Морско кръщение на каяка

Форум за новатори, експериментатори и почитатели на екстремните изживявания в комбинация с риболова.
Аватар
rosboz
Мнения: 217
Регистриран на: Вто Сеп 25, 2007 20:27
Местоположение: Plovdiv
дал Браво: 52 пъти
получил Браво: 34 пъти

Морско кръщение на каяка

Мнение от rosboz »

Тръгване от Пловдив в 5,30 със зареждане на колата в Кърджали

ето ме в 9,00 на плажа на Фанари

Изображение

Времето е прекрасно , морето е невероятно синьо и равно като тепсия.

Изображение

Бърза подготовка и напред ( на хоризонта е Тасос )

Изображение

навътре

Изображение

навътре

Изображение

още по-навътре

Изображение

ей няма край това море

Изображение

Гребането е истинско удоволствие .
Не знам дали е истина , но греба с невероятна лекота, като чели съпротивлението на морската вода е по-малко от това на сладката.

И така неусетно прекрасния ден се изтърколва и трябва да се прибирам,
но скоро пак ще се върна и дорадото , което този път ми се изплъзна ще бъде мое.

Изображение
ski today
work tomorrow
EDM electronics
Мнения: 385
Регистриран на: Сря Ное 24, 2010 22:35
Риболов: kayak fishing
Местоположение: СЛИВЕН
дал Браво: 78 пъти
получил Браво: 218 пъти

Re: Морско кръщение на каяка

Мнение от EDM electronics »

Колега поздравления за хубавия излет с каяк. Гръцкото море е много красиво, но и то горкото е доста опоскано.
Струва ми се, че въдичките ти не са за каяк, дълги ми се виждат. Като ти се оплете върха ще трябва да сгъваш пръчката или да я слагаш напред-назад по протежение на каяка, докато оправиш нещата. Максимално аз ползвам 1,85 м.

Паздрави и пожелания за слука с каяка! :tup:
Аватар
burg
Мнения: 264
Регистриран на: Нед Ное 14, 2010 19:17
Риболов: спининг риболов понякога и от каяк
Местоположение: Пловдив
дал Браво: 51 пъти
получил Браво: 55 пъти

Re: Морско кръщение на каяка

Мнение от burg »

Нагребал си се с кеф! Другият път да ковнеш и риПки!
Malibu Stealth 9
Аватар
rosboz
Мнения: 217
Регистриран на: Вто Сеп 25, 2007 20:27
Местоположение: Plovdiv
дал Браво: 52 пъти
получил Браво: 34 пъти

Re: Морско кръщение на каяка

Мнение от rosboz »

EDM electronics написа:Колега поздравления за хубавия излет с каяк. Гръцкото море е много красиво, но и то горкото е доста опоскано.
Струва ми се, че въдичките ти не са за каяк, дълги ми се виждат. Като ти се оплете върха ще трябва да сгъваш пръчката или да я слагаш напред-назад по протежение на каяка, докато оправиш нещата. Максимално аз ползвам 1,85 м.

Паздрави и пожелания за слука с каяка! :tup:

Точно това се случи - дорадото дойде и оплетох влакното около върха и ги изгледах как минаха покрай мен.
ski today
work tomorrow
spin_master
Мнения: 512
Регистриран на: Чет Сеп 23, 2010 16:52
Риболов: спининг
Местоположение: София
дал Браво: 135 пъти
получил Браво: 99 пъти

Re: Морско кръщение на каяка

Мнение от spin_master »

Честито морско кръщене!
В сладка вода има по-малко съпротивление от морската, така че би трябвало да ти е по-леко гребането в сладка вода.
gogo26
Мнения: 715
Регистриран на: Сря Дек 10, 2008 9:41
Местоположение: Сливен
дал Браво: 12 пъти
получил Браво: 18 пъти

Re: Морско кръщение на каяка

Мнение от gogo26 »

