Поетапна изработка на мухи - с молба без спам

Това е мястото за среща на колегите с мухарките.
Аватар
jagger1
Мнения: 3174
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 749 пъти
получил Браво: 1163 пъти

Поетапна изработка на мухи - с молба без спам

Мнение от jagger1 »

Потърсих подобна тема 2-3 години назад , но не открих такава. Има публикувани материали за поетапна изработка на мухи, но са пръснати по отделните теми.

Пускам тази тема за всички, които имат желание да споделят личния си опит в муховръза, показвайки поетапно своето творчество, различни техники и идеи за нови и не толкова нови работещи мухи.

И нека да има разбирателство и взаимно уважение между четящи и показващи в тази тема. А коментарите да оставим на самите риби. Рибите не се интересуват от компютри, интернет и нашите мнения по форумите. Рибите просто или харесват мухите, които им поднасяме, или ги подминават. Те са единственото жури, което дава най-точните оценки за това, което творим.

Поздрави на всички с менгеме в ръцете и мухи в главите :D :tup:

= = = = = =

От мен като за начало един вариант на муха, която вече показах в една друга тема като визия. Мухата се оказа с голям потенциал от към разнообразие на видовете риби, които й налитат. Представлява хибрид между ручейник и емерджър на ГМО насекомо. Работи и като суха, и като мокра в повърхностния воден слой. Зависи от нейното изпълнение.

Оформена като кадис само с поникващи крилца, без добавка на "короната" от снопчето гъшия пух (от основата на перото, подобно на CDC), мухата работи като мокра.

С добавката на "коронката", както е показана в клипчето, мухата работи като суха. Лесна е за изработване и не изисква някакви специални материали.

Материалите:
- Кука: право рамо, от #8 до #16.
- Тяло: заешки дъбинг. Като цветове, препоръчителни са олив, зелен, тан, светло сив, тъмно сив, светъл беж. Дъбинговането е без рибване, а само с пресукване на козината (разцепен конец), с последващо разчеткване.
- Опашка, крило и "корона" - бяло гъше перо (гъши пух).
- Конец: от 14/0 до 17/0, многонишков, непресукан.

Родена да лови - вариант 2, стъпка по стъпка:
Успех. :fish15:
mitko2
Мнения: 208
Регистриран на: Съб Ное 01, 2014 19:31

Re: Поетапна изработка на мухи - с молба без спам

Мнение от mitko2 »

Привет Миро. Чесно казано тази тема много ми харесва. Ако на едно място са събрани много такива клипове, за начинаещите връзвачи ще е прекрасно. Казвам го от личен опит. Гледал съм клиповете на Радо и от там започнах. Сега и личния контакт е много важен и муховръзите също, но там задаваш конкретни въпроси и получаваш конкретни отговори.
Надявам се и други колеги които връзват мухи отдавна да се включат. Бая народ ще им е благодарен.
И така, старт на новата прекрасна инициятива.

Поздрави на всички
Митко
Мунчо
Мнения: 16627
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 21:17
Риболов: пуристки
Местоположение: гАбРоВо
дал Браво: 415 пъти
получил Браво: 923 пъти
Обратна връзка:

Re: Поетапна изработка на мухи - с молба без спам

Мнение от Мунчо »

Eto, Митко, един действително ползезен канал:

https://www.youtube.com/user/DavieMcPhail" onclick="window.open(this.href);return false;
БОКА НА УЛЪТО.

"Огин да я попари тая пастръва, що светли умове обърка и бастиса" Bate Raiko

СТАРИ ВИДРИ
mitko2
Мнения: 208
Регистриран на: Съб Ное 01, 2014 19:31

Re: Поетапна изработка на мухи - с молба без спам

Мнение от mitko2 »

Благодаря Ице. Има много интересни модели, а и техниката с която разполагам в момента ще ми позволи да си вържа доста от тях.

