помощ за избор на влакно

Форум за спининговия риболов, чиито любезни домакини са майсторите от “Старите видри”.
aaaa
Мнения: 63
Регистриран на: Вто Ное 17, 2015 13:31
дал Браво: 3 пъти

помощ за избор на влакно

Мнение от aaaa »

Здравейте, искам да избера влакно за 2 пръчки, като и 2те ще са оборудвани с Pflueger President(като на лайт пръчката може и да се смени, ако макарата идва тежичка{утре пристигат оръжията}). Става въпрос за следните пръчки:

Noeby Infinite Bass - тест по примамки 6-21гр; тест по влакно 5-15лб.. тук колебението ми е дали да се оборудва с четери нишковото на Gosen #1.2, което е точно тавана на пръчката или да си играя на сигурно и да заложа на #1, което предполагам ще е достатъчно здраво..
ако е важно въдицата ще се ползва за главно за щука, бяла риба и може би распер(макар за него да съм чел, че е по-добре по бавна сопа и монофил, но колко е вярно.. а и распер не съм хващал досега, но може да пробвам, пък ако имам късмет и да ми удари, та евентуално да видя сгоден ли е комплекта и за распер :D)

Noeby Infinite Trout- тест по примамки 3-10; влакно 3-8лб.. тук се колебая между същия Gosen #0.6, като се надявам да не е толкова здрав, защото надвишава теста или да заложа на Varivas Super Trout Advance 4/5лб или Colmic Fendreel.. главната цел ще е кефал, може и костури да се търсят, ако знам къде да ги намеря :lol:

Благодаря предварително на отзовалите се :tup:
Аватар
Димитър Тодоров
Мнения: 5654
Регистриран на: Вто Юни 07, 2005 19:48
Местоположение: Силистра, на Дунав
дал Браво: 552 пъти
получил Браво: 1049 пъти

Re: помощ за избор на влакно

Мнение от Димитър Тодоров »

За първият въпрос- единицата е достатъчно здраво влакно,ще ти свърши добра работа, а и линията ти ще е "с една идея по-тънка" ,което
често има значение. Не съм срещал по-тънките от #1 Госен 4ply и не мога да отговоря на втория въпрос,но знам ,че колегата Мунчо имаше вземане-даване с такова влакно,а той отговаря с удоволствие. ;)
И не забравяй-ние не ловим риби.Ние,всъщност,ловим себе си..

Stay focused !
mr_miti
Мнения: 110
Регистриран на: Съб Май 08, 2010 20:19
Риболов: Спининг
Местоположение: Смолян
дал Браво: 419 пъти
получил Браво: 330 пъти

Re: помощ за избор на влакно

Мнение от mr_miti »

По втория въпрос - ползвам #0.6 цял сезон основно за риболов на кефал и понякога за лек джиг. Такъма ми 2-10 тест по примамки и 3-8лб по влакно, та не се притеснявай от счупване на въдицата, все пак имаш макара с аванс :wink: . Цена - качество бих казал, че си заслужава от всякъде и го препоръчвам . Единствената забележка ми е, че след няколко риболова се сплесква (става по овално) от първоначалното си състояние.
По първия въпрос немога да отговоря - никога не съм ползвал по-дебело от #1.0
Vid
Мнения: 705
Регистриран на: Пон Апр 11, 2011 2:58
Местоположение: Haskovo
дал Браво: 76 пъти
получил Браво: 44 пъти

Re: помощ за избор на влакно

Мнение от Vid »

mr_miti написа: че след няколко риболова се сплесква (става по овално) от първоначалното си състояние.
Сплесква се..., като на баба ти хвърчилото. Ползвам Госен в различни размери откак се появи на БГ пазара и нищо не се е сплескало...

Тук по скоро въпросът при по тънките размери е 4-ри или 8 нишков вариант.
‎Късметът е пресечната точка на предварителната подготовка и шанса.
Сенека
Аватар
babydoctor
Мнения: 15953
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:59
Местоположение: София
дал Браво: 46 пъти
получил Браво: 160 пъти

Re: помощ за избор на влакно

Мнение от babydoctor »

се сплесква (става по овално)
Това какво точно означава? :roll: Или ту се сплесква, ту се закръгля... :roll:
Каква е тая участ бе, народе - какъвто и байрак да се развее, дръжката му все ти е отзад...
Защо винаги бъдещето е светло, а никога настоящето???
milkov97
Мнения: 99
Регистриран на: Пет Авг 07, 2015 11:55
дал Браво: 1 път
получил Браво: 3 пъти

Re: помощ за избор на влакно

Мнение от milkov97 »

Аз ползвам Lazer L8 и съм много доволен . Ловя с него предимно по Дунав и нямам забележки. По отношение на кастинга мога да кажа, че се постигат доста прилични дистанции дори и с леки примамки , а за по-тежки да не говорим (хвърчат в румънско :lol: ) . Има напълно кръгло сечение и отговаря на размера :tup:
Мунчо
Мнения: 16627
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 21:17
Риболов: пуристки
Местоположение: гАбРоВо
дал Браво: 415 пъти
получил Браво: 923 пъти
Обратна връзка:

Re: помощ за избор на влакно

Мнение от Мунчо »

Oт мен един глас за бюджетния "Госен" във всички изреени Хапликации.
БОКА НА УЛЪТО.

