СОМ НА ТРОЛИНГ....воблери и такъми.

Няма значение дали го ловите от брега, от лодка на влачене или на кльонк, удари ли ... адреналинът е на макс ;)
Заключено
tiso
Мнения: 311
Регистриран на: Чет Яну 07, 2010 17:50
Местоположение: Габрово
дал Браво: 56 пъти
получил Браво: 174 пъти

Re: СОМ НА ТРОЛИНГ....воблери и такъми.

Мнение от tiso »

petrov7777 написа:
tiso написа:Да те убедя няма как, но мога да ти кажа как ,кога , защо и при кои риби има ефект UV цветът.
Наистина с удоволствие ще те изслушам
Ще дам единствено и само моето виждане , което може да се различава от други такива.
За начало трябва да обобщя ултравиолетовия цвят ,за кои риби е видим.
Според мен сомът го различава , но в много малка степен.
Риби, които виждат добре ултравиолетовия и инфрачервеният цвят са малко.
Балканската пъстърва е една от тях.(доказано)
Именно за такива риби е създадена идеята с UV разцветките , но както в повечето случаи много производители злоупотребяват с наивността на своите клиенти. От тук започват парадоксите и недоразуменията.
Понеже няма 100% доказателства как различава сомът този цвят , ще се придържам единствено към логиката за зрението във водата.
Някъде бях чел , че тази риба въпреки, че е лишена от цветно зрение , диапазонът й на виждане дори и слабо преминава през този спектър.
Въпреки известната си слепота той получава информацията за обкръжаващият го свят в пъти по -добре от рибите и с най-надареното око.
Ще се отклоня за малко с един пример:
В голяма стая пускат лястовица ,птица с перфектното зрение не само от към цветоусещане , но и към чувствителността на своите очни рецептори към движение. В нея са опънати в безпорядък и в различни посоки различни по цвят конци. На края на всеки конец е монтирано чувствително звънче така ,че прелитайки ако закачи някой от тях , звънчето да сигнализира.
Пускат лястовицата и ...... все едно чуваш Санта Клаус с еленчетата и шейната си как пристига от Лапландия.
След това пускат прилеп ...еми пълна тишина. Лети из лабиринта от конци, като в нито един момент не докосва никой от тях.
Ултразвук или зрение бихте предпочели :roll:

Примамките с UV цвят работят по-добре от тези с нормален цвят в много малко случаи , но все пак използвани в конкретна ситуация са по добри.
1- Рибата трябва да вижда отражението от този тип светлина.
2- Разчита се на този цвят когато останалите цветове в дълбочина започват да изсивяват.
Това става не само в дълбочина , тук много хора се заблуждават.
Различните позиции на слънцето и ъгъла на греене спрямо водната повърхност има същото значение. Както знаем водата е естествен филтър на светлинните вълни следователно ,колкото е по-голям ъгъла на греене , толкова по-голямо разстояние трябва да премине дадената светлина докато достигне до примамката.
Общо казано , ако примамката е зелена(вижда се като такава) и се намира на 5 метра дълбочина и това се случва на обяд , то в късният следобед цветът на тази примамка няма да е същия.
Ако увеличим дълбочината от 5 на 8 метра , това автоматично ще доведе до факта , че следобед тази примамка ще е със съвсем скромно сиво оцветяване.
Има тук едно НО. И това НО се казва ултравиолетов цвят. Този спектър достига максимално разстояние във водата , както вертикално , така и хоризонтално и ако рибата го вижда.....примамката излиза с едни гърди напред.
Тук разбира се има много условности.
Не трябва да се забравя , че рибите(нашите) не виждат на повече 6-8 метра.
Не трябва да забравяме примера с прилепа защото сомът ако реагира на цвят , то той го прави единствено когато другите осезателни органи са ''приспани''
Воблера минава на 10 метра от него. Тук нито зрението , нито обонянието имат значение и въпреки това той улавя трептенията във водата.
Насочва се бавно на там за да проучи. Ако скоростта е подходяща той го настига.
За да разбере точно какво е това пластмасово тракащо чудо , той се доближава максимално до него.
Тук сработва обонянието му. Със сигурност разбира ,че чудото не е жива риба или нещо от сорта. Ако има лоши спомени от такива дрънкулки офейква на момента , ако ли не - продължава да го изследва.
Тук зрението влиза в действие. Ако цветът е провокативен следва удар , ако ли не - сбогом Гринго.
Този вид атака е може би най-често срещания.
Разбира се има и ред други ситуации , като например светкавично и ''неосмислено'' захапване на воблера който минава в непосредствена близост до него и пр но тогава цветът на примамката определено няма значение.
lubobg
Мнения: 535
Регистриран на: Вто Ное 18, 2008 17:15
Местоположение: Плевен
получил Браво: 47 пъти