Поздрави
Митко
Аватар
jagger1
Мнения: 3174
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 749 пъти
получил Браво: 1163 пъти

Re: Поетапна изработка на мухи - с молба без спам

Мнение от jagger1 »

Ице, привет.
Радвам се, че божествените сили обърнаха внимание на темата :D . :tup:

Искам само да обърна внимание на увода на темата:
jagger1 написа:
..........................................

Пускам тази тема за всички, които имат желание да споделят личния си опит в муховръза, показвайки поетапно своето творчество, различни техники и идеи за нови и не толкова нови работещи мухи.
.......................
Смисълът на тази тема е да се покажат български идеи и мухи, вързвани от български колеги. Мухи, предназначени за български водоеми и реки.

То е ясно за световните величия. Няма лошо, дори е препоръчително да се учим от тях. Но чичко Дейви не е показал нито една муха, която да е вързана за БГ. Иначе, отлична техника и отлично изпълнение. Много може да се научи. Както и от Джианкарло Доннинели. Както и от Ханс Вейленман. Както и от много други.

Тук обаче ми се иска да съберем българското. А това не зависи само от мен. Зависи и от мерака на всички, които знаят, могат и най-вече искат да споделят.

Иначе, ако ще постваме само линкове към чужди сайтове, темата се обезмисля. Материали бол в НЕТ-а.

Ице, поздрави. :tup: :fish15:
Мунчо
Мнения: 16627
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 21:17
Риболов: пуристки
Местоположение: гАбРоВо
дал Браво: 415 пъти
получил Браво: 923 пъти
Обратна връзка:

Re: Поетапна изработка на мухи - с молба без спам

Мнение от Мунчо »

Ашколсун - "...нито една муха, която да е вързана за БГ...". Какво значи това - че значителна част от посочените модели мухи няма да ловят ли? Или ще ловят по-зле от нещо "вързано за БГ". В посочения линк са илюстрирани огромно количество работещи модели и техники, важни за всеки интересуващ се истински от темата и осъзнал, че не всичко се изчерпва с "джапанки", оси, "лайнарки" и разни профанизиращи хобито креатури.
Иначе мухарски форуми има, както и достатъчно теми, посветени на работещи модели стъпка по стъпка. Просто светът стана все по-глобален, информацията - все по-достъпна и "бърза", а "виртуалните седянки" някак не можаха да устискат на напора на модерните тенденции...
БОКА НА УЛЪТО.

"Огин да я попари тая пастръва, що светли умове обърка и бастиса" Bate Raiko

СТАРИ ВИДРИ
Аватар
etsatchev
Мнения: 2
Регистриран на: Сря Юли 22, 2015 15:10
Риболов: Конвенционален и мухарски
Местоположение: София
дал Браво: 2 пъти

Re: Поетапна изработка на мухи - с молба без спам

Мнение от etsatchev »

jagger1 написа:...........Пускам тази тема за всички, които имат желание да споделят личния си опит в муховръза, показвайки поетапно своето творчество, различни техники и идеи за нови и не толкова нови работещи мухи.......


От мен като за начало един вариант на муха, която вече показах в една друга тема като визия. Мухата се оказа с голям потенциал от към разнообразие на видовете риби, които й налитат. Представлява хибрид между ручейник и емерджър на ГМО насекомо. Работи и като суха, и като мокра в повърхностния воден слой. Зависи от нейното изпълнение.

Оформена като кадис само с поникващи крилца, без добавка на "короната" от снопчето гъшия пух (от основата на перото, подобно на CDC), мухата работи като мокра.

С добавката на "коронката", както е показана в клипчето, мухата работи като суха. Лесна е за изработване и не изисква някакви специални материали.

Материалите:
- Кука: право рамо, от #8 до #16.
- Тяло: заешки дъбинг. Като цветове, препоръчителни са олив, зелен, тан, светло сив, тъмно сив, светъл беж. Дъбинговането е без рибване, а само с пресукване на козината (разцепен конец), с последващо разчеткване.
- Опашка, крило и "корона" - бяло гъше перо (гъши пух).
- Конец: от 14/0 до 17/0, многонишков, непресукан.

