Сигурност на лодка?

Минава, големият кораб минава ...
Аватар
КИРО
Мнения: 1422
Регистриран на: Пет Авг 24, 2007 18:42
Местоположение: ВАРНА
дал Браво: 5 пъти
получил Браво: 25 пъти

Re: Сигурност на лодка?

Мнение от КИРО »

Мънцата написа:Кире, аз казвам просто, че е резервен вариант, по-добре с нея, отколкото без :D А за риболов е безценно да се ползва вместо котва :tup:
Бсолютно съгласен с теб,но нали гледаме различни варианти да измислим,
пък човека си решава,кое ще му е най-удобно.
Да не мислиш,че и аз не се сблъсквам с подобни дилеми,
греблата въобще не ми влизат в сметката,5-10км на гребла - забрави за такава гимнастика.
То трябва море огледало,вятър ИЧ,течение нулево,и пак е гърч.
todor471
Мнения: 55
Регистриран на: Съб Юни 07, 2014 8:35
Риболов: морски риболов
дал Браво: 2 пъти
получил Браво: 6 пъти

Re: Сигурност на лодка?

Мнение от todor471 »

Киро,за твоята лодка има вариянт с мачта(албуру) и платно. Моя дядо навремето с подобна сеферка само на платно се предвижваше ,сутрин с бонента и следобед се прибира с морския. Имаше и моторче но платното беше винаги опънато. Ако си намериш мачта от някой яхт клуб ( от фин или оптимист) те са леки и имат релса за платното ,монтираш и яхаш вятъра.
e_cvetcov
Мнения: 9
Регистриран на: Нед Мар 27, 2016 19:25
Риболов: дъннен риболов

Re: Сигурност на лодка?

Мнение от e_cvetcov »

След доста разговори с доста хора май реших да остана само с Ямахата. И съответно ще разчитам на радиостанция.
Така и така съм ви подхванал с въпросите да питам още няколко неща?
Препоръчайте ми УКВ радиостанция- предпочитам да не е стационарна. Насочил съм се към Lowrance link-2 но като че ли ми идва малко скъпичка Кажете някаква алтернатива. ГПС-а не ми е наложителен, защото все пак имам такъв на сонара...Но все пак търся нещо което ще ми свърши работа-говоря като обхват.

Така...другия въпрос...знам че е дъвкано доста пъти и попочетох доста, но все още за мен има неясни моменти....
Лятото ще ида до Гърция. Нося с мен регистрацията, капитанското право, цялото сейфти оборудване, разбрах и че няма вече разрешително за риболов, но.....искат застраховка за лодката. Та въпроса ми е следния. От къде се изкарват тези застраховки и колко време отнема и колко струва. Българските застрахователни компании също предлагат застраховки тип "гражданска за лодки", но това същите ли са каквито искат гърчолята и съответно дали ги признават?
Аватар
КИРО
Мнения: 1422
Регистриран на: Пет Авг 24, 2007 18:42
Местоположение: ВАРНА
дал Браво: 5 пъти
получил Браво: 25 пъти

Re: Сигурност на лодка?

Мнение от КИРО »

todor471 написа:Киро,за твоята лодка има вариянт с мачта(албуру) и платно. ....
Да ве,ама не ми се занимава сега - друго съм намислил да правя,
чакам да ми доставят частите,че бая време стана.
nkolev
Мнения: 499
Регистриран на: Сря Фев 10, 2010 16:36
Местоположение: Бургас
дал Браво: 45 пъти
получил Браво: 26 пъти

Re: Сигурност на лодка?

Мнение от nkolev »

e_cvetcov написа:След доста разговори ....
Лятото ще ида до Гърция. Нося с мен регистрацията, капитанското право, цялото сейфти оборудване, разбрах и че няма вече разрешително за риболов, но.....искат застраховка за лодката. Та въпроса ми е следния. От къде се изкарват тези застраховки и колко време отнема и колко струва. Българските застрахователни компании също предлагат застраховки тип "гражданска за лодки", но това същите ли са каквито искат гърчолята и съответно дали ги признават?
Колега Цветков, в Гърция ако (а това е почти сигурно) се отдалечаваш от брега на повече от две мили задължително ти искат втори мотор. Признават и електрически такъв, но задължително с втори (само за него) акумулатор - това е проверено, защото наши колеги при проверката имаха ел. двг., но ги накараха да се върнат на брега и свалиха акумулатора от колата. Акумулатора за стартиране на основния двг. не им го признаха за авариен. И въпреки всичко една стойка за двигател (без монтиран на нея такъв) едва ли ще пречи на големия двигател, а до колкото разбрах имаш втори малък мотор.
НДК
e_cvetcov
Мнения: 9
Регистриран на: Нед Мар 27, 2016 19:25
Риболов: дъннен риболов

Re: Сигурност на лодка?

