Пръчка подходяща за тролинг и джиг, плюс разни съвети...

Минава, големият кораб минава ...
Публикувай отговор
Vangelis84
Мнения: 117
Регистриран на: Пет Май 15, 2015 23:39
Риболов: плувка
получил Браво: 2 пъти

Пръчка подходяща за тролинг и джиг, плюс разни съвети...

Мнение от Vangelis84 »

Здравейте, първо да си призная, че съм новобранка в риболова от лодка и сега се оборудвам.Искам да ви питам дали има такава универсална пръчка, която да върши работа и за двата начина на риболов от лодка.Мисля за дължина 2.40 ... горна акция 40 до 50 примерно.Идеята ми е да не мъкна много пръчки в лодката.Четох за споровете, за и против спининг пръчките за тролинг ... аз големите сомове на тоя етап ще ви ги оставя на вас и не държа на много здрава пръчка... и без това в началото не мисля, че е възможно да ми се случи. :D Можете ли да ми препоръчате някакъв универсален прът, който явно трябва да е спининг пръчка предполагам ... с подходящи водачи за плетено влакно.Понеже имам да купувам много оборудване а нямам търпение ... гледам каквото е възможно да е по-бюджетно решение стига да върши някаква работа.Не държа на теглото на пръчката ... може да не е чист карбон ... и без това имам фобия от гръмотевици и като видя повечко облаци хвърлям карбоновите пръчки настрани... :oops: Също, ако може да ме посъветвате и какво плетено влакно да взема ... чудя се дали да е 0.17 ... или 0.20-0.23 ... предполагам при по-тънкото ще има по-добра игра воблера , както и по-леките джиг глави. Имам още куп въпроси, но се чудя дали да са в отделни теми или да е една обща.Примерно стартовите воблери с които трябва да се сдобия.Искам да стартирам с поне по 2 варианта за дълбочини от 1 до 9 метра през метър... гледам, че има и за 12м. Чудя се нужно ли е да взима човек воблери за всякакви дълбочини ... или за големите дълбочини е решение просто да утежнява линията 1 или 1.50м пред воблера... това утежняване нарушава ли играта на воблера?Набелязал съм няколко модела и се чудя дали да ги поръчвам смело и безотговорно ...
nkolev
Мнения: 499
Регистриран на: Сря Фев 10, 2010 16:36
Местоположение: Бургас
дал Браво: 44 пъти
получил Браво: 26 пъти

Re: Пръчка подходяща за тролинг и джиг, плюс разни съвети...

Мнение от nkolev »

Колега, чак толкова универсална пръчка, която да покрива и трите дисциплини - джиг, тролинг с плитки воблери и такива газещи 9 метра мисля, че няма каквито и компромиси да се правят. Отделна пръчка според мен е задължителна за джиг, докато за тролинг поне в началото посочената от теб горна акция по примамки може би ще бъде достатъчна.
НДК
Vangelis84
Мнения: 117
Регистриран на: Пет Май 15, 2015 23:39
Риболов: плувка
получил Браво: 2 пъти

Re: Пръчка подходяща за тролинг и джиг, плюс разни съвети...

Мнение от Vangelis84 »

Явно няма да мине номера с универсална пръчка :) В такъв случай ще ме насочите ли към вариант за тролинг пръчка с фуджи водачи на добра цена.И задължително ли е да са фуджи водачите ... или мога да взема и със sic водачи или други подходящи за плетено влакно ... и евентуално при нужда да сменя върховия водач?

Бях в един магазин и питах за влакна ... собственика му ми каза, че той ловял на монофилни влакна ... нямало смисъл от плетени ... били се усуквали/накъдряли за 1-2 риболова и не ставали после, така ли е наистина?Човека не предлагаше хубави плетени влакна и може би е искал да си купя някво монофилно.

За сонар съм се насочил към Лоуранс марк 4 чирп ... черно белия с навигацията.Чудя се дали ми е нужен с 4 лъчева сонда.Избора ми е продиктуван от това, че искам да имам навигация и хубави карти на българските язовири... и това е най-евтиното решение.За цветните сонари не съм успял да разбера какво им е предимството.Искаше ми се сонар със странично сканиране за да знам рибите дали са от ляво или дясно на лодката, но ми идват скъпи, близо 1000лв са най-евтините... мога да си го позволя ама някак си не ми се иска да се изхвърлям още в самото начало с оборудването.
Купих ел. двигател MotorGuide VariMax55... мисля да купя един тягов акумулатор около 100ач. с който се надявам да изкара едни 12 часа тролинг. Нямам лодка обаче ... мислих да пробвам първо с някоя лодка под наем за да си определя нуждите по-точно.Понякога обаче ще се налага да сме 3ма в лодката ... и си мисля, дали 3.60 надуваема с твърдо дъно би свършила работа... или 3.30-3.40, но YAM, която е 1.70 широка при 3.30 дължина.Видях, че от "лодки на вода" предлагат под наем надуваема 3.60см ... мисля да я пробвам дали ще ми върши работа за 3ма.

