Колко добре вижда сома?

Няма значение дали го ловите от брега, от лодка на влачене или на кльонк, удари ли ... адреналинът е на макс ;)
Публикувай отговор
koko7784
Мнения: 2487
Регистриран на: Пон Ное 23, 2009 18:06
Местоположение: Свиленград
дал Браво: 142 пъти
получил Браво: 350 пъти

Re: Колко добре вижда сома?

Мнение от koko7784 »

Трофи от няколко години нямам време да правя воблери :|
По принцип при моя вид риболов не залагам на цветове и не им вярвам.
При тролинга приемам че може и да имат някаква роля но си мисля че не е от първостепенно значение :idea:
Ако искаш мога да ти покажа мои воблери които са ми изядени от големи сомове :fish15:
koko7784
Мнения: 2487
Регистриран на: Пон Ное 23, 2009 18:06
Местоположение: Свиленград
дал Браво: 142 пъти
получил Браво: 350 пъти

Re: Колко добре вижда сома?

Мнение от koko7784 »

tiso написа:Радвам се , че успях да помогна за разбулване на "тайната" в този дългогодишен спор.
На базата на полученият отговор от Френския ихтиолог вече ще е по-лесно на тези , които искат да ловят "грамотно" тази риба.
Успех на всички тези колеги през новия сезон и искрено се надявам някой ден думите му ,че един сом може да бъде уловен десетина пъти , се превърне в реалност и в нашите водоеми.
Тишо ако някой улови един сом 10 пъти в наши води то този човек трябва веднага да бъде награден с орден стара планина :mrgreen:
Поне в близките 20 години не мисля че има такъв шанс,а по-нататък сома може да изчезне като динозаврите :lol:
Поздрави...
tiso
Мнения: 311
Регистриран на: Чет Яну 07, 2010 17:50
Местоположение: Габрово
дал Браво: 56 пъти
получил Браво: 174 пъти

Re: Колко добре вижда сома?

Мнение от tiso »

Коко , за медал са онези , които пускат уловените риби за да може те да бъдат хващни десетократно. Това имах в пред вид. :11:
koko7784
Мнения: 2487
Регистриран на: Пон Ное 23, 2009 18:06
Местоположение: Свиленград
дал Браво: 142 пъти
получил Браво: 350 пъти

Re: Колко добре вижда сома?

Мнение от koko7784 »

Е аз имах в предвид че дори и да му се размине на някой сом 1,2 или дори 3 пъти то на 4-тия път ще стане на курбан :mrgreen:
Манталитета ни е такъв че скоро надали ще достигнем до там че да пущаме всяка уловена риба :idea:
:11:
Аватар
kalinux
Мнения: 3588
Регистриран на: Нед Фев 20, 2005 1:17
Местоположение: Кюстендил
дал Браво: 208 пъти
получил Браво: 261 пъти
Обратна връзка:

Re: Колко добре вижда сома?

Мнение от kalinux »

koko7784 написа: Тишо ако някой улови един сом 10 пъти в наши води то този човек трябва веднага да бъде награден с орден стара планина :mrgreen:
Хващал съм следобяд сом в средата на язовира, който сутринта ми беше откраднал стръвта.
С внимание към детайлите
Trofei
Мнения: 649
Регистриран на: Вто Юли 12, 2016 19:23
Риболов: Тролинг
дал Браво: 8 пъти
получил Браво: 129 пъти

Re: Колко добре вижда сома?

Мнение от Trofei »

tiso написа:Специално при сома тази различност между индивидите е много голяма, така че може да уловите един и същ сом 10 пъти по време на риболовния сезона със същата примамка и никога да не хванете съседа му.
Тази голяма различност между индивидите позволява на вида да се адаптира към различни условия и обяснява в голяма степен успешната колонизация , която водят.

Ето това е най-важното,което обяснява до голяма степен недоверието към даден воблер от страна на риболовеца.Бих сравнил големите сомове с хората.В зависимост къде живеят,стават различни.Това обяснява и разликите в предпочитанията му в река или язовир,като дори Сомовете в отделните язовири са различни.Популацията на сом в даден язовир или река,са като отделни ендемични видове. :roll: За това най-правилната тактика за един риболовец е да се концентрира върху един водоем за да има повече успехи.Моите знания за Сомовете на Жребеца,няма да ми свършат никаква работа при реката на Коко! :cry: :wink:
Emo-83
Търговец
Мнения: 16982
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 17:23
Местоположение: Sofia
дал Браво: 264 пъти
получил Браво: 272 пъти

Re: Колко добре вижда сома?