Родена да лови - вариант 2, стъпка по стъпка:
Успех. :fish15:
Прекрасна тема и похвална инициатива!
Аз съм новак във връзването и ценя страхотно подобни споделяния. Силно се надявам по-нататък, като поузрея, да мога и аз да покажа нещичко. Странното обаче е, че в поста липсва препратка. Чак като понечих да цитирам, видях, че има клип в Youtube, който открих по името. Дали проблемът е в моите настройки към форума?
Аватар
jagger1
Мнения: 3174
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 749 пъти
получил Браво: 1163 пъти

Re: Поетапна изработка на мухи - с молба без спам

Мнение от jagger1 »

Привет колега estatchev.

Благодаря за позитивната оценка. Мисля, че висчки ще спечелят, ако повече споделяме. Останалото е въпрос на личен избор.

За препратката (или линк):
И аз забелязах, че от известно време, някои споделени клипове и на други колеги не се отварят директно, когато се гледат от телефони или други мобилни устройства. Не винаги, но има такива споделени клипове.
Едната причина е, когато не си регистриран и не си се "вързал" във форума, а четеш като гост, независимо, че клипът е обществено споделен. Може да е и бъг на YouTube. Нямам представа.
Другата причина обаче - нямам обяснение. Един път става, друг път не се получава. Нямам мнение за този бъг. Говоря единствено за гледане от мобилно устройство. Имам наблюдение върху телефони Самсунг и HTS с операционни системи Андроид и Уиндоус мобайл.

Иначе, ако си от компютър или лаптоп, проблем няма. Чукваш върху клипчето и тръгва.

За всеки случай, ето и директен линк към горното клипче:
https://www.youtube.com/watch?v=5MPKM-631Vk

Поздрави и още веднъж благодаря. Надявам се и други колеги да споделят. :tup: :fish15:
Аватар
etsatchev
Мнения: 2
Регистриран на: Сря Юли 22, 2015 15:10
Риболов: Конвенционален и мухарски
Местоположение: София
дал Браво: 2 пъти

Re: Поетапна изработка на мухи - с молба без спам

Мнение от etsatchev »

Благодаря за линка! Още вчера изгледах клипа, даже поразгледах в youtube профила ти, че има още доста интересни неща - мухарски и музикални, на които се наслаждавам в работните паузи. Всъщност разглеждам поста ти на PC през XP и Firefox. Това са ми първите постове във форума, та все още нямам много опит с особеностите тук. Поствам препратка към твоят клип, за да видя дали работи.
СТЪПКА ПО СТЪПКА Родена да лови - вариант 2
Jeeves
Мнения: 403
Регистриран на: Чет Яну 18, 2007 14:34
получил Браво: 1 път

Re: Поетапна изработка на мухи - с молба без спам

Мнение от Jeeves »

Прекрасна тема, има голям образователен потенциал :tup:
Аз като по-невежа в терминологията (и не само) да питам кво е "ГМО насекомо"?
"It is a good rule always to blame yourself if you have poor luck"
Ray Bergman
Аватар
jagger1
Мнения: 3174
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 749 пъти
получил Браво: 1163 пъти

Re: Поетапна изработка на мухи - с молба без спам

Мнение от jagger1 »

Jeeves написа: ........
.......
.....да питам кво е "ГМО насекомо"?
Организъм с променени гени след човешка намеса. Нов биологичен вид.

Например организъм, на който са премахнати гените за обида, сарказъм, неуважение, злоба, агресия, мнителност.

В замяна на това, на същия този организъм са му добавени гени на търпимост, взаимно уважение, толерантност, позитивно мислене.

