Предпочитани и удачни воблери за сом

Няма значение дали го ловите от брега, от лодка на влачене или на кльонк, удари ли ... адреналинът е на макс ;)
Публикувай отговор
Аватар
franko
Мнения: 3455
Регистриран на: Сря Авг 13, 2008 21:37
Риболов: сооооооом
Местоположение: пловдив
дал Браво: 32 пъти
получил Браво: 6 пъти

Re: Предпочитани и удачни воблери за сом

Мнение от franko »

ribata402 написа:Пролета не са всички на бориславци и боклуците...Но я се опитай другаде да хвенеш сом..Ще си валат до средата на 6 ти месец..
Добре го каза.
Emo-83
Търговец
Мнения: 16982
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 17:23
Местоположение: Sofia
дал Браво: 264 пъти
получил Браво: 272 пъти

Re: Предпочитани и удачни воблери за сом

Мнение от Emo-83 »

franko написа:
ribata402 написа:Пролета не са всички на бориславци и боклуците...Но я се опитай другаде да хвенеш сом..Ще си валат до средата на 6 ти месец..
Добре го каза.
Точно така.
Но според вас,как ги лапа сома рибите в плиткото.......само с устата,като солетки ли!
Има ли той атака с опашката,дори в средата на язовира или да кажем пред борчетата!?
Прави ли въртопи,като дори се чува доста силно пляскане с опашката.
И кво сега всички тези неща ги прави в дълбокото,а в плиткото не ги прави....така ли :!: :?:
А ако ги прави в плиткото,какво следва да се случва при случайно минаващ воблер....питам и отговор не искам.
:fish6:
Фране,това,как го казах :!: :roll:
http://fishem.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ех,рибо рибо-какво да правя,като съм се родил рибар,а ти риба!
Emo-83
Търговец
Мнения: 16982
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 17:23
Местоположение: Sofia
дал Браво: 264 пъти
получил Браво: 272 пъти

Re: Предпочитани и удачни воблери за сом

Мнение от Emo-83 »

ribata402 написа:Първо влача с толкова пръчки,едно че е поголям шанс,друго облавяш различини дълбочини,създаваш се едно пасаш от рибки с различни вибрации,това определено му засилва любопитството и го дразни повече...Това къде стои сома лятото няма как да знам,щото ме няма в боя,но го ловят в нищото по средата,след забраната го ловят по да брега,логично ,малките новоизлюпени и подрастващи рибета да са по близо да брега..
Големите сомове,лятото можеш да хванеш на тролинг в средата на язовира.Те не ловуват,а се препичат или зависват,като потънало дърво.
Многото вибрации,през няколко метра следващи една след друга го изнервят за атака.Щото той не е бяла риба да гони.
Единичната вибрация също я усеща прекрасно,но тя си заминава.А иначе идва една,втора,трета и се получава,като фифела при кльонка.
http://fishem.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ех,рибо рибо-какво да правя,като съм се родил рибар,а ти риба!
Аватар
franko
Мнения: 3455
Регистриран на: Сря Авг 13, 2008 21:37
Риболов: сооооооом
Местоположение: пловдив
дал Браво: 32 пъти
получил Браво: 6 пъти

Re: Предпочитани и удачни воблери за сом

Мнение от franko »

Emo-83 написа: Фране,това,как го казах :!: :roll:
Отказвам се от темата и изпадам в сянка. :D
мечока
Мнения: 153
Регистриран на: Съб Мар 07, 2009 12:52
Местоположение: dobrich
дал Браво: 3 пъти
получил Браво: 15 пъти

Re: Предпочитани и удачни воблери за сом

Мнение от мечока »

Въпрос- Прави ли му се на сома камшичен удар с опашката при температура на водата 6 гр.Не са ли забавени жизнените му функции? При температура от 11-12 гр. според мен е друго нещо.
Аватар
brandon76
Мнения: 292
Регистриран на: Пон Мар 28, 2011 15:38
Местоположение: Лунната пътека
дал Браво: 110 пъти
получил Браво: 3 пъти

