Penn Slammer 460 усуква влакното

Има шпула, има бигел, че и аванс се намира, що е то?
georgidjambazov
Мнения: 65
Регистриран на: Пет Мар 16, 2012 16:38
Риболов: спининг,тролинг
получил Браво: 2 пъти

Penn Slammer 460 усуква влакното

Мнение от georgidjambazov »

Купих 2 бр. Penn Slammer 460 /Made in China/и още на първия риболов едната усука влакното доста добре.Другата няма проблеми.Да уточня-и на двете едно и също влакно,риболов на тролинг с добре плуващи воблери.Проверих ролката на бигела - добре е.Ако някой има опит нека сподели.
Аватар
stas
Мнения: 151
Регистриран на: Вто Мар 08, 2011 17:26
Местоположение: Габрово
дал Браво: 6 пъти
получил Браво: 3 пъти

Re: Penn Slammer 460 усуква влакното

Мнение от stas »

Еднакво ли е навито влакното на двете макари(цилиндър, прав или обратен конус), долу -вирбел има ли или само карабина, при изваждане на воблера с риба или клон да се въртяла примаката. Аз имам един бавнооборотен Quantum дето повече от двадесет години влакно не ми беше усукал до тази есен на подвижна плувка, на жива рибка за костур. Никакви видими причини. При монофила процесът е необратим, при плетеното- не съм сигурен.
svetoslav7704
Мнения: 326
Регистриран на: Пет Авг 13, 2010 23:19
Риболов: спининг,тролинг
Местоположение: гр.Шумен
дал Браво: 3 пъти
получил Браво: 18 пъти

Re: Penn Slammer 460 усуква влакното

Мнение от svetoslav7704 »

По принцип за да се усуква влакното трябва или да се върти примамката или да сработва аванса.При някои модели плетеняци с плоско сечение има частично усукване от ролката, но в допустими граници.Самата макара не мисля че може да е причина за проблема.Пробвай с нова карабинка задължително с вирбел.
Колкото по сериозно оборудване имаш по дребни риби хващаш.
koko7784
Мнения: 2487
Регистриран на: Пон Ное 23, 2009 18:06
Местоположение: Свиленград
дал Браво: 142 пъти
получил Браво: 350 пъти

Re: Penn Slammer 460 усуква влакното

Мнение от koko7784 »

Може би това е слабо място на марката.
Чувал съм от няколко други ползватели на макари от марката за същия проблем.
Ralitex
Мнения: 344
Регистриран на: Нед Мар 17, 2013 16:06
Риболов: Риболов на хищници с изкуствени примамки.
дал Браво: 2 пъти
получил Браво: 9 пъти

Re: Penn Slammer 460 усуква влакното

Мнение от Ralitex »

Проблема не е в макарата. Всички макари малко или много усукват влакното. Само при мултипликаторите няма усукване. Или е усукано влакното още при поставяне на макарата или липсва вирбел на карабинката. Понякога и с вирбел пак се усуква леко. Пробвай да сложиш качествен лагерен вирбел и отпусни 100-тина метра от макарата. Повлачи малко така да се оправи линията и след това навий.
koko7784
Мнения: 2487
Регистриран на: Пон Ное 23, 2009 18:06
Местоположение: Свиленград
дал Браво: 142 пъти
получил Браво: 350 пъти

Re: Penn Slammer 460 усуква влакното

Мнение от koko7784 »

Извинявай но няма да се съглася.
Вече 10 години ходя по Марица за сом и досега не съм слагал вирбел.
Откакто взех да ловя с качествени макари нямам проблеми с усуквания или сукове.
Ralitex
Мнения: 344
Регистриран на: Нед Мар 17, 2013 16:06
Риболов: Риболов на хищници с изкуствени примамки.
дал Браво: 2 пъти
получил Браво: 9 пъти

Re: Penn Slammer 460 усуква влакното

Мнение от Ralitex »

PENN-a е доказана макара и не виждам каква е разликата между навиването на влакното на различите ролкови макари? Принципа е един и същ. Разликите между качествена и некачествена макара са съвсем от друго естество. На мен също не ми се усуква влакното, независимо дали използвам вирбел или не. Използвам PENN 460 и 560. Не знам колегата дали на двете макари е навил едни и същи влакна. Възможно е това, което не се усуква да е с по-кръгло сечение.
nkolev
Мнения: 499
Регистриран на: Сря Фев 10, 2010 16:36
Местоположение: Бургас
дал Браво: 45 пъти
получил Браво: 26 пъти

Re: Penn Slammer 460 усуква влакното

Мнение от nkolev »

georgidjambazov написа:Купих 2 бр. Penn Slammer 460 /Made in China/и още на първия риболов едната усука влакното доста добре.Другата няма проблеми.Да уточня-и на двете едно и също влакно,риболов на тролинг с добре плуващи воблери.Проверих ролката на бигела - добре е.Ако някой има опит нека сподели.
Почти съм сигурен, че е от ролката. Би трябвало да е лагерована, но имам ПЕНН Спинфишер, та не съм сигурен за Сламъра. Ако е на втулка често има леко задържане, което при проверка не се усеща, като същото става и с лагери с по-гъста грес.
Провери отново и ако има шум или не се завърта лесно то при по-малките примамки или такива, които не оказват достатъчно съпротивление може да не се върти пълноценно. Просто няма от какво друго да е освен от ролката.
НДК
georgidjambazov
Мнения: 65
Регистриран на: Пет Мар 16, 2012 16:38
Риболов: спининг,тролинг
получил Браво: 2 пъти

Re: Penn Slammer 460 усуква влакното

Мнение от georgidjambazov »

Благодаря на колегите.Всичко е наред с лагера на бигела.Проверих го - върти се и с малко и с голямо усилие.След еднодневен тролинг пак усука влакното.
nkolev
Мнения: 499
Регистриран на: Сря Фев 10, 2010 16:36
Местоположение: Бургас
дал Браво: 45 пъти
получил Браво: 26 пъти

Re: Penn Slammer 460 усуква влакното

Мнение от nkolev »

georgidjambazov написа:Благодаря на колегите.Всичко е наред с лагера на бигела.Проверих го - върти се и с малко и с голямо усилие.След еднодневен тролинг пак усука влакното.
:shock: :shock: :shock: - и то при тролинг, не мога да си го обясня.
НДК
Accept
Мнения: 215
Регистриран на: Нед Окт 07, 2012 18:56
Риболов: Морски
Местоположение: София
дал Браво: 8 пъти
получил Браво: 26 пъти
Обратна връзка:

Re: Penn Slammer 460 усуква влакното

Мнение от Accept »

Всички безинерционни макари навиват влакното по един и същ начин. Абсолютно един и същ - и китайчето за $5, и Салтигата. Усукването се реализира от въртенето на бигела. По същия начин се усуква въже, когато го навивате на кълбо - с едната ръка държите,а с другата въртите. През някакъв интервал от време спирате, за да се "разплете" въжето. Истината е, че въжето въобще не е заплетено, но от усукването се е натрупало напрежение, което трябва да освободи, като се развие "заплетения" сноп въже. затова го вдигате с ръка и чакате да се развърти - разсуче.
Проблемът не е в макарата.

Колега, обърнете влакното и вижте какво ще стане. Имам предвид да сложите долния край отгоре. Трябва да го пренавиете на външни носители 2 пъти и после на макарата.
RTM Ocean Quatro
Публикувай отговор

Обратно към “Макари”