Плетено или моно при риболов на пъстърва?

Форум за спининговия риболов, чиито любезни домакини са майсторите от “Старите видри”.
Публикувай отговор
quietriot
Мнения: 9345
Регистриран на: Пет Фев 23, 2007 13:39
Местоположение: СОФИЯ/ЯМБОЛ
дал Браво: 107 пъти
получил Браво: 155 пъти

Re: Плетено или моно при риболов на пъстърва?

Мнение от quietriot »

Д-р Флекс написа:80 прочитания дотук и нито едно мнение... Това е пряко доказателство за постепенния залез на този форум - допреди 2 години щеше да има 80 мнения за същото време, и 400 прочитания! :D

Християне, ще споделя моето мнение по въпроса ти, от позицията обаче на човек, непредпочитащ плетено при риболова на пъстърва в река. Честно казано, в последните 3 години едва на един от всеки 10 излета на река ползвам плетено: когато ловя на реки с доказано трофейни риби, или когато условията го изискват - високи, бързи води, които обикновено са и замътени, при които ползвам по-масивни примамки. В язовир или на водоем за спортен риболов, зарибен с пъстърва, обаче, ползвам предимно брейд.

Слагам повод около 50-60 см флуоро 4-6 унции, съответно ловя с 4-нишков Варивас 4-6
либри, бледосин на цвят, който едва ли е особено видим за пъстървата, освен когато водата е кристална и ниска, слънцето е високо и няма сянка - но тогава не би ми хрумнало да ползвам плетено :D Повода е главно за предпазване на влакното от претриване, не толкова за да прикрива брейда от рибите.

Тънкия хубав брейд е наистина удоволствие, но и главоболие, докато свикнеш с маниера му да се носи като паяжина след приводняване на примамката, и се научиш да замяташ безпроблемно.
какво да му напиша като той иска да го убедят че е добре на плетено , а аз ловя пъстърви само на моно.
Аватар
getsbi
Мнения: 290
Регистриран на: Чет Фев 04, 2010 11:34
Местоположение: Плевен
дал Браво: 47 пъти
получил Браво: 49 пъти

Re: Плетено или моно при риболов на пъстърва?

Мнение от getsbi »

bgfishingmaniac написа:Браво, браво добра дискусия се получава.
Не смятам да слизам на нивото на getsbi и отговарям на "нашенския" му коментар. Моето ( може и грешно ) мислене е ,че форума като такъв не е място за "смопръцковщина", но и за дискусии. Както и да е...
Не си ме разбрал правилно. Възхищавам се на репортажите ти. С удоволствие ги чета. Ако имам такова преживяване, с радост бих го споделил. Ако ги няма репортажите, няма да ги чета и така. Ще се кефя на други написани неща.
Аватар
MapuaH
Мнения: 5825
Регистриран на: Вто Яну 11, 2005 20:46
Риболов: Основно спининг
Местоположение: Markdorf, Deutschland
дал Браво: 357 пъти
получил Браво: 346 пъти
Обратна връзка:

Re: Плетено или моно при риболов на пъстърва?

Мнение от MapuaH »

bgfishingmaniac написа:Браво, браво добра дискусия се получава.
Не смятам да слизам на нивото на getsbi и отговарям на "нашенския" му коментар. Моето ( може и грешно ) мислене е ,че форума като такъв не е място за "смопръцковщина", но и за дискусии. Както и да е...
Така говориш, защото не познаваш човека :) Напротив, дал ти е много правилен съвет !!!

Поздрави
М.
"Риболовът не е наслука - риболовът е наука !!!"
bgfishingmaniac
Мнения: 444
Регистриран на: Пон Юни 18, 2007 14:00
дал Браво: 29 пъти
получил Браво: 80 пъти

Re: Плетено или моно при риболов на пъстърва?

