стоп възел на мач

Които си пада по риболова на леко с плувка, да погледне тук и да свери часовника си с другите колеги.
pescaBG
Мнения: 206
Регистриран на: Вто Дек 20, 2011 9:41
Риболов: мач ...мач и със зор щека
Местоположение: Мадрид Испания

стоп възел на мач

Мнение от pescaBG »

стоп възела на ваглера , слагам от тия на Колмик или Дренан ,които са от тънък конец
Ванката в поста на Колегата за "мач" казва два "стопа" , аз слагам един , единственното неудобство е ,че след 2-3 риболова ,трябва да подрязваш основното на растоянието от стопа на ваглера долу до стоп възела , при промяна на дълбочината стоп възела от конец протрива основното влакно и ако не го правиш в един слънчев ден рибока заминава с ваглера ей там надалече :lol: :lol: :lol:
Риболова колкото е наука толкова е и късмет............понякога разбира се .
миро мачтийм
Мнения: 200
Регистриран на: Съб Яну 02, 2010 16:03
Местоположение: Русе
дал Браво: 1 път
получил Браво: 2 пъти

Re: стоп възел на мач

Мнение от миро мачтийм »

Никви конци, само от монофил тънък и мек и задължително по два. Хем е по сигурно, хем може да движиш само единя нгоре и да пробвеш над дъното, докато другия ти пази дълбочината.
Аватар
Бай Иван
Мнения: 3555
Регистриран на: Нед Сеп 18, 2005 17:47
Риболов: All rounder
Местоположение: НДК
дал Браво: 123 пъти
получил Браво: 24 пъти

Re: стоп възел на мач

Мнение от Бай Иван »

Точно! Ако е един, то непрекъснато трябва да го пристягаш и от там ти идва нараняването на основното.
nkolev
Мнения: 499
Регистриран на: Сря Фев 10, 2010 16:36
Местоположение: Бургас
дал Браво: 44 пъти
получил Браво: 26 пъти

Re: стоп възел на мач

Мнение от nkolev »

Колега pescaBG, какъвто и възел да ползваш трябва да изхвърлиш амортизираното влакно след няколко риболова (няма нищо вечно). Аз лично съм ползвал и възли с конец (дълги години) и доста възли с влакно, като с влакното е малко по-добре. Конеца е по-груб възел и през време на потъването на утежнението обикновено се носи по повърхността, както и трудно минава през водачите. Недостатък на възела с корда е това, че след един два дена интензивно мятане може да се скъса (самия възел) и да си връзваш отново, но предимствата са повече.
НДК
b_lomsky
Мнения: 903
Регистриран на: Пон Сеп 02, 2013 15:58
Риболов: спининг
дал Браво: 1472 пъти
получил Браво: 2195 пъти

Re: стоп възел на мач

Мнение от b_lomsky »

Пробвайте с конец за почистване на зъби.Става.
Аватар
JOHNNY
Мнения: 266
Регистриран на: Вто Яну 02, 2007 20:41
дал Браво: 5 пъти
получил Браво: 7 пъти

Re: стоп възел на мач

Мнение от JOHNNY »

Бай Иван написа:Точно! Ако е един, то непрекъснато трябва да го пристягаш и от там ти идва нараняването на основното.
Никакви проблеми няма когато възелът е един още повече пък да иска пристягане. Правилно направен възел и внимателно местене не нараняват основното влакно.
Късмета е за неподготвените...
fisherman1321
Мнения: 223
Регистриран на: Чет Май 21, 2009 22:45
Местоположение: София
дал Браво: 2 пъти
получил Браво: 2 пъти

Re: стоп възел на мач

Мнение от fisherman1321 »

JOHNNY написа:
Бай Иван написа:Точно! Ако е един, то непрекъснато трябва да го пристягаш и от там ти идва нараняването на основното.
Никакви проблеми няма когато възелът е един още повече пък да иска пристягане. Правилно направен възел и внимателно местене не нараняват основното влакно.

По-практично е възелчетата да са два. При чести замятания възелчето от монофилно влакно се претрива от водачите и в даден момент се развързва и пада, а така се губи и предварително премерената дълбочина. Когато възелчетата са две, вероятността и двете да се претрият и да паднат е малка и няма да се налага да търсиш отново точната дълбочина, на която ловиш. Да не говорим, че в процеса на риболова може да намалиш дълбочината за да търсиш рибите в по-горните слоеве, без да губиш първоначално фиксираната дълбочина около дъното.
риболовът е това, което ми зарежда батериите!
empar
Мнения: 1025
Регистриран на: Пет Ное 23, 2012 20:28
Риболов: мухарлък
Местоположение: София
дал Браво: 72 пъти
получил Браво: 154 пъти

Re: стоп възел на мач

Мнение от empar »

Откакто съм открил чудото, наречено подвижда плувка(т.е. 15тина години) използвам само един възел, направен от конец за зъби и проблем не съм имал. От скоро, покрай спининга се изпедерастих да използвам и плетено влакно и също съм доволен. Хирургичен конец също съм пробвал, но самия конец се разлага за определено време. Въпросът е в направата на възела, затягането и най-вече от човека. :tup:
stancom написа: Иначе и аз се бях замислил за 4x4, но след няколко посещения на Северозапада, вече сериозно се замислям за хиликоптер.
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на леко”