СИГНАЛИ ЗА БРАКОНИЕРИ!

Дискусии на тема контролни органи, закони и тяхното прилагане, бракониерите, и мястото на любителя риболовец в омагьосан кръг.
Публикувай отговор
Welsmeister
Мнения: 91
Регистриран на: Съб Авг 22, 2009 18:42
Риболов: спининг
Местоположение: централно
дал Браво: 18 пъти
получил Браво: 31 пъти

Re: СИГНАЛИ ЗА БРАКОНИЕРИ!

Мнение от Welsmeister »

Днес се спуснах с приятел по баластриерите около Шаново, Зимница. Един човек ми каза, че няма смисъл и че циганите вече не се притесняват и си ходят през деня с мрежите. Действително видях след малко стадо мангали (6 или 7) на колела всяко с щайга и мрежа на багажника, да слизат към едно заливче. Телефонът ми беше в колата, но повече май беше изненадата ми сигурно от наглостта им. Искаше ми се да излея туба с бензин в гората около залива и да я запаля... Но пак ще се видим, дано съм и с подходящата за случая компания.
люско
Мнения: 38
Регистриран на: Чет Окт 31, 2013 14:25
Местоположение: Русе
дал Браво: 2 пъти
получил Браво: 3 пъти

Re: СИГНАЛИ ЗА БРАКОНИЕРИ!

Мнение от люско »

Няма смисъл от подаване на сигнали към ИАРА в момента!Чакат си подписа на министъра и докато не се разпише за 2015г те не могат да направят нищо (не че след това ще направят).
Плашилото
Мнения: 126
Регистриран на: Нед Ное 09, 2014 0:30
дал Браво: 5 пъти
получил Браво: 15 пъти

Re: СИГНАЛИ ЗА БРАКОНИЕРИ!

Мнение от Плашилото »

От ИАРА няма никаква полза,трябва да се закрият.Нито зарибяват, нито вардят,вземат си добрите заплатки и са комбина с браковците.От време на време извадят някоя мрежа,колкото да имитират дейност.Все си мисля,че ако тези средства се използват за зарибяване,ползата ще е по-голяма
Плашилото
Мнения: 126
Регистриран на: Нед Ное 09, 2014 0:30
дал Браво: 5 пъти
получил Браво: 15 пъти

Re: СИГНАЛИ ЗА БРАКОНИЕРИ!

Мнение от Плашилото »

В тоя ред на мисли,не-малка вина имат и вносителите и търговците на риболовни стоки.И те не правят нищо по въпроса,явно такъв им е интереса.Да сте чули да се борят явно с бракониерството?Само приказки.За тях е много изгодно да продават хиляди видове изкуствени примамки,коя от коя по скъпи,лодки с мощни мотори,сонари по няколко хиляди лева.Дали е мъжко,като видиш две риби със скъпия сонар да хванеш една от тях?Съмнявам се.Едно време имаше риба,нямаше значение дали ще изпуснеш някоя,трябваше да си много ляв,за да си тръгнеш капо.Сега е пълно безвластие и резултата е налице.Няма риба,това е.Мрежи,токаджии,липса на контрол.Но ние сме си виновни(риболовците).Не накараме ли ИАРА да работи в наш интерес,ще доиде време,когато като като видим риба,ще я запаметим с GPS-а,но следващия път няма да я има.За права трябва да воюва,ако не, среден пръст!Но пръста е за нас!!
Аватар
brandon76
Мнения: 292
Регистриран на: Пон Мар 28, 2011 15:38
Местоположение: Лунната пътека
дал Браво: 110 пъти
получил Браво: 3 пъти

Re: СИГНАЛИ ЗА БРАКОНИЕРИ!

Мнение от brandon76 »

:tup: :tup: :tup: Браво колега,взе ми думите от устата !!! Има ли риба , търговийката бая ще намалее......Що да си мърдат пръста???????
Плашилото
Мнения: 126
Регистриран на: Нед Ное 09, 2014 0:30
дал Браво: 5 пъти
получил Браво: 15 пъти

Re: СИГНАЛИ ЗА БРАКОНИЕРИ!