Мнение от bgfishingmaniac »

quietriot написа:
Д-р Флекс написа:80 прочитания дотук и нито едно мнение... Това е пряко доказателство за постепенния залез на този форум - допреди 2 години щеше да има 80 мнения за същото време, и 400 прочитания! :D

Християне, ще споделя моето мнение по въпроса ти, от позицията обаче на човек, непредпочитащ плетено при риболова на пъстърва в река. Честно казано, в последните 3 години едва на един от всеки 10 излета на река ползвам плетено: когато ловя на реки с доказано трофейни риби, или когато условията го изискват - високи, бързи води, които обикновено са и замътени, при които ползвам по-масивни примамки. В язовир или на водоем за спортен риболов, зарибен с пъстърва, обаче, ползвам предимно брейд.

Слагам повод около 50-60 см флуоро 4-6 унции, съответно ловя с 4-нишков Варивас 4-6
либри, бледосин на цвят, който едва ли е особено видим за пъстървата, освен когато водата е кристална и ниска, слънцето е високо и няма сянка - но тогава не би ми хрумнало да ползвам плетено :D Повода е главно за предпазване на влакното от претриване, не толкова за да прикрива брейда от рибите.

Тънкия хубав брейд е наистина удоволствие, но и главоболие, докато свикнеш с маниера му да се носи като паяжина след приводняване на примамката, и се научиш да замяташ безпроблемно.
какво да му напиша като той иска да го убедят че е добре на плетено , а аз ловя пъстърви само на моно.
Не в така Васко :) Идеята ми както и става бе да се получи дискусия сравнявайки предимствата и недостатъците на брейда и монофила при риболов на пъстърви. Ето и обобщението до сега (предимстванта на един може да се отчитат като недостатъци на другия и обратно):

Монофил
Предимства:
- евтин
- по-малко видим в прозрачна вода
- по-лесен за "менажиране"
- абрзивоустойчив
Недостатъци
- ниска чувствителност

Плетено
Предимства:
- добра чувствителност (фактор удоволствие)
- по-добра (само) засечка
- по-добро съотношение здравина/дебелина
- наложителен при риболов на трофейни екземпляри ???
Недостатъци
- възможно нараняване на рибата
- изисква по-деликатна работа с аванса за да се избегнат откачвания

Моля чувствайте се свободни да добавяте и/или редактирате написаното до тук.
bgfishingmaniac
Мнения: 444
Регистриран на: Пон Юни 18, 2007 14:00
дал Браво: 29 пъти
получил Браво: 80 пъти

Re: Плетено или моно при риболов на пъстърва?

Мнение от bgfishingmaniac »

getsbi написа:
bgfishingmaniac написа:Браво, браво добра дискусия се получава.
Не смятам да слизам на нивото на getsbi и отговарям на "нашенския" му коментар. Моето ( може и грешно ) мислене е ,че форума като такъв не е място за "смопръцковщина", но и за дискусии. Както и да е...
Не си ме разбрал правилно. Възхищавам се на репортажите ти. С удоволствие ги чета. Ако имам такова преживяване, с радост бих го споделил. Ако ги няма репортажите, няма да ги чета и така. Ще се кефя на други написани неща.
Сърдечни извинения! Глуповато (както обикновено) съм АНАЛизирал казаното :)! Това е тема за друг разговор, която ще подема при следващив ми пост в чуждестрания подфорум :)
quietriot
Мнения: 9345
Регистриран на: Пет Фев 23, 2007 13:39
Местоположение: СОФИЯ/ЯМБОЛ
дал Браво: 107 пъти
получил Браво: 155 пъти

Re: Плетено или моно при риболов на пъстърва?

Мнение от quietriot »

bgfishingmaniac написа:
quietriot написа:
Д-р Флекс написа:80 прочитания дотук и нито едно мнение... Това е пряко доказателство за постепенния залез на този форум - допреди 2 години щеше да има 80 мнения за същото време, и 400 прочитания! :D

Християне, ще споделя моето мнение по въпроса ти, от позицията обаче на човек, непредпочитащ плетено при риболова на пъстърва в река. Честно казано, в последните 3 години едва на един от всеки 10 излета на река ползвам плетено: когато ловя на реки с доказано трофейни риби, или когато условията го изискват - високи, бързи води, които обикновено са и замътени, при които ползвам по-масивни примамки. В язовир или на водоем за спортен риболов, зарибен с пъстърва, обаче, ползвам предимно брейд.