Re: СОМ НА ТРОЛИНГ....воблери и такъми.

Мнение от lubobg »

Geo написа: Не ми се спори с вас,но аз имам риби между 20.30ч-21.00ч на Салмо Стинг и Перш с цвета,който се зарежда.От тях има и трофейни риби :D
А цветовете,които реагират на UV лампа не са светещи! Има разлика !
Здравей колега.
Може ли да кажеш(ако не е тайна де) малко повече подробности.
Интересува ме на каква дълбочина са ти ударите.Ако не ме лъже паметта влачеше с даунригери.На тях ли ?
Също вечерта лятото,тогава е още светло, или вечерта есента .Тогава е тъмница по това време.

Също колко време ги зареждаш?Ползваш ли кутията или направо с фенер?
petrov7777
Мнения: 442
Регистриран на: Съб Фев 13, 2016 16:25
дал Браво: 13 пъти
получил Браво: 20 пъти

Re: СОМ НА ТРОЛИНГ....воблери и такъми.

Мнение от petrov7777 »

Лично аз имам удари на ув цвят след като се скрие слънцето в половиния час преди да се стъмни , бели на дъл. 2,5м, също и пъстърви до 8, 30 часа сутрин после сменям защото кълванетата спират
Доста време се чудих защо на два еднакви воблера единия хваща а другия не , времето е слънчево или полуслънчево
Имам чувството че направо бяга от светещия корем а на пръв поглед абсолютно еднакви
...
IMG_20170128_192755.jpg
IMG_20170128_192755.jpg (122.75 KiB) Преглеждано 4116 пъти
IMG_20170128_192833.jpg
IMG_20170128_192833.jpg (126.05 KiB) Преглеждано 4116 пъти
Totiy
Мнения: 1
Регистриран на: Съб Яну 28, 2017 19:49
Риболов: тролинг,джиг

Re: СОМ НА ТРОЛИНГ....воблери и такъми.

Мнение от Totiy »

Този воблер в БГ някъде продава ли се? http://butikribaka.ru/market/goods/vobl ... ire_tiger/
tiso
Мнения: 311
Регистриран на: Чет Яну 07, 2010 17:50
Местоположение: Габрово
дал Браво: 56 пъти
получил Браво: 174 пъти

Re: СОМ НА ТРОЛИНГ....воблери и такъми.

Мнение от tiso »

petrov7777 написа:Лично аз имам удари на ув цвят след като се скрие слънцето в половиния час преди да се стъмни , бели на дъл. 2,5м, също и пъстърви до 8, 30 часа сутрин после сменям защото кълванетата спират
Доста време се чудих защо на два еднакви воблера единия хваща а другия не , времето е слънчево или полуслънчево
Имам чувството че направо бяга от светещия корем а на пръв поглед абсолютно еднакви
Абсолютно нормално е това след залез да смениш примамката която е с UV окраска с друга.Тогава на ход са фосфорисциращите цветове.
Trofei
Мнения: 649
Регистриран на: Вто Юли 12, 2016 19:23
Риболов: Тролинг
дал Браво: 8 пъти
получил Браво: 129 пъти

Re: СОМ НА ТРОЛИНГ....воблери и такъми.