Мнение от e_cvetcov »

Ясно...за Гърция, ще взема от някой приятел една електричка...колкото да има, акумулатор (свалям от колата и така...). А след като лодката ми е регестирана в БГ с район на плаване 2 мили, аз мога ли да ходя по навътре в Гърция и няма ли всъщност за това да направят проблем. Аз ще акостирам на Неа Ираклица и примерно от там до Тасос е 15мили. А на Тасос има и готини местенца, къде жената да се понапече, а аз да хвърля някоя друга пръчка. Иначе стойка мога да монтирам...ама каква файда от нея. Иначе след като няколко човека ми казаха, че нямам място за втори двигател, го продадох, за да да си купя сонара ( от вчера съм горд собственик на новия Lowrance elite-ti), без да ме изнесат да спя в лодката за известно време.
Я кажете за тази застраховка на лодката от къде се прави и горе-долу колко струва, защото днес от Армеец ми казаха 540Евро, ако искам да отговаря на техните лимити за покритие. До колкото четох лимитите са следните 500 000Е за неимуществени вреди, 150 000Е за имуществени и 150 000Е за опазване на морето.
nkolev
Мнения: 499
Регистриран на: Сря Фев 10, 2010 16:36
Местоположение: Бургас
дал Браво: 45 пъти
получил Браво: 26 пъти

Re: Сигурност на лодка?

Мнение от nkolev »

e_cvetcov написа:Ясно...за Гърция, ще взема от някой приятел една електричка...колкото да има, акумулатор (свалям от колата и така...). А след като лодката ми е регестирана в БГ с район на плаване 2 мили, аз мога ли да ходя по навътре в Гърция и няма ли всъщност за това да направят проблем. .....
Ако имаш всички изисквани спасителни средства за съответния район (вкл. резервен мотор) доколкото съм запознат няма случай да са правили проблем за района на плаване, за разлика от БГ.
НДК
Аватар
КИРО
Мнения: 1422
Регистриран на: Пет Авг 24, 2007 18:42
Местоположение: ВАРНА
дал Браво: 5 пъти
получил Браво: 25 пъти

Re: Сигурност на лодка?

Мнение от КИРО »

Колега Цветков,имам усещането че отскоро имате лодката.
Ако е така,препоръчвам ви да направите поне десетина излизания в нашето море,или някъде по язовирите,
да свикнете с лодката си - демек да се запознаете и двете страни с характерите си.
Навлизане в отдалечени райони се прави на етапи,никога от РАЗ.
Лодката може да спре и от грешка на капитана,не на мотора,затова се иска това запознанство.
В момента моята лодка е на док,след като я пусна на вода,тази година по-навътре от 2мили
без придружител няма да отида,има доста нови неща да проверя,да И усетя работата на мотора
и други елементи,така че не мога да рискувам живота на екипажа,а такъв винаги има.
Колкото повече караш с една лодка,толкова по-спокоен си за возията,
остава ти време да мислиш само за такъмите,и с какво да излъжеш рибите,
знаеш че лодката ти е ОК по-всяко време.
Иначе,акъла ти е само в работата на мотора - май нещо прокашля,май заби за малко обороти,
и почваш да трупаш нерви.
gele kapaciteto
Мнения: 1454
Регистриран на: Нед Мар 24, 2013 11:28
Риболов: спининг
дал Браво: 7 пъти
получил Браво: 221 пъти

Re: Сигурност на лодка?

Мнение от gele kapaciteto »

e_cvetcov написа: Я кажете за тази застраховка на лодката от къде се прави и горе-долу колко струва, защото днес от Армеец ми казаха 540Евро, ако искам да отговаря на техните лимити за покритие. До колкото четох лимитите са следните 500 000Е за неимуществени вреди, 150 000Е за имуществени и 150 000Е за опазване на морето.
Имам чувството че нещо те СЪПОНИСВАТ относно застраховката , тя е само гражданска колкото да не разцепиш на некой главата , ако случайно се къпе там кадето не му е работа , и се прави главно заради моторя .
Ама па чак 540 евра :? , имам спомен за около 100лв - требе некой каде ходи с гуменяк да каже :fish8:
Не требе да си майстор, требе да си заслужил майстор на спорта!
e_cvetcov
Мнения: 9
Регистриран на: Нед Мар 27, 2016 19:25
Риболов: дъннен риболов

Re: Сигурност на лодка?