Слагам повод около 50-60 см флуоро 4-6 унции, съответно ловя с 4-нишков Варивас 4-6
либри, бледосин на цвят, който едва ли е особено видим за пъстървата, освен когато водата е кристална и ниска, слънцето е високо и няма сянка - но тогава не би ми хрумнало да ползвам плетено :D Повода е главно за предпазване на влакното от претриване, не толкова за да прикрива брейда от рибите.

Тънкия хубав брейд е наистина удоволствие, но и главоболие, докато свикнеш с маниера му да се носи като паяжина след приводняване на примамката, и се научиш да замяташ безпроблемно.
какво да му напиша като той иска да го убедят че е добре на плетено , а аз ловя пъстърви само на моно.
Не в така Васко :) Идеята ми както и става бе да се получи дискусия сравнявайки предимствата и недостатъците на брейда и монофила при риболов на пъстърви. Ето и обобщението до сега (предимстванта на един може да се отчитат като недостатъци на другия и обратно):

Монофил
Предимства:
- евтин
- по-малко видим в прозрачна вода
- по-лесен за "менажиране"
- абрзивоустойчив
Недостатъци
- ниска чувствителност

Плетено
Предимства:
- добра чувствителност (фактор удоволствие)
- по-добра (само) засечка
- по-добро съотношение здравина/дебелина
- наложителен при риболов на трофейни екземпляри ???
Недостатъци
- възможно нараняване на рибата
- изисква по-деликатна работа с аванса за да се избегнат откачвания

Моля чувствайте се свободни да добавяте и/или редактирате написаното до тук.
Добре нека да е дискусия , Варивас супер трут е 16 лв ролката , което си е 8 евро, другото си е ластик за който не си заслужава да се дискутира. Един флорокарбон който е минимално рзтеглив на 100м си е около 30 лв което си е цена за плетено. Аз понеже мразя поводите, на две от спининговите макари съм навил супер троут 6 и 8 либри на Варивас и на мултито съм с флоро 0,22 на торай.
Аватар
getsbi
Мнения: 290
Регистриран на: Чет Фев 04, 2010 11:34
Местоположение: Плевен
дал Браво: 47 пъти
получил Браво: 49 пъти

Re: Плетено или моно при риболов на пъстърва?

Мнение от getsbi »

bgfishingmaniac написа:
Сърдечни извинения! Глуповато (както обикновено) съм АНАЛизирал казаното :)! Това е тема за друг разговор, която ще подема при следващив ми пост в чуждестрания подфорум :)
:tup:

Стана малко отклонение, за което се извинявам и аз.Нямам за цел да се заяждам с никого по целия свят :)

Относно засечката с брейд, когато няма да прибирам рибите. В Бг не са толкова водоемите и се знае горе долу, какви риби има в реките. Когато очаквам малки рибки, взимам съответния такъм за тях, лайт, ултралайт. Така се увеличава кефа и се намаляват нараняванията до минимум. С брейда в повечето случаи се самозасичат и лично аз не се сещам да засичам повторно. Ако се откачи, значи не е моята риба. Важното, че е имало удар, усетил съм риба. С лайта, трудно можеш да нараниш много страшно рибата. Виж, ако с щукарката, дърпаш педарки е друго нещо.
Преди да почна да чета форуми си ловех с монофил. В момента, в който навих първия брейд, сякаш прогледнах. :)

Пък сега кое колко струва. Кеф цена няма. :D
Бат Стан
Мнения: 10820
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 0:21
Местоположение: при пъстървите на Станкови бараки
дал Браво: 5 пъти
получил Браво: 58 пъти
Обратна връзка:

Re: Плетено или моно при риболов на пъстърва?