Воблери ... гледах темата за любимите ви воблери и си набелязах някои ... но ще се радвам да ме посъветвате за примерно задължителните 10 или 20 броя, които смятате, че задължително трябва да притежавам.Понеже съм от София ... по-често ще се ходи на яз. Искър...
veso1968
Мнения: 224
Регистриран на: Съб Ное 29, 2008 16:52
Местоположение: София
получил Браво: 1 път

Re: Пръчка подходяща за тролинг и джиг, плюс разни съвети...

Мнение от veso1968 »

... по-често ще се ходи на яз. Искър...[/quote]
За Искъра важи с пълна сила максимата " Колкото повече толкова повече"
Аватар
itodorov
Мнения: 184
Регистриран на: Нед Юни 28, 2009 18:14
Риболов: ...само с въдица
Местоположение: София
дал Браво: 1 път
получил Браво: 12 пъти

Re: Пръчка подходяща за тролинг и джиг, плюс разни съвети...

Мнение от itodorov »

Минимума за трима човека е 3.60-3.80м. лодка и пак няма да е комфортно. С този 100 ач акумулатор, ще ти се разкаже играта от мъкнене, а с трима човека и ел мотор, няма да изкара много на тролинг. Относно воблерите, винаги се оказва че удря на този, който нямаш, така че никога не са достатъчни. Въдиците няма нужда да са със фуджи водачи, освен ако не ходиш на море. Сикови са напълно достатъчни. Около 2.30 - 2.40м. с чувствителен връх, за да усещат играта на воблера. Не е задължително да са леки и без това стоят на стойки. По-добре е с плетено влакно, защото има по-малка вероятност да загубиш скъп воблер.
Като цяло, ако си решил да ставаш лодкар, не минавай по трудния път. Събери пари и си вземи това, което искаш, а не по-евтиното нещо, защото после излиза по-скъпо. Препоръчвам ти 3.60 - 3.80 лодка, поне 10 кс мотор и добър сонар.
Успех.
Американски форум - задаваш въпрос и ти отговарят.
Руски форум - задаваш въпрос, отговарят ти и на свой ред ти задават въпрос.
Български форум - задаваш въпрос и започват да ти обясняват, колко си тъп.
quietriot
Мнения: 9345
Регистриран на: Пет Фев 23, 2007 13:39
Местоположение: СОФИЯ/ЯМБОЛ
дал Браво: 107 пъти
получил Браво: 155 пъти

Re: Пръчка подходяща за тролинг и джиг, плюс разни съвети...

Мнение от quietriot »

..... и някой, който троли по Искъра да ти отвори очите кое , как и видиш ли вълните да правят зайчета от стената , бягай веднага навънка :wink:
veso1968
Мнения: 224
Регистриран на: Съб Ное 29, 2008 16:52
Местоположение: София
получил Браво: 1 път

Re: Пръчка подходяща за тролинг и джиг, плюс разни съвети...

Мнение от veso1968 »

quietriot написа:..... и някой, който троли по Искъра да ти отвори очите кое , как и видиш ли вълните да правят зайчета от стената , бягай веднага навънка :wink:
Те почнат ли да правят зайчета, вече е късно за бягане :D
bozaka
Мнения: 1747
Регистриран на: Пон Яну 03, 2005 16:12
Местоположение: София
дал Браво: 63 пъти
получил Браво: 11 пъти

Re: Пръчка подходяща за тролинг и джиг, плюс разни съвети...

Мнение от bozaka »

За Искъра ти трябва фотоапарат и бира в лодката, а не въдица! Там освен за алкохолен туризъм друго не става :wink:
СРЕЩНАЛИ СЕ НА ПОЛЯНКА, ПРАБЪЛГАРИН И СЛАВЯНКА.
ЦУНИ - ГУНИ, ВАДИ-ТУРИ,НАРОДИЛИ ЧОКУНДУРИ.ХЕМ ЕБЛИВИ,ХЕМ КРАДЛИВИ, НО НАЙ ВЕЧЕ ЗАВИСТЛИВИ.. Радой Ралин
Vangelis84
Мнения: 117
Регистриран на: Пет Май 15, 2015 23:39
Риболов: плувка
получил Браво: 2 пъти

Re: Пръчка подходяща за тролинг и джиг, плюс разни съвети...

Мнение от Vangelis84 »

Редките успехи са още по-сладки... :lol: Може пък да закача някоя мрежа ... то пак си е кеф да я нарежеш... :D
Аватар
Anton_65
Мнения: 912
Регистриран на: Пон Окт 31, 2011 14:08
Риболов: На кльонк и прясно женско едно време,сега на спомени ха ха
Местоположение: Асеновград
дал Браво: 11 пъти
получил Браво: 14 пъти

Re: Пръчка подходяща за тролинг и джиг, плюс разни съвети...

Мнение от Anton_65 »

Колега,като уж начинаеш, доста знания показваш :D сега и за някой кльонк ако питаш и кажеш искам такъв звук :wink: ще стане една....
Emo-83
Търговец
Мнения: 16982
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 17:23
Местоположение: Sofia
дал Браво: 264 пъти
получил Браво: 272 пъти

Re: Пръчка подходяща за тролинг и джиг, плюс разни съвети...