Re: Предпочитани и удачни воблери за сом

Мнение от brandon76 »

...
magiosnika
Мнения: 342
Регистриран на: Пет Дек 22, 2006 20:28
получил Браво: 53 пъти

Re: Предпочитани и удачни воблери за сом

Мнение от magiosnika »

В цял свят, риба закачена извън устата не се счита за уловена, а за изкосена и уловът и не се признава :!: :idea: Няма значение дали си ловил на плувка,дъно,тролинг или кльонк :idea: От тук насетне разговорите са безпредметни :mrgreen: На всезнайкото Ему мога да кажа,че е много по лесно да се изкоси дългото, тромаво и голо тяло на сома, отколкото на която и да било друга риба :mrgreen: Точно това и се случва зимно време по речните ями, питай косачите по Марица :mrgreen: Не съм чувал по голяма глупост от това, че дву метрови сомове стоят у плиткажите и бият рибетата с опашки :D :mrgreen: Рядко срещана простотия е това :mrgreen: Карай, както казва Бранко - важното е алъж вериша да върви :D Като слушам категоричните изказвания на Ему, оставам с впечатленията, че живее под водата редом със сомовете :D Принципно, когато си закачил риба извън устата е най- добре да си притраеш и джентълменски да замълчиш :!: :idea: Тук алабалистики от рода на атаки с опашката, гъсти пасажи ,конкуренция за храна и прочие не важат.И цвета,вида и марката на воблера в такива случаи са без значение :idea: :D :mrgreen:
Аватар
Злати 76
Мнения: 206
Регистриран на: Вто Сеп 04, 2012 22:18
Риболов: РИБОЛОВ НА СОМ
Местоположение: София
получил Браво: 10 пъти

Re: Предпочитани и удачни воблери за сом

Мнение от Злати 76 »

мечока написа:Въпрос- Прави ли му се на сома камшичен удар с опашката при температура на водата 6 гр.Не са ли забавени жизнените му функции? При температура от 11-12 гр. според мен е друго нещо.
Много точно казано ,всичко друго е въпрос на интереси
Аватар
vestel
Мнения: 1023
Регистриран на: Съб Юни 25, 2011 22:15
Риболов: Риболов от лодка само Хишни риби :D
предимно Тролинг
Местоположение: Павликени
дал Браво: 81 пъти
получил Браво: 112 пъти
Обратна връзка:

Re: Предпочитани и удачни воблери за сом

Мнение от vestel »

Биологичния часовник си тиктака и дали е 7-8 или 11-12 градуса водата - сома започва да се храни и ще има атаки .... както със опашки така и директни попадения, а тои винаги си бие със опашка, а после лапа ... това си му е заложено във начина на хранене. на много от хванатите риби има белези и по опашката от воблера а тои си е хванат за устата.
Аватар
Tomahawk
Мнения: 1377
Регистриран на: Сря Мар 23, 2005 15:26
Местоположение: Шумен
дал Браво: 7 пъти
получил Браво: 26 пъти
Обратна връзка:

Re: Предпочитани и удачни воблери за сом

Мнение от Tomahawk »

Доста често се случва при толинг, първо да стресе пръта все едно си минал през закачка и след няколко секунди 2-3 последва удар и сом хванат за устата. Не веднъж ми се е случвало това и даже съм на щрек след, всяко такова стрисане на пръчката. :idea:
" Рибата не кълве събота и неделя" :)
" не е важна марката на воблера а на колко гази "
Аватар
lovo M
Мнения: 455
Регистриран на: Пет Яну 02, 2009 5:51
Местоположение: мадрид
получил Браво: 1 път

Re: Предпочитани и удачни воблери за сом

Мнение от lovo M »