Мнение от Бат Стан »

Според мен това дали ще се лови с брейд или монофил зависи и от личните предпочитания на риболовеца и как му е по-удобно. На мен ми е по-удобно с монофила, тъй като при него линията има съвсем друга динамика, в сравнение с употребата на плетено. Поне в моя случай постигам много по-далечно и точно замятане, много по-добро водене на линията и прокарване на примамката през желаната от нас траектория, което в риболова на пъстърва е определящ фактор. Разбира се, желателно е монофилът все пак да бъде с по-малка разтегливост.
Колкото до това, че не се усещало кълването, не мога да се съглася с тая работа. Речният риболов на пъстърва в България най-често се осъществява на дистанция от 5-15 метра, хайде - 20. Има места с дистанция 30 метра, да речем, ловил съм и на 40 метра, но това са по-редки случаи, и пак се усещат ясно и отчетливо ударите. Зимата в снежните води ходих да ловя в една ледена река на силикон, ами усещат си се дори кълванетата в този период от годината, когато пъстървата е много мудна. В топлия сезон ударите са достатъчно силни и ще ги усетим дори да сложим ластик вместо влакно.
Плетено бих сложил при риболов в езеро или язовир, когато се налагат далечни замятания и покриване на големи дистанции при всяко замятане. Там вече наистина е добре да имаме влакно с нулева разтегливост, каквото е плетеното. Но в реките с ширина до 20 метра просто не виждам смисъл. Отделно, че плетеното се оплита и прави бради много повече от монофила.
Моята схема, която мисля се е доказала добре в практиката, е с основно влакно 0.18, оцветено в жълто и с по-малка разтегливост, около метър прозрачен повод 0.165, вирбел и вече там каквато примамка си избера - воблер, блесна или силикон. Ако ще се лови на микроджиг със силикон в река, брейдът е крайно неподходящ, тъй като се намокря, провисва и нямаме такъв добър контрол върху линията и връзка с примамката, както при монофила. Сиответно извозването става по-тегаво. А когато ловим с микроджиг от 0.44 грама, който заедно със силикона я тежи един грам, я не, и покриваме дистанция от 10-15 метра, се налага във всеки един момент да имаме пряка връзка с края на линията, за да усещаме кълването. Флуорокарбон не ползвам никога, тъй като смятам това за излишно, а и ме мързи да правя по-сложните възли за него. Вероятно с ФК може да се хване по някоя друга пъстърва в повече, но това не е чак толкова важно. Поздрави и наслука!
Клуб по спортен риболов "Балканка"
Мунчо
Мнения: 16627
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 21:17
Риболов: пуристки
Местоположение: гАбРоВо
дал Браво: 415 пъти
получил Браво: 923 пъти
Обратна връзка:

Re: Плетено или моно при риболов на пъстърва?

Мнение от Мунчо »

С правилно подбрана(като комплексни характеристики) и качествена пръчка, особено като се имат предвид дистанциите, на които обикновено ловим тази риба, не смятам, че разликата в чувствителността между монофил и брейд е толкова фрапираща и не трябва да се преекспонира.
Понеже се зачетох в горното обобщение, съм на особено мнение с твърдението, че брейда има по-добро съотношение здравина/дебелина, особено при малките размери. Освен това истински финото плетено влакно(не обсъждаме девиации от сорта влакно 1.0 и нагоре за пъстърва) има сериозния недостатък да се амортизира изключително бързо от употреба на въртящи блесни в бърза вода(и каквато и да е вода, общо взето), както и да се наранява лесно от съприкосновение с препятствия, каквито по тези места не липсват, имайки предвид спецификата на риболова. Без значение колко претенциозна е макарата, нещата се развиват изключително скоротечно. :lol:
БОКА НА УЛЪТО.

"Огин да я попари тая пастръва, що светли умове обърка и бастиса" Bate Raiko

СТАРИ ВИДРИ
bgfishingmaniac
Мнения: 444
Регистриран на: Пон Юни 18, 2007 14:00
дал Браво: 29 пъти
получил Браво: 80 пъти

Re: Плетено или моно при риболов на пъстърва?

Мнение от bgfishingmaniac »

Така, така оказва се, че всеки си има своята истина както е и в живота не всичко е черно или бяло. Остава и аз да стигна до своите си изводи като сравня практически и двата подхода :)

Ще рапортувам идните седмици...