Мнение от Emo-83 »

Повечето въдици,които стават за тролинг са джигови,но не за джиг на бели риби,със силикон. :idea:
Желанията ти няма как да се съвместят в една въдица,но това стана ясно от мненията на колегите.
Не зная как така си решил да тролиш,а вече си успял да селектираш рибите и какво ще ти удари....2 или 100кг.
Има хиляди предложения за бюджетни въдици.Но казани от моята уста се приемат за реклама,с цел продажба.....въпреки,че никога не говоря за една фирма.Съжалявам,но за разлика от повечето риболовци тук,хобито ми се превърна в работа.Тя обаче се практикува по язовирите с реални срещи.....не просто стоки и на всичко да казваме,колко е хубаво и как става.
Научих се непожелани съвети,да не давам.За това се въздържам от конкретни предложения.
За въдиците все пак,трябва да определиш някакъв бюджет.Море от стоки е на пазара.Тъпо е да говорим в една тема за въдици от 30лв. и 300лв.Освен това раздели дисциплините.Не случайно се пишат в отделни теми.На лов за пъдпъдъци,не се ходи с бренеке.
Мога да ти помогна със всичко,като ти спестя средства в лутания и грешки,но на лични не пиша.Не обичам шушумигарски изпълнения с криеница.
Що касае Искъра.....в момента си кълве,прекрасно.
Не си помисляй за ел.двигател.Нямаш си на идея в какво приключение,ще се вкараш плюс,че ще се набуташ яко!
Нещата имат своите приоритети.Лодка с бензинов двигател и после останалите неща въдици,макари,воблери и чак тогава сонар.Щото в обратния ред е тъпо и е редно да послушаш Бозака.С шише в ръка на разходка с лодка...може и водно колело. :shock:
С 5 воблера,нещата няма да се получат.Мислил съм си,кой според мен е минимума за да покриеш различните сезони....спрях се на 60бр.Те обаче не е нужно да се пазаруват на куп,а по сезони и дълбочини и то доказани в боя....не волни съчинения.Събират се с години,а не за месец.
Бялата риба и сома,живея във водата,но на различни дълбочини и арали......освен сега в началото.По време на лятото се търсят по различен начин. :idea:
Поздрави и успех в избора на такъми и средства за улов.
http://fishem.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ех,рибо рибо-какво да правя,като съм се родил рибар,а ти риба!
Vangelis84
Мнения: 117
Регистриран на: Пет Май 15, 2015 23:39
Риболов: плувка
получил Браво: 2 пъти

Re: Пръчка подходяща за тролинг и джиг, плюс разни съвети...

Мнение от Vangelis84 »

Ако трябва да ми бучи на главата цял ден бензинов мотор ... те това няма да е моя риболов, защото аз отивам да релаксирам ... не да се състезавам с някой или да си изкарвам прехраната с риболов. Лодката и мотора са закупени вече, лодката е Тохамаран 3.60 ... остава ми акумулатор и сонар.По отношение на пръчките ... купих една пръчка с акция 5-50 и скоро ще разбера дали е добра покупка.Със сигурност ще става за джиг и за по-леки и плитко газещи воблери ... въпроса е дали ще стане за по-дълбоко газещите.Воблерите са ми това:
Изображение
Emo-83
Търговец
Мнения: 16982
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 17:23
Местоположение: Sofia
дал Браво: 264 пъти
получил Браво: 272 пъти

Re: Пръчка подходяща за тролинг и джиг, плюс разни съвети...

Мнение от Emo-83 »

Aми,Браво!
Ти си имаш всичко и знаеш.
Не зная защо трябва да,питаш!
Поздрави и успех.
http://fishem.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ех,рибо рибо-какво да правя,като съм се родил рибар,а ти риба!
Аватар
Д-р Флекс
Мнения: 8722
Регистриран на: Чет Дек 03, 2009 17:56
Местоположение: София
дал Браво: 1378 пъти
получил Браво: 423 пъти

Re: Пръчка подходяща за тролинг и джиг, плюс разни съвети...

Мнение от Д-р Флекс »

Eмо, за потребителя на ел.двигател, захранван от стартов акумулатор няма по-добър учител от една малка лятна буричка на яз. Искър ... :D
bozaka
Мнения: 1747
Регистриран на: Пон Яну 03, 2005 16:12
Местоположение: София
дал Браво: 63 пъти
получил Браво: 11 пъти

Re: Пръчка подходяща за тролинг и джиг, плюс разни съвети...

Мнение от bozaka »

Д-р Флекс написа:Eмо, за потребителя на ел.двигател, захранван от стартов акумулатор няма по-добър учител от една малка лятна буричка на яз. Искър ... :D
О да, безценно!
СРЕЩНАЛИ СЕ НА ПОЛЯНКА, ПРАБЪЛГАРИН И СЛАВЯНКА.
ЦУНИ - ГУНИ, ВАДИ-ТУРИ,НАРОДИЛИ ЧОКУНДУРИ.ХЕМ ЕБЛИВИ,ХЕМ КРАДЛИВИ, НО НАЙ ВЕЧЕ ЗАВИСТЛИВИ.. Радой Ралин
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов от лодка”