Tomahawk написа:Доста често се случва при толинг, първо да стресе пръта все едно си минал през закачка и след няколко секунди 2-3 последва удар и сом хванат за устата.
Ако сома имаше,месести шарански ,,джуки,,......наистина бих се замислил по-въпроса. :idea:
Ако умееш да летиш, не-казвай на никого, защото няма да можеш да се отървеш от учители!
ribata402
Мнения: 2469
Регистриран на: Съб Сеп 17, 2011 17:04
Местоположение: plovdiv
получил Браво: 4 пъти

Re: Предпочитани и удачни воблери за сом

Мнение от ribata402 »

Гледал съм два или три клипа,на сом в голям аквариум..Всички атакуваха каракудата директно с устата..Как един нея прасна първо с упашката,или са други модели..
Аватар
yankosan
Мнения: 2964
Регистриран на: Чет Окт 28, 2010 20:13
Местоположение: Ямбол
дал Браво: 21 пъти
получил Браво: 12 пъти

Re: Предпочитани и удачни воблери за сом

Мнение от yankosan »

Случка...
През лето господне 2013-то.с един юнак на Ивито...
Влизаме,пускаме,чукам веднъж и на юнака уасабито се сгъна отведнъж :fish15:
Соме около трите кила,ковнато на тройката за опашката :D
За всичките ми 1823 сома :shock: :wink: всичкото в или около устата :!:
За откачените удари,само мога да гадая :wink:
Мънцата
Мнения: 1200
Регистриран на: Пет Сеп 12, 2008 14:27
Местоположение: Варна,морето...
дал Браво: 3 пъти
получил Браво: 7 пъти

Re: Предпочитани и удачни воблери за сом

Мнение от Мънцата »

yankosan написа:За всичките ми 1823 сома :shock:
https://www.youtube.com/watch?v=IEaHRx2-PJg" onclick="window.open(this.href);return false; :D
yankosan написа:Аз нямам проблем със света,той има проблем с мен...
Бат Стан написа:Едно време беше гъзария да пушиш и срамота да си гей. Сега е гъзария да си гей и е срамота да пушиш.
Аватар
brandon76
Мнения: 292
Регистриран на: Пон Мар 28, 2011 15:38
Местоположение: Лунната пътека
дал Браво: 110 пъти
получил Браво: 3 пъти

Re: Предпочитани и удачни воблери за сом

Мнение от brandon76 »

Това за удара с опашката е спорна работа,докато не го видя поне на няколко клипа не вярвам :)
По-скоро ако се вреже в пасаж риби,може да "избуфка" за да зашемети някоя от тях :roll:
А за разни проценти и други щуротий няма какво да говорим ,това са единични случай при тая студена вода да налапа като хората.
Магьосника хубаво го е написал :tup: Защо като лапат , на всички воблерите преди забраната орат по дъното !
Тоя това,оня онова - горките сомове :( Всеки тръгнал Генерал да става :mrgreen: :lol:
Цяла зима бракотата си шетат на воля,как за това не поговорихме из тоя форум!Всички се настървили да ловят сомове гиганти,а никой не се замисля,че те намаляват поголовно!Вадим вече година и нещо постоянно мрежите от Пясъка,как някой от големите майстори не се обади да помогне поне веднъж бе :idea: :?: :?: :?: Иначе като тръгне рибата панаир става .....

ПП. Това последното не беше по темата,но това мислех това написах,ще си позволя да цитирам един колего от форума в поста на който има много истина.
Па някой ако се припознае още по-зле за него....
Плашилото написа:В тоя ред на мисли,не-малка вина имат и вносителите и търговците на риболовни стоки.И те не правят нищо по въпроса,явно такъв им е интереса.Да сте чули да се борят явно с бракониерството? Само приказки.За тях е много изгодно да продават хиляди видове изкуствени примамки,коя от коя по скъпи,лодки с мощни мотори,сонари по няколко хиляди лева.Едно време имаше риба,нямаше значение дали ще изпуснеш някоя,трябваше да си много ляв,за да си тръгнеш капо.....
Поздрави и бъдете здрави :D :tup:
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на сом”