Ryoby Stamina, Excia или Zauber ?

Форум за спининговия риболов, чиито любезни домакини са майсторите от “Старите видри”.
Petrov21
Мнения: 24
Регистриран на: Пет Окт 30, 2015 10:50
Риболов: спининг,риболов на джиг и шаранджийски
Местоположение: Севлиево
дал Браво: 6 пъти

Ryoby Stamina, Excia или Zauber ?

Мнение от Petrov21 »

Добър ден колеги. Изпитвам известно затруднение във избора и за това моля за съвет от колегите, които ползват тези модели. Фен съм на Ryobi от известно време, но съветите са винаги в плюс при избора на конкретен модел. Ще се радвам да споделите мненията си
Аватар
babydoctor
Мнения: 15953
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:59
Местоположение: София
дал Браво: 46 пъти
получил Браво: 160 пъти

Re: Ryoby Stamina, Excia или Zauber ?

Мнение от babydoctor »

Здравей, дай инфо за какво ти трябва - какъв размер, за какви риби, с каква тояга, къде и с какви примамки. Тогава със сигурност ще имаш отговор, а не като до сега - само 60 разглеждания...
Каква е тая участ бе, народе - какъвто и байрак да се развее, дръжката му все ти е отзад...
Защо винаги бъдещето е светло, а никога настоящето???
Petrov21
Мнения: 24
Регистриран на: Пет Окт 30, 2015 10:50
Риболов: спининг,риболов на джиг и шаранджийски
Местоположение: Севлиево
дал Браво: 6 пъти

Re: Ryoby Stamina, Excia или Zauber ?

Мнение от Petrov21 »

Размер 2000. Вид риболов- джиг и спининг(лайт спининг). Едната пръчка е Favorite Absolut L другата Swedia microjig
Petrov21
Мнения: 24
Регистриран на: Пет Окт 30, 2015 10:50
Риболов: спининг,риболов на джиг и шаранджийски
Местоположение: Севлиево
дал Браво: 6 пъти

Re: Ryoby Stamina, Excia или Zauber ?

Мнение от Petrov21 »

предимно риболов на бяла риба костур и кефал едната пръчка е 2,2м другата 2,4. Фаворита е акция 3-15 и тегло 109 грама, Суедиата е 5-25 тегло 138 грама
Petrov21
Мнения: 24
Регистриран на: Пет Окт 30, 2015 10:50
Риболов: спининг,риболов на джиг и шаранджийски
Местоположение: Севлиево
дал Браво: 6 пъти

Re: Ryoby Stamina, Excia или Zauber ?

Мнение от Petrov21 »

babydoctor написа:Здравей, дай инфо за какво ти трябва - какъв размер, за какви риби, с каква тояга, къде и с какви примамки. Тогава със сигурност ще имаш отговор, а не като до сега - само 60 разглеждания...
Кот гледам няма разлика и след като написах основното :(
Аватар
babydoctor
Мнения: 15953
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:59
Местоположение: София
дал Браво: 46 пъти
получил Браво: 160 пъти

Re: Ryoby Stamina, Excia или Zauber ?

Мнение от babydoctor »

Е, чакай, де, Павлети и Мунчо може още да не са го прочели. Не ща да пиша преди тях - за мен Риоби си е Риоби. Не каза къде ще ловиш, но ако е по големите реки, за 2.40 бих си взел 2500, та и 3000, ако говорим за Дунава....
Каква е тая участ бе, народе - какъвто и байрак да се развее, дръжката му все ти е отзад...
Защо винаги бъдещето е светло, а никога настоящето???
Аватар
kontev
Мнения: 565
Регистриран на: Вто Апр 08, 2014 22:40
Риболов: Спинингов риболов
Местоположение: София
дал Браво: 78 пъти
получил Браво: 533 пъти

Re: Ryoby Stamina, Excia или Zauber ?

Мнение от kontev »

Моят съвет е Excia 3000. Разликата с 2000 е само в увеличените размери на ротора и шпулата, а това е само плюс, теглото горе-долу е същото - под 300гр.
Аватар
mitioto
Вносител
Мнения: 3109
Регистриран на: Чет Юли 05, 2007 13:40
дал Браво: 111 пъти
получил Браво: 21 пъти
Обратна връзка:

Re: Ryoby Stamina, Excia или Zauber ?

