватар
promarine
Търговец
Мнения: 1074
Регистриран на: Пон Май 11, 2009 19:24
Риболов: Тролинг, джигинг и подводен
Местоположение: Варна
дал Браво: 55 пъти
получил Браво: 190 пъти
Обратна връзка:

Re: Такъми за риболов от ветроходна яхта в Гърция

Мнение от promarine »

Miro написа::lol: :lol: :lol:
Значи да се готвя за умирачка, аз нямам харпун :?
Не е чак толкова страшно. В краен случай в Гърция ресторантчета бол, че и кухнята им е доста добра...ама друго си е все пак да се закотвиш надвечер в някое безлюдно, тихо заливче, да запалиш скарата /ако яхтата има такава/, да метнеш отгоре и някое меру или някой зъбар и да изкараш от хладилника бутилка домашно бяло вино :wink:
....
www.plodex.eu
....
Публикувай отговор

Обратно към “Риби и рибари в странство”