Мнение от Плашилото »

Знам,че мнението ми да няма ИАРА е крайно и ще опитам да се обоснова.Аз съм от Видинско, преди две години ако не се лъжа арендаторът на яз.Дреновец беше бит от търмъкчии и му беше счупен кракът.Тази ИАРА,щом един опикан язовир не може да уварди,за какво е?И сега се търмъчи там.А трябва да контролира Дунав(от р. Тимок до с. Арчар),ез.Рабиша(там пък е мрежа до мрежа),яз.Поледковци(с гладните Кулски бригади),вътрешните реки и др.Да не говорим,че по Дунава,където е най-масовия риболов,няма никакъв контрол.Парашути,цапала,улов на маломерна риба,нощен риболов,разрешен брой въдици,припони(това не е нарушение според нашата ИАРА,може би сме отделен щат от РБ)-това въобще не се проверява.Отбива се номера с проверка на билета и това е.Щом като се бие с ток по светло представете си какъв е контрола.

А сега сметките-6 човека заплати и осигуровки(може и да са повече)X 1000лв(може да са повече с бензин,дрехи и др.)x12 месеца=72000лв.годишно!!!С тези пари ако се зарибява ще има за любителите риболовци,за бракониерите,даже може да остане някояриба :shock:
Плашилото
Мнения: 126
Регистриран на: Нед Ное 09, 2014 0:30
дал Браво: 5 пъти
получил Браво: 15 пъти

Re: СИГНАЛИ ЗА БРАКОНИЕРИ!

Мнение от Плашилото »

Забравих да спомена-през забраната 2013 г Мечо Турчина(виден ДПС кадър,уволнен иараджиа) се беше изстъпанил до Речна гара на кея и кротко си ловеше скобар.Разстояноето да ИАРА е 200-300 метра но на тоя дерибей хич не му пукаше. На ИАРА-Видин също!
Uriel
Мнения: 55
Регистриран на: Пон Юни 09, 2014 20:03
Риболов: Спининг риболов

Re: СИГНАЛИ ЗА БРАКОНИЕРИ!

Мнение от Uriel »

116 килограма риба – платика е иззета от автомобил край язовир „Жребчево“, съобщиха от Изпълнителната агенция по рибарство и аквакултури.
Инспекторите по сигнал на граждани са спрели за проверка автомобила на път II-55 на километър над Гурково.

Проверката е извършена от служителите на отделите от Сливен и Стара Загора, както и на полицаи от участък Гурково.

На нарушителя са съставени актове за нарушения, а рибата е дарена на социален дом в Твърдица.

източник: Блиц.бг
Жената е най-добрата профилактика срещу старческо слабоумие, като кара мъжа си да мисли денонощно за какво му се цупи.
Vid
Мнения: 705
Регистриран на: Пон Апр 11, 2011 2:58
Местоположение: Haskovo
дал Браво: 76 пъти
получил Браво: 44 пъти

Re: СИГНАЛИ ЗА БРАКОНИЕРИ!

Мнение от Vid »

Всички съдят ИАРА, че не си вършела работата. Е, как да си върши работата с 2-ма служители на областен регион, кои са със заплата от 400- 500 лв. и с допотопна техника и оборудване???
А, дайте да видим къде отиват нашите пари от риболовни билети кои плащаме. За зарибяване определено и стотинка не отива... За опазване и заплати и ресурси на ИАРА???
За 2014 г. са издадени над 300 хил. риб. билета... Х 25 лв = 7,5 млн. лв., това по спомен, щото в нета не намирам по достоверно инфо.
КЪДЕ ОТИВАТ ТЕЗИ ПАРИ?? В бюджета, за пенсии или за магистралите на бат Бойко??

чл. 53 от ЗРА - Чл. 53. (1) Средствата за управление и опазване на рибните ресурси се набират от:

1. (изм. - ДВ, бр. 94 от 2005 г.) таксите за издаване на разрешителни за стопански риболов, таксите за регистрация на рибопроизводителите и от таксите за услугите, извършвани от ИАРА, определени с тарифата по чл. 17а, ал. 4;

2. таксите за издаване на билети за любителски риболов;

3. (изм. - ДВ, бр. 36 от 2008 г.) събраните глоби, имуществени санкции и обезщетения в полза на държавата за нанесени вреди на рибата и другите водни организми в обектите по чл. 3, ал. 1, т. 1 и в язовирите - държавна собственост;

4. постъпления от дарения, спонсорство, помощи, целеви постъпления от местни и чуждестранни физически или юридически лица или от международни организации, фондации и програми;

5. субсидии (трансфери) от републиканския бюджет, чрез Министерството на земеделието и храните като първостепенен разпоредител с бюджетни кредити;

6. други постъпления, определени със закон или друг нормативен акт.