Мнение от Trofei »

Въпрос към Тисо и Петров!Чели ли сте началото на темата?
toci23
Мнения: 138
Регистриран на: Пет Юли 12, 2013 14:51
Риболов: Сом - другото е губене на време......
Местоположение: Варна
дал Браво: 1 път
получил Браво: 9 пъти

Re: СОМ НА ТРОЛИНГ....воблери и такъми.

Мнение от toci23 »

Totiy написа:Този воблер в БГ някъде продава ли се? http://butikribaka.ru/market/goods/vobl ... ire_tiger/
Мисля че точно този Маннс няма да го намериш в БГ,на мен ми ги носят от Щатите.Нормалната му дълбочина е 11м нищо че пише 9м. на гърба на опаковката има диаграма-на колко метра зад лодката и с какво влакно колко точно слиза.Ако са ти мн важни-моя човек се връща за откриването-мога да му поръчам да ти донесе.... :wink:
golding26 написа: бате калин ....... :lol: :lol: :lol: :lol:
Аватар
Geo
Мнения: 650
Регистриран на: Пет Авг 17, 2007 13:09
Местоположение: с.Сливито
дал Браво: 22 пъти
получил Браво: 44 пъти
Обратна връзка:

Re: СОМ НА ТРОЛИНГ....воблери и такъми.

Мнение от Geo »

lubobg написа:
Geo написа: Не ми се спори с вас,но аз имам риби между 20.30ч-21.00ч на Салмо Стинг и Перш с цвета,който се зарежда.От тях има и трофейни риби :D
А цветовете,които реагират на UV лампа не са светещи! Има разлика !
Здравей колега.
Може ли да кажеш(ако не е тайна де) малко повече подробности.
Интересува ме на каква дълбочина са ти ударите.Ако не ме лъже паметта влачеше с даунригери.На тях ли ?
Също вечерта лятото,тогава е още светло, или вечерта есента .Тогава е тъмница по това време.

Също колко време ги зареждаш?Ползваш ли кутията или направо с фенер?
Ами на лични.
Когато започна да пускам всичките си сомове,значи съм изкачил върха в риболова и недостатъците ми ще останат назад.
Trofei
Мнения: 649
Регистриран на: Вто Юли 12, 2016 19:23
Риболов: Тролинг
дал Браво: 8 пъти
получил Браво: 129 пъти

Re: СОМ НА ТРОЛИНГ....воблери и такъми.

Мнение от Trofei »

Geo написа:
lubobg написа:
Geo написа: Не ми се спори с вас,но аз имам риби между 20.30ч-21.00ч на Салмо Стинг и Перш с цвета,който се зарежда.От тях има и трофейни риби :D
А цветовете,които реагират на UV лампа не са светещи! Има разлика !
Здравей колега.
Може ли да кажеш(ако не е тайна де) малко повече подробности.
Интересува ме на каква дълбочина са ти ударите.Ако не ме лъже паметта влачеше с даунригери.На тях ли ?
Също вечерта лятото,тогава е още светло, или вечерта есента .Тогава е тъмница по това време.

Също колко време ги зареждаш?Ползваш ли кутията или направо с фенер?
Ами на лични.
Беше Октомври,около 22.00ч.-тъмно,сомът бе закачен за гърба на Салмо-Стинг спуснат на 6метра с даунригер Скоти.Бях там и кльонкахме на близо,та няма тайни.Всеки лично да си направи изводите. :wink:
Аватар
spookymiro
Мнения: 681
Регистриран на: Съб Мар 06, 2010 15:01
Местоположение: София
дал Браво: 6 пъти
получил Браво: 26 пъти

Re: СОМ НА ТРОЛИНГ....воблери и такъми.

Мнение от spookymiro »

Минал съм през доста влакна. Накрая реших да пробвам 8 нишкови китайци. Така и така почти всичко го правят там и никое не си отговаря на параметрите, що трябва да давам тройно или четворно пари заради някаква лепенка.

Ако някога се върна на по-скъпо влакно за тролинг, може би ще си взема 8 нишковото пауър про. Имам влакно дето е на 5 години, ползвано 4 и все още е достатъчно здраво. Но остана много малко по мултитата, затова го смених и реших да дам шанс на китайците.