Мнение от Emo-83 »

Trofei написа:
koko7784 написа: Трофей е по-запознат и ще го помоля ако има инфо да каже колко цвята правят Рапала?
И след като сома е обект на голяма част риболовци защо големите производители нямат цветове специално разработени за него /както имат примерно за пъстърва,бас,и др./
Не мога да ги преброя точно,но приеми че са пробвали почти всички цветови комбинации преди да пуснат точно определени на пазара.Един от Тестерите е известен Доктор и с години тества до припадък.Няма все още Специализирани воблери за сом,защото бизнес-интереса към него е от скоро,от монстерите на Ебро.Тепърва ще има точно за сом.Колкото е по-голяма една фирма,толкова е и мудна.Покажи някой твой воблер за сом,моля. :wink:
Трофи е много прав с този пост.
Може да намерите воблери за всякакви риби,но точно за сом,няма произведен,нито един!
За това сме отделили удачните примамки в отделна тема,както и пишем заглавия от рода на "Сомската канджа,различна от останалите!
Тази риба,където и да се завреш е слабо изследвана и изучавана.....за това има много пропуски и ние не бива да се доверяваме на единични изречения,пък било то и на чужденец!
http://fishem.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ех,рибо рибо-какво да правя,като съм се родил рибар,а ти риба!
tiso
Мнения: 311
Регистриран на: Чет Яну 07, 2010 17:50
Местоположение: Габрово
дал Браво: 56 пъти
получил Браво: 174 пъти

Re: Колко добре вижда сома?

Мнение от tiso »

Тук си отсял наистина нещо вжно и ако продължиш да размишляваш грамотно ще стигнеш до важни заключения. Между другото биолога в края на отговора си ме попита
- "Вие къде го ловите"
Emo-83
Търговец
Мнения: 16982
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 17:23
Местоположение: Sofia
дал Браво: 264 пъти
получил Браво: 272 пъти

Re: Колко добре вижда сома?

Мнение от Emo-83 »

koko7784 написа:Трофи от няколко години нямам време да правя воблери :|
По принцип при моя вид риболов не залагам на цветове и не им вярвам.
При тролинга приемам че може и да имат някаква роля но си мисля че не е от първостепенно значение :idea:
Ако искаш мога да ти покажа мои воблери които са ми изядени от големи сомове :fish15:
При теб е така,защото ти ловиш сомовете в плитка вода. Едно шляпване на примамката и вибрацията на воблера е много по-важно,като изненада,от колкото цвета.
Мислех,че писах вече по този въпрос.
http://fishem.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ех,рибо рибо-какво да правя,като съм се родил рибар,а ти риба!
Emo-83
Търговец
Мнения: 16982
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 17:23
Местоположение: Sofia
дал Браво: 264 пъти
получил Браво: 272 пъти

Re: Колко добре вижда сома?

Мнение от Emo-83 »

tiso написа:Тук си отсял наистина нещо вжно и ако продължиш да размишляваш грамотно ще стигнеш до важни заключения. Между другото биолога в края на отговора си ме попита
- "Вие къде го ловите"
Има значение,къде ги ловим и по какъв начин.
Преди мислех,че кльонка ще ми е много в плюс,а то няма нищо общо.
Напротив случките при тролинг,могат да ти помогнат в кльонка,защото ти разчупват стандартното мислене и научаваш за поведението на тази риба,извън до сега приетите в кльонка. :idea:
http://fishem.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ех,рибо рибо-какво да правя,като съм се родил рибар,а ти риба!
koko7784
Мнения: 2487
Регистриран на: Пон Ное 23, 2009 18:06
Местоположение: Свиленград
дал Браво: 142 пъти
получил Браво: 350 пъти

Re: Колко добре вижда сома?

