Мач

Които си пада по риболова на леко с плувка, да погледне тук и да свери часовника си с другите колеги.
ivangp
Мнения: 5
Регистриран на: Нед Юли 05, 2015 15:37
Риболов: На плувка

Мач

Мнение от ivangp »

Здравейте, решил съм да си взема мач пръчка, бихте ли ми казали какво да гледам когато я купувам? Несъм ловил до сега с мачова пръчка и въобще не ми е ясно какво да търся. Като за начало ще търся нещо бюджетно решение без значение от това дали ще е от карбон или от стъклопласт. Кажете ми колко трябва да е акцията. До сега съм ловил само с телескопи и болонезето и то най-вече с телескопа. И както почти всеки българин закачам на телескопа ваглери, но след вчерашния риболов, който си беше мъка реших да си взема мач. Моля помогнете и ми разяснете какво да гледам.
Даниел Казаков
Мнения: 165
Регистриран на: Пет Яну 22, 2010 13:35
Местоположение: Русе
Обратна връзка:

Re: Мач

Мнение от Даниел Казаков »

здравей колега,поясни какви риби и на какви водоеми ще ловиш и посочи бюджет за макара и пръчка и може да получиш отговор.
fisherman1321
Мнения: 223
Регистриран на: Чет Май 21, 2009 22:45
Местоположение: София
дал Браво: 2 пъти
получил Браво: 2 пъти

Re: Мач

Мнение от fisherman1321 »

Даниел Казаков написа:здравей колега,поясни какви риби и на какви водоеми ще ловиш и посочи бюджет за макара и пръчка и може да получиш отговор.

Освен това, ако ще си купуваш мач, то опцията стъклопласт отпада моментално! Мач пръчката трябва да е от карбон, по възможност по-висок клас, да е стегната, здрава и едновременно с това лека. Има и по-достъпни като цени модели, не казвам, че трябва да дадеш 300 лева за въдица, но под 100 лева трудно може да се намери нещо наистина добро... т.е. първо трябва да изясниш какви пари можеш да отделиш и тогава сигурно ще получиш предложения от колегите.
риболовът е това, което ми зарежда батериите!
Popeye
Мнения: 725
Регистриран на: Пет Юни 04, 2010 16:02
Риболов: ПлаФФка и морски
Местоположение: Варна
дал Браво: 21 пъти
получил Браво: 6 пъти

Re: Мач

Мнение от Popeye »

VIP sux !!!
Аватар
Чичо Веско
Вносител
Мнения: 1302
Регистриран на: Чет Яну 06, 2005 14:39
Местоположение: Пловдив
дал Браво: 1 път
получил Браво: 8 пъти
Обратна връзка:

Re: Мач

Мнение от Чичо Веско »

http://www.colmic.bg/rods/2/9232/" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.colmic.bg/rods/2/8883/" onclick="window.open(this.href);return false;
:tup:
colmic.bg

Like Colmic.bg

И утре е ден...но друг!
ivangp
Мнения: 5
Регистриран на: Нед Юли 05, 2015 15:37
Риболов: На плувка

Re: Мач

Мнение от ivangp »

Колеги взех си мач на Филстар universal на 3.6 с акция 5-30 пробвах го и за сега съм доволен само където много трудно преминава конектора на ваглера през водачите и сега ще търся варянт да се справя. Иначе го ползвам с влакно 0.18 опитах се да направя стоперен възел с друго влакно и горе долу се получи само, че си мисля нали възела нетрябваше да бъде със размер като основното влакно.
Аватар
Бай Иван
Мнения: 3555
Регистриран на: Нед Сеп 18, 2005 17:47
Риболов: All rounder
Местоположение: НДК
дал Браво: 123 пъти
получил Браво: 24 пъти

Re: Мач

Мнение от Бай Иван »

Контекторът на ваглера НЕ трябва да преминава през водачите.

Стоп възела трябва да са два на брой за си правят контра един другиго, като им оставяш мустачките да висят около 1-2см. Размерът на влакното може и трябва е близък до основното, дали ще е в + или - минус зависи от размера на водачите. Аз ги правя и според мача с който ловя.

