Такъми за морски риболов в Гърция

Кътче с риболовен имунитет за колегите в странство.
Публикувай отговор
Аватар
баш майстора
Мнения: 5803
Регистриран на: Вто Юли 08, 2008 16:24
Риболов: Online
Местоположение: София
дал Браво: 1640 пъти
получил Браво: 1751 пъти

Re: Такъми за морски риболов в Гърция

Мнение от баш майстора »

Аз също планирам купуване на подобна въдица. Още не съм решил какво точно да взема, но да обогатя списъка с няколко неща, в които се заглеждам. :wink:
Sportex Black Arrow BA2401 2,40 15-28
Tailwalk Dageki S802MH 2,40 5-35
Black Hole Hurricane S-862M 2,60 12-36
И един по-евтин вариант, за който също чух добри отзиви. :roll:
Shimano Nasci AX Spin SNASAX81M 2,46 10-35
"Няма риба в реката, само пъстърва, откакто се появи тя и изяде всичката друга риба..."
Аватар
yuri todorov
Мнения: 1958
Регистриран на: Вто Сеп 19, 2006 23:13
Риболов: spinning & casting
Местоположение: София
дал Браво: 643 пъти
получил Браво: 585 пъти

Re: Такъми за морски риболов в Гърция

Мнение от yuri todorov »

Понеже стана дума и за по обикновени предложения, да дам един добър отзив!

Миналата година разглеждах и случайно попаднах на тези клипчета
Поразрових и поразгледах и други разни, но от любопитство отидох до магазина да ги видя тези Окуми.

RTX -са се оказа е направен много спретнато, лек - 176 грама, без излишни елементи и т.н. и средно бърз.
Другата от клипа CX, също е доста приятна и също беше налична, но ми идва излишно бърза за риболов на морето.

Понеже ме грабна от раз а и не е много пари, веднага взех RTX - са на 2,70 15-45 гр.

Вече съм я ползвал няколко пъти и съм доволен от покупката. Освен всичко се оказа много удобна за мен, с правилно дълга дръжка и много добре хвърляща, защото не ми окапват ръцете и кръста дори и след продължителен риболов при по-силен вятър.


:)


NO FISHING, NO LIFE

http://orcaonline.org/


Аватар
stoev
Мнения: 885
Регистриран на: Чет Сеп 27, 2007 16:44
Риболов: с изкуствени примамки
Местоположение: Варна
дал Браво: 144 пъти
получил Браво: 127 пъти

Re: Такъми за морски риболов в Гърция

Мнение от stoev »

Tomahawk написа:...За макарата няма комантар, явно наистина за тази сума няма какво да се предложи по добро. Аз и макари имам но до сега не съм избирал такива с бърза предавка, защото не ми се е налагало...
Според мен ако имаш някой приличен модел на дайва/шимано в размер съответно 3000/4000 си ОК. За конвенционален спининг достатъчно е макарат да обира 80-90см при един оборот. Бързооборотните макари ползват по-скоро колегите, които гонят по лек такъм и намалят размера на макарите.
Задава се и едно добро решение около 300лв, за което знам, че няколко колеги го чакат с нетърпение за да тестват - ATC Valiant SW Reel в размер 4000.
Поздрави!
Бъдете здрави и наслука...
http://starividri.org
Аватар
a5sh0l3
Мнения: 773
Регистриран на: Сря Авг 26, 2009 16:19
Риболов: Spinning
Местоположение: София
дал Браво: 55 пъти
получил Браво: 27 пъти

Re: Такъми за морски риболов в Гърция

Мнение от a5sh0l3 »

Привет Томахавка,

Ще си позволя да изкажа и моето мнение на база натрупания опит, тъй като прочетох доста "съвети" дето нямат нищо общо с реалността по Северното крайбрежие на Гърция :) Но предпочитам да не влизам в излишни пререкания. Всеки си има право на мнение.
Tomahawk написа:За макара съм се спрял на Shimano stradic FK (ST4000XGFK) или Stradic CI4+ 4000FA.
За пръчка ми е по трудно защото не познавам всички производители на този тип въдици но прегледах някои и харесах 2:
Speedmaster CX Spinning SSMCX24MH 2,40 14-42
ZOGA Shitenno Seiryuu SR-S 82M2 2.48 7-40
Това на което си се спрял според мен е много подходящо и може би най-оптималния вариант за сумата за която си заделил.

Аз лично, бих избрал Спийдмастъра, но във вариант 2.70. Наскоро пробвах в Гърция на един познат неговия Спийдмастър с тези параметри и ми хареса много, даже и аз го обмислям за покупка :)
Друг е въпроса дали ще успееш да намериш СХ варианта, който всъщност е съвсем нов и мисля още го няма в БГ, поне така ми отговориха от Филстар/Риболовен свят.

А защо по-дълга въдица? Защото няколко пъти вече виждам със собствените си очи как кастинга с въдица 2.60-2.70 е по-успешен(говоря от към брой риби, не само от към метри). Въдица от класа на Спийдмастър на 2.70 е достатъчно лек и удобен за туичинг.