Няма разлика в гребането в морска или сладка вода :D просто си бил много на кеф и ти е интересно,и затова не си усетил прехода :tup:
Ако имаш и сонарче,работата става още по-интересна :fish4:
Hobie Mirage Outback
EDM electronics
Мнения: 385
Регистриран на: Сря Ное 24, 2010 22:35
Риболов: kayak fishing
Местоположение: СЛИВЕН
дал Браво: 78 пъти
получил Браво: 218 пъти

Re: Морско кръщение на каяка

Мнение от EDM electronics »

Колеги, не е така, както си мислите за сладката и солената вода.
В солената вода се плува много по-лесно от сладката вода. Проста физика!

Солената вода е по-плътна от сладката поради това, че има разтворена в нея сол. Колкото повече сол, толкова по-плътна. Колкото по-плътна среда, толкова по-добра плаваемост. Колкото по-малко плътна, толкова по-лесно се потъва и по-трудно плува. В по-малко плътна среда, примерно въздуха, каяка няма да може да плува, а той направо ще потъне, а в много плътна среда, примерно желязото или лед, каяка въобще няма да може да потъне в него и ще е изплувал целия на повърхността му. Водата е със средна плътност /агрегатно състояние/ и колкото повече сол, толкова по-малко ще е потънал и по-добре плуващ. Гмуркането в сладка вода е в пъти по-лесно от солената, защото е по-малко плътна, но пък се плува по-трудно. В сладка вода лесно се потъва, а в солена лесно се изплува от дъното и обратно. Пример:

На Средиземно море, което е много солено, аз съм се излягал във водата и без каквито и да било движения спокойно си чета вестник. В басейн със сладка вода това не може да се случи - потъвам.

Винаги в морска вода се плува по-лесно от сладката вода, следователно каяка в морето е по-бърз. Ако ви се струва по-бавен, това е заради подводното течение, не е от плътната вода.

Поздрави! :tup:
spin_master
Мнения: 512
Регистриран на: Чет Сеп 23, 2010 16:52
Риболов: спининг
Местоположение: София
дал Браво: 135 пъти
получил Браво: 99 пъти

Re: Морско кръщение на каяка

Мнение от spin_master »

Колега, а триенето отчитащ ли го? При по-голяма плътност, по-голямо триене и от там по- ниска скорост. Пробвай да гребеш например в рядка кал да видим дали ще постигнеш по-висока скорост ;) Иначе в калта каяка почти няма да потъне и според теб ще има по-голяма плавателност и от там по-голяма скорост :)
empar
Мнения: 1025
Регистриран на: Пет Ное 23, 2012 20:28
Риболов: мухарлък
Местоположение: София
дал Браво: 72 пъти
получил Браво: 154 пъти

Re: Морско кръщение на каяка

Мнение от empar »

ПЛУВАНЕТО, като човешка физическа активност и
ПЛАВАНЕТО на плаветелен съд, било то каяк или петролен танкер са
КОРЕННО РАЗЛИЧНИ НЕЩА!

Ако някой опитен мореходец прочете, че се плАва по-лесно в солена вода ще ви запита дали не се шегувате!

Колега EDM electronics, с най-добри чувства - Моля ви, мислете, преди да пишете подобни бисери, че целият форум става за смях! :evil:
stancom написа: Иначе и аз се бях замислил за 4x4, но след няколко посещения на Северозапада, вече сериозно се замислям за хиликоптер.
Аватар
RIMOHIT
Мнения: 3909
Регистриран на: Пон Юни 13, 2005 19:10
Местоположение: Бургас-Стара Загора
дал Браво: 40 пъти
получил Браво: 21 пъти

Re: Морско кръщение на каяка

Мнение от RIMOHIT »

Тази сутрин ми се смята нещо ...
При да кажем 4% (закръглям за по лесно смятане) соленост се получават следните груби сметки... 1л вода тежи 1.040 кила
Демек ако кяака водоизмества 100 кила в сладка вода , в солена ще може да го натоварим още 4 кила за да постигнем същото водоизместване . Вискозитета ( както го наричате триенето) обаче нараства а именно той играе роля при движение .