Мнение от e_cvetcov »

Свързах се с гръцка засрахователана компания и от там ми дадоха цена от 52евро, като отговаря ня лимитите на на гръзкото законодателство. Иначе в БГ това, което ми предложиха -няма значение дали застраховаш кораб или малка лодка .
Последно промяна от e_cvetcov на Чет Мар 31, 2016 9:42, променено общо 1 път.
e_cvetcov
Мнения: 9
Регистриран на: Нед Мар 27, 2016 19:25
Риболов: дъннен риболов

Re: Сигурност на лодка?

Мнение от e_cvetcov »

КИРО написа:Колега Цветков,имам усещането че отскоро имате лодката.
Ако е така,препоръчвам ви да направите поне десетина излизания в нашето море,или някъде по язовирите,
да свикнете с лодката си - демек да се запознаете и двете страни с характерите си.
Навлизане в отдалечени райони се прави на етапи,никога от РАЗ.
Лодката може да спре и от грешка на капитана,не на мотора,затова се иска това запознанство.
В момента моята лодка е на док,след като я пусна на вода,тази година по-навътре от 2мили
без придружител няма да отида,има доста нови неща да проверя,да И усетя работата на мотора
и други елементи,така че не мога да рискувам живота на екипажа,а такъв винаги има.
Колкото повече караш с една лодка,толкова по-спокоен си за возията,
остава ти време да мислиш само за такъмите,и с какво да излъжеш рибите,
знаеш че лодката ти е ОК по-всяко време.
Иначе,акъла ти е само в работата на мотора - май нещо прокашля,май заби за малко обороти,
и почваш да трупаш нерви.
Това което казваш е абсолютно така...и съм на 1000% съгласен с теб. Даже и през ум не ми е минавало да правя такива глупости, защото все пак живота ни е най-ценен, още повече че и двигателя въпреки че е почти нов (на малко години и време) е втора ръка. Също така поне в началото с мен ще има човек с доста повече опит и знания. Наясно съм че при мен ситуацията е малко като да дадеш 200 коня кола на нов шофьор...Започваме сега тази седмица с пускане в язовир- така 4-5-10 пъти, след това като се постопли още малко, май месец ще я пуснем в нашето море и чак тогава, ако се почувствам малко по-сигурен ще я взема с мен в Гърция.
Иначе донякъде си прав, че ние е първа лодка. Имахме една 3м. с 5 коня двигателче и решихме, че вместо да се пускаме по плоскостта да купуваме все по-голяма и по-голяма, направо минахме на тази с идеята, че по-голямо от това вече няма за какво да ни трябва. Иначе да...имаме я от много скоро, аз тепърва започвам другата седмица капитанския курс, дето се вика още нямам теглич на колата. И всъщност с тази идея пуснах цялата тема...като човек, който е изключително зелен в тази посока какви мерки да взема, че да не бера ядове вътре (недай си боже и по-лоши неща от ядове)
Аватар
КИРО
Мнения: 1422
Регистриран на: Пет Авг 24, 2007 18:42
Местоположение: ВАРНА
дал Браво: 5 пъти
получил Браво: 25 пъти

Re: Сигурност на лодка?

Мнение от КИРО »

Много хора може да ти дадем акъл,къде полезен,къде безмислен,
но когато сам си намериш отговорите,най-добре навлизаш в материята.
Преди всичко,гледай паниката да не я носиш в лодката,както и прибързаните решения.
Капитанското е хубаво да се изкара,научават се много неща.
Успех по водоемите.
d.d
Мнения: 125
Регистриран на: Сря Окт 21, 2015 22:06
дал Браво: 72 пъти
получил Браво: 28 пъти

Re: Сигурност на лодка?

Мнение от d.d »

e_cvetcov написа: Започваме сега тази седмица с пускане в язовир- така 4-5-10 пъти, след това като се постопли още малко, май месец ще я пуснем в нашето море и чак тогава, ако се почувствам малко по-сигурен ще я взема с мен в Гърция.
И ще си умрете от смях! На фона 10 пъти в язовир и после в нашето море в Гърция ще ви се стори като в хотелска вана. Не че нещо лошо има да тренирате, но не си мислете, че в Гърция е с нещо по-трудно и при пускане и при плаване. Поне при последните 50 пъти на мен така ми се стори.
e_cvetcov
Мнения: 9
Регистриран на: Нед Мар 27, 2016 19:25
Риболов: дъннен риболов

Re: Сигурност на лодка?

