Макарите - поглед отвътре

Има шпула, има бигел, че и аванс се намира, що е то?
Публикувай отговор
янко
Мнения: 64
Регистриран на: Пет Фев 10, 2012 14:06
Риболов: морски
дал Браво: 8 пъти
получил Браво: 1 път

Re: Макарите - поглед отвътре

Мнение от янко »

малко тъп въпрос,какво е това осцилациа и как действа :tup:
DAK
Мнения: 21
Регистриран на: Сря Яну 02, 2008 16:45

Re: Макарите - поглед отвътре

Мнение от DAK »

Благодаря на Румен за отзивчивостта, коректността и най-вече за страхотната работа - макарите ми се превърнаха направо в perpetuum mobile.Жив и здрав!
Аватар
stancom
Мнения: 3738
Регистриран на: Сря Яну 02, 2008 16:59
Местоположение: Чомаковци
дал Браво: 93 пъти
получил Браво: 154 пъти

Re: Макарите - поглед отвътре

Мнение от stancom »

янко написа:малко тъп въпрос,какво е това осцилациа и как действа :tup:
Това е движението напред-назад на шпулата, за да се реди влакното правилно. Изпълнява се основно с локомотивен механизъм, или с безконечен винт
Аз не мога да ловя риба !!!
янко
Мнения: 64
Регистриран на: Пет Фев 10, 2012 14:06
Риболов: морски
дал Браво: 8 пъти
получил Браво: 1 път

Re: Макарите - поглед отвътре

Мнение от янко »

и каква трябва да е тая осцилация бърза ,средна ,бавна.това движение на шпулата не се ли влияе от предавателното число на макарата,и как се разбира коя осцилация е правилна :oops:
ndn
Мнения: 162
Регистриран на: Пет Фев 01, 2013 10:59
Местоположение: Варна
получил Браво: 11 пъти

Re: Макарите - поглед отвътре

Мнение от ndn »

Осцилацията не е пряко свързана с предавателното число.
Свързана е с броя обороти които прави ротора за едно движение на шпулата нагоре или надолу.
Т.е. един и същи модел с високо и ниско предавателно число реди по един и същи начин.

Точно колко бърза трябва да е не е ясно, но за риблов с плетени влакна е по добре да е по бързичка.
То реално вече няма съвремени модели с много бавна осциалция, освен Ryobi Zauber и производните на него за други не се сещам.
Примерно поколението шимана до 2006г бяха с бавана, след това до 2014 с доста по бърза, а сега последните модели я забивиха леко.
Дайва никога не са правили макари с бавна осцилация, при тях е бърза.
artaks
Мнения: 1006
Регистриран на: Сря Окт 11, 2006 19:38
дал Браво: 4 пъти
получил Браво: 16 пъти

Re: Макарите - поглед отвътре

Мнение от artaks »

янко написа:и каква трябва да е тая осцилация бърза ,средна ,бавна.това движение на шпулата не се ли влияе от предавателното число на макарата,и как се разбира коя осцилация е правилна :oops:
Привет Колега..Предавателното число няма общо с осцилацията.Самата тя,както е обяснил колегата по-горе е скороста с която оста респективно шпулата извършава праволинейните движения..Има макари с много бърза,и такива с по-бавна.С много бавна почи не съм виждал.Има,и такива при които скороста,на шпулата в едната посока е малко по-бърза отколкото в обратната..
Ако ще купаваш макара да знаеш,че шимана произведени след 2007г. включително,с бавна осцилация няма.Или поне аз незнам да има.При Дайва от още по-рано,ако не се лъжа..
Поздрави
янко
Мнения: 64
Регистриран на: Пет Фев 10, 2012 14:06
Риболов: морски
дал Браво: 8 пъти
получил Браво: 1 път

Re: Макарите - поглед отвътре

Мнение от янко »

няма да купувам,смених шиманата с дайви и затова ми стана интересно кокво е това чудо,но до колкото разбрах няма място за съмнения,благодаря за отговорите :tup:
Аватар
jasonsmith
Мнения: 527
Регистриран на: Пон Ное 30, 2009 12:34
Местоположение: София, западните покрайнини :)
получил Браво: 1 път

Re: Макарите - поглед отвътре

Мнение от jasonsmith »

Колеги, аз съм крайно недоволен клиент от работата на майстора с ателие "от вкъщи" - artaks, и не го препоръчвам на никого!