Аз лично ползвам въдица с дължина 2.59 и с нея се справям доста добре с кастинга, но имаше период от 3 месеца в който ползвах
баш майстора написа:Shimano Nasci AX Spin SNASAX81M 2,46 10-35
и определено имаше разлика в метрите и уловените риби :)
Иначе, въпросното Насци е много приятна и яка въдица. Риби от сорта на 3кг лефери ги вади без затруднения :)
Имай предвид, че посочената акция 10-35 е нереална. Примамки от по 40гр ги мята без проблем. Попери 30-40гр си ги води много добре.

Зогата не ти препоръчвам по-дългия вариант който е 10-60гр, защото е 210гр (по спомен), което е тежко според мен. За по-късия вариант който си избрал ти, за сега добри отзиви има, но аз лично не съм им фен на Зогите.

Макарата: Shimano stradic FK (ST4000XGFK) или Stradic CI4+ 4000FA.
Stradic CI4+ 4000FA. е хубава макара, но съм я въртял само на сухо и нямам реален опит с нея. Квото и да кажа ще е несериозно и некомпетентно.

До скоро въртях с Shimano stradic 4000XGM която е същата, като посочената от теб, но с по-плитка шпула(така ги правят за Японския пазар). Та това макаре за мен е доста прилично за парите си и ще ти върши безупречна работа. А и е готино на дизайн. Поне мен лично доста ме кефи.

По-бързооборотната макара е по-добра за морето. Вярно е, много пъти рибите искат бавна и мудна проводка, но някой риби си искат скорост на примамката. Отделно по-бързооборотната макара според мен ще ти навива по-стегнато дори и когато правиш туичвания и паузи и така риска от бради е значително по-малък. А да не говорим, че когато използваш повърхностни примамки бързооборотната макара е в пъти повече за предпочитане от бавната.
И мога да ти дам и един пример за рибите :) Преди 3 седмици бях в гърция и се ловяха паламуди тогава. Бяхме около 12-13 човека на мястото. За съжаление така се случи, че точно тогава бях с бавна макара и едно приятелче и той с бавна макара. Е, всички си хванаха по 2-3 риби, ние само си търкахме воблерите във водата :)

Един друг съвет. Ако си търсиш сравнително лек, балансиран, но и мощен такъм, гледай въдици тежки около 150-180гр и макари от порядъка на 280-310гр
Моя такъм в момента е въдица 176гр и макара 290гр и си ръкомахам целодневно без проблем.

Поздрави и дано съм ти бил полезен поне малко,
Светльо
Go Fishing! Leave nothing but Steps, take nothing but Pictures!
Catch the moment, release the fish!
Аватар
Tomahawk
Мнения: 1377
Регистриран на: Сря Мар 23, 2005 15:26
Местоположение: Шумен
дал Браво: 7 пъти
получил Браво: 26 пъти
Обратна връзка:

Re: Такъми за морски риболов в Гърция

Мнение от Tomahawk »

Благодаря на всички за мненията. Аз си направих някои изводи. Ще предприема стъпки по проверка на наличностите и ще преценя спрямо това.
Като има резултат ще сподея какъв е крайния комплект.
Поздрави.
" Рибата не кълве събота и неделя" :)
" не е важна марката на воблера а на колко гази "
Аватар
a5sh0l3
Мнения: 773
Регистриран на: Сря Авг 26, 2009 16:19
Риболов: Spinning
Местоположение: София
дал Браво: 55 пъти
получил Браво: 27 пъти

Re: Такъми за морски риболов в Гърция

Мнение от a5sh0l3 »

Tomahawk написа:Благодаря на всички за мненията. Аз си направих някои изводи. Ще предприема стъпки по проверка на наличностите и ще преценя спрямо това.
Като има резултат ще сподея какъв е крайния комплект.
Поздрави.
Успех и ще се радвам да споделиш после какво си избрал и какви са ти впечатленията ;)
Go Fishing! Leave nothing but Steps, take nothing but Pictures!
Catch the moment, release the fish!
Аватар
Попа
Търговец
Мнения: 678
Регистриран на: Пон Фев 26, 2007 3:03
Местоположение: varna

Re: Такъми за морски риболов в Гърция

Мнение от Попа »

a5sh0l3 написа:
Tomahawk написа:Благодаря на всички за мненията. Аз си направих някои изводи. Ще предприема стъпки по проверка на наличностите и ще преценя спрямо това.
Като има резултат ще сподея какъв е крайния комплект.
Поздрави.
Успех и ще се радвам да споделиш после какво си избрал и какви са ти впечатленията ;)
Видимо си натрупал някакъв опит,но за мен си прекаленно категоричен във параметрите,ако мога да се обоснова:
Спининга е комплексна дисциплина,има пряка зависимост,каква е комбинацията въдица,макара,влакно,примамка!Има хора,които предпочитат по-дълги пръчки, и
такива,които харесват по-къси.Някои ловят с тънки плетени,други не.Големи воблери,малки такива ,макари различен размер и т.н. и т.н.
Само за пример-аз ловя със въдица 2.2м до 32гр,бавна макара 1:5 и влакно #1,което в повечето случаи ще се обяви за ерес,но повярвай ми,знам защо го правя :tup:
http://fishingpro.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
Tomahawk
Мнения: 1377
Регистриран на: Сря Мар 23, 2005 15:26
Местоположение: Шумен
дал Браво: 7 пъти
получил Браво: 26 пъти
Обратна връзка:

Re: Такъми за морски риболов в Гърция

Мнение от Tomahawk »

Това за мен ли е или за колегата? :roll:
" Рибата не кълве събота и неделя" :)
" не е важна марката на воблера а на колко гази "
Аватар
a5sh0l3
Мнения: 773
Регистриран на: Сря Авг 26, 2009 16:19
Риболов: Spinning
Местоположение: София
дал Браво: 55 пъти
получил Браво: 27 пъти

Re: Такъми за морски риболов в Гърция

Мнение от a5sh0l3 »

Tomahawk написа:Това за мен ли е или за колегата? :roll:
По-скоро е за мен :)

И предполагам или поне се надявам колегата да е обърнал внимание, че това е моето лично мнение с което не искам да ангажирам никой. И затова в случая съм категоричен...за себе си :)
Позволих си да изкажа мнението си, защото колегата "Томахавка" се е насочил към подобен на моя такъм.
Иначе съм напълно съгласен, че хора ходят с много по-къси въдици, а понякога и с много по-дълги, но всичко е взависимост от риболова и стила който предпочитат.

Поздрави,
Светльо
Go Fishing! Leave nothing but Steps, take nothing but Pictures!
Catch the moment, release the fish!
za4o75
Мнения: 933
Регистриран на: Нед Апр 11, 2010 20:49
Местоположение: Атина Гърция
дал Браво: 7 пъти
получил Браво: 30 пъти

Re: Такъми за морски риболов в Гърция

Мнение от za4o75 »

carpbg написа:
Попа написа: п.п.Има тройки,които са доста по-щадящи воблерите от други :wink:
Decoy, YS21 ли имаш предвид?
Поне аз такива ползвам. Сменям фабричните веднага след като купя воблера.
Да, по-малко драскат и по-бавно ръждясват.
Колега,аз имам предвид модела T-S21!
carpbg
Мнения: 178
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 12:03
Риболов: шаранджийски
Местоположение: Перник
дал Браво: 8 пъти
получил Браво: 3 пъти
Обратна връзка:

Re: Такъми за морски риболов в Гърция

Мнение от carpbg »

za4o75 написа:
carpbg написа:
Попа написа: п.п.Има тройки,които са доста по-щадящи воблерите от други :wink:
Decoy, YS21 ли имаш предвид?
Поне аз такива ползвам. Сменям фабричните веднага след като купя воблера.
Да, по-малко драскат и по-бавно ръждясват.
Колега,аз имам предвид модела T-S21!
Не знам до колко Т образната им форма спасява воблера.
Изхождам от опита с Пачинкото. То фабрично е с такава, а доста се лющи. Може и в него да е вината, все пак.
Не съм ги ползвал на обикновен миноу воблер :(
Аватар
Попа
Търговец
Мнения: 678
Регистриран на: Пон Фев 26, 2007 3:03
Местоположение: varna

Re: Такъми за морски риболов в Гърция

Мнение от Попа »

Всички тройки със завити на вътре жила щадят воблерите.Аз използвам едно VMC на което,не мога да кажа модела в момента.Оправя нещата,но донякъде.Основния проблем идва от тънкия завършващ лак на дори японските воблери.За по-добър ефект,трябва да се третират допълнително :wink:
http://fishingpro.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;
Д Пенев
Мнения: 853
Регистриран на: Съб Май 03, 2008 18:39
получил Браво: 1 път

Re: Такъми за морски риболов в Гърция

Мнение от Д Пенев »

Воблерите са консуматив :mrgreen:

Повече :fish15: :fish2: на всеки :D
Аватар
a5sh0l3
Мнения: 773
Регистриран на: Сря Авг 26, 2009 16:19
Риболов: Spinning
Местоположение: София
дал Браво: 55 пъти
получил Браво: 27 пъти

Re: Такъми за морски риболов в Гърция

Мнение от a5sh0l3 »

Д Пенев написа:Воблерите са консуматив :mrgreen:

Повече :fish15: :fish2: на всеки :D
Но за сметка на това, скъп консуматив!
Go Fishing! Leave nothing but Steps, take nothing but Pictures!
Catch the moment, release the fish!
Аватар
fisherman
Мнения: 689
Регистриран на: Чет Яну 26, 2006 20:51
Местоположение: Перник
дал Браво: 115 пъти
получил Браво: 83 пъти

Re: Такъми за морски риболов в Гърция

Мнение от fisherman »

a5sh0l3 написа:
Но за сметка на това, скъп консуматив!

То ако бяха ефтини колко безценни моменти щяха да се пропуснат,чак не ми се мисли.Друго си е да вземеш милионерската яхта на абордаж заради един воблер :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :fish3:
Публикувай отговор

Обратно към “Риби и рибари в странство”