Мнение от koko7784 »

Емо,често се случва да ловим на бентове с дълбочини 3,4 дори 5 метра с страшни водовъртежи и силно течение!
В повечето случаи рибата е на границата м/ду тихото и бързата вода :idea: но не са редки и случаите в които рубата взема в най бързата и дълбока част.
Що се отнася до шляпването то наистина е много важна част от играта :wink: дори има моменти от годината когато рибата се хваща точно при шляпването на воблера във водата.
Най-добрия учител е ПРАКТИКАТА така че всеки който практикува редовно даден вид риболов и има някакви успехи в него е доста по-запознат от някой професор теоретик :wink:
А има и такива които и цял живот да го практикуват този риболов пак нищо няма да им влезе в главата / най-важното е да имаш усет към рибата/ :fish15:
И те така.....
Emo-83
Търговец
Мнения: 16982
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 17:23
Местоположение: Sofia
дал Браво: 264 пъти
получил Браво: 272 пъти

Re: Колко добре вижда сома?

Мнение от Emo-83 »

Трофи в тези последни постове ми хареса,защото насочва точно и право в точката и мазола.Смятам го за много прав и препокрива моето мислене. Само ме е яд,че през всичките тези 12г. не се е изпуснал веднъж,та да не си губя 4г. в доказване на една явна теза,за всеки тролингист със случки.
И ако някога съм се изнервял от колеги сомаджии е не заради мисленето им,а защото не практикуват тази дисциплина,а се изказват компетентно,без един сом и без да те чуят дори.
Аз веднъж прописах по погрешка в темите на спинингистите и те веднага ме полазиха. Бяха прави и моето място не е там....беше грешка,без знания от практиката. Отчитам я,но не се срамувам.Просто на грешно място пуснах клип.
http://fishem.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ех,рибо рибо-какво да правя,като съм се родил рибар,а ти риба!
Trofei
Мнения: 649
Регистриран на: Вто Юли 12, 2016 19:23
Риболов: Тролинг
дал Браво: 8 пъти
получил Браво: 129 пъти

Re: Колко добре вижда сома?

Мнение от Trofei »

tiso написа:Тук си отсял наистина нещо вжно и ако продължиш да размишляваш грамотно ще стигнеш до важни заключения. Между другото биолога в края на отговора си ме попита
- "Вие къде го ловите"
Е как къде? :shock: При вас в Тулуза. :D Не е зле да ходиш често на гости при твоите хора,за да се разцепиш от сомове.Риболовци-малко,сомове-много! :wink: А какви месари имат,биха ни засрамили! :mrgreen: Вътрешния нагон да убиеш рибата е труден за преодоляване и обикновенно се преборваш с него след много риби.Не знам някой да е уловил първите си сомове и да не ги е изял? :roll:
Emo-83
Търговец
Мнения: 16982
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 17:23
Местоположение: Sofia
дал Браво: 264 пъти
получил Браво: 272 пъти

Re: Колко добре вижда сома?

Мнение от Emo-83 »

+ 1 за поста на Коко,но да не цитирам отново едни и същи неща. :idea:
http://fishem.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ех,рибо рибо-какво да правя,като съм се родил рибар,а ти риба!
tiso
Мнения: 311
Регистриран на: Чет Яну 07, 2010 17:50
Местоположение: Габрово
дал Браво: 56 пъти
получил Браво: 174 пъти

Re: Колко добре вижда сома?

Мнение от tiso »

Emo-83 написа:
tiso написа:Тук си отсял наистина нещо вжно и ако продължиш да размишляваш грамотно ще стигнеш до важни заключения. Между другото биолога в края на отговора си ме попита
- "Вие къде го ловите"
Има значение,къде ги ловим и по какъв начин.
Преди мислех,че кльонка ще ми е много в плюс,а то няма нищо общо.
Напротив случките при тролинг,могат да ти помогнат в кльонка,защото ти разчупват стандартното мислене и научаваш за поведението на тази риба,извън до сега приетите в кльонка. :idea:
Знаеш ли Емо?
Когато търсих конктретни отговори , прерових почти всички чуждестранни форуми , включително и онези отвъд океана и задоволителни отговори не открих. Сега мога смело да заявя , че не ние от тях , а те от нас биха могли да научат нещо.
Моето лично виждане на нещата след като получихме отговор по въпроса за зрението на сома е ,че е по подходящо да търсим цветове не толкова във видимият спектър , колкото разцветки , които провокират агресия, защото сомът е едно да разпознае цвета , съвсем друго е този цвят да го провокира. Но имайки конкретика по отношение на зрението му , вече е по- лесно.
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на сом”