Вискозитет при 25 °C, милипоаза: солена вода... 9,02 сладка вода ... 8.90

С две думи всичко е субективно при тези незначителни стойности :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
hobie revolution 13
rumen_patrikov
Мнения: 41
Регистриран на: Вто Сеп 06, 2011 20:28
Риболов: Troling , spining , Риболов от каяк, мач риболов
получил Браво: 2 пъти

Re: Морско кръщение на каяка

Мнение от rumen_patrikov »

моторната ми лодка в сладка вода не може да излезе на глисаж,дига не повече от 18км.в час,в морето глисира без проблем и последният път разви 27км.според мен разликата е от солеността и плътността на водата
Vid
Мнения: 705
Регистриран на: Пон Апр 11, 2011 2:58
Местоположение: Haskovo
дал Браво: 76 пъти
получил Браво: 44 пъти

Re: Морско кръщение на каяка

Мнение от Vid »

А, според мен разликата е в психическата нагласа... и голямата водна шир пред очите ти....
‎Късметът е пресечната точка на предварителната подготовка и шанса.
Сенека
gogo26
Мнения: 715
Регистриран на: Сря Дек 10, 2008 9:41
Местоположение: Сливен
дал Браво: 12 пъти
получил Браво: 18 пъти

Re: Морско кръщение на каяка

Мнение от gogo26 »

Що са буначите :lol: нашите плавателни съдове са пренебрежимо малки и леки.Скоростта ни също е твърде ниска за да се усеща разликата:сладка -солена вода :D
Hobie Mirage Outback
EDM electronics
Мнения: 385
Регистриран на: Сря Ное 24, 2010 22:35
Риболов: kayak fishing
Местоположение: СЛИВЕН
дал Браво: 78 пъти
получил Браво: 218 пъти

Re: Морско кръщение на каяка

Мнение от EDM electronics »

Аз не съм карал каяка в море и не мога да направя разлика, но пък съм плувал доста и в море, и язовир с плавници. Разликата е осезаема. В морето, като дам "газ" на плавниците, гърба ми започва да глисира :lol: и почти е във въздуха, докато в язовира този ефект го няма. Значително по-лесно плувам в морето, осезаемо. С'я, който мисли, че имало разлика между човешкото тяло и това на лодка, кораб, каяк, не споря, може и да е прав, а може и да не е. :D
Вярно е, че вискозитета на водата е от значение за триенето в плуващото тяло, но аз мисля, че по-високия вискозитет се компенсира с по-малкото водоизместване на солената вода и в крайна сметка разликата е в полза на по-плътната течност.

А примера на spin_master с калта не е коректен, защото тя има свойството да лепне, така увеличава обема и теглото на тялото и др. съображения, които не искам сега да задълбавам, да не стане политически въпрос, къде по-лесно се било плувало, че някой да не вземе да умре от срам, ако прочете случайно някой разбирател-проссионалист във форума, какви бисери се говорели тука. :lol: Ми така де, ако по такива "жизнено важни" теми не го хване срам човек, то къде другаде? :lol:
Vid
Мнения: 705
Регистриран на: Пон Апр 11, 2011 2:58
Местоположение: Haskovo
дал Браво: 76 пъти
получил Браво: 44 пъти

Re: Морско кръщение на каяка

Мнение от Vid »

EDM electronics написа:Вярно е, че вискозитета на водата е от значение за триенето в плуващото тяло, но аз мисля, че по-високия вискозитет се компенсира с по-малкото водоизместване на солената вода и в крайна сметка разликата е в полза на по-плътната течност.
Смятам, че си абсолютно прав, обаче при малкото корито наречено каяк, воден с педал или гребло осезаема разлика определено няма....
‎Късметът е пресечната точка на предварителната подготовка и шанса.
Сенека
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов с каяк”