Мнение от e_cvetcov »

d.d написа: И ще си умрете от смях! На фона 10 пъти в язовир и после в нашето море в Гърция ще ви се стори като в хотелска вана. Не че нещо лошо има да тренирате, но не си мислете, че в Гърция е с нещо по-трудно и при пускане и при плаване. Поне при последните 50 пъти на мен така ми се стори.
Е както й да го говорим морето си е съвсем друга категория и промениливите, с които трбява да се съобразяява човек са доста повече. Тук говорим най-вече, както каза Киро за опознаване на характерите. Както казах на нашия РИБ 70 коня са си доста и това е все едно да дадеш 200 коня кола на току що взел книжка, абе има шанс да направиш беля. А язоврира малко или много си в контролирана среда. И предвид факта, че се във вътрешността на страната (Пловдив) по-добре да имаш някакви часове управлявайки лодката. А язовирите са някакъв вариант за натрупване на чосове на борда.
Иначе като човек запознат с Гърция, може ли контакт къде си правите застраховката? Също така има ли някакви по-спецефични изисквания за плаване там? На какво държат, и общо взето за човек, който ще пуска лодка за първи път там какво трябва да знам?
Благодаря ти предварително.
d.d
Мнения: 125
Регистриран на: Сря Окт 21, 2015 22:06
дал Браво: 72 пъти
получил Браво: 28 пъти

Re: Сигурност на лодка?

Мнение от d.d »

Аз ползвам тези: http://www.inlife.com.gr/en/consumer-pr ... as/vessel/
Можеш да ги прегледаш защото имаха май и три и шестмесечни оферти. Заблеян съм и правя годишни затова не си спомням точно. Относно опита... ами важен си е. Също като с автомобила. По мои наблюдения доста колеги забравят как са карали шофьорски курс. Първо теория, после полигон, паркиране, с инструктор бавничко и чак тогава газ до ламарината. От 30-40 лодки в залива и марината доста от далеч се познават нашенци. Първо по скоростта и после като дойде време за приставане или вадене става чудо. Та от тая гледна точка тренировките в язовир си имат ефект. Просто не си припрян от факта, че си броени дни в чужбина и докато ти се ограмотяваш другите дърпат туни на конвейр. А и в язовира е далеч по голям шанса да отработиш ситуации от рода на: "Я каква мрежичка си имаме на винта... ми с кво да я режем сега?"
И тъкмо сме отработили движенията по висене и гъзене отзад при което всичко по джобовете което е можело да падне е паднало, та дори и ножлето за стръв, щото нямало въженце за китката и хоп... найлонче! Ма него сме го видели чак когато изотзад вече има кълба от пара щото кой да гледа контролната струя. Нали през цялото време търсим да видим страха и завистта в очите на другите колеги с малките дюшеци дето се кандилкат като варели когато ги "пооближем" на глисаж.
Ма и с тва се справихме. Някак си. И вече сме натрупали толкова опит че..... гаааааз и...... туп! Баси! Кво беше тва дет подхвърли мотора чак! Питаме тия които са останали на борда. И вече по леко на ръчката и гааз ама нещото не тръгва. Щото квото е останало от винта май не се върти. И айде на греблата. Ма нещото..... много се върти!
И все в тоя ред докато нещата се получат. А дано.

Относно специфични правила за плаване не се сещам да има. Поне за тези разписани в морското право. Другото са принципи и обичаи на поведение. Поздрави всеки с когото се срещнеш или разминеш. Ти първи започни маневрите при пресичащи се курсове. Отговаряй на поздрави и сигнали. Спазвай правилото за ниска скорост в марината и около рибарски лодки и съоръжения. Отдалече заобикаляй всеки на котва с флагове за водолаз. Гледай и за буйчетата им на колегите. Не се ври измежду плуващите на плажа с работещ двигател. Когато видиш шамандурки в нищото, па дори и прости парчета стиропор да ти се струват, не подръпвай въженцата дето са вързани на тях защото ще се покаже или нечия мрежа или парагад. Не изхвърляй в морето двулитровите бутилки от бира. Нямат такива и лесно ще стане ясно чие дело е това. И най-общо казано не прави на околните това което не искаш те да ти правят и се дръж така както искаш с теб да се държат.

Поздрави и успех!
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов от лодка”