Занесох му три макари: Формакс мачова на стойност ~30 лв., Дам FD ~90 лв., Корморан Коркаст 3000 ~80 лв.. Проблемите им бяха следните:
1) Формакс - не въртеше, най-вероятно имаше някаква частица вътре в нея, той я оправи, но така я смаза, че няколко риболова по-късно макарата продължава да цапа с грес.
2) Дам - проблем с пружината на бигела - човека каза че няма как да я оправи, тъй като нямал такива пружини???, но все пак ми я смаза, без да съм искал да го прави?
3) Корморан Коркаст - каза че е пълен боклук и да я изхвърля..

При този коментар вече ми стана ясно, че този 'псевдомайстор" няма никакви възможности за свършване на работа освен да ти вземе парите.
В крайна сметка ми оправи една от три, но за сметка на това ми взе 30 лв?

Няколко дни по-късно отидох при друг - истински майстор, ако някой иска контакта му - с удоволствие ще го изпратя на лично за да не правя скрита реклама и резултата е следния:
1) Дам - сменена пружинка, напълно стандартна - майстора в ателието си имаше всякакви пружинки и не беше никаква трудност. Също ми смени и ролката на бигела, в която влакното беше направило улей от многото употреба (как ли пък артакс не го е видял - не знам??), - имам даже снимки и клипове на процеса на смяната - крайна цена за труд + части = 8 лв??? - цялата операция отне 45 минути
Ето и някоя снимка от ремонта на Дам-чето:
Дефектиралата ролка на бигела:
Изображение

ето и изработените от майстора заготовки, които пред теб ги калява и изработва по точен размер:
Изображение

А ето тук в центъра на оста "artaks" беше забравил да я "смаже"
Изображение

2) Корморан Коркаст - проблем с бигела отново, труд + изработени от него нови части, същите като оригиналните = 15 лв. В момента е като нова, няма да кажа че е била ремонтирана и работи супер.

Така че не бих могъл да кажа добра дума за Artaks и не го препоръчвам на никого, даже ако беше фирма със сигурност щях да отида до него да си искам парите обратно, но тъй като "сервиза " му е в тях си, не виждам как би ми ги върнал, но все тая - не съм за смешните 30 лв., а по скоро че ми загуби времето и не свърши никаква работа!!!

Така че ако някой търси наистина качествен майстор - с ателие, даващ гаранция на работата си и работещ много читаво и евтино - нека ми пише на лично за да му дам контакт на човека в София!
http://www.dvoinipodove.com" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.fight-bg.com" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
zee
Мнения: 729
Регистриран на: Вто Юли 12, 2011 6:55
дал Браво: 2 пъти
получил Браво: 24 пъти

Re: Макарите - поглед отвътре

Мнение от zee »

поста ми е към по горния колега - потребител . Като гледам за какви макари ставана въпрос изобщо се чудя какво им ремонтираш - такъв шкарп ако искараш с него 1-2 месеца риболов и ги изхвърляй - това са макари еднодневки, за еднократна употреба.
"Дай на човек една риба и той ще я изяде за един ден, Научи човек да лови риба и той ще седи по цял ден в лодката и ще пие бира"
Аватар
jasonsmith
Мнения: 527
Регистриран на: Пон Ное 30, 2009 12:34
Местоположение: София, западните покрайнини :)
получил Браво: 1 път

Re: Макарите - поглед отвътре

Мнение от jasonsmith »

zee написа:поста ми е към по горния колега - потребител . Като гледам за какви макари ставана въпрос изобщо се чудя какво им ремонтираш - такъв шкарп ако искараш с него 1-2 месеца риболов и ги изхвърляй - това са макари еднодневки, за еднократна употреба.
Макари на стойност ~200 лв да изхвърля просто ето така, понеже ти не ги харесваш или какво?
Ако ти кажа че Дам-а не си знае риболовите и нямам никакви оплаквания от нея - работи си перфектно?
Дори и макарите да са "шкарп" -дори не знам какво означава това- поста ми е за да предпазя други колеги от такива "псевдомайстори" като artaks :tup:
http://www.dvoinipodove.com" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.fight-bg.com" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
PAMPASA
Мнения: 1711
Регистриран на: Сря Яну 17, 2007 23:04
Местоположение: София
дал Браво: 182 пъти
получил Браво: 165 пъти

Re: Макарите - поглед отвътре

Мнение от PAMPASA »

jasonsmith написа:............
Мдаа , Аз пък съм много доволен от Румен - макарите след обслужването работят перфектно -също така познавам много хора които му поверяват макари за по над 1000 лв. всяка.