Васко, аз съм точно с Варивас супер траут вече втори сезон. 8 либровото влакно след половин дневен риболов в първите си няколко метра, особено възела към карабинката започва да са къса като конец, но съм му намерил цаката ( справка няколко поста по нагоре).
quietriot
Мнения: 9345
Регистриран на: Пет Фев 23, 2007 13:39
Местоположение: СОФИЯ/ЯМБОЛ
дал Браво: 107 пъти
получил Браво: 155 пъти

Re: Плетено или моно при риболов на пъстърва?

Мнение от quietriot »

bgfishingmaniac написа:Така, така оказва се, че всеки си има своята истина както е и в живота не всичко е черно или бяло. Остава и аз да стигна до своите си изводи като сравня практически и двата подхода :)

Ще рапортувам идните седмици...

Васко, аз съм точно с Варивас супер траут вече втори сезон. 8 либровото влакно след половин дневен риболов в първите си няколко метра, особено възела към карабинката започва да са къса като конец, но съм му намерил цаката ( справка няколко поста по нагоре).
Понеже ходя рядко за пъстърви щото ме мързи да ходя с километри покрай реката, аз шри всеки следващ махам първите 5,6 м от влакното ако е моно, така накаря на сезона вече няма от него.
Аватар
stancom
Мнения: 3739
Регистриран на: Сря Яну 02, 2008 16:59
Местоположение: Чомаковци
дал Браво: 94 пъти
получил Браво: 155 пъти

Re: Плетено или моно при риболов на пъстърва?

Мнение от stancom »

Аз лично не обичам усложнения по линията и повод ползвам изключително рядко, при много студена и бистра вода и мудни риби. За пъстърва пък изобщо не ползвам повод, в река определено не е толкова капризна колкото я изкарват някои това се отнася и за кекавоста и, но това е друга тема и при подходящ размер брейд не намирам разлика в броя на кълването. Обаче както се каза и по на горе, брейда е по капризен на оплитане и възел и като че ли има по висока склонност към дрейф.
Аз не мога да ловя риба !!!
balkanka
Мнения: 235
Регистриран на: Сря Фев 05, 2014 8:15
дал Браво: 112 пъти
получил Браво: 59 пъти

Re: Плетено или моно при риболов на пъстърва?

Мнение от balkanka »

Малееее, колко съм далече от нещата :(
Стонин МаХенд
Мнения: 234
Регистриран на: Вто Фев 11, 2014 12:50
Риболов: Спининг4Life
Местоположение: София/Търново/Монтана
получил Браво: 1 път
Обратна връзка:

Re: Плетено или моно при риболов на пъстърва?

Мнение от Стонин МаХенд »

Нямам нито една "брада" откакто ползвам плетеняк.
Макарата е екусима. Навил съм си плетено на основната и моно на втората шпула.
В топлите дни, винаги започвам търсенето на хищника с блесни и когато съм сигурен, че рибите нямат интерес към тях, правя опити да ги провокирам с воблер.
Докато хвърлям блесни ползвам монофила, но за воблерите предпочитам брейд.
Губя време при смяната на шпулите, но се чувствам една идея по- сигурен по този начин.

Според мен в малки реки, ползването на плетено влакно често пъти е излишно, особено когато го ползваме заради притеснения от закачки и загуби, защото винаги можеш да нагазиш и да освободиш примамката.

Здравината и чувствителността на брейда са единствените негови предимства :)

За всяка ситуация си има чалъм.
ще си разказваме "Къ ги ловиме, къ ги не ловиме, къ ше ги "сцепиме" и други такива работи КЪ СЕ ПРААТ" :lol:
Аватар
Д-р Флекс
Мнения: 8722
Регистриран на: Чет Дек 03, 2009 17:56
Местоположение: София
дал Браво: 1379 пъти
получил Браво: 423 пъти

Re: Плетено или моно при риболов на пъстърва?

Мнение от Д-р Флекс »

balkanka написа:Малееее, колко съм далече от нещата :(

Ти още ги ловиш с оня стария прът за брулене на орехи, нали така? И бейтрънър... Не, не си модерен в световен мащаб ти!
Публикувай отговор

Обратно към “Спининг риболов”