Миналия сезон купих ролки по 500 метра за 30 лева. И нямах абсолютно никакъв проблем, лових си нормално.
Единствено есента преди джиговия период си взех нещо по-марково - осемнишкова дайва 300 метра за 50 лева. Ползвам 0.10 и 0.13. Преди това ползвах друго, по-скъпо влакно. Докато беше ново е прекрасно, но след няколко месеца нещата се промениха. Почна да се къса много по-лесно. Дайвата засега е ок. Определено има по-скъпи и по-добри влакна от него, но мен ме устройва съотношението цена-качество.

Поздрави!
Държа се с другите така, както искам те да се държат с мен.
FormatC
Мнения: 66
Регистриран на: Съб Яну 07, 2012 17:15
Риболов: Риболов на сом(буй,модернизирано дъно и т.н.)Тролинг
Местоположение: София
дал Браво: 51 пъти
получил Браво: 16 пъти

Re: СОМ НА ТРОЛИНГ....воблери и такъми.

Мнение от FormatC »

Чакам отговор от Морис...
Trofei
Мнения: 649
Регистриран на: Вто Юли 12, 2016 19:23
Риболов: Тролинг
дал Браво: 8 пъти
получил Браво: 129 пъти

Re: СОМ НА ТРОЛИНГ....воблери и такъми.

Мнение от Trofei »

Бях там и мина на 20метра от мен с включени светлини.Сега ми стана ясно защо не се обади,не си ме видял.Вярвам ти,така е било и няма да ровя за подробностите.Аз и ти сме доказателство,че с различни Воблери и такъми всеки може да постигне успех.Няма нещо в тролинга на Жребеца по което да си приличаме и е факт,че различните ни схеми са почти еднакво ефективни.Ако можеш да ми обясниш как сома атакува воблера с опашка вместо с уста или да го заснемеш,ще те разбера.Иначе моето мнение е твърдо,че това е невъзможно и лишено от всякаква логика. Тръмп е подаръкът ми за Рождения ден! :wink: :D
Аватар
kalinux
Мнения: 3588
Регистриран на: Нед Фев 20, 2005 1:17
Местоположение: Кюстендил
дал Браво: 208 пъти
получил Браво: 261 пъти
Обратна връзка:

Re: СОМ НА ТРОЛИНГ....воблери и такъми.

Мнение от kalinux »

Отделих последните мнения за влакната и тяхната здравина в отделна тема. Мисля, че ще е полезно.
http://forum.fishing-mania.com/viewtopi ... 45&t=71643
С внимание към детайлите
Аватар
kalinux
Мнения: 3588
Регистриран на: Нед Фев 20, 2005 1:17
Местоположение: Кюстендил
дал Браво: 208 пъти
получил Браво: 261 пъти
Обратна връзка:

Re: СОМ НА ТРОЛИНГ....воблери и такъми.

Мнение от kalinux »

Атаките с опашка в отделна тема.
http://forum.fishing-mania.com/viewtopi ... 45&t=71646
С внимание към детайлите
Emo-83
Търговец
Мнения: 16982
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 17:23
Местоположение: Sofia
дал Браво: 264 пъти
получил Браво: 272 пъти

Re: СОМ НА ТРОЛИНГ....воблери и такъми.

Мнение от Emo-83 »

Тези дни доста се ровичках за всякакви неща свързани с воблерите.
Това,което искам да ви споделя е за тракащите примамки. Всички искат воблери с топче и на всеки един пояснявам,че то не винаги е нужно.
В една статия за това как се правят воблери,телата им и човките е засегнат точно този въпрос с тракалките. В нея се казва,че те могат да бъдат добър стимулатор,но и голяма пречка. Там където се троли или спинингува постоянно,рибата еволюира.В смисъл,че започва да познава всеки звук и коя примамка е тояга. :shock:
Точна за това на такива водоеми е по-удачно да се използват тихи примамки,на които дори се изолира,шума от куките. :idea:
http://fishem.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ех,рибо рибо-какво да правя,като съм се родил рибар,а ти риба!
Заключено

Обратно към “Риболов на сом”