Така че всеки си гледа от собствената камбанария - за мен също Корморана е боклук (доказан) и не бих ловил с него.
Един ден ,ще накарам България да се гордее с мен......
Аватар
Monov
Мнения: 198
Регистриран на: Пон Авг 11, 2014 23:49
Риболов: спининг
дал Браво: 41 пъти
получил Браво: 59 пъти

Re: Макарите - поглед отвътре

Мнение от Monov »

jasonsmith написа:
zee написа:поста ми е към по горния колега - потребител . Като гледам за какви макари ставана въпрос изобщо се чудя какво им ремонтираш - такъв шкарп ако искараш с него 1-2 месеца риболов и ги изхвърляй - това са макари еднодневки, за еднократна употреба.
Макари на стойност ~200 лв да изхвърля просто ето така, понеже ти не ги харесваш или какво?
Ако ти кажа че Дам-а не си знае риболовите и нямам никакви оплаквания от нея - работи си перфектно?
Дори и макарите да са "шкарп" -дори не знам какво означава това- поста ми е за да предпазя други колеги от такива "псевдомайстори" като artaks :tup:
Смятам, че колегата Артакс ти е дал правилен съвет. Временното "закърпване" на тия макари ти бърка в джоба и правиш ремонти, от които няма смисъл. Вместо да купиш макра за 90 и да я ремонтираш на 2-3 пъти за 40-50 лв. общо, тя ти излиза 130-140 +, а за такива пари можеш да си вземеш макара в пъти по-добра.
Поздрави и гледай да ремонтираш макари, които си заслужават, но такива под 100-150лв. със сигурност са еднодневки и при счупване няма смисъл от ремонт, просто вземаш нова. С тоя Корморан за 90 лв. много си се прецакал при положение, че една Риоби Ексия върви по толкова или Catking Ace например, а са страхотни макари това за тия пари.
Аватар
jasonsmith
Мнения: 527
Регистриран на: Пон Ное 30, 2009 12:34
Местоположение: София, западните покрайнини :)
получил Браво: 1 път

Re: Макарите - поглед отвътре

Мнение от jasonsmith »

Колега Монов къде видя в моя пост “съвет“? Оставих макарите за ”ремонт” не за съвети?
Ако 30 лв струва съвета на въпросния майстор - не благодаря :)
Въпростният корморан го закупих след консултация с приятел, а дали ще инвестирам пари в ремонти на евтини или скъпи макари, преценявам сам.
http://www.dvoinipodove.com" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.fight-bg.com" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
Владимир
Мнения: 10396
Регистриран на: Чет Апр 13, 2006 11:16
Местоположение: България/София
дал Браво: 106 пъти
получил Браво: 493 пъти

Re: Макарите - поглед отвътре

Мнение от Владимир »

Колега,няма смисъл да пишеш,ако проблема бе с макара за1000лв,можеше и да ти вземат поста под сериозно внимание....Тук иде реч за снобария и кончета с капаци....Давам ти съвета за да не те оплюват след месец,все още....Говоря от собсвен опит...
Живота е една безмислена война,накрая всички я губим.
artaks
Мнения: 1006
Регистриран на: Сря Окт 11, 2006 19:38
дал Браво: 4 пъти
получил Браво: 16 пъти

Re: Макарите - поглед отвътре

Мнение от artaks »

Какво искаш да кажеш,че не рaзбирам?Относно частите какво казах.Че имам няколко макари за части и,ако намеря пружинка ще я сменя вднага.Тези които имам не стават.Второ.Нямам налични ролки за различни модели и,не произвеждам части.Питах те дали да ги смазвам.Ти каза да...Кое съм забравил да смажа,че не разбрах?Корморана ти обясних,че нито съм го отварял,нито смазвал,или каквото,и да е...Просто се опитах да оправя нещата които ти беше направиl наопаки с бигела.Още повече ми каза,че като си отварял бигела "нещо" е хвръкнало...А все си мисля,че другите две след обслужването си работят перфектно...И ако искаш ми се обади,и ще ти върна каквото си дал.
Публикувай отговор

Обратно към “Макари”