"Огин да я попари тая пастръва, що светли умове обърка и бастиса" Bate Raiko

СТАРИ ВИДРИ
Аватар
Godfather
Мнения: 1078
Регистриран на: Чет Фев 08, 2007 11:14
Риболов: спининг риболов
Местоположение: Пловдив
дал Браво: 11 пъти
получил Браво: 26 пъти

Re: помощ за избор на влакно

Мнение от Godfather »

DUEL също имат бюджетен четири ников конец :wink:
I'll make him an offer he cant refuse!!!!!!!!!!!!
http://vbox7.com/play:00f5ca22&al=1&vid=
aaaa
Мнения: 63
Регистриран на: Вто Ное 17, 2015 13:31
дал Браво: 3 пъти

Re: помощ за избор на влакно

Мнение от aaaa »

Благодаря Ви колеги :tup: спрях се на #0.6 и #1 на 4 нишкoвия Gosen.. за жалост май скоро няма да мога да пробвам комплектите, защото влакното ще ми дойде след седмица и ще удари забраната. Наслука на всички :fish15:
mr_miti
Мнения: 110
Регистриран на: Съб Май 08, 2010 20:19
Риболов: Спининг
Местоположение: Смолян
дал Браво: 419 пъти
получил Браво: 330 пъти

Re: помощ за избор на влакно

Мнение от mr_miti »

Vid написа:Сплесква се..., като на баба ти хвърчилото
Колега, няма те уча как се усукват нишки в сноп, но знай че всеки сноп има коефициент на уплътнение. Нарисувай един голем кръг и четири по-малки в него и си представи, когато го опънеш многократно и нишките се наместят какво става.
Ади със здраве
Мунчо
Мнения: 16627
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 21:17
Риболов: пуристки
Местоположение: гАбРоВо
дал Браво: 415 пъти
получил Браво: 923 пъти
Обратна връзка:

Re: помощ за избор на влакно

Мнение от Мунчо »

ЗНачи никой не трябва да гради въздушни замъци смятайки, че многонишково влакно може да има сферично сечение, или дори близко до него...
БОКА НА УЛЪТО.

"Огин да я попари тая пастръва, що светли умове обърка и бастиса" Bate Raiko

СТАРИ ВИДРИ
za4o75
Мнения: 933
Регистриран на: Нед Апр 11, 2010 20:49
Местоположение: Атина Гърция
дал Браво: 7 пъти
получил Браво: 30 пъти

Re: помощ за избор на влакно

Мнение от za4o75 »

babydoctor написа:се сплесква (става по овално)
Това какво точно означава? :roll: Или ту се сплесква, ту се закръгля... :roll:
Означава,че ако кръглото се сплеска ,става овално!Много ясно го е написал човека!Както Мунчо поясни,няма как да се говори за идеално кръгло,ама все пак повече нишки и по-стегнато уплетени правят влакното по-кръгло от по-рехавото и с по-малко нишки.Разбира се работната част се деформира ,като при някои влакна е видимо а при други не толкова.Деформация се получава и при оставащото влакно в шпулата.Предполагам,че ако за направата се ползват малко по-еластични нишки,влакната ще се деформират много по-трудно и по-дълго време ще си стоят кръгли.Точно това ние се стараем да избегнем обаче,еластичноста.Абе,угодия за нас няма!
Аватар
bat.galin
Мнения: 1959
Регистриран на: Чет Дек 06, 2007 18:50
Местоположение: Добрич
дал Браво: 637 пъти
получил Браво: 449 пъти

Re: помощ за избор на влакно

Мнение от bat.galin »

...Предполагам,че ако за направата се ползват малко по-еластични нишки,влакната ще се деформират много по-трудно и по-дълго време ще си стоят кръгли.Точно това ние се стараем да избегнем обаче,еластичноста.Абе,угодия за нас няма!
Според моя опит- правилно предполагаш, колега.
Малко по-еластичните нишки се наричат монофил.
А избягването на еластичността им пък се постига с вплитането на 4 нишки монофил с други 4 нишки плетено влакно.
Резултатът е "хибридно" влакно, което освен горните 2 ( устойчиво на деформация и липса на еластичност) дава като предимство и доста по-добрата износоустойчивост.
aaaa
Мнения: 63
Регистриран на: Вто Ное 17, 2015 13:31
дал Браво: 3 пъти

Re: помощ за избор на влакно

Мнение от aaaa »

да напиша две думи, тъй като доста колеги се включиха да помогнат.. 1-цата на Госен е изпробвана.. скоро ще дойде ред и на по-тънкото влакно.. никакви проблеми с въртележки и т.н... здравината мисля че е задоволителна, за 10 часа риболов съвсем леко избледня.. не виждам да се е сплескало.. доволен съм от покупката и благодаря още веднъж на колегите..
#0.6-то мисля да го потормозя с въртележки да видим как се справя с бюджетна макара :D че доста колеги съветват толкова тънки влакна да не се изпозлват с макари от ниския ценови клас.. но пък Госена е доста хвален и ми е любопитно какво ще стане.. в най-лошия случай ще се псува и ще се хвърлят 30 левчета :D
Vid
Мнения: 705
Регистриран на: Пон Апр 11, 2011 2:58
Местоположение: Haskovo
дал Браво: 76 пъти
получил Браво: 44 пъти

Re: помощ за избор на влакно

Мнение от Vid »

aaaa написа:да напиша две думи, тъй като доста колеги се включиха да помогнат.. 1-цата на Госен е изпробвана..
Да ти спомена, че ползвам 1,5 на Госен вече втори сезон за риболов на джиг и тролинг на сулка и де да знам колко е избеляло- от зеленото де, де е към 30 лв. за ролка, ама като здравина или форма, не е мръднало...

п.п. На седмица правя по два риболова, това е без значение от сезона.. (тази зима водоемите не замръзнаха, така че, 2 риболова на седмица с това влакно от пролетта на 2015г. :D )
‎Късметът е пресечната точка на предварителната подготовка и шанса.
Сенека
Публикувай отговор

Обратно към “Спининг риболов”