Мнение от mitioto »

А защо трябва да е Рьоби?


Sent from my iPhone using Tapatalk
Аватар
babydoctor
Мнения: 15953
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:59
Местоположение: София
дал Браво: 46 пъти
получил Браво: 160 пъти

Re: Ryoby Stamina, Excia или Zauber ?

Мнение от babydoctor »

mitioto написа:А защо трябва да е Рьоби?
Sent from my iPhone using Tapatalk
Petrov21 dixit ...Фен съм на Ryobi от известно време...
Каква е тая участ бе, народе - какъвто и байрак да се развее, дръжката му все ти е отзад...
Защо винаги бъдещето е светло, а никога настоящето???
Аватар
Monov
Мнения: 198
Регистриран на: Пон Авг 11, 2014 23:49
Риболов: спининг
дал Браво: 41 пъти
получил Браво: 59 пъти

Re: Ryoby Stamina, Excia или Zauber ?

Мнение от Monov »

Нито един не даде адекватно мнение защо предлага конкретното решение между 3-те (извинявам се, ако някой се засегне, не ми е това целта). Колега, и 3-те избора са добри, но трябва да вземеш задължително в предвид няколко фактора, за да разбереш коя точно да си купиш:
1.Стамината и ексията са с бърза осцилация. Следователно могат да понесат една идея по-тънки влакна от заубера. Заъберът работи добре с мнимум 1 по японската номерация, даже 1.2 по-добре и нагоре. Осцилацията на заубера е по-бавна и ако влакното е много тънко се подпъхва в намотките. В тоя ред на мисли реши какво влакно ще ползваш.
2. Ексията има нужда от лек ъпгрейд. Там фабрично капачката на аванса стои леко напред при недокрай затегнат аванс и влакното се овива около нея понякога. Има 2 решения: 1. Да я изпилиш капачката от вътре, другото е да махнеш шайба, като изпиляването на крачетата отдолу е по-добрия вариант за мен.
Има упътване в картинки от руснаци и българи и т.н.
3. Стамината от всичките ми е най-чужда, но все пак е риоби, а всичките си приличат много помежду си, но споерд мен като трета опция си постави Аплаус. Доказал се е, с бърза осцилация е, ще можеш да му сложиш и 0.8 плетеняк за по-лайт пръчката, като авансът също е добър.
4. Ако ще вземаш заубер, вземи си с фрезована дръжка или карбоновия, на който дръжката се завива директно към короната. Имай предвид, че моят заубер, който беше на 10-на риболова след риболов на р. Дунав му заби ролката на бигела, при което за 5 мин я оправих, като я отворих и смазах с WD-40, пръскане отстрани трудно ще помогне, тъй като трудно ще влезе, където трябва, но това са козметични процедури, които се извършват на всяка макара. И все пак, при Риоби в момента има тенденцията да ти пристигне много слабо смазана. Лови с нея известно време, но след 10-15 риболова, я дай на някой да я смаже като хората и проверявай дали ролката се върти лесно (трябва да се върти и при обиране на примамката).
Айде със здраве.
firepd

Re: Ryoby Stamina, Excia или Zauber ?

Мнение от firepd »

Колега Petrov21, почти всичките ми макари са Заубер :D Не разбирам нищо от изработка, вкарани материали и др. дивотии.С размер 1000 ползвам плетено влакно ей това http://spinningfish.bg/catalogue/produc ... y-pe4-120m" onclick="window.open(this.href);return false;, размер 0.6 и два сезона нямам никакви проблеми.Използвам го за риболов с воблери до 5 гр. , цикади до 6.6 гр. и спинери 10 гр. Купих го естествено при много по-нисък курс на долара.Второ-Заубера размер 3000 ми е със сгъваемата дръжка-никакви проблеми и с него вече 5 -та година.До сега не съм смазвал Заубер никога :!: Лова основно на спининг, по-рядко на мач и леко дънце за маришка мряна. Без също да обиждам никого, не мога да разбера какво е това задълбаване в разни технологии които в повечето случай са и заблуждаващи.Като пример, преди две години си купих размер 2000 отидох на Марица и с влизането се подхлъзнах и напълних макарата с пясък.Почистването беше следното ... въртене до къто изхвърли пясъка или го смля :lol:

п.с. Един приятел които вече не е между живите казваше : Заубера е сиромашката Стела !
Та за тва повече пробвай и по-малко питай :D
Petrov21
Мнения: 24
Регистриран на: Пет Окт 30, 2015 10:50
Риболов: спининг,риболов на джиг и шаранджийски
Местоположение: Севлиево
дал Браво: 6 пъти

Re: Ryoby Stamina, Excia или Zauber ?

Мнение от Petrov21 »

Благодаря за съветите. По принцип ползвам нанофил на Berkley размери 0.8 и 0.12. Като цяло се насочих към Excia та заради драга........ Иначе 2000 ми е идеален размер. До сега не се случвало да развия 130 метра влакно, да не говорим че и размер 1000 хваща повече 0.12
Аватар
kontev
Мнения: 565
Регистриран на: Вто Апр 08, 2014 22:40
Риболов: Спинингов риболов
Местоположение: София
дал Браво: 78 пъти
получил Браво: 533 пъти

Re: Ryoby Stamina, Excia или Zauber ?

Мнение от kontev »

Petrov21 написа:Благодаря за съветите. По принцип ползвам нанофил на Berkley размери 0.8 и 0.12. Като цяло се насочих към Excia та заради драга........ Иначе 2000 ми е идеален размер. До сега не се случвало да развия 130 метра влакно, да не говорим че и размер 1000 хваща повече 0.12
Не става дума за влакното, което ще събереш/развиеш, по-големият ротор и шпулата с по-голям с диаметър имат други предимства, затова препоръчах размер 3000, който се различава от 1000 и 2000 само по това. Не винаги се прави разлика между по-дълбока шпула и по-широка.

Единственото предимство на по-малките макари е по-ниското тегло, евентуално и естетиката, но в случая разликата е по-малка от 10гр и не си заслужава да взимаш по-малкия размер. Още повече, за пръчките, които си споменал, Ексията в размер 3000 ще седи добре и естетически.
При Заубера и другите модели, размер 3000 се различава от 1000/2000 не само по ротора и шпулата, а и по самото тяло, затова е по-тежък и не го препоръчват за по-лек спининг.
Пиша навсякъде 1000/2000, защото разликата м/у тях е само в дълбочината на шпулата, т.е., влакното, което събират, иначе е една и съща макара. Същата е разликата и м/у 3000 и 4000.

Нуждата от тунинг на капачката на Ексията леко се преекспонира - не винаги се налага, донякъде зависи от настройката на намотката с подложените шайби. Но така или иначе и да се наложи, прави се за 10мин.
Аватар
Monov
Мнения: 198
Регистриран на: Пон Авг 11, 2014 23:49
Риболов: спининг
дал Браво: 41 пъти
получил Браво: 59 пъти

Re: Ryoby Stamina, Excia или Zauber ?

Мнение от Monov »

Послушай колегата Контев и си вземи 3000, ако решиш на другата шпула да навиеш по-дебело влакно за по-тежък риболов 3000 ще го събере точно до ръба на шпулата, патил съм си с плитка шпула като разделям ролката с влакното на 2 и на практика получаваш 2x65 м, които стават неизползваеми, ако скъсаш 1-2пъти. Затова е хубаво да вземеш 3000, като на тях ще събираш и тънко и дебело. Като навиваш плетено влакно, слагай най-отдолу монофил, за да не ти се преплъзне намотката, тъй като шпулите на Ексия нямат гумено оплътнение (braid ready).
maslar4eto
Мнения: 28
Регистриран на: Сря Яну 07, 2009 21:38
Местоположение: gabrovo

Re: Ryoby Stamina, Excia или Zauber ?

Мнение от maslar4eto »

Заъберът работи добре с мнимум 1 по японската номерация, даже 1.2 по-добре и нагоре :roll: не си много прав
Публикувай отговор

Обратно към “Спининг риболов”