Някой може ли да цитира колко са тези средства примерно за 2014 г. и колко от тях са отишли за разходи на ИАРА, колко за зарибяване и пр..???? Никъде в този закон не е казано, че средства събани от нас риболовците могат да "ходят за други-политмероприятия..."
Мисълта ми е, че ако тези пари влизат само в ИАРА, ще имаме и читаво зарибяване, пари за заплати на служители на ИАРА, както и оборудване на последните...
‎Късметът е пресечната точка на предварителната подготовка и шанса.
Сенека
Аватар
zampo
Мнения: 1117
Регистриран на: Чет Сеп 28, 2006 11:57
Риболов: спининг , тролинг
Местоположение: Враца
дал Браво: 17 пъти
получил Браво: 36 пъти

Re: СИГНАЛИ ЗА БРАКОНИЕРИ!

Мнение от zampo »

Ако , закона се спазваше , България щеше да е рай за риболовците !
Само си представете , всяка година да се извършва реално зарибяване за 2 милиона и половина лв. :shock:
Вярвай само на писмени документи,защото в един момент нечестивците се отмятат!!!!!!!!
Матей Преображенски(Миткалото)
Аватар
babydoctor
Мнения: 15953
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:59
Местоположение: София
дал Браво: 46 пъти
получил Браво: 160 пъти

Re: СИГНАЛИ ЗА БРАКОНИЕРИ!

Мнение от babydoctor »

Рибата си има страхотни възпроизводителни възможности, затова и оцелява през вековете...Зарибяването е нужно само за въвеждане на нов вид, примерно амур, за да опасе растителността, или там, където водоема е обезрибен тотално от браковците. Ключовата дума е ОХРАНА, натам рибата си знае работата. 70-80 тте години съм хващал по 25-30 скобара на Струма, по 42-45 см., други нямаше. Аз и до сега по-малък скобар не съм виждал. И това при положение, че всяка година, като тръгне рибата да се размножава, по Четирска, Драговищица и другите притоци селяните ги причакваха с тояги и вили и пълнеха чували, за да си хранят прасетата. :mrgreen:
Каква е тая участ бе, народе - какъвто и байрак да се развее, дръжката му все ти е отзад...
Защо винаги бъдещето е светло, а никога настоящето???
rumenqnkulov
Мнения: 31
Регистриран на: Чет Юли 28, 2011 15:18
дал Браво: 1 път
получил Браво: 4 пъти

Re: СИГНАЛИ ЗА БРАКОНИЕРИ!

Мнение от rumenqnkulov »

На Рабиша ВЕЦ-а си работи и тегли вода въпреки забраната,ако не го спрат навреме кои знае колко хаивер ще затрият тия малоумници!! :evil:
rumenqnkulov
Мнения: 31
Регистриран на: Чет Юли 28, 2011 15:18
дал Браво: 1 път
получил Браво: 4 пъти

Re: СИГНАЛИ ЗА БРАКОНИЕРИ!

Мнение от rumenqnkulov »

ВЕЦ-а на Рабиша продължава да работи,но сега поводът е че не могат да затворят шлюзовете на кулата.Тъжно!!Няма законност в тая държава!
Welsmeister
Мнения: 91
Регистриран на: Съб Авг 22, 2009 18:42
Риболов: спининг
Местоположение: централно
дал Браво: 18 пъти
получил Браво: 31 пъти

Re: СИГНАЛИ ЗА БРАКОНИЕРИ!

Мнение от Welsmeister »

Събота, 13.06. Римски мост на яз. Жребчево, нямах тогава тел. на ИАРА, но снимах ей така "неизвестни" извършители дошли за риба с парашути, рачарници:
Изображение
с "неизвестна" кола:
Изображение
Имаше и още от другата страна. Бяха налазили...
Плашилото
Мнения: 126
Регистриран на: Нед Ное 09, 2014 0:30
дал Браво: 5 пъти
получил Браво: 15 пъти

Re: СИГНАЛИ ЗА БРАКОНИЕРИ!

Мнение от Плашилото »

Хайде колеги,защо не пишете?Свършиха ли се бракониерите или се уморихте?Като за начало да поумуваме защо при залавянето на мрежи не се стига до конкретния извършител,а почти винаги той е неизвестен.Не мисля,че това е толкова сложно.Просто трябва засада и ако никои не уведоми мрежарите(от местните или от ИАРА),те просто ще доидат да ги извадят и няма да се бавят,особено при тая топла вода.Та въпросът е,защо това не се прави?Все едно полицията да намери оръжието от престъплението и после да не търси престъпника.Друга констатацията е, че каквато ни е държавата ,такава ни е полицията,такава е и ИАРА-та.Не мислите ли,че има нещо сбъркано ?
Публикувай отговор

Обратно към “ИАРА, законът, бракониерите ...”