Порови се в подфорума и прочети повечето теми, има доста изписано, и тогава ако има нещо - питай.
Младен Маринов
Мнения: 382
Регистриран на: Пет Окт 05, 2007 10:39
Риболов: Плувка, фидер.
Местоположение: София
дал Браво: 8 пъти
получил Браво: 22 пъти

Re: Мач

Мнение от Младен Маринов »

ivangp написа:...само където много трудно преминава конектора на ваглера през водачите...
:shock:
RUNNING WILD написа:...CATCH AND FRY.....батенце...
ivangp
Мнения: 5
Регистриран на: Нед Юли 05, 2015 15:37
Риболов: На плувка

Re: Мач

Мнение от ivangp »

Колеги форума го чета от доста време само че чак сега се регистрирах и разбрах доста неща ,но винаги има какво да се учи. Пробвах стоперния възел и горе долу станаха нещата не ми запираше във водачите и не се мести много. Само си мисля че трябваше да.го направя от влакно 0.20 а не от 0.25.
Аватар
babydoctor
Мнения: 15953
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:59
Местоположение: София
дал Браво: 46 пъти
получил Браво: 160 пъти

Re: Мач

Мнение от babydoctor »

Послушай Ванката, порови се яко в подфорума - мачовият риболов не е толкова прост, колкото изглежда...После питай тук, ще ти се отговори. Между другото, с каква макара го оборудва?
Каква е тая участ бе, народе - какъвто и байрак да се развее, дръжката му все ти е отзад...
Защо винаги бъдещето е светло, а никога настоящето???
fisherman1321
Мнения: 223
Регистриран на: Чет Май 21, 2009 22:45
Местоположение: София
дал Браво: 2 пъти
получил Браво: 2 пъти

Re: Мач

Мнение от fisherman1321 »

ivangp написа:Колеги форума го чета от доста време само че чак сега се регистрирах и разбрах доста неща ,но винаги има какво да се учи. Пробвах стоперния възел и горе долу станаха нещата не ми запираше във водачите и не се мести много. Само си мисля че трябваше да.го направя от влакно 0.20 а не от 0.25.
Привет, колега! Диаметърът на влакното, с което се прави стоп възела не бива да е по-голям от основното влакно на макарата, а за мачов риболов основното влакно обикновено е 0.16мм, или най-много 0.18мм! Най-добре е стоп възела да си го правиш с влкано с диаметър не по-голям от 0.16мм! Така възелчето става много фино и компактно и не пречи на замятането, а в същото време конекторът на ваглера (малка ролка от тефлон, или месинг с карабинка) си стопира без проблем като се изниже до възела на съответната дълбочина.
риболовът е това, което ми зарежда батериите!
ivangp
Мнения: 5
Регистриран на: Нед Юли 05, 2015 15:37
Риболов: На плувка

Re: Мач

Мнение от ivangp »

Колега разбрах за възела но малко късно. Сега си взех влакно на jaxon мачово на 0.16 остана само да го навия на макарата и ще видя на следвъщия риболов как е. Само ме притеснява че макарата е някъкво китайче с 6:1 ама дано за сега върши работа докато вземя нещо по добро.
Аватар
kriki
Мнения: 1539
Регистриран на: Пон Яну 17, 2005 15:29
Местоположение: София
получил Браво: 3 пъти

Re: Мач

Мнение от kriki »

Колеги една забележка от мен - за мач влакно под 0.18 е несериозно.
Аз лично под 0.20 не ползвам никога, дори когато лова уклей или микро бабушки. Дебелото влакно има единствено и само предимства - не се губят ваглери при силно замятане на тежки ваглери, потъва и се изпъва по-добре, не прави кореми, по-дълго време може да се лови с него и т.н. Естествено повода трябва да е тънък според рибите които ловите. Оносно стоп възлите - най добре от мек монофил 0.16-0.18 , мустчките 2-3см.
Fish friendly
ivangp
Мнения: 5
Регистриран на: Нед Юли 05, 2015 15:37
Риболов: На плувка

Re: Мач

Мнение от ivangp »

Колега на влакното му дават до 6кг, а повода ми е 0.14 флорикарбон.
miro253
Мнения: 205
Регистриран на: Сря Яну 19, 2011 12:07
Риболов: в България
Местоположение: София
дал Браво: 25 пъти

Re: Мач

Мнение от miro253 »

kriki написа:Колеги една забележка от мен - за мач влакно под 0.18 е несериозно.
Аз лично под 0.20 не ползвам никога, дори когато лова уклей или микро бабушки. Дебелото влакно има единствено и само предимства - не се губят ваглери при силно замятане на тежки ваглери, потъва и се изпъва по-добре, не прави кореми, по-дълго време може да се лови с него и т.н. Естествено повода трябва да е тънък според рибите които ловите. Оносно стоп възлите - най добре от мек монофил 0.16-0.18 , мустчките 2-3см.
И аз съм на това мнение. Ползвам само 0,18. Цялата магия се крие в последните 1 или 2 метра. Ползвам само монтажи между два вирбела. Така като се замисля с фиксиран ваглер съм ловил само веднъж. Между двата вирбела ползвам флуорокарбон 0,18.
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на леко”