Поздрави :tup: :fish15:
Jeeves
Мнения: 403
Регистриран на: Чет Яну 18, 2007 14:34
получил Браво: 1 път

Re: Поетапна изработка на мухи - с молба без спам

Мнение от Jeeves »

аа мерси, и аз харесвам мултидисциплинарния подход - генетиката също е интересна наука и няма причини образователните моменти да се ограничават в сферата на риболова :tup:
"It is a good rule always to blame yourself if you have poor luck"
Ray Bergman
mitko2
Мнения: 208
Регистриран на: Съб Ное 01, 2014 19:31

Re: Поетапна изработка на мухи - с молба без спам

Мнение от mitko2 »

И така, да се върнем на темата. Нямам си светулка, а искам да си имам. Държа обаче да е лакирана.
Ще покаже ли някой как се прави това нещо.

Поздрави
Митко
Jeeves
Мнения: 403
Регистриран на: Чет Яну 18, 2007 14:34
получил Браво: 1 път

Re: Поетапна изработка на мухи - с молба без спам

Мнение от Jeeves »

щом ти е мерак да лакираш с гумата няма да стане, трябва ти твърд матриал - полиуретан, полистирен, балса, и т.н, във всички случаи обработката е играчка (аз не правя такива мухи, но има инфо по темата, ако не намериш кажи ще изровя)...
ако въпроса ти е свързан със сръбските мухи които ги имаше в търговската мрежа, материала е полиуретан, ама технологията им е секретна (за мене де :roll: )...
п.п.
между другото, на тия сръбските мухи които аз съм ползвал материала също е сравнително мек, и от стискането с пръсти като откачаш рибите лака пада, но тва с нищо не намалява използваемостта на мухата, т.е. лака има значение само за търговския вид :wink:
"It is a good rule always to blame yourself if you have poor luck"
Ray Bergman
Аватар
jagger1
Мнения: 3174
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 749 пъти
получил Браво: 1163 пъти

Re: Поетапна изработка на мухи - с молба без спам

Мнение от jagger1 »

Калине, привет.
Става с лак и върху микропорестите гуми. Аз използвам UV. Правил съм и без, и с лак. Като уловистост - не съм забелязал някаквъв бум в уловистостта на лакираните мухи. Единственото предимство на лакираната муха е, че ако лакът е положен внимателно и добре, запечатва повърхностния слой на микропорестия материал и пази вътрешния слой от изместването на въздуха в микропорите от водата. Т.е., мухата запазва по-дълго "сухотата" си. Докато не се наруши лаковия слой. При меките материали, това е няколко риби максимум. Когато се наруши обаче лаковия слой и мухата се "пропие" с вода, после по-трудно се изсушава. Та лакът е нож с две остриета.
И още нещо: много е важно, когато се лакира микропорест материал, гъстотата на лака да е такава, че да не пропива навътре в материала, а да запечата само повърхностния слой. Аз го правя, като запечатвам с по-гъст лак (на много тънък слой), изсушавам (втвърдявам) лака и тогава, ако искам полагам втори, по-дебел слой. Ама си е играчка.

=============
Мите, привет.
Защо държиш да лакираш непремено тялото на мухата?
Ако държиш да е лъскаво, можеш да сложиш един гръб над микропорестия материал от шелбек лента (прозрачна, безцветна или черна - черната се намира много трудно). Можеш да използваш и най-обикновена лентичка от найлон. Лентичката се фиксира най-напред в задния край на куката и после фиксираш микропорестия материал в същата точка.
Конкретно светулка нямам снимана поетапно. Може да вържа някоя и да я покажа. Иначе, Радо има показана светулка поетапно на сайта си.

Друг вариант на гръб е, като над микропорестия материал вместо лентичка използваш снопче от тъмни фазанови фибри (крилно перо). Обръщаш ги върху микропорестия материал и ги фиксираш. После ако искаш, можеш да ги лакираш. Фибрите поемат лака и запазват микропорестия материал. Има и още варианти, но за сега толкова.

Поздрави на всички.
Публикувай отговор

Обратно към “Мухарски риболов”